Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμα τα Windows 8 Consumer Preview


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ καλό ...για tablet όμως! Πολυ σπαστική η εναλλαγή interface.

Αν δεν απενεργοποιείτε... χάλια μαύρα.

Θα πέσει πολύ customization για να τα στρώσω στα μέτρα μου. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

"Να ξέρεις όμως ότι όσο γράφεις τόσο πιο πολύ μοιάζεις με αυτούς που έκραζαν στην πρώτη beta των seven..." Αυτό που κολλάει με το ότι λέω την άποψη μου ? Δηλαδή όποιος έχει άλλη άποψη από εσένα του λες αυτό ? ήμαρτον απλά... Αφού το copy-paste κ το skype είπαν ότι θα το έχουν μέσα πλέον άρα δεν θα χρειάζεται να το κατεβάζεις,setup κτλπ,είναι αρκετά για να αλλάξεις οκ εγώ μαζί σου ;-)

 

Αυτό στο είπα γιατί μηδενίζεις τις όποιες αλλαγές έχουν γίνει, μικρές και μεγάλες σε ένα ποστ που είναι στα όρια της ειρωνείας ενώ πριν μου είπες να μιλήσουμε σοβαρά. Πράγμα που γινόταν και τότε σε επίπεδο "έλα μωρέ τώρα, για ένα aero δεν αλλάζω λειτουργικό".

 

Όταν κάτι καλό το βελτιώνουν γιατί να μην αλλάξω/αναβαθμιστώ;

 

Αν μπορουσα να πω ενα πραγμα που μου αρεσει στα μακ ειναι ακριβως αυτο: Θελω να παω στο Lion απο το Snow Leopard? Ειναι πραγματικα ενα απλο install. Αφου λοιπον δεν μπορει να γινει αυτο στα Windows τοτε συγγνωμη αλλα δεν θα παρω εκτος αν μου ειναι απολυτως απαραιτητο.

 

Σε ολοκαίνουριο imac το "upgrade" αυτό είχε θέματα (με τον user folder, με τα apps, με το bootcamp κτλ) όχι σοβαρά αλλά είχε... και δεν το διάβασα, δική μου εμπειρία είναι. Να μην γράφουμε λοιπόν πράματα μόνο και μόνο για να δημιουργούμε εντυπώσεις.

 

Στο θέμα εργασίας ο καθένας τα ζυγίζει ανάλογα με τα ρίσκα που θέλει να πάρει και το πόσα θα χάσει- κερδίσει, δεκτών.

 

Στα "τέρατα" τα desktop όπου ο ΜΟ είναι οι 24' το touch screen τί να το κάνεις ? Εκτός και αν σου αρέσει να είσαι κολλημένος σε μια 24αρα και να προσπαθείς με το δάχτυλο να κάνεις δουλειά. Το θέμα για δαχτυλιές κτλ το αφήνω εκτός και αν εσένα ούτε αυτό σε ενοχλεί.

 

μπορεί κάλλιστα να λυθεί με το kinect που ήδη σιγά σιγά ξεπορτίζει... και εν πάση περιπτώσει είναι άλλο το να έχεις την δυνατότητα και να μην το χρησιμοποιείς και άλλο να μην έχει καν την δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον χρήστη παραπάνω που ρωτάει για την ανάλυση, κάπου διάβασα αυτό :

Machines running Windows 8 and having a resolution lower than 1024×768 will work but only support running desktop (non-Metro) applications.

 

alexzzz : Πάντως ένα πιπινάκι ασιατικής καταγωγής που εμφανίζεται στο tutorial video του visual studio 11 πατάει συνέχεια σε touch screen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για τον χρήστη παραπάνω που ρωτάει για την ανάλυση, κάπου διάβασα αυτό :

Machines running Windows 8 and having a resolution lower than 1024×768 will work but only support running desktop (non-Metro) applications.

Απο το blog της Windows Engineering Team ειναι αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Σε ολοκαίνουριο imac το "upgrade" αυτό είχε θέματα (με τον user folder, με τα apps, με το bootcamp κτλ) όχι σοβαρά αλλά είχε... και δεν το διάβασα, δική μου εμπειρία είναι. Να μην γράφουμε λοιπόν πράματα μόνο και μόνο για να δημιουργούμε εντυπώσεις.

 

Δεν ειναι σκοπος μου να δημιουργησω εντυπωσεις. Λεω απλα την αποψη μου και παρουσιαζω τα δεδομενα. Και ειναι γεγονος οτι το OSX σου δινει τη δυνατοτητα να κανεις αναβαθμιση χωρις να χρειαστει να στησεις ενα ολοκληρο συστημα απο την αρχη. Και δε διαφωνω οτι μπορει να υπαρξουν προβληματα αλλα τα προβληματα που ισως προκυψουν δεν εχουν καμμια σχεση με αυτο που συμβαινει αυτη τη στιγμη στα Windows. Και ειναι επισης ευκολο να κανεισ rollback αν δεν σου αρεσει κατι (προσωπικα εμεινα με το 10.6.8 αλλα για αλλους λογους).

