Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμα τα Windows 8 Consumer Preview


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

http://www.anandtech...umer-preview/17 αυτό εδώ τα λέει όλα. αν η μπαταρία κρατάει λιγότερο τότε πολύ απλά είναι πιο βαριά.

 

Πλέον είμαι σίγουρος ότι πάμε για Vista round 2!

 

Τα λέμε όταν βγουν τα windows 9...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω τα windows 7 . πως μπορω να βαλω και να εχω συγχρονως και τα 7 και να δοκιμασω τα 8 ?

 

Σε διαφορετικό δίσκο που τα έβαλα, μου εμφανίζει μενού στην εκκίνηση που επιλέγω σε ποιο λειτουργικό από τα 2 να μπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω τα windows 7 . πως μπορω να βαλω και να εχω συγχρονως και τα 7 και να δοκιμασω τα 8 ?

 

Ή μέσα στον ίδιο δίσκο δημιουργείς ένα ξεχωριστό partition περίπου των 30GB και του βάζεις 8αρια. (Ανοιγεις το start πας Υπολογιστής δεξί κλικ ->διαχείριση και έπειτα από το αριστερό μενού διαχείριση δίσκων για να δημιουργήσεις το partition.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.anandtech...umer-preview/17 αυτό εδώ τα λέει όλα. αν η μπαταρία κρατάει λιγότερο τότε πολύ απλά είναι πιο βαριά.

 

Πλέον είμαι σίγουρος ότι πάμε για Vista round 2!

 

Τα λέμε όταν βγουν τα windows 9...

 

Έγινε, καλά να περνάς.grin.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε διαφορετικό δίσκο που τα έβαλα, μου εμφανίζει μενού στην εκκίνηση που επιλέγω σε ποιο λειτουργικό από τα 2 να μπει

εγω που εχω ενα δισκο να κανω αυτο που μου προτινε ο z4rx07 ? μονο 30 GB ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.anandtech...umer-preview/17 αυτό εδώ τα λέει όλα. αν η μπαταρία κρατάει λιγότερο τότε πολύ απλά είναι πιο βαριά.

 

Πλέον είμαι σίγουρος ότι πάμε για Vista round 2!

 

Τα λέμε όταν βγουν τα windows 9...

Αν ισχυει κατι τετοιο,θα ηταν καλυτερα η ms να καθυστερισει να βγαλει τη τελικη εκδωση,μεχρι να λυσει το συγκεκριμενο θεμα!

Δε τη παιρνει,αυτη τη στιγμη,να παραδωσει ακομη ενα αλλο vista στην αγορα!

 

Ο άνθρωπος τα είδε όλα με τα windows 8 :-D

 

 

Τουλαχιστον ο πατερας του,ειναι αρκετα πιο ειλικρινεις!

Ακομη ενα βιντεο με το father:

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που εχω ενα δισκο να κανω αυτο που μου προτινε ο z4rx07 ? μονο 30 GB ?

 

Γιατί όχι; Η καθαρή εγκατάσταση των Windows 8 δεν λαμβάνει περισσότερα από 12 GB. Απλά σου λέω 30GB άμα θέλεις να σώσεις κανά προγραμματάκι για τα 8αρια. Άσε που εγώ δημιούργησα partition των 25GB, λιγότερο δηλαδή.

post-219791-0-99424500-1331628572_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει βρε παιδιά, ο μπαμπάς 80 (??) χρονών δεν είναι κριτήριο μέσου χρήστη. Ο προγραμματιστής/τεχνικός δεν είναι ο μέσος χρήστης γιατί θέλει το κάτι παραπάνω. Ο επαγγελματίας/γραφίστας/βιντεάς δεν είναι ο μέσος χρήστης γιατί είναι κρυφαδελφή και θέλει mac. Ο λιανοπωλητής δεν είναι μέσος χρήστης γιατι θέλει winXP και βρώμικο πληκτρολόγιο. Οι γκόμενες που δεν μπορούν να πατάνε με το αριστερό χέρι τα Win+W , Win+Q, Win+C δεν είναι μέσοι χρήστες γιατί έχουν κάνει γαλλικό. Οι computer-illiterate δεν είναι μέσοι χρήστες γιατί είναι χαζοί (ανεξαρτήτως θέματος). Οι φτωχοί που δεν έχουν να αγοράσουν tablet δεν είναι μέσοι χρήστες γιατί είναι λαικάτζα. Εντάξει, αλλά τότε ποιοι είναι οι μέσοι χρήστες, ποιό ειναι το target group; Δεν έμεινε κανένας.. :shock:

 

Ας ομολογήσουμε οτι τα windows 8 απευθύνονται σε trendy hipsters ή οικονομημένους early adopters που θα τρέξουν να αγοράσουν tablet ή touch οθόνη. Οχι άλλο κάρβουνο, φτάνει το λιβανιστήρι στο φοβερό τεχνολογικό επίτευγμα ενός "ανάπηρου" και user unfriendly interface. Θα ξεχάσουμε κι αυτά που μάθαμε 30 χρόνια.. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω εδω και καμποση ωρα με την CP.

