Προς το περιεχόμενο

Έγκριση από την ΕΕΤΤ για μειώσεις λιανικών τιμών αναμένει ο ΟΤE


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ΟΤΕ μπορεί να καταστεί σύντομα άκρως ανταγωνιστικός στην τηλεπικοινωνιακή αγορά, εφόσον η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) εγκρίνει το νέο κοστολογικό μοντέλο, με το οποίο οι τιμές λιανικής του Οργανισμού θα μειωθούν έως και 25%.

 

Αυτό προκύπτει από τις δηλώσεις που έκανε ο Εκτελεστικός Γενικός Διευθυντής του ΟΤΕ, Ζαχαρίας Πιπερίδης, στο πλαίσιο της καθιερωμένης τηλεδιάσκεψης (conference call) για τα ετήσια οικονομικά αποτελέσματα του Ομίλου. Ο κ. Πιπερίδης αναφέρθηκε στην έγκριση από την ΕΕΤΤ χαμηλότερων τιμών χονδρικής για τον ΟΤΕ, με αναδρομική ισχύ από 1/1/2012, η οποία συνεπάγεται όφελος 20 εκατ. ευρώ για τους εναλλακτικούς παρόχους, προσθέτοντας με νόημα ότι και «ο ΟΤΕ περιμένει κάτι ανάλογο». Παράλληλα, υπενθύμισε ότι το 2011 οι τιμές λιανικής του ΟΤΕ εγκρίθηκαν με μεγάλη καθυστέρηση τον Νοέμβριο, ενώ οι αντίστοιχες τιμές για τους εναλλακτικούς παρόχους είχαν αλλάξει από την αρχή του έτους.

 

Από πλευράς του, ο πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος του ΟΤΕ, Μιχάλης Τσαμάζ, σημείωσε ότι οι τιμές χονδρικής και λιανικής θα έπρεπε να ανακοινώνονται ταυτόχρονα. Ερωτηθείς δε για τις νέες διατάξεις στα εργασιακά, έκανε λόγο για «επαναστατικές αλλαγές» στη χώρα μας, που «καταργούν την προστασία της μονιμότητας» στον ΟΤΕ, αλλά επανέλαβε ότι στα πλάνα του ΟΤΕ δεν περιλαμβάνονται απολύσεις εργαζομένων, επισημαίνοντας ωστόσο ότι στόχος παραμένει ο εξορθολογισμός του κόστους μέσα από μειώσεις επιδομάτων.

 

Source.png Πηγή: adslgr

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Ε βέβαια τους ήρθε κατακέφαλα εφόσον οι άλλες εταιρίες είχαν πολύ χαμηλότερες τιμές .Δε σε χαλασε ΟΤΕ

 

πρέπει να πάρει έγκριση πρώτα για να μειωθούν οι τιμές του, δεν μπορεί να τις έχει όπου θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε ντε! ΑΝΤΕ ΝΤΕ! Τι σκ@τ@ περιμένουνε;! Η μισή Ελλάδα τουλάχιστον έχει ΟΤΕ. Έστω και λίγο να μειωθούν οι τιμές, κέρδος θα είναι για τους συνδρομητές, ειδικά τώρα με την κρίση και την αυξημένη φορολογία! Να θέλει δηλαδή ο βασικός πάροχος τηλεφωνίας και ιντερνετ να μειώσει τις τιμές και να μην τον αφήνει μια ΚΡΑΤΙΚΗ επιτροπή!!! ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ!

Αυτά, μόνο στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

πρέπει να γίνουν πρώτα μειώσεις στη χονδρική και ύστερα στη λιανική, το λέει εξάλλου και το άρθρο...

 

διότι αν μειώσει της λιανικής και κρατήσει στα ίδια επίπεδα τις τιμές χονδρικής οι εναλλακτικοί δεν πρόκειται να αντέξουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να γίνουν πρώτα μειώσεις στη χονδρική και ύστερη στη λιανική, το λέει εξάλλου και το άρθρο...

 

ναι διότι αν τις μειώσει και κρατήσει στα ίδια επίπεδα τις τιμές χονδρικής οι εναλλακτικοί δεν πρόκειται να αντέξουν...

 

Αυτό ακριβώς που λες, τονίζει ακόμα περισσότερο την αναγκαιότητα να εγκριθεί η μείωση τιμών. Όλα μείον 25%. Όλοι χαρούμενοι και ευτχισμένοι, φαντάζομαι και κερδισμένοι οι καταναλωτές, που πραγματικά το έχουμε όλοι ανάγκη, ανεξαρτήτως παρόχου.

 

 

 

Προσωπικά όμως, για τους εναλλακτικούς δε μου καίγεται καρφί. Με έχουν ζαλίσει τόσο πολύ με τα τηλ. και την αγένεια των πωλητών τους που πραγματικά αν και μπορεί να έχουν φτηνότερες και καλύτερες υπηρεσίες, δεν θέλω να αλλάξω! Χώρια που μου λένε και ένα σωρό ψέματα για να αλλάξω (όπως το ότι θα "κουμπώσω" κατευθείαν πάνω στην οπτική ίνα -.-). Πραγματικά, και λουκέτο να έβαζαν, δε θα με ένοιαζε αλλά βέβαια, από την άλλη, είναι οι εργαζόμενοι σε αυτές τις εταιρείες, είναι ο ανταγωνισμός που δημιουργούν κτλ. οπότε δε λέει να κλείσουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι αλλά αν δεν θέλει να μειώσει η ΟΤΕ τις τιμές χονδρικής πως περιμένεις να πέσουν όλες?

