Προς το περιεχόμενο

Baldur's Gate: Enhanced Edition


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούτε εγώ καλύπτομαι. Εκτός εποχής, και για Enhanced Edition που προσθέτει ελάχιστα και άνευ ουσίας πράγματα. Αν είχαν κάνει έστω κάτι με τα extra features - missions, αντί να βάλουν ένα παγερά αδιάφορο arena mode, θα τους θεωρούσα πιο αξιόπιστους αλλά τώρα δεν. Σημαντικό αρνητικό επίσης η έλλειψη συμβατότητας με τα αυθεντικά παιχνίδια - δηλαδή όσοι έχουν το original ή τις εκδόσεις του GOG πρέπει να αγοράσουν οπωσδήποτε και αυτή της Beamdog? Δουλευόμαστε?

 

Για να πω και κάτι θετικό, περίμενα κάτι πιο ξενερωτικό από expansion του BG 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ καλύπτομαι. Εκτός εποχής, και για Enhanced Edition που προσθέτει ελάχιστα και άνευ ουσίας πράγματα. Αν είχαν κάνει έστω κάτι με τα extra features - missions, αντί να βάλουν ένα παγερά αδιάφορο arena mode, θα τους θεωρούσα πιο αξιόπιστους αλλά τώρα δεν.

+1

 

Το BG1EE πέρα από τις διαφορές με το original λόγω της χρήσης της μηχανής του 2, ήταν αξιοπρεπές και έδωσε πράγματα. Τα BG2EE, IWDEE ήταν επιεικώς αδιάφορα και όντως πρόσθεσαν ανούσια πράγματα.

 

Πάντα υποκειμενικά, αυτά που θα ήθελα να δω στο BG2EE ήταν:

 

α) Καλύτερα γραφικά. Καταλαβαίνω ότι αυτό ήταν αρκετά δύσκολο εγχείρημα μια και δεν είχανε τα αρχικά assets και θα έπρεπε να ξανά σχεδιαστούν τα πάντα από την αρχή. Χρησιμοποίησαν κάποιες καλύτερες animations αλλά αυτό το κάνει και το mod infinity animations που χρησιμοποιεί ωραίες animations από IWD, NWN, κτλ και τα γραφικά γίνονται πολύ καλύτερα.

 

β) Αντί να μας δώσουν 2-3 νέους NPCs που δεν προσφέρουν και πολλά μια και υπάρχουν άπειροι NPCs στην κοινότητα και που μάλιστα στην πλειοψηφία των χρηστών φάνηκαν ανάλατοι και απογοήτευσαν (βλέπε hexxat και clara), μπορούσαν να κλείσουν τις τρύπες στην ιστορία όπως την Twisted Rune και τους Slavers, τον Hidden και το dungeon στους υπονόμους, τον "Stronger" που διέταξε την εισβολή στο De'Arnise κάστρο, κτλ. Για όσες περιπτώσεις υπήρχαν αρκετά στοιχεία στους διαλόγους, ήρθαν διάφορα mods όπως το unfinished business και έλυσαν το θέμα αλλά για πολλά από αυτά δεν ξέρουμε ποιο ήταν το αρχικό σκεπτικό. Αυτοί όμως (με δεδομένο ότι κράτησαν κάπου το script ή θυμούνται τι είχανε σκεφτεί) μπορούσαν να το λύσουν και να γίνει ακόμη πιο ωραία η ιστορία. Θεωρητικά, η WoTC δεν τους επέτρεπε να πειράξουν καθόλου το αρχικό περιεχόμενο και μπορούσαν μόνο να προσθέσουν υλικό αλλά όπου υπάρχει θέληση βρίσκεται τρόπος. Εφόσον θα προσέθεταν νέους διαλόγους για να κλείσουν τις τρύπες θα μπορούσαν να το παρουσιάσουν ως "νέο υλικό".

 

Πόσο τέλειο θα ήταν να υλοποιήσουν την ιστορία της Viconia που σε προδίδει στο Underdark για να κερδίσει την εύνοια της Lolth και πόσο πολύ θα προσέδιδε στον χαρακτήρα της.