 

Οντως η ταχυτητα του λειτουργικου ειναι αξιοθαυμαστη (τουλαχιστον εδω).

 

Απαντα gpu accelarated , smooth ομορφα και ωραια - και ακομα δεν ειναι ουτε RC.

 

Aπο κει και μετα ομως , οσον αφορα στο συνοθυλευμα Metro-Deskop . χαλια μαυρα.

 

Πρεπει να δοθει δυνατοτητα επιλογης απο τον χρηστη αν θελει metro ή οχι , γιατι απλουστατα σε Desktop (και σοβαρα desktop - για δουλεια και οχι για facebook αηδιες κλπ) το Metro ειναι αντιπαραγωγικο.

 

Αποψη μου την CP τουλαχιστον : Γρηγορο OS χαντακωμενο απο το Metro.

 

 

 

(Ευτυχως που το main OS μου ειναι Arch Linux , οποτε στα @@ μου κιολας , ας βαλουν και boot screen απο happy tree friends και να καταργησουν τελειως το Desktop :P :P )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει βρε παιδιά, ο μπαμπάς 80 (??) χρονών δεν είναι κριτήριο μέσου χρήστη. Ο προγραμματιστής/τεχνικός δεν είναι ο μέσος χρήστης γιατί θέλει το κάτι παραπάνω. Ο επαγγελματίας/γραφίστας/βιντεάς δεν είναι ο μέσος χρήστης γιατί είναι κρυφαδελφή και θέλει mac. Ο λιανοπωλητής δεν είναι μέσος χρήστης γιατι θέλει winXP και βρώμικο πληκτρολόγιο. Οι γκόμενες που δεν μπορούν να πατάνε με το αριστερό χέρι τα Win+W , Win+Q, Win+C δεν είναι μέσοι χρήστες γιατί έχουν κάνει γαλλικό. Οι computer-illiterate δεν είναι μέσοι χρήστες γιατί είναι χαζοί (ανεξαρτήτως θέματος). Οι φτωχοί που δεν έχουν να αγοράσουν tablet δεν είναι μέσοι χρήστες γιατί είναι λαικάτζα. Εντάξει, αλλά τότε ποιοι είναι οι μέσοι χρήστες, ποιό ειναι το target group; Δεν έμεινε κανένας.. :shock:

 

Ας ομολογήσουμε οτι τα windows 8 απευθύνονται σε trendy hipsters ή οικονομημένους early adopters που θα τρέξουν να αγοράσουν tablet ή touch οθόνη. Οχι άλλο κάρβουνο, φτάνει το λιβανιστήρι στο φοβερό τεχνολογικό επίτευγμα ενός "ανάπηρου" και user unfriendly interface. Θα ξεχάσουμε κι αυτά που μάθαμε 30 χρόνια.. :-(

Απευθυνονται σε οποιο αγορασει Windows pc(desktop,laptop,tablet) με oem λογισμικο εγκατεστημενο πανω και σ'αυτους που δεν τους ενοχλει να εχουν 2 ui,αντις ενα στο λογισμικο τους και δε κλαίνε σαν παρθενωπες,επειδη δε τους ανοιγει το pc τους στο desktop ui!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχην +1 στον tritonas00. Απλά πράγματα λέμε..

 

Απευθυνονται σε οποιο αγορασει Windows pc(desktop,laptop,tablet) με oem λογισμικο εγκατεστημενο πανω και σ'αυτους που δεν τους ενοχλει να εχουν 2 ui,αντις ενα στο λογισμικο τους και δε κλαίνε σαν παρθενωπες,επειδη δε τους ανοιγει το pc τους στο desktop ui!