 

αν έβαζαν λουκέτο πιστεύεις ότι θα έμεναν οι τιμές εκεί που είναι τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά αν δεν θέλει να μειώσει η ΟΤΕ τις τιμές χονδρικής πως περιμένεις να πέσουν όλες?

 

αν έβαζαν λουκέτο πιστεύεις ότι θα έμεναν οι τιμές εκεί που είναι τώρα?

 

Όχι, αυτό το αναγνωρίζω. Ο ανταγωνισμός είναι προς το συμφέρον των καταναλωτών, αυτό είναι γεγονός, ακόμα και ο ανταγωνισμός στην Ελλάδα που κατηγορείται για εικονικό ανταγωνισμό σε πολλά προϊόντα (όπως κινητή τηλεφωνία) - καρτέλ δηλαδή :)

Απλά θα ήθελα οι εναλλακτικοί πάροχοι να ανεξαρτητοποιηθούν από τον οτέ να έχουν δικό τους δίκτυο κτλ. Για να είμαστε δίκαιοι όμως, αναγνωρίζω ότι κάτι τέτοιο είναι εξαιρετικά δύσκολο αλλά αν δεν ανεξαρτητοποιηθούν, θα έχουμε μια ζωή τα ίδια προβλήματα!

Αλήθεια, δεν υπάρχουν περιοχές Αθήνα / Θεσσαλονίκη και άλλες μεγάλες πόλεις που έχουν τελείως δικό τους δίκτυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

όχι και δεν αξίζει να φτιάξουν χάλκινο δίκτυο, άσε που το κόστος θα ήταν μεγάλο, για last mile με οπτικές ίνες ακόμα πιο μεγάλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, εξωτερικό δεν έχω κοιτάξει, τι παίζει εκεί; Υπάρχει ένας αντίστοιχος ΟΤΕ και κάποιοι άλλοι που χρησιμοποιούν το δίκτυο του; Έχουν αποκλειστικά δικό τους ή υπάρχει ένα δίκτυο όπου αναλόγως με τον αριθμό των παρόχων, μοιράζονται τα έξοδα και τη συντήρησή του; Φαντάζομαι το τελευταίο είναι και το πιο λογικό. Ένα καλό δίκτυο το οποίο θα το συντηρούν όλοι οι πάροχοι και αν δημιουργηθεί νέος πάροχος, να μοιράζεται και αυτός το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω καταλάβει ότι γίνεται έξω είναι ότι υπάρχει ένα κεντρικός (ανεξάρτητος) φορέας διαχείρισης του last mile και όλοι νοικιάζουν από αυτόν. Στην Ελλάδα για να φτιάξουν τα πράγματα πρέπει είτε να μαζευτούν όλοι μαζί και να πουν βάζουμε λεφτά για να στρώσουμε οπτικές ίνες είτε να πει η DT, οκ, παρτε πίσω τη διαχείριση του last mile και τα κόστη της κι εγώ θα το κάνω το μαγαζί όπως είναι και τα άλλα για να μετρηθούμε στα ίσα. Δε τη συμφέρει βέβαια να "απογερμανικοποιήσει" αυτό το τελικό δίκτυο για πολλούς λόγους, οπότε τώρα είμαστε εδώ που είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι είναι κατά των ιδιωτικών, ξεχνάνε μερικοί (η όσοι το πληρώναν τότε) ότι όταν είχαμε μόνο τον ΟΤΕ, πληρώναμε 250άρια και 350άρια σε κάθε 2μηνο.(125 με 175/μήνα) Με PSTN και αργότερα σε DSL χωρίς να αλλάξει η τιμή. Όταν ήρθαν οι ιδιωτικές άνοιξε η αγορά. Από το 2007 είμαι με hol και ο μήνας πάνω από 51Ευρώ δεν έχει έρθει! υπολογίστε το κέρδος που έχω εδώ και χρόνια που είμαι στη hol. (75 με 125/μήνα επί 5 χρόνια)

Αν βγάζαμε μέσο όρο 100/μήνα επι 60 έχω κερδίσει 6.000Ευρώ σύνολο, με τα 6 χιλιάρικα περνάω οπτική ίνα συν 6 καλώδια cat 6 SSTP μέχρι το κτήριο (στα 150 μέτρα είμαι!).

 

Σε εταιρίες που πλήρωναν εκατομμύρια (δραχμές) και αργότερα χιλιάδες ευρώ, υπολογίστε τι κέρδος έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να γίνουν πρώτα μειώσεις στη χονδρική και ύστερα στη λιανική, το λέει εξάλλου και το άρθρο...

Οι μειώσεις στην χονδρική έχουν ήδη εγκριθεί.

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News/news_1438.html

 

Kαι αφού πηγή είναι το adslgr.com δείτε και το παρακάτω,

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=599385

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...