 

γ) Να λύσουν κάποια προβλήματα που δεν λύνονται με mods αλλά μόνο με αλλαγή της engine. Όπως έχω πει σε παλαιότερο post, ούτε καν την λειτουργικότητα του TobEX δεν έχουν φτάσει. Εκτός αυτού, το tobex για κάθε αλλαγή που κάνει στην συμπεριφορά της engine σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις αν την θέλεις ή όχι μέσω ενός ini αρχείου, ενώ αυτοί πήγανε και έκαναν κάποιες αλλαγές (που ομολογουμένως η πλειοψηφία του κόσμου τις βρίσκει θετικές) χωρίς να σου δίνουν την δυνατότητα να έχεις την ίδια (λανθασμένη) συμπεριφορά με την αρχική engine αν αυτό θέλεις.

 

Το μόνο που έλυσαν από αυτά που ζητούσαμε ήταν να μην χάνονται τα spells και χρειάζεται να τα ξανά επιλέξεις όταν παθαίνεις level drain και αυτό έγινε μόλις με το τελευταίο patch πριν λίγο καιρό. Ένα άλλο πράγμα που είχε ζητηθεί ήταν όταν παίρνεις ένα item στο inventory και έχεις αρκετό lore, να αναγνωρίζεται αυτόματα χωρίς να χρειάζεται δεξί κλικ. Δεν είναι φυσικά κάτι τόσο καίριο αλλά η gemrb το υποστηρίζει εδώ και καιρό. Υπάρχουν πολλά τέτοια θέματα είτε minor ή και major που μπορούν να λυθούν μόνο σε επίπεδο engine.

 

Το πιο δημοφιλές request ήταν το πρόβλημα του dual wield. Ως γνωστόν, ένας ranger παίρνει από τη μάνα του δύο πόντους στο two weapon fighting. Η αρχική engine όμως δεν σου επιτρέπει να έχεις όπλο στο off hand αν χρησιμοποιείς κάποιο two handed weapon όπως πχ τόξο. Έτσι αν παίζεις έναν archer που ως επί το πλείστον θα χρησιμοποιεί τόξο, πρέπει να μπαίνεις στο inventory, να αφαιρείς το τόξο, να εισάγεις το δεύτερο σπαθί στο off hand και μετά να ξανά αφαιρείς το σπαθί και να βάζεις το τόξο το οποίο είναι άβολο. Αρχικά είχανε πει ότι θα το υλοποιήσουν οπωσδήποτε ενώ μετά είπανε ότι θέλει πάρα πολύ φασαρία και πολλές αλλαγές στην engine για να γίνει και δεν αξίζει τον κόπο.

 

Αυτά εντελώς υποκειμενικά φυσικά. Κάποιος άλλος μπορεί να θεωρεί καταπληκτικό το αποτέλεσμα και να μην θέλει να δει στα μάτια του το αρχικό παιχνίδι. Ευχαριστώ όσους διάβασαν το παραπάνω και ζητώ συγγνώμη που ξανά είπα για 10η φορά τα ίδια.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Για όποιον ενδιαφέρεται για την Enhanced Edition, υπάρχει προσφορά στο Steam για 25 ώρες ακόμη με 75% έκπτωση δηλαδή βγαίνει στα 4.99€. Δεν έχω ιδέα πώς δουλεύει το steam και αν εισάγει δυσκολίες στην εγκατάσταση σε σχέση με την απλή έκδοση αλλά 5 ευρώ δεν είναι κακή τιμή. Νομίζω επίσης πως το steam έχει native έκδοση για linux ενώ η έκδοση του gog είναι μέσω wine αλλά δεν το ξέρω στα σίγουρα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα πώς δουλεύει το steam και αν εισάγει δυσκολίες στην εγκατάσταση σε σχέση με την απλή έκδοση αλλά 5 ευρώ δεν είναι κακή τιμή. Νομίζω επίσης πως το steam έχει native έκδοση για linux ενώ η έκδοση του gog είναι μέσω wine αλλά δεν το ξέρω στα σίγουρα αυτό.

Πήρα μια κόπια να δω τι παίζει. Όντως υπάρχει native client στο steam (32bit φυσικά) το οποίο είναι πολύ καλό. Επίσης καλό είναι ότι δεν έχει καμμία σχέση με το steam :)

 

Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το steam και νόμιζα ότι τα "παιχνίδια" είναι απλά τα data files τους και τα παίζει το ίδιο το steam client όπως γίνεται με την gemrb και την scummvm για αυτό και έχεις steam achievements και λοιπά χαζά επειδή τα κάνει όλα το steam. Επίσης στο skyrim χρειαζόμουν κάποιες crackαρισμένες steam.dll για να παίζει μόνο του χωρίς steam το οποίο ενίσχυσε αυτή την άποψή μου.

