Προς το περιεχόμενο

Baldur's Gate: Enhanced Edition


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 247
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά έχει παρατηρήσει κανείς προβλήματα με την εντολή για επίθεση? Πολλές φορές όταν δίνω εντολή με αριστερό ή δεξί κλικ δεν την παίρνει και αναγκάζομαι να πατήσω στο εικονίδιο και μετά στον αντίπαλο.

 

Επίσης το pathfinding δεν έχει βελιωθεί στο ελάχιστο. Πάλι κολλάνε, πάλι αργούνε και πάλι στριφογυρίζουν γύρω γύρω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δεν ξέρω ρε παιδιά, εγώ απογοητεύτηκα πολύ πάντως με την έκδοση για PC. Enhanced τη λένε την έκδοση, προσωπικά δεν είδα τίποτα τρομερά enhancements. Περίμενα πολύ μεγαλύτερο overhaul στα γραφικά και τελικά δεν είδα τίποτα. Τουλάχιστον αυτό την καθιστά playable στις φορητές συσκευές, που για εμένα αυτό είναι και το μεγάλο selling point της όλης υπόθεσης. Αν, φυσικά, βγάλουν port και για παλιότερες εκδόσεις του iOS γιατί στο πρώτο iPad (που έχω) δεν παίζει ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ρε παιδιά, εγώ απογοητεύτηκα πολύ πάντως με την έκδοση για PC. Enhanced τη λένε την έκδοση, προσωπικά δεν είδα τίποτα τρομερά enhancements. Περίμενα πολύ μεγαλύτερο overhaul στα γραφικά και τελικά δεν είδα τίποτα. Τουλάχιστον αυτό την καθιστά playable στις φορητές συσκευές, που για εμένα αυτό είναι και το μεγάλο selling point της όλης υπόθεσης. Αν, φυσικά, βγάλουν port και για παλιότερες εκδόσεις του iOS γιατί στο πρώτο iPad (που έχω) δεν παίζει ακόμη.

 

Δεν θυμάμαι να είχαν υποσχεθεί βελτιώσεις στα γραφικά, πέρα απο την native υποστήριξη για widescreen αναλύσεις (και technically, zoom - αλλά πραγματικά δεν είδα κάποια χρησιμότητα για το συγκεκριμένο feature μέχρι τώρα). Όσο αφορά το overhaul που κάνανε, ήταν κυρίως μετατροπές των rules/items/classes για να είναι πιο κοντά στα δεδομένα του BG2 (βλ. spell effects, class kits, named magical items κ.ο.κ.), μερικά UI tweaks (πιο "μοντέρνο" journal με κατηγοριοποίηση ανά quest, TAB-highlighting) και η προσθήκη των νέων party members (κάπως meh, μια και τα personal quests τους τελειώνουν λίγο... απότομα).

 

Οι σημαντικότερες όμως βελτιώσεις θεωρώ πως είναι η μεταφορά των assets σε .xml files (αντί των hardcoded του αρχικού BG, απλοποιεί αφάνταστα την διαδικασία δημιουργίας mod και νέου content), η υποστήριξη για cross-platform play (ακόμα δεν είναι implemented, αν και το PC multiplayer τουλάχιστον δουλεύει άψογα μέχρι τώρα), καθώς και το γενικό publicity που φέρνει μια τέτοια κυκλοφορία στο πιο... νεαρό αγοραστικό κοινό (είμαι ακόμα με την ελπίδα πως θα εγκρίνουν κανένα καινούριο "traditional" RPG αν κάνει καλές πωλήσεις αυτό).

 

Και τέλος, μια και βρήκα ευκαιρία να ρίξω post ( :P) να σημειώσω και τα δύο μεγάλα μου παράπονα μέχρι τώρα: το pathfinding συνεχίζει να είναι τραγικό (σε σημείο που ορισμένες narrow περιοχές τις τέλειωσα με συνεχές pause-spam και AI off, καταραμένο Firewine Bridge...) και η τελική κυκλοφορία σε Steam (παρά τα λεγόμενα του Trent Oster - αν και λέγεται οτι την απόφαση για Steam την πήρε η Atari).

 

Edit: 

 

Σχετική λίστα με αλλαγές/fixes απο το αρχικό Baldur's Gate.