 

Ektor7 εγώ ρώτησα ποιό είναι το target group. TG δεν είναι ο "όποιος" όπως γράφεις. Ψάχνουμε συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα/ες με συγκεκριμένα ηλικιακά και οικονομικο-κοινωνικά χαρακτηριστικά. Ελεμένταρι μάι ντίαρ γουάτσον. Αντιπαρέρχομαι βέβαια τον χαρακτηρισμό "παρθενώπη" γιατί το λειτουργικό το κατέχω από τα win3.1 αφού προγραμματίζω πάνω του σε επίπεδο API και όχι με σκριπτάκια, φλασάκια και html. Επομένως ektor7, είμαι ο τελευταίος που θα κλάψει για το desktop, αλλά πάντως άσε κάποιους να ξέρουν κάτι περισσότερο από ένα install και ένα uninstall. Σε διαβεβαιώ οτι η κριτική που ασκώ δεν είναι επιπέδου πάνελ μεσημεριανής εκπομπής, όσο κι αν δεν την καταλαβαίνεις λόγω εμφανέστατου ελλείματος τεχνικών γνώσεων. Ευχαρίστως να βοηθήσω αλλά δεν θα ανεχθώ την συνήθη στα μέρη μας δικτατορία της χαζομάρας. Ο καθένας την άποψή του, με σεβασμό, γι'αυτό θα με αφήσεις να έχω την άποψη που θέλω χωρίς χαρακτηρισμούς και "παρθενοποιήσεις".

 

[offtopic] Ektor7, φιλιά στο σκυλάκο σου, είναι φατσάρα! :-D [/offtopic]

 

 

Εν πάσει περιπτώσει επείδη παρερμηνεύθηκε το video link που έδωσα: fanboy καμιάς εταιρίας δεν είμαι, η κριτική μου είναι πεντακάθαρη και τίμια, ισως ενοχλεί όσους σκέφτονται να βγάλουν λεφτά (διαφημίσεις, νέα προγράμματα, νέες εγκαταστάσεις, νέα σερβις, νέες πωλήσεις pc/tablet) και μερικούς ακόμα που μάχονται αενάως ενάντια στη λογική, την ψυχραιμία και το αυτονόητο.

 

Κι επειδή -θα σας λυπήσω αλλά θα σας το αποκαλύψω- υπολογιστής και εφαρμογές δεν είναι το facebook, το twitter και ο καιρός, ας σταματήσει η καραμέλα οτι το desktop πέθανε. Το πόσο χαοτικό είναι (ως εχει αυτή τη στιγμή) το metroUI για ένα desktop χρήστη δεν χρειάζεται να το πω εγω, έχει βουήξει η διεθνής κοινότητα. Πέρα από τα αυτονόητα προβλήματα χρήσης με το ποντίκι, υπάρχουν σοβαρά τεχνικά προβλήματα (εναλλαγής metro-desktop κτλ) και γενικότερα ως σχεδιασμός αντιτίθεται σε βασικές έννοιες "user-friendliness". Είναι περισσότερο από προφανές οτι η MS με αυτό το λειτουργικό επιδιώκει την κατάργηση του desktop, σταδιακά την κατάργηση των .net εφαρμογών, την κατάργηση του ποντικιού και την εξ'ολοκλήρου χρήση με οθόνες αφής. Οκ, σύμφωνοί, εχουν τους λόγους τους ($$$)...

 

Φαντάζομαι οτι με κάθε κόπια win8 θα δίνουν δώρο μια όθονη touch τουλάχιστον 23", σωστά; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ms,δεν στοχευει σε καποιο συγκεκριμενο TG σε desktop χρηστη!

Απλα το metro στα windows 8,ειναι ενα πολυ δυνατο και πολυ εξυπνο promotion για τις mobile συσκευες της(wp7/8&tablets win8)!

Στοχος της ειναι να μας κανει να εξοικειωθουμε και να συνηθισουμε το metro,με σκοπο να κανει τα smartphones και τα tablets,που τρεχουν τα λογισμικα της πιο προσιτα,πιο οικεια και ως μια προεκταση των desktop/laptop συσκευων μας!

Εν κατακλειδι,το πραγματικο TG της ms,ειναι οι χρηστες και υποψηφιοι αγοραστες smartphones&tablets!

 

Α και αφαιρωντας το μετρο,απο την Χ86 εκδωση των windows8,αυτοματος βγαζει εκτος παιχνιδιου,στα tablet,την Intel,ακομη και την AMD(αν εκμεταλευτει σωστα τους Deccan&Brazos,πιστευω θα εχουν μεγαλη επυτυχια)!

Δεν νωμιζω να ηταν και η πιο σοφη αποφαση!

 

Και συμφωνω,στο οτι,για τη συντρηπτικη πλειοψηφια,το μετρο θα ειναι παντελος ενα αχρηστο ui,στον υπολογηστη τους!

Αλλα για τη MS ειναι ισως το μοναδικο οπλο,για να μη χασει τελειως το παιχνιδι των mobile συσκευων!Και να κερδισει την υποστηριξη της Intel!

 

Και για να καταλαβουμε,γιατι ειναι τοσο συμαντικο το διπλο UI,για την MS,διαβαστε εδω!

 

offtopic

Αποκλειετε,ειναι σαλιαρης!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...