Με τα Windows ή στηνεις συστημα εξαρχης η τιποτα. Δεν υπαρχει αλλη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα πάντως ούτε για το MacOS.

Μόνο με καθαρή εγκατάσταση του Lion απαλλάχτηκα από τα λεγόμενα beach balls (είναι όταν καθυστερεί το σύστημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα και εγω την Consumer Preview. Η εναλλαγη metro/desktop ειναι κουραστικη. Και σπαστικο το να λειπει το start menu. Ελπιζω η RTM να εχει επιλογη αλλιως... θα πρεπει αναγκαστικα να προσαρμοστουμε, αν θελουμε (παντα) να αναβαθμισουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονη διαφορα ειναι οτι μιλουσα για κατι πολυ συγκεκριμενο κι οχι για αυτο καθε αυτο το λειτουργικο. Δεν τα εχω δοκιμασει και δεν ειπα οτι μου αρεσουν/δε μου αρεσουν. Αυτο που θεωρω ομως μεγαλο φιασκο ειναι εν ετει 2012 να μην εχει ΑΚΟΜΑ μια εταιρια οπως η Microsoft να κανει τη διαδικασια του upgrade ανωδυνη για το χρηστη (και δη τον επαγγελματια που δε μπορει να σπαταλησει πολυτιμο χρονο σε φορματ, στησιμο κλπ).

 

Και ναι, αφου βγηκαν τα Vista, δεν εκανα αναβαθμιση ποτε. Οταν βγηκαν τα 7 περιμενα αρκετα μεχρι να αναβαθμισω. Και ο λογος δεν ηταν οτι "δε μου αρεσε" το λειτουργικο αλλα επειδη θεωρω τελειως απαρχαιωμενη τη διαδικασια του φορματ-επανεγγατασταση.

 

Αν μπορουσα να πω ενα πραγμα που μου αρεσει στα μακ ειναι ακριβως αυτο: Θελω να παω στο Lion απο το Snow Leopard? Ειναι πραγματικα ενα απλο install. Αφου λοιπον δεν μπορει να γινει αυτο στα Windows τοτε συγγνωμη αλλα δεν θα παρω εκτος αν μου ειναι απολυτως απαραιτητο.

 

Αντιλαμβανομαι φυσικα οτι αυτο μπορει να μην αποτελει απαγορευτικο παραγοντα για το μεσο χρηστη που χρησιμοποιει το pc του μονο για ιντερνετ/παιχνιδια/αντε και καμμια ταινια αλλα για καποιον επαγγελματια που το εισοδημα του στηριζεται στον υπολογιστη του δεν μπορει καμμια μαικροσοφτ να περιμενει να βαλω το νεο της λειτουργικο χωρις να φροντιζει να κανει αυτη τη διαδικασια ευκολη επιτελους.

1.Δε σε υποχρεωνει κανεις να αλλαζεις καθε τρις κ λιγο λογισμικο!Ουτε η ιδια η ms,δε το κανει αυτο!

2.Δε χρειαζεται να κανεις format,για να εγκαταστησεις το νεο λογισμικο,απλα κανεις upgrate!

3.Αντι να κλαιγεσαι στα φορουμ, για τα αντιεπαγγελματικα προιοντα της ms,εχεις την επιλογη να γεμισεις ολα τα γραφεια σου κ της εταιριας σου,γενικα, με mackintosh computer και να εισαι σιγουρος οτι η δουλεια σου θα γινεται οπως ακριβως τη θες εσυ κ οχι η ms!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Δε σε υποχρεωνει κανεις να αλλαζεις καθε τρις κ λιγο λογισμικο!Ουτε η ιδια η ms,δε το κανει αυτο!

2.Δε χρειαζεται να κανεις format,για να εγκαταστησεις το νεο λογισμικο,απλα κανεις upgrate!

3.Αντι να κλαιγεσαι στα φορουμ, για τα αντιεπαγγελματικα προιοντα της ms,εχεις την επιλογη να γεμισεις ολα τα γραφεια σου κ της εταιριας σου,γενικα, με mackintosh computer και να εισαι σιγουρος οτι η δουλεια σου θα γινεται οπως ακριβως τη θες εσυ κ οχι η ms!

 

1. Συμφωνω.

2. Εχεις κανει ποτε upgrade σε Windows PC? Δεν θα το προτεινα ουτε σε εχθρο μου.

