Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμα τα Windows 8 Consumer Preview


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν λες πάμε μπροστά?με ποιόν τρόπο κ που είδες το μπροστά εδώ?αντικειμενικά θέλω να μου πεις έναν λόγο που θα πρότεινες τα 8 τι το καλύτερο έχουν από τα 7?

 

Δεν προτείνω τα 8 σε επίπεδο beta... είμαι υπέρ του να γίνονται συχνές μικρές αλλαγές-βελτιώσεις για να μην ξανά έχουμε το πολιτισμικό σοκ των xp - seven. Οι αλλαγές στο copy-paste, ο virtual δισκος, οι αλλαγές στον task manager ακόμα και το ότι δεν έχει πλέον start button που ποτέ δεν χρησιμοποιούσα βαδίζουν σε αυτόν τον δρόμο. Το ότι τώρα δεν έχει touch οθόνη δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να σκεφτούμε το μέλλον, αλλιώς καταντάμε σαν το quote του ford για τον diesel κινητήρα.

 

Θέλεις να βάλουμε ένα στοίχημα ότι άμα δεν κάνουν κάποιες ριζικές αλλαγές θα πάνε στον πάτο κ αυτά όπως τα vista κ τα 7 θα είναι για πολύ καιρό πρώτα στις πωλήσεις?!

 

Θέλω... καλά να είμαστε να τα λέμε και τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι αλλαγές στο copy-paste, ο virtual δισκος, οι αλλαγές στον task manager ακόμα και το ότι δεν έχει πλέον start button που ποτέ δεν χρησιμοποιούσα βαδίζουν σε αυτόν τον δρόμο.

 

 

Θέλω... καλά να είμαστε να τα λέμε και τότε.

 

 

Έχεις δίκαιο με άφησες άφωνο τώρα(copy-paste,virtual δίσκος) είναι τρομερές αλλαγές για να βγάλεις στο κοινό σου νέο λειτουργικό...Ευτυχώς που μέσα σε αυτές τις αλλαγές δεν μου ανέφερες ότι θα έχει κ το skype ενσωματωμένο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως δεν κάνω πολύ μεγάλο λάθος... ψάξε στα topic των Seven εδώ μέσα μόνο, επί εποχής beta, rc και την καλή εποχή των leaked εκδόσεων. Οι κουβέντες είναι copy-paste.

 

Από εκεί και πέρα οποιαδήποτε βελτίωση φανερή ή under the hood και αν γίνει σε ένα τόσο καλό λειτουργικό όπως τα seven είναι καλοδεχούμενη για μένα. Σίγουρα κάποια πράγματα δεν θα βολεύουν, εδώ υπάρχουν χρήστες που ψάχνουν τρόπους να κάνουν την "Έναρξη" των Seven ίδια με τον xp (πάλι μπορείς να βρεις τέτοια post εδώ μέσα στο forum)... αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς πάμε μπροστά.

 

Το παμε μπροστα δεν σημαινει οτι πρεπει να ξεχασουμε αυτα που ξερουμε με αλλαγες χωρις ουσια.

Και δυστυχως οι καινουργιες εκδοσεις επιβεβαιωνουν το παραπανω...

 

Αλλαγη δεν ειναι να αλλαξεις ενα user interface και απο κατω να τρεχουν τα προηγουμενα...

Κανουμε ενα poll να ρωτησουμε πιο start menu ειναι πιο ευχρηστο...

 

Στα XP βρισκεις οτι προγραμμα εχεις εγκατεστημενο πανευκολα. Αυτα που δεν χρησιμοποιεις εξαφανιζονται. και η επεκταση προς τα δεξια βολευει πολυ καλυτερα απο το ενα κατω απο το αλλο των 7...

 

Μου θυμιζει τις εκδοσεις του firefox.

Αλλαζαν το home button απο τα αριστερα στα δεξια και εβγαζαν καινουργια εκδοση...

Τωρα εχουν κρυμμενο το front button οταν ειναι απενεργοποιημενο...

