Προς το περιεχόμενο

Baldur's Gate: Enhanced Edition


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε στο steam έχει 4ε

Δεν χρησιμοποίησα τιμές steam γιατί δεν ξέρω τι ποσοστό των χρημάτων πηγαίνει στην ίδια την εταιρία και όχι στην Valve.

 

Αυτό που εννοούσα είναι ότι το Witcher 2 που δεν είναι ένα παιχνίδι με την πλειοψηφία των assets να υπάρχουν και απλά να γίνει ένα remake της engine αλλά είναι ένα νέο παιχνίδι που φτιάχθηκε από το μηδέν οπότε είχε ένα κάποιο κόπο να γίνει (και σύμφωνα με την πλειοψηφία αυτών που το έχουν παίξει το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό), κοστολογείται 16 ευρώ σε αντίθεση με τα 20 της BG2EE.

 

Στην περίπτωση του IWDEE μια τέτοια τιμή θα είναι ακόμη πιο εξωφρενική γιατί θα χρησιμοποιηθεί η μηχανή του BG2EE με κάποιο tweaking για να έρθει στα μέτρα του Icewind Dale οπότε το εγχείρημα είναι ακόμη μικρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 247
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Μπορει το Assassins να αξιζει τον κοπο. Οτι ειδα απο BGEE, oμως δεν με επυσε να ξαναδωσω χρηματα. Να ηταν κατι σαν το Redux, ΟΚ βρισκω οτι αξιζει να το ξαναπληρωσω.

 Θελω να σταθω λιγο σε οτι αφορα Steam, GoG κτλ . Σηγουρα κατα καιρους υπαρχουν πολυ καλες προσφορες, οπως και τεχνικη υποστηριξη των παιχνιδιων. ΟΜΩΣ. Εγω σαν παλαιουρας παικτης, εχω συνιθησει να παιζω το παιχνιδακι μου και οταν το βαρεθω βαζω το CDακι στην θηκουλα και στο ραφακι του. Μετα απο ενα,δυο, πεντε χρονια με πιανει νοσταλγια και θελω να ξαναπαιξω το παιχνιδι. Το κανω λοιπον και παλι εγκατασταση και παιζω μια χαρουλα. Με steam εχω αυτη την δυνατοτητα? Αν το steam κλησει αυριο, γιατι ιδιοτικη επιχειρηση ειναι, γουστο του και δικαιομα του , εγω θα μπορω ναχω το παιχνιδακι μου? Η τσαμπα τα οποια 5 η 50 ευρωπουλα μου κανανε φτερα. Βεβαιως και δεν εχω απαιτηση με 5 η 15 ευρω να παρω δισκακι και θηκη, αλλα αφου κατεβασω το παιχνιδι μπορω να το γραψω σε ενα σιντι και να το εχω? Μπορει να κανω και λαθος, ρε παιδια, αλλα σγηνομενη στο βαθος του μυαλου μου ειναι η ενοια, αγοραζω = κατεχω κι ας μην το χρησιμοποιω. Προτειμω να ασχολουμαι με mods, των αγαπημενων μου παιχνιδιων που εχουν φτιαξει οι διαφορες κοινωτητες, και οπως ανεφεραν μερικοι γιλοι,εδω, πολυ καλλητερη δουλεια απο εταιρειων παρα να ασχοληθω με κατι που πιθανον να μου αρεσει, αλλα δεν θα το εχω αυριο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να σταθω λιγο σε οτι αφορα Steam, GoG κτλ . Σηγουρα κατα καιρους υπαρχουν πολυ καλες προσφορες, οπως και τεχνικη υποστηριξη των παιχνιδιων. ΟΜΩΣ. Εγω σαν παλαιουρας παικτης, εχω συνιθησει να παιζω το παιχνιδακι μου και οταν το βαρεθω βαζω το CDακι στην θηκουλα και στο ραφακι του. Μετα απο ενα,δυο, πεντε χρονια με πιανει νοσταλγια και θελω να ξαναπαιξω το παιχνιδι. Το κανω λοιπον και παλι εγκατασταση και παιζω μια χαρουλα. Με steam εχω αυτη την δυνατοτητα? Αν το steam κλησει αυριο, γιατι ιδιοτικη επιχειρηση ειναι, γουστο του και δικαιομα του , εγω θα μπορω ναχω το παιχνιδακι μου? Η τσαμπα τα οποια 5 η 50 ευρωπουλα μου κανανε φτερα.