3. Γνωριζομαστε απο καπου και εβγαλες το συμπερασμα οτι "κλαιγομαι στα φορουμ?" Υπαρχει λογος που εχω Windows και Mac. Δεν ειμαι Mac fanboy οπως μαλλον συμπερανες, αντιθετως εκτιμω τα καλα που προσφερουν αμφοτερα τα λειτουργικα. Και επισης αποψη μου ειναι οτι τα Windows 7 ειναι τοσο σταθερα οσο τα Mac(αν οχι ακομα πιο σταθερα). Δεν καταλαβαινω γιατι δεν πρεπει καποιος να κανει μια παρατηρηση για κατι που χριζει βελτιωσης και πεφτουν ολοι πανω του να τον φανε. Δηλαδη τοσο ασχημα θα ηταν να εδινε η Microsoft την δυνατοτητα να κανεις ενα αξιοπρεπες upgrade?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη τρελαθούμε ότι η αναζήτηση προγραμμάτων γίνεται πιο εύκολα στα XP, στα Windows 8 ένα γράμμα πατάς και αμέσως έχεις αποτελέσματα των εφαρμογών που ξεκινάνε από αυτό. Γενικά η αναζήτηση όχι μόνο προγραμμάτων αλλά και αρχείων είναι πολύ καλύτερη

 

http://www.youtube.com/watch?v=UVWXQ0lCpTw

Αν κάποιος αμφιταλαντεύεται για το αν πρέπει να περάσει στους υπολογιστές της επιχείρησής του τα 8ρια ή να μείνει στα 7, του βάζεις αυτό το βίντεο και καθαρίζεις. Δεν είναι να πετάμε λεφτά τέτοιες εποχές (ούτε σε λειτουργικά ούτε σε σεμινάρια χρήσης τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Συμφωνω.

2. Εχεις κανει ποτε upgrade σε Windows PC? Δεν θα το προτεινα ουτε σε εχθρο μου.

3. Γνωριζομαστε απο καπου και εβγαλες το συμπερασμα οτι "κλαιγομαι στα φορουμ?" Υπαρχει λογος που εχω Windows και Mac. Δεν ειμαι Mac fanboy οπως μαλλον συμπερανες, αντιθετως εκτιμω τα καλα που προσφερουν αμφοτερα τα λειτουργικα. Και επισης αποψη μου ειναι οτι τα Windows 7 ειναι τοσο σταθερα οσο τα Mac(αν οχι ακομα πιο σταθερα). Δεν καταλαβαινω γιατι δεν πρεπει καποιος να κανει μια παρατηρηση για κατι που χριζει βελτιωσης και πεφτουν ολοι πανω του να τον φανε. Δηλαδη τοσο ασχημα θα ηταν να εδινε η Microsoft την δυνατοτητα να κανεις ενα αξιοπρεπες upgrade?

2.Ειναι περίοδοι που το upgrate το έχω για πρωινό(κυριολεκτικα κ μεταφορικα)!

3.Μπορει,αλλα να μη το ξερουμε!

Και ενας επιχειρηματίας,αν δεν ειναι εταιρια που αναλαμβανει μια μερα ο/οι προγραμματιστής/ες του,να του περασει/ουν το νεο λογισμικο,αν κατέχει έστω και λιγο μπορεί μεσα σε λιγες ωρες να περασει κ το λογισμικο κ τα αρχεια/προγραμματα που χρειάζεται,ακομη κ αν κανει claen install!

Οποταν το τελευταιο που θα επρεπε να μας απασχολεί ειναι πως θα γινει η εγκατασταση,του λογισμικου!Και πρωτο,ποσο καλα κ γρηγορα θα μας τελειωνει τη δουλεια μας!

Και οσο για το απλο install απο sl σε l,απ'οτι βλεπω κ διαβαζω,η συντριπτική πλειοψηφία επιμένει οτι ειναι καλυτερα,τα lion να περασουν με clean install και οχι με upgrate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

kirileman,

Ναι, γιατί αγοράζουν και πολλοί τα Windows και υπάρχει θέμα, ας πούμε..

Και οταν σκασει μυτη ο ελεγχος στην εταιρια τι κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος αμφιταλαντεύεται για το αν πρέπει να περάσει στους υπολογιστές της επιχείρησής του τα 8ρια ή να μείνει στα 7, του βάζεις αυτό το βίντεο και καθαρίζεις. Δεν είναι να πετάμε λεφτά τέτοιες εποχές (ούτε σε λειτουργικά ούτε σε σεμινάρια χρήσης τους).

Αυτος ειναι κ ο συμαντικοτερος λογος που εταιρια δεν αναβαθμιζει ευκολα ενα λογισμικο!

Και ακομη εταιριες με πολλα εκατομυρια τζιρο,δουλευουν ακομη με τα XP και δε τους βλεπω και να τα αλλαζουν συντομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οταν σκασει μυτη ο ελεγχος στην εταιρια τι κανεις?

Ποιοι από αυτούς που έχουν εταιρίες με λογισμικά θα βάλουν Windows 8 ;

Οι περισσότεροι είναι με XP ακόμα διότι τα περισσότερα λογισμικά στα οποία δουλεύουν, δεν λειτουργούν σωστά παρά μόνο σε XP.

 

Ότι λεφτά βγάζει η M$, είναι από OEM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...