 

Αλλα λογια να αγαπιομαστε παιδια... μας κοροιδευουν για να πουλανε... Ή ιδεες δεν υπαρχουν, ή υπαρχει κορεσμος πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις το έβαλα κι εγώ σε netbook (Acer Aspire One ZG5)

αλλά δεν μπορώ να ανοίξω καμία μα καμία εφαρμογή :confused:

γιατι λέει η ανάλυση της οθόνης είναι πολύ μικρή (800 χ 600) δεν με αφήνει όμως να αλλάξω καθώς αυτή είναι και η μέγιστη!!! :cry:

καμία ιδέα κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκαιο με άφησες άφωνο τώρα(copy-paste,virtual δίσκος) είναι τρομερές αλλαγές για να βγάλεις στο κοινό σου νέο λειτουργικό...Ευτυχώς που μέσα σε αυτές τις αλλαγές δεν μου ανέφερες ότι θα έχει κ το skype ενσωματωμένο :lol:

 

Εσύ λες δηλαδή ότι θα έπρεπε να βγάλει καινούριο λειτουργικό μόνο όταν θα είχε αλλάξει ριζικά... ε, κάποιοι από μας έχουμε διαφορετική άποψη και θεωρούμε ότι το pause/stop στο copy-paste είναι ένα καλό feature που μαζί με το metro ui, το ότι πλέον θα δουλεύουν σε arm/soc επεξεργαστές και τόσα άλλα που διαβάζουμε εδώ και μήνες στα review είναι αρκετά για να αλλάξουμε λειτουργικό. Να ξέρεις όμως ότι όσο γράφεις τόσο πιο πολύ μοιάζεις με αυτούς που έκραζαν στην πρώτη beta των seven...

 

Το παμε μπροστα δεν σημαινει οτι πρεπει να ξεχασουμε αυτα που ξερουμε με αλλαγες χωρις ουσια.

Και δυστυχως οι καινουργιες εκδοσεις επιβεβαιωνουν το παραπανω...

 

Αλλαγη δεν ειναι να αλλαξεις ενα user interface και απο κατω να τρεχουν τα προηγουμενα...

Κανουμε ενα poll να ρωτησουμε πιο start menu ειναι πιο ευχρηστο...

 

Στα XP βρισκεις οτι προγραμμα εχεις εγκατεστημενο πανευκολα. Αυτα που δεν χρησιμοποιεις εξαφανιζονται. και η επεκταση προς τα δεξια βολευει πολυ καλυτερα απο το ενα κατω απο το αλλο των 7...

 

Μου θυμιζει τις εκδοσεις του firefox.

Αλλαζαν το home button απο τα αριστερα στα δεξια και εβγαζαν καινουργια εκδοση...

Τωρα εχουν κρυμμενο το front button οταν ειναι απενεργοποιημενο...

 

Αλλα λογια να αγαπιομαστε παιδια... μας κοροιδευουν για να πουλανε... Ή ιδεες δεν υπαρχουν, ή υπαρχει κορεσμος πια...

 

Και υπάρχει και ο χρήστης alexzzz που δεν χρησιμοποιεί καθόλου το start εδώ και χρόνια γιατί το βρίσκει παλαιολιθικό και δυσκίνητο και αυτές οι αλλαγές του αρέσουν. Υπάρχει και αυτή η ερμηνεία εκτός της εύκολης ελλαδιστάν "να μας τα αρπάξουν θέλουν μόνο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη τρελαθούμε ότι η αναζήτηση προγραμμάτων γίνεται πιο εύκολα στα XP, στα Windows 8 ένα γράμμα πατάς και αμέσως έχεις αποτελέσματα των εφαρμογών που ξεκινάνε από αυτό. Γενικά η αναζήτηση όχι μόνο προγραμμάτων αλλά και αρχείων είναι πολύ καλύτερη

 

http://www.youtube.com/watch?v=UVWXQ0lCpTw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια έλεγαν πολλοί όταν βγήκαν τα Seven... "ευτυχώς δουλεύουν ακόμα τα xp/vista". Έτσι πάνε αυτά, με το που βγαίνει ένα καινούριο λειτουργικό δεν μας αρέσει αλλά σιγά σιγά στρώνει/στρώνουμε

 

Η μονη διαφορα ειναι οτι μιλουσα για κατι πολυ συγκεκριμενο κι οχι για αυτο καθε αυτο το λειτουργικο. Δεν τα εχω δοκιμασει και δεν ειπα οτι μου αρεσουν/δε μου αρεσουν. Αυτο που θεωρω ομως μεγαλο φιασκο ειναι εν ετει 2012 να μην εχει ΑΚΟΜΑ μια εταιρια οπως η Microsoft να κανει τη διαδικασια του upgrade ανωδυνη για το χρηστη (και δη τον επαγγελματια που δε μπορει να σπαταλησει πολυτιμο χρονο σε φορματ, στησιμο κλπ).

