Προς το περιεχόμενο

Έγκριση από την ΕΕΤΤ για μειώσεις λιανικών τιμών αναμένει ο ΟΤE


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μείωση είναι έως 25% . Δηλαδή στα 24Mbps θα είναι προφανώς 25% και στα 2 Mbps , 5% το πολύ 10% .

 

To VDSL μετά την Cyta έρχεται και στην Otenet . Φυσικά όπως συνήθως η χρέωση θα πέσει για τις κατώτερες συνδέσεις.

 

Κοινή θέση των παρόχων για το VDSL.

 

Φοβάμαι με την μείωση τιμών στο ADSL μην μπει καμιά πολιτική ορθή χρήσης και απαιτούν έξτρα επιβάρυνση για απεριόριστο όγκο δεδομένων.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από ότι καταλαβαίνω η μείωση έως 25% θα είναι μεσοσταθμική,άρα η πραγματική θα είναι μικρότερη,με την προυπόθεση βέβαια να εγκριθεί.Από κει και πέρα το θέμα είναι εαν όλες οι εταιρίες που εμπλέκονται φροντίζουν τα τιμολογιά τους να είναι έτσι φτιαγμένα ώστε να προχωρούν σε επενδύσεις.Γιατί σε αυτο τον χώρο πρέπει να κοιτάς και το μέλλον.Η πράξη μας δείχνει πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο.Π.χ,μόνο ο ΟΤΕ προχώρησε,έστω και σε "μαθησιακό" επίπεδο την πάροχη VDSL (η οποία αναμένεται) πάνω σε καινούργιο ουσιαστικά δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

o ΟΤΕ ιδιωτικος δεν ειναι; ενω το τηλεφωνικο δικτυο ανηκει στο κρατος η ανηκει και αυτο στους γερμανους;

 

μάλλον πρέπει να πουλήθηκε κι αυτό...

 

Η μείωση είναι έως 25% . Δηλαδή στα 24Mbps θα είναι προφανώς 25% και στα 2 Mbps , 5% το πολύ 10% .

 

To VDSL μετά την Cyta έρχεται και στην Otenet . Φυσικά όπως συνήθως η χρέωση θα πέσει για τις κατώτερες συνδέσεις.

 

Κοινή θέση των παρόχων για το VDSL.

 

Φοβάμαι με την μείωση τιμών στο ADSL μην μπει καμιά πολιτική ορθή χρήσης και απαιτούν έξτρα επιβάρυνση για απεριόριστο όγκο δεδομένων.

 

μην ορκίζεσαι για τις μειώσεις, παίζει το 25% να είναι και σε επαγγελματικό πακέτο, στο οικιακό μπορεί να είναι χαμηλότερη η μείωση...

 

καλά το VDSL έστω και άτυπα άρχισε πρώτα από την Otenet, όσοι πρόλαβαν να βάλουν στην Κομοτηνή το ξέρουν :P

 

Δεν πρόκειται να μπει πολιτική ορθής χρήσης, αν είναι να μπει θα βγουν νέα πακέτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με τα λεγομενα του : κ. Πιπερίδης αναφέρθηκε στην έγκριση από την ΕΕΤΤ χαμηλότερων τιμών χονδρικής για τον ΟΤΕ, με αναδρομική ισχύ από 1/1/2012, η οποία συνεπάγεται όφελος 20 εκατ. ευρώ για τους εναλλακτικούς παρόχους, προσθέτοντας με νόημα ότι και «ο ΟΤΕ περιμένει κάτι ανάλογο».

 

Η ερωτηση ειναι οι Εναλλακτικοι θα κανουν καπια αντιστοιχη μειωση τιμων αναδρομικα ή θα καρπωθουν την διαφορα μεγιστοποιοντας τα κερδη τους εις βαρος της τσεπης των συνδρομητων της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το λογικό είναι ότι θα γίνουν μειώσεις, αναδρομικά όμως ΔΕΝ παίζει να ισχύσουν, too good to be true...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι είναι κατά των ιδιωτικών, ξεχνάνε μερικοί (η όσοι το πληρώναν τότε) ότι όταν είχαμε μόνο τον ΟΤΕ, πληρώναμε 250άρια και 350άρια σε κάθε 2μηνο.(125 με 175/μήνα) Με PSTN και αργότερα σε DSL χωρίς να αλλάξει η τιμή. Όταν ήρθαν οι ιδιωτικές άνοιξε η αγορά. Από το 2007 είμαι με hol και ο μήνας πάνω από 51Ευρώ δεν έχει έρθει! υπολογίστε το κέρδος που έχω εδώ και χρόνια που είμαι στη hol. (75 με 125/μήνα επί 5 χρόνια)

Αν βγάζαμε μέσο όρο 100/μήνα επι 60 έχω κερδίσει 6.000Ευρώ σύνολο, με τα 6 χιλιάρικα περνάω οπτική ίνα συν 6 καλώδια cat 6 SSTP μέχρι το κτήριο (στα 150 μέτρα είμαι!).

 

Σε εταιρίες που πλήρωναν εκατομμύρια (δραχμές) και αργότερα χιλιάδες ευρώ, υπολογίστε τι κέρδος έχουν.

 

 

Πραγματικα δεν ξερω που βρήκες αυτες τις τιμες που λες. Συγκεκριμενα το 2002 το κοστος τοτε ηταν το λεγομενα ΕΠΑΚ (αν θυμαμε καλα το ονομα) και η καθε μοναδα χρεωσης ηταν ΜΧ 0,026 ευρω και τοτε δεν υπηρχαν παγια για γραμμες ιντερνετ(οπως της adsl). Αν εκανες αλογιστη χρηση δεν σου εγταιγε κανενας που πληρωνες 250-350αρια.

Το 2005 εχωντας ενα λογαριασμο μπροστα μου βλεπω χρεωση παγιου adsl 39.80+ φπα 19% με συνολο λογαριασμου διμηνου 125€. (Γραμμη isdn με μεγαλη χρηση σταθερου και κινητων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα δεν ξερω που βρήκες αυτες τις τιμες που λες.

Απλά κάνει αχταρμά διαφορετικά προϊόντα και το κυριότερο, διαφορετικές εποχές, ξεχνώντας (ή απλά μη γνωρίζοντας) ότι μία σύνδεση adsl (χωρίς τηλεφωνία) 1024/256 σε εναλλακτικό στοίχιζε 170€ το μήνα.

 

Κανένας δεν είναι κατά κανενός. Όλα τα παιδάκια χρειάζονται. Απλά η δασκάλα πρέπει να τα βάλει να παίζουν με σωστούς όρους.

 

το λογικό είναι ότι θα γίνουν μειώσεις, αναδρομικά όμως ΔΕΝ παίζει να ισχύσουν, too good to be true...

Μην είσαι τόσο σίγουρος για μειώσεις. Οι εναλλακτικοί κάνουν κυρίως πόλεμο σε προσφορές και όχι στην τιμή μετά την προσφορά. Αυτό σε συνδυασμό με τις συνεχείς μετακινήσεις πολλών πελατών από τον ένα στον άλλο τους κοστίζει πολλαπλάσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν είμαι σίγουρο, για αυτό έγραψα λογικά...πρακτικά τι θα συμβεί είναι άλλου παπά ευαγγέλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...