Δεν γνωρίζω για το steam (το πιθανότερο είναι να μην μπορείς να το παίξεις αλλά μπορεί να λέω χαζομάρες) αλλά αυτό είναι μία από τις κριτικές που δέχεται η beamdog. Από ό,τι διαβάζω, την πρώτη φορά που το εγκαθιστάς, ζητάει να συνδεθεί στον server της beamdog για πιστοποίηση και μετά δουλεύει για πάντα. Αν ισχύει όντως αυτό, τότε αν κλείσει η beamdog το παιχνίδι θα μπορεί να παίξει μόνο μέχρι να γίνει format (εκτός αν έχει κρατήσει κάποιος το εγκατεστημένο tree του παιχνιδιού και τα απαραίτητα registry keys για να φαίνεται πιστοποιημένο)

 

Αντίθετα στο gog, η μόνη φορά που βάζω στοιχεία είναι όταν κάνω login στο site για να αγοράσω κάτι. Δεν έχω παρατηρήσει να επικοινωνεί ο installer κάποιου παιχνιδιού με το site και σίγουρα δεν έχω βάλει στοιχεία στον installer. Οπότε θεωρητικά το παιχνίδι θα μπορεί να εγκατασταθεί και μετά από 15 χρόνια άσχετα αν δεν υπάρχει η gog.

 

Πάντως αυτό το ψυχολογικό με τα cd το έχω και εγώ :) Έχω πάρει κάμποσα παιχνίδια από gog αλλά δεν νιώθω καλά με τις "ψηφιακές εκδόσεις". Και 15 κόπιες να έχω το παιχνίδι σε σκληρούς και dvd ώστε να είναι σίγουρο ότι δεν θα το χάσω, δεν μου κάθεται το ίδιο καλά με το να έχω στο ράφι το κουτάκι με το αυθεντικό δισκάκι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 Μπορει το Assassins να αξιζει τον κοπο. Οτι ειδα απο BGEE, oμως δεν με επυσε να ξαναδωσω χρηματα. Να ηταν κατι σαν το Redux, ΟΚ βρισκω οτι αξιζει να το ξαναπληρωσω.

 Θελω να σταθω λιγο σε οτι αφορα Steam, GoG κτλ . Σηγουρα κατα καιρους υπαρχουν πολυ καλες προσφορες, οπως και τεχνικη υποστηριξη των παιχνιδιων. ΟΜΩΣ. Εγω σαν παλαιουρας παικτης, εχω συνιθησει να παιζω το παιχνιδακι μου και οταν το βαρεθω βαζω το CDακι στην θηκουλα και στο ραφακι του. Μετα απο ενα,δυο, πεντε χρονια με πιανει νοσταλγια και θελω να ξαναπαιξω το παιχνιδι. Το κανω λοιπον και παλι εγκατασταση και παιζω μια χαρουλα. Με steam εχω αυτη την δυνατοτητα? Αν το steam κλησει αυριο, γιατι ιδιοτικη επιχειρηση ειναι, γουστο του και δικαιομα του , εγω θα μπορω ναχω το παιχνιδακι μου? Η τσαμπα τα οποια 5 η 50 ευρωπουλα μου κανανε φτερα. Βεβαιως και δεν εχω απαιτηση με 5 η 15 ευρω να παρω δισκακι και θηκη, αλλα αφου κατεβασω το παιχνιδι μπορω να το γραψω σε ενα σιντι και να το εχω? Μπορει να κανω και λαθος, ρε παιδια, αλλα σγηνομενη στο βαθος του μυαλου μου ειναι η ενοια, αγοραζω = κατεχω κι ας μην το χρησιμοποιω. Προτειμω να ασχολουμαι με mods, των αγαπημενων μου παιχνιδιων που εχουν φτιαξει οι διαφορες κοινωτητες, και οπως ανεφεραν μερικοι γιλοι,εδω, πολυ καλλητερη δουλεια απο εταιρειων παρα να ασχοληθω με κατι που πιθανον να μου αρεσει, αλλα δεν θα το εχω αυριο

 

Σωστά γιατί το Steam δεν έχει offline mode και δεν σου επιτρέπει να κάνεις backup τα games σου. Ομοίως στο GoG δεν μπορείς να κάνεις backup τους DRM-free installers των παιχνιδιών σου.

