Προς το περιεχόμενο

Έγκριση από την ΕΕΤΤ για μειώσεις λιανικών τιμών αναμένει ο ΟΤE


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Οι μειώσεις στην χονδρική έχουν ήδη εγκριθεί.

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News/news_1438.html

 

το ξέρω το γράφει η είδηση που postαρα, απλά διευκρίνησα τι πρέπει να γίνεται, όχι συγκεκριμένα για τώρα μιας και έχει ήδη γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που έχω καταλάβει ότι γίνεται έξω είναι ότι υπάρχει ένα κεντρικός (ανεξάρτητος) φορέας διαχείρισης του last mile και όλοι νοικιάζουν από αυτόν.

Σε ποια χώρα πλην της Αγγλίας έγινε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ακομα και στην καλυτερη περιπτωση του -25% ... -γραφω καλυτερη γιατι λενε "μεχρι" οποτε φανταζομαι οτι θα χει μικροτερες μειωσεις στα πιο "οικογενειακα" πακετα και τις μεγαλυτερες στα επαγγελματικα - δεν μου φαινεται να πλησιαζει τις τιμες αλλων εταιριων π.χ. cyta , wind κ.α.Τοσα χρονια μονοπωλειο ηταν ομως.Που να επιχειρισει η καθε μπαμπο να αλλαξει εταιρια σταθερης τηλεφωνιας!Ας ειμαστε στα "σιγουρα" σου λεει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό θά είναι να μειώσει τα πάγγια του διμήνου,και τις adsl συνδέσεις ,που αφορα το μεγαλύτερο συνολο των πελατών του,αν μειώσει μονο τού στύλ κάτι υπεραστικές ,εξωτερικό η κινητά ,θα βολευτούν μονο οσοι κανουν υπέρχρηση των παραπανω.Είδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε ντε! ΑΝΤΕ ΝΤΕ! Τι σκ@τ@ περιμένουνε;! Η μισή Ελλάδα τουλάχιστον έχει ΟΤΕ. Έστω και λίγο να μειωθούν οι τιμές, κέρδος θα είναι για τους συνδρομητές, ειδικά τώρα με την κρίση και την αυξημένη φορολογία! Να θέλει δηλαδή ο βασικός πάροχος τηλεφωνίας και ιντερνετ να μειώσει τις τιμές και να μην τον αφήνει μια ΚΡΑΤΙΚΗ επιτροπή!!! ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ!

Αυτά, μόνο στην Ελλάδα.

 

Βασικά η καραμελίτσα που μασάς (όχι μόνο εσύ αλλά και πολλοί άλλοι) πρέπει να λιώσει κάποια στιγμή. Αυτό γίνεται σε όλη την Ευρώπη. Γίνεται πάντα ρύθμιση σε αυτόν που θεωρείται ότι έχει σημαντική ισχύ στην αγορά (το λεγόμενο ΣΙΑ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι είναι κατά των ιδιωτικών, ξεχνάνε μερικοί (η όσοι το πληρώναν τότε) ότι όταν είχαμε μόνο τον ΟΤΕ, πληρώναμε 250άρια και 350άρια σε κάθε 2μηνο.(125 με 175/μήνα) Με PSTN και αργότερα σε DSL χωρίς να αλλάξει η τιμή. Όταν ήρθαν οι ιδιωτικές άνοιξε η αγορά. Από το 2007 είμαι με hol και ο μήνας πάνω από 51Ευρώ δεν έχει έρθει! υπολογίστε το κέρδος που έχω εδώ και χρόνια που είμαι στη hol. (75 με 125/μήνα επί 5 χρόνια)

Αν βγάζαμε μέσο όρο 100/μήνα επι 60 έχω κερδίσει 6.000Ευρώ σύνολο, με τα 6 χιλιάρικα περνάω οπτική ίνα συν 6 καλώδια cat 6 SSTP μέχρι το κτήριο (στα 150 μέτρα είμαι!).

 

Σε εταιρίες που πλήρωναν εκατομμύρια (δραχμές) και αργότερα χιλιάδες ευρώ, υπολογίστε τι κέρδος έχουν.

