Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμα τα Windows 8 Consumer Preview


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Το Player ειναι το δωρεαν, το Workstation ειναι sharewhare.

Το Player κανει ανετα για τη δουλεια που το θελεις.

 

το Workstation περιέχει και το Player πάντως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που τα εβαλα, καλα μου φαίνονται γενικά μόλις τα συνηθησουμε. Αυτό που δε μου αρεσε ειναι ότι πατανε σε 2 βαρκες. Το μισο λειτουργικό φτιαγμένο για χρηση με το χερι, και το υπόλοιπό, όπως και σχεδόν ολες οι εφαρμογές για χρηση με ποντίκι. Έτσι όμως δε χτυπάς ipad / android, για την ωρα τουλάχιστον.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

 

Tablets=iPad

Τα Android tablets εχουν "αποτυχει"μεχρι στιγμής και ειναι σίγουρο ότι τα win8 θα φάνε το ηδη μικρό μερίδιο τους άνετα

Αυτό που χρειάζονται τώρα τα win8 είναι να συνδιαστούν και με καλό hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Tablets=iPad

Τα Android tablets εχουν "αποτυχει"μεχρι στιγμής και ειναι σίγουρο ότι τα win8 θα φάνε το ηδη μικρό μερίδιο τους άνετα

Αυτό που χρειάζονται τώρα τα win8 είναι να συνδιαστούν και με καλό hardware.

Μεχρι στιγμής καπώς έτσι ειναι. Δεν ειμαι καθόλου σίγουρος ότι τα win8 θα φανε τα android tablet. Όλα ειναι πιθανά βεβαία, αλλα ειναι τόσο ρευστά όλα που με τίποτα δεν μπορεις να κανεις προβλέψεις.

Κάποιος που θέλει να παρει ένα tablet, και πραγματικά ξερει τι κανει το καθενα, ειναι σιγουρο ότι θα δυσκολευτεί να επιλέξει. Τα win8 έχουν συν και πλην. Ένα tab με win8, αποτελεί ένα μινι pc. Τρέχει τα παντα. Απο την άλλη όμως, θα ειναι ακριβα, η εμπειρια χρησης πολυ κακη σε σχεση με τα αλλα 2. Αυτό που γραφω παραπάνω, δεν ξέρω ποσοι το κατάλαβαν. Πως να χειρηστεις τα win8 με το δάχτυλο; Για την ωρα αυτό που κάνανε ειναι να κάνουν finger friendly το start menu. Αυτό αντικαθιστά η οθόνη με τα tiles. Μεγάλωσαν και κάποια αλλα εικονίδια, και γενικά κάνουν μια σωστή προσπάθειά που απλα ειναι φοβερα πίσω απο την εμπειρια των ipad/tablet ακόμα. Ειναι βεβαιο ότι στο μέλλον πχ win9 θα βελτιωθούν ακόμα παραπάνω, αλλα για τώρα δεν ξέρω τι επιτυχία θα έχουν ως tablet.

Αλλα το μεγαλο πρόβλημα παραμένει. Οι εφαρμογές. Αν νομίζεις ότι θα δουλέψεις σοβαρά πχ photoshop με το δάχτυλο, καληνυχτα... Δουλεψε την αντίστοιχη εφαρμογή για android, και θα καταλαβεις τι ενοω. Μπορεί να κανει λιγότερα πραγματα (για την ωρα), αλλα ειναι παιχνιδάκι να την χειριστείς. Για να ειναι πραγματικός αντίπαλος τα win8 tablet των ipad/android ξεχνα τελειως ολες τις εφαρμογές των windows, και περιμενε αλλες finger friendly. Αυτό θέλει πολυ χρονο.

Τα android tab, γι αυτό ακριβώς απέτυχαν. Είχαν πολυ λιγότερες εφαρμογές σε σχεση με ipad. Αλλο μειον δεν είχαν σε σχεση με ipad.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βηθεια επειγον! Εχω κανει εγκατασταση το vmware καταλαθος διαγραψα τον φακελο και το ιδιο εκανα και απο τον καλαθο. Προσπαθω να βαλω τα 8,το κανω απεγκατασταση και δεν το διαγραφει με τιποτα! Ουτε απο safe mode μου βγαζει error 1316 και λεει πως λειπει το msi οτι και αν ειναι αυτο. Τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oldnew ,σου εγραψα 2 λεξεις κλειδια πιο πανω,για το πως κινηται η MS και γιατι δε πρεπει να την υποτιμαμε!Ειναι παλια καραβανα και ξερει πολυ καλα που βαδιζει και που στο τελος θα καταλυξει! ;)

Αγαπαμε android,αλλα καλο ειναι να προσεξει λιγο και αυτη τις κινησεις της και δε κυνδινευει μονο απο την apple!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βηθεια επειγον! Εχω κανει εγκατασταση το vmware καταλαθος διαγραψα τον φακελο και το ιδιο εκανα και απο τον καλαθο. Προσπαθω να βαλω τα 8,το κανω απεγκατασταση και δεν το διαγραφει με τιποτα! Ουτε απο safe mode μου βγαζει error 1316 και λεει πως λειπει το msi οτι και αν ειναι αυτο. Τι να κανω?