 

Και ναι, αφου βγηκαν τα Vista, δεν εκανα αναβαθμιση ποτε. Οταν βγηκαν τα 7 περιμενα αρκετα μεχρι να αναβαθμισω. Και ο λογος δεν ηταν οτι "δε μου αρεσε" το λειτουργικο αλλα επειδη θεωρω τελειως απαρχαιωμενη τη διαδικασια του φορματ-επανεγγατασταση.

 

Αν μπορουσα να πω ενα πραγμα που μου αρεσει στα μακ ειναι ακριβως αυτο: Θελω να παω στο Lion απο το Snow Leopard? Ειναι πραγματικα ενα απλο install. Αφου λοιπον δεν μπορει να γινει αυτο στα Windows τοτε συγγνωμη αλλα δεν θα παρω εκτος αν μου ειναι απολυτως απαραιτητο.

 

Αντιλαμβανομαι φυσικα οτι αυτο μπορει να μην αποτελει απαγορευτικο παραγοντα για το μεσο χρηστη που χρησιμοποιει το pc του μονο για ιντερνετ/παιχνιδια/αντε και καμμια ταινια αλλα για καποιον επαγγελματια που το εισοδημα του στηριζεται στον υπολογιστη του δεν μπορει καμμια μαικροσοφτ να περιμενει να βαλω το νεο της λειτουργικο χωρις να φροντιζει να κανει αυτη τη διαδικασια ευκολη επιτελους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προτείνω τα 8 σε επίπεδο beta... είμαι υπέρ του να γίνονται συχνές μικρές αλλαγές-βελτιώσεις για να μην ξανά έχουμε το πολιτισμικό σοκ των xp - seven. Οι αλλαγές στο copy-paste, ο virtual δισκος, οι αλλαγές στον task manager ακόμα και το ότι δεν έχει πλέον start button που ποτέ δεν χρησιμοποιούσα βαδίζουν σε αυτόν τον δρόμο. Το ότι τώρα δεν έχει touch οθόνη δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να σκεφτούμε το μέλλον, αλλιώς καταντάμε σαν το quote του ford για τον diesel κινητήρα.

 

 

Οι touch οθόνες έχουν νόημα σε φορητές συσκευές smartphone-tablet που κατα κύριο λόγο δεν υπάρχει δυνατότητα input devices (πληκτρολόγια-ποντίκια).

 

Στα "τέρατα" τα desktop όπου ο ΜΟ είναι οι 24' το touch screen τί να το κάνεις ? Εκτός και αν σου αρέσει να είσαι κολλημένος σε μια 24αρα και να προσπαθείς με το δάχτυλο να κάνεις δουλειά. Το θέμα για δαχτυλιές κτλ το αφήνω εκτός και αν εσένα ούτε αυτό σε ενοχλεί.

 

Θέλουμε δεν θέλουμε η ουσία είναι πώς τα 8 είναι στοχευμένα για την mobile κατηγορία ελπίζοντας πώς το κομμάτι των καταναλωτών που έχει smartphone-tablet θα το εγκαταστήσει και στα desktop. Πόσοι είναι αυτοί όμως που έχουν και τα 3 (ή έστω και τα 2) και πόσοι από αυτούς θα προτιμήσουν ένα δύσχρηστο λειτουργικό για τον σταθερό τους μόνο και μόνο πρός χάρην της ομοιομορφίας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ λες δηλαδή ότι θα έπρεπε να βγάλει καινούριο λειτουργικό μόνο όταν θα είχε αλλάξει ριζικά... ε, κάποιοι από μας έχουμε διαφορετική άποψη και θεωρούμε ότι το pause/stop στο copy-paste είναι ένα καλό feature που μαζί με το metro ui, το ότι πλέον θα δουλεύουν σε arm/soc επεξεργαστές και τόσα άλλα που διαβάζουμε εδώ και μήνες στα review είναι αρκετά για να αλλάξουμε λειτουργικό. Να ξέρεις όμως ότι όσο γράφεις τόσο πιο πολύ μοιάζεις με αυτούς που έκραζαν στην πρώτη beta των seven...