 

/irony

 

Μ' αυτά και μ' αυτά ανακάλυψα ότι τα παιχνίδια που έχω στο Steam είναι κοντά στο 1,5 TB και κόντεψε να με βαρέσει εγκεφαλικό μόλις το συνειδητοποίησα. Θα τσιμπήσω έναν 3 TB HDD να περάσω backup και αυτά και τα παιχνίδια που έχω στο GoG.

 

Α και κάτι άλλο επειδή ανέφερες τα σιντί. Αν έχεις το Planescape: Torment στην έκδοση με τα 4 CD's (αυτήν έχω δοκιμάσει εγώ τουλάχιστον) προσπάθησε να το κάνεις install σε Windows 8.1 κι αν καταφέρεις να παίξεις σφύρα μου κλέφτικα. Ενώ η έκδοση του GoG δουλεύει oob, χωρίς tweaking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά γιατί το Steam δεν έχει offline mode και δεν σου επιτρέπει να κάνεις backup τα games σου. Ομοίως στο GoG δεν μπορείς να κάνεις backup τους DRM-free installers των παιχνιδιών σου.

 

/irony

 

Μ' αυτά και μ' αυτά ανακάλυψα ότι τα παιχνίδια που έχω στο Steam είναι κοντά στο 1,5 TB και κόντεψε να με βαρέσει εγκεφαλικό μόλις το συνειδητοποίησα. Θα τσιμπήσω έναν 3 TB HDD να περάσω backup και αυτά και τα παιχνίδια που έχω στο GoG.

 

Α και κάτι άλλο επειδή ανέφερες τα σιντί. Αν έχεις το Planescape: Torment στην έκδοση με τα 4 CD's (αυτήν έχω δοκιμάσει εγώ τουλάχιστον) προσπάθησε να το κάνεις install σε Windows 8.1 κι αν καταφέρεις να παίξεις σφύρα μου κλέφτικα. Ενώ η έκδοση του GoG δουλεύει oob, χωρίς tweaking.

  Κοιταξε. Με απομηναρια απο διαφορα κατα καιρους PC εχω μονταρει ενα πισακι με λειτουργικο windows 98. Mε crt σκυλι μαυρο οθονη, μπορει να παρει μεχρι 4 hdd, cd, dvd διαβαζει, ιντερνετ εχει για κανα mod, κανα πατσακι και οταν με πιανει η νοσταλγια για παλαια παιχνιδακια, τρεχω εκει. Αν και 4 σιντακια το torment πιανει πολυ λιγοτερο χωρο στον σκληρο απο οτι ενα μοντερνο παιχνιδι. Για τα win8 δεν ξερω στο PC που χρησιμοποιω εχω τα 7. Αν θελεις μπορω να δοκιμασω εγκατασταση εκει και να σου πω αν παιζει. Εχω καπου 500 παιχνιδια για κονσολες και Η/Υ οριτζιναλ και καπου 1500 σε κοπιες. Αμαρτια να τα πεταξω κι ετσι βρηκα την λυση με το παλαιο πισακι. Το πιο παλαιο μου PCgame ειναι το warcraft σε 8 φλοπυ δισκακια των 5" και δεν βρισκω drive για να το δοκιμασω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον, αυτό που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα για τις προσφορές ισχύει και πάλι. Αυτή τη φορά δεν έχει έκπτωση σαν D&D σειρά αλλά έχει 50% στο κάθε παιχνίδι ξεχωριστά.

 

BG1

BG2

IWD1

IWD2

PS:T

NWN1

NWN2

 

Ό,τι πάρεις εκατό (3,99€) εκτός από το NWN2 που κάνει διακόσια (7,99€). Αυτά από D&D παιχνίδια αλλά η έκπτωση ισχύει και στα άλλα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον, αυτό που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα για τις προσφορές ισχύει και πάλι. Αυτή τη φορά δεν έχει έκπτωση σαν D&D σειρά αλλά έχει 50% στο κάθε παιχνίδι ξεχωριστά.

 

BG1

BG2

IWD1

IWD2

PS:T

NWN1

NWN2

 

Ό,τι πάρεις εκατό (3,99€) εκτός από το NWN2 που κάνει διακόσια (7,99€). Αυτά από D&D παιχνίδια αλλά η έκπτωση ισχύει και στα άλλα παιχνίδια.