 

Αλλά άμα βλέπω κάτι τεχνολογικές γριούλες όπως τον "BlackScorpionX" να λέει τέτοια, προκοπή μη βλέπετε πουθενά και ποτέ!

Γεια σου μεγάλε γκορού της τεχνολογίας πολιτισμένε συζητητή!!! ΑΝ έκανες πραγματικά τον κόπο να διαβάσεις όσα έγραψα θα καταλαβαινες οτι ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι να υπάρχουν άλλοι πάροχοι εκτός του οτε! Συμφωνώ απόλυτα ότι αν δεν είχε ανοίξει η αγορά, οι τιμές θα ήταν ακόμα πάνω. Εμένα το μόνο που ενοχλεί είναι ο ΤΡΟΠΟΣ με τον οποίο σε πλησιάζουν οι εναλλακτικοί πάροχοι. Οι πωλητές είναι αγενέστατοι ( κατά βάση) όταν προσπαθείς ευγενικά να τους εξηγήσεις ότι ΔΕ ΘΕΣ, σε τέτοιο σημείο που πραγματικά από αντιδραση δε θέλω μα τους μιλήσω καν στο τηλέφωνο και φυσικά να τους έχω αντιπαθήσει! Μπορεί καο οι του οτε να είναι έτσι, δεν ξέρω!

Βέβαια, εγω είμαι τεχνολογική γριούλα αλλά η πωλήτρια της hol μου έλεγε ότι έχει δικό της δίκτυο στο νησί και ότι θα κουμπώνω κατευθείαν στην οπτική ίνα!!! Ftth ένα πράγμα!

 

Οντοπικ, το θέμα είναι μειωθούν οι τιμές, καλό για ολους είναι. Τα υπόλοιπα είναι περιττά.

 

(ορίστε, έκανα και λάθος quote πιο πριν, τα γηρατειά μου μέσα! sorry dimgi. fixed)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η καραμελίτσα που μασάς (όχι μόνο εσύ αλλά και πολλοί άλλοι) πρέπει να λιώσει κάποια στιγμή. Αυτό γίνεται σε όλη την Ευρώπη. Γίνεται πάντα ρύθμιση σε αυτόν που θεωρείται ότι έχει σημαντική ισχύ στην αγορά (το λεγόμενο ΣΙΑ).

Μόνο που πρέπει να γίνεται έλεγχος και σε ολόκληρη την αγορά και να απαγορεύεται ο αθέμιτος ανταγωνισμός με πρακτικές πώλησης κάτω του κόστους και εξαπάτησης των πελατών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που πρέπει να γίνεται έλεγχος και σε ολόκληρη την αγορά και να απαγορεύεται ο αθέμιτος ανταγωνισμός με πρακτικές πώλησης κάτω του κόστους και εξαπάτησης των πελατών.

 

αντι να ελενξουνε τα καρτελ σε γαλατα,τροφιμα,καυσιμα,μεταφορες, καθονται και "ελεγχουνε" τον οτε οταν προκειται να ριξει τις τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αντι να ελενξουνε τα καρτελ σε γαλατα,τροφιμα,καυσιμα,μεταφορες, καθονται και "ελεγχουνε" τον οτε οταν προκειται να ριξει τις τιμες.

 

υποτίθεται ότι είναι ξεχωριστοί ελεγκτικοί μηχανισμοί, οπότε "δεν υπάρχει πρόβλημα" να γίνεται και τα 2 ταυτόχρονα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποτίθεται ότι είναι ξεχωριστοί ελεγκτικοί μηχανισμοί, οπότε "δεν υπάρχει πρόβλημα" να γίνεται και τα 2 ταυτόχρονα :P

 

εντελως τυχαια οι ελεγχοι γινονται οταν οι τιμες θελουν να πανε προς τα κατω και να βελτιωθουν οι υπηρεσιες

 

μου θυμιζει τα "λαθη" απο τις "προσφορες" που γινονται στα καταστηματα που γινονται μονο λαθη και ακυρωσεις παραγγελιων οταν οι τιμες ειναι χαμηλοτερες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...