 

Παιδια αν καποιος γνωριζει πως να με βοηθησει ας το κανει γιατι επειγει το θεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βηθεια επειγον! Εχω κανει εγκατασταση το vmware καταλαθος διαγραψα τον φακελο και το ιδιο εκανα και απο τον καλαθο. Προσπαθω να βαλω τα 8,το κανω απεγκατασταση και δεν το διαγραφει με τιποτα! Ουτε απο safe mode μου βγαζει error 1316 και λεει πως λειπει το msi οτι και αν ειναι αυτο. Τι να κανω?

 

 

Παιδια αν καποιος γνωριζει πως να με βοηθησει ας το κανει γιατι επειγει το θεμα!

 

http://www.insomnia.gr/topic/419860-official-windows-8-tech-support-thread/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι στιγμής καπώς έτσι ειναι. Δεν ειμαι καθόλου σίγουρος ότι τα win8 θα φανε τα android tablet. Όλα ειναι πιθανά βεβαία, αλλα ειναι τόσο ρευστά όλα που με τίποτα δεν μπορεις να κανεις προβλέψεις.

Κάποιος που θέλει να παρει ένα tablet, και πραγματικά ξερει τι κανει το καθενα, ειναι σιγουρο ότι θα δυσκολευτεί να επιλέξει. Τα win8 έχουν συν και πλην. Ένα tab με win8, αποτελεί ένα μινι pc. Τρέχει τα παντα. Απο την άλλη όμως, θα ειναι ακριβα, η εμπειρια χρησης πολυ κακη σε σχεση με τα αλλα 2. Αυτό που γραφω παραπάνω, δεν ξέρω ποσοι το κατάλαβαν. Πως να χειρηστεις τα win8 με το δάχτυλο; Για την ωρα αυτό που κάνανε ειναι να κάνουν finger friendly το start menu. Αυτό αντικαθιστά η οθόνη με τα tiles. Μεγάλωσαν και κάποια αλλα εικονίδια, και γενικά κάνουν μια σωστή προσπάθειά που απλα ειναι φοβερα πίσω απο την εμπειρια των ipad/tablet ακόμα. Ειναι βεβαιο ότι στο μέλλον πχ win9 θα βελτιωθούν ακόμα παραπάνω, αλλα για τώρα δεν ξέρω τι επιτυχία θα έχουν ως tablet.

Αλλα το μεγαλο πρόβλημα παραμένει. Οι εφαρμογές. Αν νομίζεις ότι θα δουλέψεις σοβαρά πχ photoshop με το δάχτυλο, καληνυχτα... Δουλεψε την αντίστοιχη εφαρμογή για android, και θα καταλαβεις τι ενοω. Μπορεί να κανει λιγότερα πραγματα (για την ωρα), αλλα ειναι παιχνιδάκι να την χειριστείς. Για να ειναι πραγματικός αντίπαλος τα win8 tablet των ipad/android ξεχνα τελειως ολες τις εφαρμογές των windows, και περιμενε αλλες finger friendly. Αυτό θέλει πολυ χρονο.

Τα android tab, γι αυτό ακριβώς απέτυχαν. Είχαν πολυ λιγότερες εφαρμογές σε σχεση με ipad. Αλλο μειον δεν είχαν σε σχεση με ipad.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Κακή εμπειρία χρήσης? Μάλλον αστειεύεσαι διότι το Metro UI τόσο σε θέμα ομαλότητας όσο και σε θέμα ευχρηστίας είναι πολύ μπροστά από αυτά των iPad/android tablets. Ένα καλό συγκριτικό είναι το παρακάτω:

http://assets.theverge.vid.io/92d51989e279b6061cc35f9c6e008d75.mp4

Όταν θα τα χρησιμοποιείς σε tablet θα ζεις στο Metro UI ενώ σε ARM το desktop θα υπάρχει μόνο για να τρέχεις το Office

Ότι θα είναι ακριβά ούτε σε αυτό συμφωνώ. Σε ARM tablets προβλέπω δεν ότι θα είναι ακριβότερα από τα αντίστοιχα android

Για εφαρμογές ούτε εκεί υπάρχει πρόβλημα μιας και έχει από πίσω τους εκατοντάδες χιλιάδες developers από τα windows.

Και μην συγκρίνουμε απλοϊκές εφαρμογουλες για touch με αντίστοιχες αυτών σε desktop. Φυσικά και δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσει κανείς Photoshop σε tablet. Τουλάχιστον σε αυτή την μορφή που είναι τώρα. Ίσως με τα Win8 δούμε μια σοβαρή προσπάθεια από τους developers τέτοιων εφαρμογών να φτιάξουν και ένα Touch friendly UI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχει παρατηρήσει κανείς διαφορά στη ταχύτητα σε σχέση με τα 7?

Χρόνος εκκίνησης Windows, εφαρμογές κλπ?

Πλασματικη θα ειναι η οποια διαφορα (ειτε υπερ των 8, ειτε οχι), καθως δεν μιλαμε για τελικο προιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...