 

Τουλάχιστον στο BG2EE καμμία σχέση. Το steam αποσυμπιέζει ένα κατάλογο με όλο το παιχνίδι το οποίο τρέχει τζάμι μόνο του. Μπορείς να ανοίγεις το steam μόνο για να το κάνεις update και μετά να το τρέχεις χειροκίνητα. Εγώ έσβησα εντελώς το steam και (τουλάχιστον για την ώρα) το παιχνίδι συνεχίζει και δουλεύει κανονικά.

 

Ο client μου δίνει ήχο χωρίς pulseaudio και δεν θέλει ιδιαίτερες βιβλιοθήκες από απαιτήσεις. Παράξενο που δεν δίνουν αυτή τη native έκδοση ούτε η beamdog ούτε το gog. Με λίγα λόγια, ενώ η bg2ee έχει όλα τα αρνητικά που έχουμε αναφέρει σε παλαιότερα μηνύματα και δεν προσφέρει και πολλά σε χρήστες windows, για όσους έχουν linux δεν είναι κακή λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν νομίζω ότι αξίζει να ανοιχτεί νέο νήμα μόνο για 4-5 προσφορές τον χρόνο και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν με έχετε βρίσει ακόμη που βάζω στο νήμα των EE προσφορές για τις παλιές εκδόσεις, ας βάλω ακόμη μία :)

 

Το GOG έχει για άλλη μια φορά την κλασική φθινοπωρινή προσφορά -80% στο D&D πακέτο των 10 παιχνιδιών στην τιμή των 20 ευρώ για 3 ημέρες και κάτι ώρες ακόμη.

 

Το πακέτο περιλαμβάνει τα BG1, BG2, IWD, IWD2, PS:T, NWN, NWN2, ToEE και τα D&D:Dragonshard και Forgotten Realms:Demon Stone. Τα δύο τελευταία δεν είναι και τόσο σόι αλλά χωρίς αυτά η έκπτωση πέφτει σε 60% (32 ευρώ) οπότε τα παίρνει κάποιος μόνο για την έκπτωση των άλλων.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το έχω ξαναπεί, αλλά θα το πω για άλλη μία φορά: το συγκεκριμένο bundle του GoG, είναι μάλλον το πιο vfm bundle (όσον αφορά το game time που προσφέρει) που έχει υπάρξει στην ιστορία του σύμπαντος. Δίνεις 20 ευρώ και αγοράζεις 1000+ ώρες game time, χωρίς να υπολογίζω μέσα τα άπειρα mods που υπάρχουν για αυτά τα games*.

 

 

*και είναι πολύ γενναία η υποχώρηση να μην υπολογίσω μέσα τα modules τους, καθώς το πρώτο nwn από μόνο του έχει 3000 περίπου εκ των οποίων πάρα πολλά είναι υψηλής ποιότητας και θέλουν 5 με 10 ώρες για να τερματιστούν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ρε παιδιά έχετε ακούσει τίποτα νέο για το Siege of Dragonspear; Πότε να το περιμένουμε;

Και ελπίζω να υπάρξει κανα πακετάκι Baldur's Gate Enhanced Edition + Dragonspear expansion σε ελκυστική τιμή...

Και όταν λέω πακετάκι εννοώ σε box, retro παραδοσιακές καταστάσεις με χάρτες και καλούδια μέσα, όχι έναν απλό κωδικό για download στο steam.

 

 

Α! Και μια ερώτηση μιας που έχω μπερδευτεί: για να παίξουμε το Dragonspear expansion, με ποιό Baldur's Gate Enhanced Edition πρέπει να το συνδυάσουμε; Το 1 ή το 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχετε ακούσει τίποτα νέο για το Siege of Dragonspear; Πότε να το περιμένουμε;

Επίσημη απάντηση: Όταν είναι έτοιμο

Όχι και τόσο επίσημη απάντηση: Αρχές 2016 έλεγαν στο φόρουμ διάφοροι οπότε μια και έχουμε τέλος Ιανουαρίου, σκέψου κατά το τέλος Φεβρουαρίου στο περίπου. Το content έχει τελειώσει εδώ και κάποιο καιρό και τώρα είναι στη φάση του testing.

