Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμα τα Windows 8 Consumer Preview


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα βρηκα λυση για το start menu!

vistastartmenu

Απλα οταν το κανετε install θα σας βγαλει τη μπλε ταπελα οτι δε το δεχεται,αλλα εσεις να πατησετε στο more info και μετα διαλεξτε run anyway!

Το προγραμμα λειτουργει μια χαρα,σε μενα! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καταλαβαίνω γιατί σε πολύ κόσμο δεν αρέσει το Metro, όμως μου αρέσει τόσο που θέλω να το ...ακουμπήσω! :devil:

Επιτέλους κάτι φρέσκο ΚΑΙ στα pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρέσει δεν αρέσει , τα πράγματα πρέπει να εξελίσσονται συνέχεια και οι εταιρίες να προσαρμόζονται στα καινούρια δεδομένα τάχιστα. Δε βλέπω πραγματικά κανένα λόγο να φοβόμαστε τις αλλαγές. Ίσα ίσα η συνεχής εξέλιξη τροφοδοτεί και την παγκόσμια οικονομική ανάπτυξη.Αν κάποιος αρνείται πεισματικά την εξέλιξη καταλήγει να χρεοκοπεί - πεθαίνει από την πείνα. Δείτε για παράδειγμα το τραγικό ελληνικό δημόσιο. Προκειμένου να μην γίνει η μηχανογράφηση των πάντων, που θέλει κάνα δυο μηνάκια μόνο, σέρνει έναν ολόκληρο λαό σε πολυετή καταδίκη να πεινάσει. Έχουμε φθάσει στο σημείο να προηγείται τεχνολογικά στις εξελίξεις ο απλός κόσμος από το κράτος (όπως έγινε με τη χρήση Internet στο κίνημα την πατάτας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δοκιμασα και εχω να πω οτι....

 

παναγια μου :fear:

 

Σε ολα ημουν δεκτικος μεχρι τωρα, στο ribbon του Office, ακομα ακομα και στα Vista που ολοι τα εβριζαν, εγω τα ειχα στο συστημα μου απο οταν βγηκε η πρωτη RC!

 

Αλλα αυτο ειναι εκτρωμα... Για Login θελει live λογαριασμο, ενω εισαι στα windows (με τα απαραδεκτα τετραγωνα παραθυρα) αν καποιος σου μιλησει στο "messaging app" του metro ui, εμφανιζεται μια ειδοποιηση πανω και πρεπει να βγεις απ το desktop για να απαντησεις, και μετα να επιστρεψεις ΑΝ καταφερεις να μαντεψεις οτι το μενου ειναι κρυμμενο αριστερα...

 

Και ολα αυτα, χωρις start button και με "διαφορετικες εκδοσεις-apps" διαφορων εφαρμογων στο metro. Αυτο δε λεγεται user friendly κυριοι, user unfriendly λεγεται. Δεν αμφιβαλλω οτι σε touch περιβαλλοντα θα κανουν παπαδες, αλλα... ελεος!

 

Οσο για το κακογουστο default πρασινο(μπλε), welcome to windows 95!

 

ειναι χαλια τα 8 μεγάλη ταλαιπωρία να τα δουλέψεις χωρίς σταρτ μενου ειναι μαλακια ασε που θυμίζουν και κατι σε παλιό λειτουργικό :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

http://www.techpowerup.com/161736/Windows-8-PC-Has-Six-Variants.html

 

οι 6 εκδόσεις των Windows 8:

 

Windows 8 Starter Edition, for low-cost PCs, netbooks, nettops, etc., probably targeting emerging markets only

Windows 8 Home Basic, for value desktop PCs, netbooks, and notebooks

Windows 8 Home Premium, for mainstream desktops and notebooks

Windows 8 Professional, for home, office desktops and more functional notebooks

Windows 8 Professional Plus, for office desktops and notebooks in dense local networks, probably has extra management, data security features

Windows 8 Ultimate Edition, has the complete feature-set of the OS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τα έβαλα κι εγώ σε ένα παλιό δίσκο (μην χαλάμε και το σύστημά μας τσάμπα..)

 

Εν συντομία: Αυτό το λειτουργικό μια χαρά είναι για smart phones και μόνο! Η όλη φάση, φωνάζει για touch screen οθόνη. Με το mouse νιώθεις τελείως έξω απο τα νερά σου.

