Προς το περιεχόμενο

Ορθοδοντικός


Andy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια..Ψαχνω να βρω εναν καλο ορθοδοντικο γ να παω να με δει(οι κυνοδοντες κ το ακριβως διπλανο τς δοντι εχουν βγει στραβα κ θελω να δω αν πρεπει να βαλω σιδερακια η κατι αλλο)εαν εχετε καποιον υποψιν,ή π εχετε επισκεφθει ακομα καλυτερα στ νοτια προαστια(δαφνη αργυρουπολη,ηλιουπολη) στειλτε πμ η πειτε εδω!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω έναν γιατρό στη δάφνη τον οποίο είχα επισκεφτεί γιατί ειναι συγχωριανός μου.

Τελικά δεν έκανα θεραπεία με αυτόν γιατί ζητούσα άλλα πράγματα, οπότε και δεν μπορώ να σου πω παραπάνω.

Αν θες σου δίνω τα στοιχεία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ποσο χρονων εισαι...

η αργη αντιμετωπιση υποθετω ειναι σιδερακια και η γρηγορη "χειρουργειο" -bonding-lifting ή οψεις ρητινης ή πορσελανες κτλ..αναλογα με την ζημια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χειρουργιο να το δεις σαν τελευταια λυση κ αν πιστευεις οτι δν εχεις καθολου υπομονη για σωστη θεραπεια!

αμα δεν θες σιδερακια υπαρχουν πλεον κ αλλες μεθοδοι που δεν φαινονται κ περναν απαρατηρητες οπως τα invisaling (google it) αμα θες λεπτομερεις για κοστος χρονους κ οτιδηποτε στειλε μ. τα ξερω απο πρωτο χερι αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

toniloco3 έχεις βάλει invisalign?

αν ναι, έχεις ολοκληρώσει ή τα έχεις ακόμα?

εχω σχετική ερώτηση.

(αν δεν θες εδω, θα πμ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφημιζουν και http://www.fastbracesgreece.gr/main/ αυτα...

δεν εχω βαλει ποτε σιδερακια και δεν ξερω αν παλευονται ή οχι αλλα γιατι οχι χειρουργειο? -ουτε αυτο εχω δοκιμασει-αλλα δεν νομιζω να εχει διαφορα τωρα που εψαχα το παραπανω ειδα οτι τα σιδερακια κοστιζουν μερικα ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 χρονων ειμαι!!τα μονα δοντια που θελουν φτιαξιμο ειναι οι κυνοδοντες κ τα ακριβως διπλανα τους(δεν θυμαμαι πως λεγονται) γτ ειναι στραβα!!θα σας πμαρω αργοτερα γτ τωρα φευγω!οσο για το χειρουργειο θ το αποφυγω!!δν ειναι καποιο τρομερο προβλημα

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα invisalign (αορατοι ναρθικες) ειναι η καλύτερη περίπτωση. Η κοπέλα μου κοντεύει στο τέλος της θεραπείας (14 μήνες νομίζω) και ειναι απόλυτα ευχαριστημένη. Για οποιον έχει κόμπλεξ με τα σιδερακια ( λογικο) δεν το συζητώ οι ναρθηκες ούτε που φαίνονται. Το μονο αρνητικό η τιμή που ηταν κατι χιλιαρικα. (2 ή 2,5 δεν θυμαμαι). Ποσταρω μόνο και μόνο επειδή μου έκανε μεγάλη εντύπωση και πολύς κόσμος ταλαιπωρείται με σιδερακια.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 χρόνια αργότερα...

καλησπερα.Γνωμες για invisalign θεσσαλονικη?

Πανω κατω θα βαλω. σε 3 που πηγα ~3900 ολοι.

Να ψαχτω κιαλλο για καπου πιο χαμηλα?

Αποψεις γενικα για το invisalign?

Eυχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Invisalign εβαλα εγω στα 44 μου. Τα εχω απο τελος Αυγουστου, πολυ πιο ανωδυνο απο οτι περιμενα.  Τελειωσα τον πρωτο κυκλο με τα μασελακια (14 μασελακια, σε γενικες γραμμες ενα την εβδομαδα) και αυριο θα παω για σκαναρισμα για τον δευτερο και τελευταιο γυρο. Λογικα θα χρειαστει αλλο ενα 4μηνο. Κοστος €2.700 χωρις αποδειξη.

Μετανοιωσα που δεν το εκανα νωριτερα αν και ημουν τυχερος γιατι με την καραντινα, την τηλεργασια και την μασκα μπορουσα να κυκλοφορω πιο ανετα, χωρις να ντρεπομαι μην τα δει κανεις. Αν και δεν τα εκρυψα ποτε  αυτο το διαστημα. Και σε οσους το ελεγα, ολοι λεγαν οτι δεν φαινεται. Και πιστευω οτι οντως δεν φαινονται απο αποσταση. Τωρα στο 1 μετρο, ναι φαινονται σε καποιον που ειναι λιγο σχετικος.

Ο οδοντιατρος μου (και φιλος μου) εντυπωσιαστηκε απο το αποτελεσμα ενω ηταν εναντια στο να βαλω invisalign, επειδη φοβοταν οτι δεν θα τηρω το 22 ωρες φορεμενο το μασελακι την ημερα και επειδη πιστευε οτι για την περιπτωση μου δεν ηταν αρκετα καλο το συστημα θεραπειας αυτο.

Αρνητικο οτι μου ειπε ο ορθοδοντικος οτι θα εχω το 80% του αποτελεσματος με τα κανονικα σιδερακια. Αλλα δεν ηθελα να βαλω κανονικα για πολλους λογους (εμφανιση, φοβος οτι δεν θα τα αντεξω και θα φρικαρω καποια στιγμη και θα θελω να ξεριζωσω τα δοντια μου, δυσκολια σε καθαρισμο δοντιων). Και προφανως και το μεγαλυτερο κοστος απο οτι τα κεραμικα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Invisalign ή αλλών εργαστηρίων αόρατοι νάρθηκες προτείνονται, ανάλογα το πρόβλημα.
Κατά την άποψή μου είναι για μικρά προβλήματα και διορθώσεις.

Η περίπτωσή μου με αόρατοι νάρθηκες προαπαιτούσε stripping στα δόντια, δηλαδή μεσοδόντια μείωση της αδαμαντίνης, δηλαδή ελαφρύ τρόχισμα ανάμεσα στα δόντια για να δημιουργηθεί χώρος. Καταλαβαίνω ότι άτομα με μεγαλύτερα προβλήματα συνωστισμού βγάζουν μέχρι και υγιή δόντια, αλλά προσωπικά το stripping σε υγιή δόντια ήθελα να το αποφύγω.

Έβαλα κεραμικά σιδεράκια, που είναι σχετικά διακριτικά και δεν προκαλούν ψεύδισμα. Οι χρόνοι θεραπείας που μου έδωσαν και για Invisalign και για σιδεράκια ήταν 18-20 μήνες.

Τέλος δεν υπάρχει καλύτερη εποχή για ορθοδοντική! Καλή αρχή ότι και να αποφασίσεις!
spacer.png

 

Στις 25/1/2021 στις 1:12 ΠΜ, gasgounis είπε

Μετανοιωσα που δεν το εκανα νωριτερα [...]

Και εγώ, αλλά καλο σήμερα παρα ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeorgeKatz είπε

Τέλος δεν υπάρχει καλύτερη εποχή για ορθοδοντική! Καλή αρχή ότι και να αποφασίσεις!
spacer.png

 

Ρε τι σκαρφίζονται οι κερατάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...