 

Και ελπίζω να υπάρξει κανα πακετάκι Baldur's Gate Enhanced Edition + Dragonspear expansion σε ελκυστική τιμή...

Και όταν λέω πακετάκι εννοώ σε box, retro παραδοσιακές καταστάσεις με χάρτες και καλούδια μέσα, όχι έναν απλό κωδικό για download στο steam.

Πολύ καλό αυτό :P

 

Εδώ μόνο το 1EE ή το 2EE σε ψηφιακή έκδοση το ζητάνε 19 ευρώ, θέλεις box και τα δύο σε ελκυστική τιμή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, για ένα ωραίο πακέτο θα δώσω και μέχρι 80 γιούροζ [πάνω από 100 δεεεεν παίζει]. Αρκεί όπως είπα να έχει και καλούδια μέσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ό,τι διαβάζω εδώ, στα 1EE, 2EE βγήκανε retail εκδόσεις αλλά μετά από κάποιο διάστημα και μόνο εκτός αμερικής (αν και αυτό δεν μας νοιάζει προφανώς). Τώρα αν είχανε καλούδια ή ήταν ένα σκέτο dvd δεν το γνωρίζω.

 

Οπότε ίσως βγει και για αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ανακοινώθηκε η κυκλοφορία του Siege of Dragonspear, 31η Μαρτίου. 

 

Τα γεγονότα τοποθετούνται χρονικά ανάμεσα στα δύο Baldur's Gate και η παρουσία της πρώτης enhanced edition είναι υποχρεωτική.

 

 

 

screen13.jpg

 

screen08.jpg

 

 

 

Though Sarevok is dead and his plan for war averted, peace eludes the citizens of Baldur's Gate. A crusade marches from the north, seizing supplies, forcing locals into military service, and disrupting trade along the Sword Coast. A charismatic warrior known as the Shining Lady leads this army, her background shrouded in mystery. Can the rumors be true—is she, like you, the child of a god?

 

The closer you get to the Shining Lady, the more you realize your father, the dead Lord of Murder still casts a long shadow upon your path. Baldur's Gate has put its faith in you, but you must determine whose interests you truly serve before you face the Shining Lady among the ruins of Dragonspear Castle...

 

Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear adds a new chapter to the Bhaalspawn saga. The events occurring between Baldur’s Gate and Baldur’s Gate II are at last revealed in this 25-hour expansion pack for Baldur's Gate: Enhanced Edition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία νέα. Αν και δεν με ενδιαφέρει καθόλου το SOD ξέρω ότι πολύς κόσμος το περίμενε οπότε είναι καλά νέα. Εγώ περιμένω πιο πολύ το 1.4 patch για το bg2ee γιατί (τουλάχιστον στην linux έκδοση) υπάρχουν πάρα πολλά bugs.

 

Ελπίζω τουλάχιστον να άλλαξαν σεναριογράφους και η ποιότητα της ιστορίας να είναι σημαντικά ανώτερη αυτής των EE χαρακτήρων που ήταν μάπα.

 

130$ για collector's edition :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εν όψει του SOD, μπήκε προσφορά στο GOG για τις EE για 2 ημέρες και 11 ώρες ακόμη.

 

BG1EE στα 4.49€ (75% έκπτωση)

BG2EE στα 7.19€ (60%)

IWDEE στα 7.19€ (60%)

 

Από ό,τι διαβάζω σε reviews, το νέο patch εισήγαγε κάμποσα νέα bugs (όχι που δεν θα το έκανε :P) αλλά υλοποίησαν μερικά πράγματα που ζητούσαν διακαώς οι gamers όπως concentration check στους mages ώστε να μην γίνονται πάντα disrupt τα spells και πιο σημαντικά το πολυαναμενόμενο dual wielding μαζί με bows και γενικά two handed weapons.

 

Δεν έκατσα ακόμη να στήσω ξανά το steam και να κατεβάζω το 2.0 update μια και δεν με ενθουσίασε η εμπειρία της EE αλλά για όποιον ενδιαφέρεται, το patch ακούγεται καλό και η τιμή δεν είναι πολύ ακριβή (ειδικά για τους χρήστες linux)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...