 

Πραγματικά, πρώτη μου φορά που παίζοντας με menu & επιλογές σε μια ηλεκτρονική συσκευή (απο φούρνο μικροκυμάτων, τηλεόραση, Blu-Ray, κλπ μέχρι H/Y) ένιωσα τόσο πολύ άβολα. :eek:

 

 

ΥΓ: Βασικά το 1ο που είδα ήταν μπλέ οθόνη κατά το installation όταν δοκίμασα να τα βάλω σε Virtual Machine 2007.... :mrgreen:

 

ΥΓ2: Αχα!!! Κάτω αριστερά στην γωνία, με ανάποδο κλικ βγαίνει ένα mini-menu :-D (Χρειάζεται να έχετε μια οποιαδήποτε εφαρμογή ανοικτή)

 

ΥΓ3: Φυσικά και δεν χρειάζεται live account για να κάνετε Log-in. Οι Local χρήστες φυσικά και υπάρχουν όπως και στις προηγούμενες εκδόσεις.

 

ΥΓ4 (το γα...σα): Τo task manager επιτέλους είναι ενδιαφέρον και χρηστικότατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να τα εγκαταστήσω σ' ένα άλλο άδειο σκληρό αλλά δεν βρήσκω από που μπορώ να τον επιλέξω γιατί φοβάμαι μήπως εγκατασταθούν πάνω στα 7άρια, μήπως μπορείται να βοηθήσετε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θέλω να τα εγκαταστήσω σ' ένα άλλο άδειο σκληρό αλλά δεν βρήσκω από που μπορώ να τον επιλέξω γιατί φοβάμαι μήπως εγκατασταθούν πάνω στα 7άρια, μήπως μπορείται να βοηθήσετε!!!

Εαν φοβασαι, VMware player

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!! το κατέβασα το πρόγραμμα και θα το μάθω εν καιρό γιατί πρέπει να είναι πολύ χρήσιμο!!! Εντομεταξύ ενώ το κατέβαζα μου είλθε μια πρωτόγονη σκέψη να εγκαταστήσω πρώτα τα win 7 σ΄αυτό τον παλιό δίσκο και αφού μπουτάρω από εκεί τότε να εγκαταστήσω πάνω τους τα win 8 έτσι και έκανα και σε μια ωρίτσα ήμουν έτοιμος... οπότε η ώρα έφθασε να τα δω κι' από κοντά... Και σε πάλι σ ευχαριστώ πολύ!!! Καλό βράδυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αν και χρήστης mac τα βρήκα πολύ καλά και επιτέλους η Microsoft ξεκόλλησε και έκανε αλλαγές!!!

 

Κλασσικοί χρήστες windows που θέλουν τα πάντα ίδια αν ακούγαμε εσάς θα ήμασταν ακόμα με το ms-dos!

Το λειτουργικό αυτό δείχνει το μέλλον και ξεκολλάτε ο υπολογιστής αλλάζει μορφή!

 

Και ναι μπορεί κάποια πράγματα να απαραξενεύουν για αρχή στη χρήση τους, αλλά για κάποιον που πιάνει πρώτη φορά υπολογιστή ΑΥΤΟ το λειτουργικό είναι πιο εύκολο. Φαντάζομαι τη μητέρα μου που δεν ξέρει από υπολογιστές ε αυτό εδώ

θσ της είναι πολύ πιο εύχρηστο από τα κλασσικά windows με το start...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φαντάζομαι τη μητέρα μου που δεν ξέρει από υπολογιστές ε αυτό εδώ

θσ της είναι πολύ πιο εύχρηστο από τα κλασσικά windows με το start...

Ενδιαφερουσα σκεψη. Θα θελα να δω αντιδραση καποιου που ερχεται σε επαφη με υπολογιστη για πρωτη φορα.

 

http://www.techpower...x-Variants.html

 

οι 6 εκδόσεις των Windows 8:

 

Windows 8 Starter Edition, for low-cost PCs, netbooks, nettops, etc., probably targeting emerging markets only

Windows 8 Home Basic, for value desktop PCs, netbooks, and notebooks

Windows 8 Home Premium, for mainstream desktops and notebooks

Windows 8 Professional, for home, office desktops and more functional notebooks

Windows 8 Professional Plus, for office desktops and notebooks in dense local networks, probably has extra management, data security features

Windows 8 Ultimate Edition, has the complete feature-set of the OS

 

Παμε για Pro Plus εκ πρωτης οψεως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εβαλα χθες το βραδυ, σημερα τα εμαθα.

Πολυ ευκολα, απλα, φοβερη ταχυτητα, και τα σπανε οι χρωματικες επιλογες στο μετρο και στις εφαρμογες.

Η μαικροσοφτ πηρε το ρισκο και τα καταφερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...