Προς το περιεχόμενο

Baldur's Gate: Enhanced Edition


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως όταν την πλησίαζα αυτή απομακρύνονταν , αλλά αν το map δεν καθαρίσει απο εχθρούς δεν προχωράω :P .

 

Get all the experience ένα πράμα έ; :P Και γω μιά απο τα ίδια (και άρχισε και με εκνευρίζει που σε μερικά maps δεν μπορείς να "δείς" όλη την περιοχή) - πάντως για τέτοια early enemies (melee που ριχνούν γερές μπάτσες) μπορείς να τους βάλεις όλους να βαράνε απο range και όποιον κυνηγάει το enemy τον φεύγεις μακριά - ειδικά με κανά Oil of Speed κ.τ.λ. κάνεις πολύ καλή δουλεία στις αρχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 247
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρει κανείς αν το netbook μου το σηκώνει?

 

Από το επίσημο site

 

Required System Memory (MB) 512 MB

Minimum Graphics OpenGL 2.0 compatible (Intel graphics chipsets are NOT supported)

Processor Speed (GHz) 1 GHZ

 

Από random google result

 

Minimum system requirements

 

OS: Win Xp 32

CPU: Pentium 4 3.0GHz,Sempron 3200+

RAM: 500 MB

Graphics: GeForce 8400 Series,Radeon 9550

HDD: 3 GB

Direct X: 9.0

 

Recommended system requirements

 

OS: Win Xp 32

CPU: Pentium D 3.0GHz,Athlon LE-1660

RAM: 1 GB

Graphics: GeForce 7800 GT,Radeon X800 Pro

HDD: 3 GB

Direct X: 9.0

 

Για όποιον θέλει να μάθει μπόλικο info για το game χωρίς spoilers ας δει αυτό το site:

 

Στην εποχή μου δεν τα χρειαζόμασταν αυτά...Αχ νοσταλγία! :)

 

Για το πόσο αξίζει η κυκλοφορία, για τον κάτοχο PC που ασχολείται πιθανότατα καθόλου. Το multiplatform, οι διορθώσεις και η ενσωμάτωση mods αξίζουν και με το παραπάνω το 8ρι κατά τη γνώμη μου. Το επιπλέον περιεχόμενο είναι μάλλον αχρειαστό. Γενικά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα αλλά δε μου δίνει την εντύπωση της αρπαχτής, όπως δε μου την έδινε και το MDK 2 Deluxe πάλι της Beamdog.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει υψηλές απαιτήσεις. Κρίμα, γιατί τέτοια παιχνίδια είναι ωραία να τα παίζεις στις διακοπές σου, αλλιώς σπίτι αυτή την περίοδο δεν μένει χρόνος, δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως νταξ, τρελο κολλημα...το bg1 δεν το ειχα παιξει, ενω το bg2 ειναι απο τα αγαπημενα μου...εφαγα κανονικη φρικη με το demonknight και τον letec...και γενικοτερα ολο το durlag's tower παλουκι...

 

μεσα σε μια εβδομαδα εφτασα στη baldurs gate, αφου προηγουμενως εχω ξεψαχνισει ολο τον υπολοιπο χαρτη...

 

εχει αρκετα bugs, αλλα τιποτα αποτρεπτικο...καλο θα ηταν να διναν κανα potion case ή scroll case, αλλα απο την αλλη ισως ειναι πιο δικαιο ετσι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο θα ηταν να διναν κανα potion case ή scroll case, αλλα απο την αλλη ισως ειναι πιο δικαιο ετσι....

 

Bags will also be added to the Baldur's Gate portion of Tutu and BGT games. This component will add a gem bag to the Friendly Arm Inn store, a scroll case at the High Hedge, an ammo belt to Thunderhammer Smithy, a potion case to the Nashkel General Store, and a bag of holding at the Sorcerous Sundries in Baldur's Gate.

 

Ένα component του BG2 Tweaks εισάγει τέτοιες τσάντες και ενώ το τμήμα του BG1 είχε γίνει για Baldur's Gate Trilogy και Tutu, από την έκδοση 10 που βγήκε πριν λίγο καιρό είναι συμβατό και με BGEE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και τα δύο στο game αλλά είναι μοναδικά.

Δεν έχω βρεί ακόμα την scroll case αλλά η potion case και η jewlery case έχουν βοηθήσει άπειρα στο inventory και τις έχω αποκτήσει απο πολύ νωρίς.

 

btw δεν περίμενα ποτέ να μισήσω εχθρό τόσο πολύ όσο τις sirens και τους vampiric wolves.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Enhanced edition ξεκινα απο το BG1 ?

 

Ναί, βασικά είναι το BG1 και το expansion Tales of the Sword Coast σε ένα game.

 

Υπάρχουν και τα δύο στο game αλλά είναι μοναδικά.

Δεν έχω βρεί ακόμα την scroll case αλλά η potion case και η jewlery case έχουν βοηθήσει άπειρα στο inventory και τις έχω αποκτήσει απο πολύ νωρίς.

 

Scroll case νομίζω λέγανε στα forum οτι δεν υπάρχει in-game (unmodded).

 

Θυμάται κανείς σε ποιό wilderness map βρίσκεται ο Captain Brage; Κάνω ξεκαθάρισμα των sidequest (το personal quest της Neera by the way είναι απογοητευτικό...) πριν ανέβω προς Baldur's Gate και μάλλον έχω χάσει κάποιο map :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 περιοχές πάνω από το gnoll stronghold. Στο μέσον του χάρτη περίπου ανάμεσα σε συντρίμμια από καραβάνια και άμαξες σφαγμένους ταξιδιώτες και άλογα. Στην ίδια περιοχή που υπάρχει μια αρχαιολογική ανασκαφή που τρελαίνει τους εργάτες. Απλά σου μιλάει κάποια και σου λέει να τον αφήσεις ήσυχο. Έτσι το είχα προσπεράσει κι εγώ στην αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 περιοχές πάνω από το gnoll stronghold. Στο μέσον του χάρτη περίπου ανάμεσα σε συντρίμμια από καραβάνια και άμαξες σφαγμένους ταξιδιώτες και άλογα. Στην ίδια περιοχή που υπάρχει μια αρχαιολογική ανασκαφή που τρελαίνει τους εργάτες. Απλά σου μιλάει κάποια και σου λέει να τον αφήσεις ήσυχο. Έτσι το είχα προσπεράσει κι εγώ στην αρχή.

 

Thanks, είμουν στην αμέσως προηγούμενη και γύρευα εκεί τον Brage (τα "κακά" του 2ου, 3ου κ.τ.λ. playthrough, τα θυμάμαι λάθος και χάνω τζάμπα ώρα να τα ψάχνω στις λάθος περιοχές) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...