   Πολυ καλη περιπτωση. Και δεν θελει activayion και on line, οπωτε μπορεις να το αποθηκευσεις σε ενα σιντακι για να υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όλα τα DnD games έπαιξαν στο gog.com πριν από τρεις μέρες για 18 ευρώ.

 

Κατά 99% θα βγει το ίδιο πακέτο στο encore day (που μπορεί να μην είναι η τελευταία μέρα των εκπτώσεων). Οπότε καλό είναι να περιμένει όποιος ενδιαφέρεται και να το παρακολουθεί καθημερινά το σάιτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Ξεκίνησε ένας counter στο site της Beamdog, http://www.baldursgate.com/

 

Κάποιοι μιλάνε για Baldur's Gate 3 ή Temple of Elemental Evil Enhanced Edition.

 

Σε 10 μέρες θα ξέρουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδαμε πόσο καλά ήταν και τα BG2:EE και IWD:EE :)

 

Αν δεν μιλάμε για tablet, χίλια χρόνια η έκδοση του GOG (ειδικά όταν το BWS σου κατεβάζει μόνο του τα mods και τα εγκαθιστά και εσύ δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα από modding).

 

5 πράγματα τους ζητήσαμε να φτιάξουν. Τόσα ήταν τα προβλήματα που είχαμε τόσα χρόνια και δεν μπορούσαν να λυθούν με mods (άντε να ήταν 10). Από αυτά έφτιαξαν μόλις το 1 και αυτό έγινε με το τελευταίο patch που βγήκε πριν όχι πολύ καιρό.

 

Το TobEX κάνει "inject" μια DLL και από εκεί δηλαδή που το exe καλούσε την συνάρτηση Mitsos() από την μανίσια DLL, τώρα τρέχει την αλλαγμένη έκδοσή της που βρίσκεται στη νέα βιβλιοθήκη. Έτσι διορθώνει κάποια bugs που δεν μπορούσαν να λυθούν αλλιώς και επίσης εισάγει κάποια νέα features. Υπάρχουν όμως πάρα πολλές δυσκολίες για να γίνει αυτό και να "πετάξει" μέσα στο εκτελέσιμο αυτές τις λειτουργίες. Ε λοιπόν αυτοί που έφτιαξαν από την αρχή το πρόγραμμα και μπορούσαν να το κάνουν όπως θέλουν, ούτε καν το TobEX δεν έχουν πιάσει στη λειτουργικότητα (νομίζω έχουν υλοποιήσει στο περίπου ένα 80-90% αυτών που κάνει το TobEX).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησε ένας counter στο site της Beamdog, http://www.baldursgate.com/

 

Κάποιοι μιλάνε για Baldur's Gate 3 ή Temple of Elemental Evil Enhanced Edition.

 

Σε 10 μέρες θα ξέρουμε.

 

http://tiletechs.blogspot.gr/2015/06/adventure-y-baldurs-gate.html

 

Η Beamdog είχε επιβεβαιώσει ότι εργάζεται επάνω σε ένα καινούργιο Baldur’s Gate με κωδική ονομασία Adventure Y και τώρα ξεκινά τα αποκαλυπτήρια του νέου παιχνιδιού, μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα της.

Το Adventure Y θα είναι μια νέα προσθήκη στη σειρά Baldur’s Gate για να γεφυρώσει το κενό μεταξύ των δύο προηγούμενων επεισοδίων, ωστόσο, η εταιρεία ξεκαθαρίζει ότι δεν είναι sequel και ότι θα είναι το μεγαλύτερο project με το οποίο έχει ασχοληθεί μέχρι σήμερα.

Υπενθυμίζουμε ότι η εταιρεία κυκλοφόρησε το 2012 τις Enhanced Editions των Baldur’s Gate I και II για iOS, Android, Windows PC και Mac, με ανανεωμένα γραφικά, νέους χαρακτήρες και εκατοντάδες βελτιώσεις

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
To nostalgia factor μόνο, δεν με καλύπτει προσωπικά. Αν δεν κάνουν κάποιο update σε μηχανή-μοντέλα-animations... δεν... 

(ας πάρουν παράδειγμα από το Divinity OS γιαυτό)

Άλλο 1990, και άλλο 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...