Source.png Πηγή: http://forum.baldursgate.com/discussion/5239/fixed-forum-compiled-list-pt-1">Part 1

Source.png Πηγή: http://forum.baldursgate.com/discussion/3625/fixed-forum-compiled-list-pt-2">Part 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, με αυτά που αναφέρεις τότε όμως δεν έπρεπε να το πουν "enhanced", αλλά "slightly updated". Έχω αγοράσει αυθεντικά τα δύο πρώτα Baldur's Gate (από τα τελευταία παιχνίδια που άξιζαν την αγορά τους όχι μόνο ως παιχνίδια, αλλά και ως περιεχόμενο πακέτου, ακόμη θυμάμαι τις νύχτες που διάβαζα θαμπωμένος το manual του BG1 πριν κοιμηθώ). Παραδέχομαι ότι αγόρασα την ΕΕ πλημελλώς ενημερωμένος, αλλά σίγουρα περίμενα κάτι παραπάνω από πέντε tweaks, τα οποία στην τελική δεν ένιωσα ότι "επαύξησαν" την εμπειρία μου σε σχέση με το τελευταίο μου playthrough της κανονικής έκδοσης (δεν το έχω προχωρήσει πολύ βέβαια to EE, είμαι λίγο πριν το BG). Οι δε προσθήκες, αισθάνομαι ότι μπήκαν ως selling points και όχι ως κάτι που θα βελτίωνε ουσιαστικά την εμπειρία. Βέβαια από την άλλη βλέποντας τη λίστα των αλλαγών που παρέθεσες, δεν μπορώ να κατηγορήσω τους (επανα)σχεδιαστές του παιχνιδιού για αρπαχτή αφού ως φαίνεται αν μη τι άλλο εξέτασαν σε βάθος το παιχνίδι πριν το κυκλοφορήσουν. Οπότε μάλλον εγώ περίμενα πολλά, παρά αυτοί μου έδωσαν λίγα. Σε κάθε περίπτωση, δεν θα συνεχίσω τώρα το παιχνίδι και θα περιμένω να σκάσω τα οχτώ μου ευρώπουλα άπαξ και κυκλοφορήσει και για iPad 1 στο App Store.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο να'ναι, δεν είναι τόσο... ahem... "πιασάρικο" όταν το πεις "Baldur's Gate: Slightly Updated Edition" :P. Θα συμφωνήσω πάντως με τα boxed BG1 και 2 (ειδικά το 2 που το είχα αγοράσει και σε συλλεκτική έκδοση, θυμάμαι έβγαζα απο μέσα πράμα και δεν τελείωνε - μεταξύ άλλων t-shirt, posters, postcards, demo για το Icewind Dale τα οποία σε άφηναν να παίξεις κάπου το 1/3 του retail game(!) και κάτι κάρτες με τα character sheet των πιο "σημαντικών" party members) - είναι να τα θυμάσαι και να απελπίζεσαι με την κατάσταση της retail αγοράς πλέον.

 

P.S. Αυτό με το manual του BG1 το'χα πάθει και εγώ, θυμάμαι ακόμα που γύρευα να βρω σε ποιές σελίδες είχαν αφήσει ο Volo και ο Elminster υποσημειώσεις... (νοσταλγία λέμε :P).

 

P.P.S. Απο το twitter του @TrentOster βλέπω κάτι για τα iPad πρώτης γενιάς. καθώς και μερικά άλλα ενδιαφέροντα tweets:

 

post-143955-0-14725900-1358442538_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, at the memory limit, κακό αυτό... Άρα κάτσε να το δοκιμάσει πρώτα κάνα... πειραματόζωο και βλέπουμε. Πάντως δεν νομίζω να έκαναν τον κόπο να το βγάλουν αν ήταν και unplayable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In other news, έφτασα επιτέλους στην Baldur's Gate μετά απο κοντά δυο μήνες (μη συνεχούς) gameplay - σε αυτό το playthrough καθάρισα όλα τα map μέχρι και την τελευταία αρκούδα (ας όψεται το experience, ποτέ δεν είναι αρκετό). Επειδή όμως δεν είχα παίξει ποτέ το TotSC (αγορασμένο μεν, απο ένα "Forgotten Realms Collection" αν δεν κάνω λάθος), οπότε έχω απορία: 

 

Υπάρχει κάπου quest giver που να "ξεκινάει" το content του expansion (Durlag's Tower π.χ. το βρήκα αλλά αποφεύγω προς το παρόν, μια και τα παλιά παιχνίδια συνήθιζαν να κάνουν νερά όταν έπαιζες out of sequence);

 

Τέλος, για όποιον παίζει με Wild Mage (είτε player character, είτε την νέα προσθήκη Neera) μια μικρή συμβουλή - memorize σε ΟΛΑ τα slots του 2ου level το spell Chaos Shield, καθώς τα τυχαία effects που μπορεί να συμβούν σε κάθε cast κυμαίνονται απο αστεία (shapeshift self to squirrel) μέχρι και τραγικά (destroy gold, το οποίο στη δική μου περίπτωση κατέστρεψε περίπου 50.000 gold -.-).