 

 

"Να ξέρεις όμως ότι όσο γράφεις τόσο πιο πολύ μοιάζεις με αυτούς που έκραζαν στην πρώτη beta των seven..." Αυτό που κολλάει με το ότι λέω την άποψη μου ? Δηλαδή όποιος έχει άλλη άποψη από εσένα του λες αυτό ? ήμαρτον απλά... Αφού το copy-paste κ το skype είπαν ότι θα το έχουν μέσα πλέον άρα δεν θα χρειάζεται να το κατεβάζεις,setup κτλπ,είναι αρκετά για να αλλάξεις οκ εγώ μαζί σου ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα το μονο που μου την εσπασε ειναι, οτι δεν εχει start menu και οτι δεν μπορεις να απενεργοποιησεις το metro τελειως. Μου τη σπαει αυτη η εναλαγη desktop μετρο συνεχεια, οταν θελω να ανοιγω καποιο προγραμμα. Ελεος, δηλαδη απλα δεν καταλαβαινω τον λογο να μην εχεις ςπιλογη αν θες να χρησιμοποιησεις το metro τοσο κοπο τους εκανε; με το ζορι touch;

κατα τα αλλα τα εχω βαλει στο testing-pc μου με pentium d και 2 γιγα μνημη κ ειναι αρκετα ελαφρια.μου αρεσει πολυ ο νεος task manager, θα τα δοκιμασω οταν βγουν και αν δεν εχουν μεγαλη διαφορα στην ταχυτητα σε σχεση με τα 7αρια δεν προκειται να τα βαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές διαπιστώσεις :

 

  • το σύστημα έρχεται σε φουλ ταχύτητα μετά από 5-6 restart (οπως στα win7). Είναι γρήγορο λειτουργικό.
  • Με ctrl+Esc ή Win+Esc αλλάζεις από desktop σε Metro, δεν δουλεύει όμως πάντα και σωστά.
  • Win+Q αναζήτηση σε Apps, Win+W αναζήτηση settings, και το γνωστό Win+F για αρχεία. Η πλάκα είναι οτι από το Win+W θέλεις 2 ESCape για να γυρίσεις στο desktop και δεν πιάνω το νόημα της ενδιάμεσης ..στάσης! :P
  • Επίσης, με δεξί κλικ πάνω στο thumbnail START, κάτω αριστερα, εμφανίζεται μενού με χρήσιμα shortcuts (σχεδόν όλο το Control Panel, Explorer κτλ). Θέλει λιγο προπόνηση ;)
  • Οποιος ψάχνει με το τουφέκι να πετύχει την charm bar για να κάνει shutdown, μπορεί να φτιάξει ενα shortcut στο desktop, με την εντολή "Shutdown /f /p". Ακόμα δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς πρέπει να πετύχω την charm bar σε metroUI όταν η οθόνη σκρολάρει συνέχεια δεξιά.. :mad:
  • Καλός ο task manager αλλά πολύ καλύτερος ο ProcessExplorer (+1 Gio). Το ίδιο και για τον windows explorer, καλές οι αλλαγές αλλά σοβαρή δουλειά δεν κάνεις αν δεν έχεις εναλλακτικό explorer τύπου XYplorer κτλ.
  • Εχω ζαλιστεί από το μπρος-πίσω σε desktop<-->metro. Πας να ρυθμίσεις κάτι, σε βγάζει σε metro κι αν ζητήσεις (advanced settings) σε ξαναγυρνάει σε desktop! Οταν σταθεροποιηθεί μέσα τους που θέλουν να καταλήξουν, ας το δούμε πάλι. Προς το παρον υπάρχει τρικυμία εν κρανίω.. :-(
  • Ψάχνω ακόμα να καταλάβω τι δουλειά έχει η sidebar με τα gadgets που (υποτίθεται πως) έχει καταργηθεί από το 2011. :shock:
  • Εφόσον θέλουν να ικανοποιήσουν και τις 2 κατηγορίες χρηστών (1. consumer/enthusiasts και 2. IT pros), ας κάνουν split τις εκδόσεις και ο καθένας να πάρει το customized λειτουργικό του. Ως εχει, το θεωρώ τουλάχιστον ανόητο και φασιστικό να πρέπει να λειτουργώ ως 15χρονο facebookάκι για να κάνω τη δουλειά μου χαρωπά, χρωματιστά και με ..σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα! :P
  • ..και κάτι τελευταίο: Το γεγονός οτι κάτι αλλάζει δεν σημαίνει αυτομάτως οτι "πάμε μπροστά". Εκτός αν τα οπισθιορεπορτάζ του Star ήταν η σωτηρία για την αρτηριοσκλήρωση της Μπήλιως Τσουκαλά. Not...
  • Υπαρχει και η θεωρία "ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει", κοινώς, win7 για καμιά 4ετία ακόμα :D

 

(η δοκιμή σε win8 cp x64 πάνω σε virtualbox 4.1.8, με ram 1.5 Gb και hd 30Gb static).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...