Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εκκινηση υπολογιστη!


giorgos_b

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!! Χρειαζομαι τα φωτα σας αν γνωριζεται...

Εχω ενα σταθερο υπολογιστη (...του αδερφου μου!), οπου μια μερα επιασε να τον καθαρισει εσωτερικα με το μπιστολακι.

Απο τοτε και μετα αρχισε να παρουσιαζει προβλημα. Ενω ειναι συνδεδεμενος κανονικα απ΄ολες τις προσπαθιες που εχω κανει να τον ανοιξω μονο 2 φορες ξεκινησε και αυτες δεν δινει σημα στην οθονη... λειτουργουσε ομως τροφοδοτικο, μητρικη, επεξεργαστης και σκληρος! Τσεκαρα ολα τα καλωδια και ειναι στη θεση τους καλα κουμπωμενα!

καμια ιδεα κανεις;;; Ευχαριστω προκαταβολικα... :-]]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ειναι onboard..

 

Μήπως έχεις βάλει λάθος τα καλώδια του front panel..? (power reset.. etc..)

 

 

δεν τα πειραξα αυτα αλλα θα το ξανατσεκαρω...

 

τα καλωδια οπως τα ελεγξα απο το βιβλιο της μητρικης ειναι οκ!

κατι αλλο να προτεινετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω εγώ εφόσον τα καλώδια είναι οκ

Είναι πως μάλλον κάτι τα έπαιξε... αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις ένα-ένα το κάθε part...! cpu,mobo,psu...etc.. Δεν μπορώ όμως να το καταλάβω... :shifty: κάτι δεν μου κολλάει..! Σίγουρα δεν πείραξες τίποτα..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαλε τη ραμ,καθαρισε με ενα πινελο της υποδοχες οπου μπαινει,φυσηξε τες,και τελος βγαλε και μια την μπαταρια και κανε ενα clear cosmos.Αν το προβλημα εξακολουθει καθαρισε με ενα πινελακι ολες τις επαφες απο pci μεχρι τις επαφες απο τις ραμ που ειναι κενες καιξαναπροσπαθησε να bootαρεις

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι εντάξει τώρα αδερφέ ;

Έπαθα το ίδιο πρόσφατα .... και τελικά ήταν η κάρτα γραφικών και κατά περίεργο τρόπο κάηκε κιόλας.

 

Κάνει "Μπίπ" όταν τον ανοίγεις ; ..... αν ναι πόσα.

(χωρίς τα 2 πρώτα και το ένα στο τέλος, έχουν κενό από τα άλλα θα το καταλάβεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο προβλημα επαθα και γω πριν ενα μηνα. τον ανοιξα να τον καθαρισω με ειδικο σπρευ. να του βαλω παστα στον επεξεργαστη.

εβαλα τα παντα στη θεση τους οπως ητανε...και απο τοτε τον ανοιγω...δειχνει να δουλευουν ολα αλλα σημα δε δινει στην οθονη.

εχω την 8800gt απανω. τα παραξενα βεβαια ποια ειναι (που μονο σε μενα μπορουν να συμβουν)

 

α) οταν τον ανοιγω δε χτυπαει κανενα μπιπ.

β) οταν βγαζω τη καρτα απο το ρευμα(εχει καλωδιο που συνδεετε με το τροφοδοτικο) κανει το συνεχομενο μπιπ

γ) αν βγαλω τελειως τη καρτα γραφικων απο τη θυρα δε κανει μπιπ καθολου!!!

δ) αν βγαλω τις μνημες δε κανει μπιπ καθολου αλλα ανοιγει

ε) αν βγαλω τον επεξεργαστη δε κανει μπιπ καθολου αλλα ανοιγει

ζ) αν βγαλω τους σκληρους παλι ανοιγει αλλα δε δινει σημα

η) γενικα εχω δοκιμασει ολους τους συνδυασμους να ξεκιναει το μηχανημα με ενα ενα τα parts απανω αλλα τιπτ.

θ) εχω κανει reset βγαζωντας τη μπαταρια, και πατωντας 5-6 φορες το start να αποφορτισει τελειως

ι) εχω κανει reset βραχυκυκλωνοντας τα τζαμπερακια

κ) και τον επεξεργαστη ξεκουμπωσα-ξανακουμπωσα

 

γενικως το μοναδικο μπιπ που θα κανει ειναι μονο οταν ειναι στη θυρα η γραφικων αλλα χωρις το ρευμα της. απο κει και περα δε βλεπω κατι καμμενο απανω στη μητρικη ή να εχει ''σκασει'' κατι. θελω να πιστευω οτι κατι παιχτηκε με το στατικο ηλεκτρισμο απο τα χερια μου ή μπορει να φυσηξα οπως δεν επρεπε τα parts του υπολογιστη. πολυμετρο εχω καβατζωσει απο τον αδερφο μου και ειδα το θεμα που εχει ανοιξει ενας φιλος εδω μεσα για τσεκαρισμα του τροφοδοτικου, αλλα επειδη δε τα παω καλα με τα ρευματα ειπα να μη το επιχειρησω καν.

 

μετα απο ολα αυτα, το εδωσα σε ενα φιλο τεχνικο που εχει ανταλλακτικα και αλλους υπολογιστες να δοκιμασει τα parts. μου ειπε οτι η γραφικων μου δουλευει σε αλλο μηχανημα. το μονο που δε καταφερε να ελενξει ειναι το τροφοδοτικο. μετα απο 2 βδομαδες που τον ειχε...τελικα το πηγα στα Multirama να τα ελενξουν οι τεχνικοι που ξερω και τα παιδια οτι το κατεχουν το αθλημα. α να δουμε....θα παω την ερχομενη εβδομαδα να ρωτησω μπας και βγαλαν καμια ακρη.

 

onboard γραφικων δεν εχει η μητρικη Gigabyte 8I955X royal

το τροφοδοτικο μου ειναι Hiper Type-R II Ultra-Efficient 680W Power Supply - Black

 

υ.γ.

μεγας εισαι κυριε και θαυμαστα τα εργα σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι το παιδι. :P

Το εχεις δωσει ηδη σε καταστημα το μηχανημα?

για μητρικη το κοβω εαν βγει σωστο το τροφοδοτικο.οταν λες οτι αναβει,εννοεις οτι γυριζουν τα ανεμιστηρακια σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να εχεις παθει αυτο που επαθα και εγω. ενω φαινομενικα να ειναι ενταξει η μητρικη, οπως και τα εξαρτηματα, να εχει παθει ζημια το κυκλωμα που ειναι υπευθυνο για την τροφοδοσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...