 

P.S. Το καλύτερο "fix" μέχρι τώρα (μπήκε με το τελευταίο patch), ο διπλασιασμός σε μέγεθος του font το οποίο χρησιμοποιείται για stacked items και inventory weight:

 

post-143955-0-33357800-1358445138_thumb.jpg

 

Πραγματικά θεόσταλτο για άτομα σαν εμένα που δεν βλέπουν στα 3m χωρίς mechanical aid :P. Ελπίζω σε μελλοντικό scalable font και για το υπόλοιπο παιχνίδι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • Moderators

Baldur’s Gate: Enhanced Edition withdrawn from sale over “contractual issues”

 

 


Baldur’s Gate: Enhanced Edition, the attempted restoration of BioWare’s classic RPG, has been removed from sale by developer Overhaul Games in light of contractual issues with the game’s publishing partners. A statement by Beamdog/Overhaul president Trent Oster explains the situation – albeit in the vague manner of someone staring at a heavy pile of legal documents.

 

“We recently removed Baldur’s Gate: Enhanced Edition from sale on Beamdog and the Apple App Store. We’ve taken this step at our publishing partner’s request as we attempt to resolve a number of contractual issues.”

 

Oster goes on to say that, until the “complex legal matters” have been resolved, the developer is unable to release the planned next patch to the game. It would have brought an updated user interface, “enormous performance improvements”, enhancements and a new font system.

 

Perhaps more troublingly, the issues are also blocking Baldur’s Gate II: Enhanced Edition. While BG:EE struck me as slightly less enhanced than a properly modded version of the original, BG2:EE was shaping up to be a more dramatic revision – already boasting 350,000 words of additional content.

 

Strangely, you can still pick BG:EE up from Steam. Whether it’s due to be taken down is unclear, but the Steam release was handled by Atari instead of Beamdog, and so received no direct support

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είδα στο steam προσφορά το baldurs gate hd στα 3 κάτι ευρώ. Αξίζει η αγορά; Έχω το απλό αλλά με κούρασαν λιγάκι τα γραφικά στην αρχή και το παράτησα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Παίδες με την Enhanced Edition του 2 έχει ασχοληθεί κανείς; Αξίζει; Έχει τίποτα παραπάνω πέρα από τα γραφικά ;

Υποκειμενική άποψη φυσικά αλλά εγώ δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος.

 

Είναι γεγονός ότι λόγω των καλύτερων γραφικών και λόγω ότι δεν χρειάζεται να μπλέξεις με modding για να περάσεις το fixpack και λοιπά, έκανε νέο κόσμο να παίξει το BG. Επίσης μπορείς να παίξεις το παιχνίδι σε ipad και τέτοια. Από αυτή την άποψη είναι πολύ καλό εγχείρημα.

 

Εγώ σαν "παλιός" που έζησα τα παλιά γραφικά και επίσης έχω συνηθίσει το πως δουλεύει το modding, δεν βλέπω να κέρδισα κάτι ιδιαίτερο. Το μόνο θετικό που κερδίζω είναι το πολύ καλύτερο scaling σε μεγαλύτερες αναλύσεις σε σχέση με το widescreen mod. Καλοδεχούμενα είναι η εμφάνιση της επιρροής του κάθε item σε thac0,ac,damage καθώς και η μαγκιά που σου επιτρέπει να κάνεις εύκολα looting αλλά δεν είναι κάτι που λες "ωωωω" (άσε που περίπου το ίδιο και καλύτερο για το looting υποστηρίζει εδώ και καιρό η gemrb).

 

Πέρα από αυτό πρόσθεσαν ένα κάρο bugs (ομολογουμένως πολύς κόσμος τελείωσε 2-3 runs χωρίς να τα συναντήσει αλλά δεν παύει να είναι γεγονός ότι υπάρχουν bugs που δεν υπήρχαν στο παλιό), έκαναν λίγο πιο άβολο το interface των stores, χάλασαν εντελώς την stealth (μετά το patch), κτλ.

 

Το βασικότερο όμως είναι ότι λόγω επαναυλοποίησης της engine είχαν την ευκαιρία να φτιάξουν όλα τα άβολα πράγματα που ταλαιπωρούσαν τόσα χρόνια τους παίχτες και που δεν μπορούσαν να λυθούν με modding γιατί ήταν hardcoded στη μηχανή όπως πχ το dual wielding σε συνδυασμό με bow, το άβολο trap finding που πρέπει να περιμένεις 1-2 γύρους για να εμφανιστεί το trap, το μη αυτόματο identify, κτλ και δυστυχώς δεν το έκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...