Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για...


manosfp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό σας μεσημέρι και πάλι. Είμαι δάσκαλος και έχω κάποια προβλήματα με την τηλεκπαίδευση. Συνήθως χρησιμοποιώ τα βιβλία που τα έχω σε pdf μορφή και βάζοντας σχόλια πάνω στο pdf μπορώ να γράψω ό,τι θέλω, εννοώ τις λύσεις και οτιδήποτε θέλω να γράψω. Εχτές ήθελα να τους δείξω την κάθετη διαίρεση και μέχρι να σχεδιάσω τις γραμμές και τους τόνους, με πήρε περισσότερη ώρα από τη διαδικασία της διαίρεσης, αφήστε που αποσπάται και η προσοχή των παιδιών.

Σκέφτηκα για κάτι τέτοιο  για να κάνω τη δουλειά μου και θα ήθελα γνώμες για το αν είναι καλό ή αν υπάρχει άλλη λύση ώστε να γράφω κανονικά στη διδασκαλία. Επίσης αν θα μου είναι βολικό αυτό ή θα πρέπει να πάω σε μεγαλύτερο και αν παίζει ρόλο τα τηλεμαθήματα γίνονται από σταθερό υπολογιστή. Μου είναι ιδιαίτερα σημαντικό να μπορώ να γράψω πάνω στα pdf γιατί σε τέτοια μορφή έχω τα βιβλία και έτσι μπορώ να γράφω τις λύσεις ώστε και αν δεν προλάβουν οι μαθητές να τα γράψουν, τους τα στέλνω εγώ, ό,τι κάναμε, λυμένα στο e-mail του καθενός. 

Πείτε μου τις γνώμες σας ώστε να κάνω και πιο εύκολο το μάθημά μου αλλά και πιο αποδοτικό. Αν σκεφτείτε ότι η διάρκεια της ώρας είναι μόλις 30 λεπτά, θα πρέπει να μην καθυστερώ σε διαδικαστικά ζητήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ψάχνω για καφετιέρα Nespresso (με frother γάλακτος) σε προσφορά. Εαν κάποιος πήρε το μάτι του κάποια προσφορά, ας με κάνει μια παράθεση, thnx

Επεξ/σία από cyberguy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Καλό σας μεσημέρι και πάλι. Είμαι δάσκαλος και έχω κάποια προβλήματα με την τηλεκπαίδευση. Συνήθως χρησιμοποιώ τα βιβλία που τα έχω σε pdf μορφή και βάζοντας σχόλια πάνω στο pdf μπορώ να γράψω ό,τι θέλω, εννοώ τις λύσεις και οτιδήποτε θέλω να γράψω. Εχτές ήθελα να τους δείξω την κάθετη διαίρεση και μέχρι να σχεδιάσω τις γραμμές και τους τόνους, με πήρε περισσότερη ώρα από τη διαδικασία της διαίρεσης, αφήστε που αποσπάται και η προσοχή των παιδιών.

Σκέφτηκα για κάτι τέτοιο  για να κάνω τη δουλειά μου και θα ήθελα γνώμες για το αν είναι καλό ή αν υπάρχει άλλη λύση ώστε να γράφω κανονικά στη διδασκαλία. Επίσης αν θα μου είναι βολικό αυτό ή θα πρέπει να πάω σε μεγαλύτερο και αν παίζει ρόλο τα τηλεμαθήματα γίνονται από σταθερό υπολογιστή. Μου είναι ιδιαίτερα σημαντικό να μπορώ να γράψω πάνω στα pdf γιατί σε τέτοια μορφή έχω τα βιβλία και έτσι μπορώ να γράφω τις λύσεις ώστε και αν δεν προλάβουν οι μαθητές να τα γράψουν, τους τα στέλνω εγώ, ό,τι κάναμε, λυμένα στο e-mail του καθενός. 

Πείτε μου τις γνώμες σας ώστε να κάνω και πιο εύκολο το μάθημά μου αλλά και πιο αποδοτικό. Αν σκεφτείτε ότι η διάρκεια της ώρας είναι μόλις 30 λεπτά, θα πρέπει να μην καθυστερώ σε διαδικαστικά ζητήματα.

Αυτό που πρότεινες χρησιμοποιείται αντί για το ποντίκι. Δεν σου λύνει δηλαδή το πρόβλημα για το να θα γράφεις πάνω στα pdf. 
Και τώρα μπορείς να "σχεδιάζεις" σαν ζωγραφική εξισώση απλά χρησιμοποιώντας το ποντίκι του υπολογιστή.
Δηλαδή η αγορά τέτοιου pad απλα θα σου βελτιώσει την κίνηση του χεριού σου αντί να κουνάς το ποντίκι και να ζωγραφίζεις (σχεδιάζεις) τις εξισώσεις.

Δεν είμαι σίγουρος τί είναι ιδανικό, πάντως κάτι αντίστοιχο είχαμε στο πανεπιστήμιο αλλά ήταν και οθόνη (σαν ταμπλετ) οπότε έβλεπες εκεί που έγραφες.

// Στα σχόλια του σκρουτζ κάποιος λέει ότι τον έχει βοηθήσει πολύ στην διδασκαλία οπότε ίσως είναι καλή λύση τελικά. 🙂 Για το άλλο μέγεθος όμως είνια το σχόλιο, το πιο μεγάλο

Επεξ/σία από devaggos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάρω τα galaxy buds+ ή κάτι αντίστοιχο σε ασύρματα ακουστικά αν έχετε να προτείνεται τα οποία βρίσκονται σε προσφορά!

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, devaggos είπε

Αυτό που πρότεινες χρησιμοποιείται αντί για το ποντίκι. Δεν σου λύνει δηλαδή το πρόβλημα για το να θα γράφεις πάνω στα pdf. 
Και τώρα μπορείς να "σχεδιάζεις" σαν ζωγραφική εξισώση απλά χρησιμοποιώντας το ποντίκι του υπολογιστή.
Δηλαδή η αγορά τέτοιου pad απλα θα σου βελτιώσει την κίνηση του χεριού σου αντί να κουνάς το ποντίκι και να ζωγραφίζεις (σχεδιάζεις) τις εξισώσεις.

Δεν είμαι σίγουρος τί είναι ιδανικό, πάντως κάτι αντίστοιχο είχαμε στο πανεπιστήμιο αλλά ήταν και οθόνη (σαν ταμπλετ) οπότε έβλεπες εκεί που έγραφες.

Αφού ήταν σαν ποντίκι, που λες, άρα πάλι πρέπει να επιλέγεις τα αντίστοιχα εργαλεία για να γράφεις. Εγώ το φανταζόμουν ότι το παίρνεις και γράφεις. Πάντως διάβασα ότι πολλοί με τέτοιο χρησιμοποιούν το windows ink, το οποίο θέλω να το ψάξω λίγο και μου πρότεινε και μόλις κατέβασα και το whiteboard. 

Λες για το μεγαλύτερο ε; Θα το ψάξω και αυτό να δω τι με βολεύει περισσότερο. Σε ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Αφού ήταν σαν ποντίκι, που λες, άρα πάλι πρέπει να επιλέγεις τα αντίστοιχα εργαλεία για να γράφεις. Εγώ το φανταζόμουν ότι το παίρνεις και γράφεις. Πάντως διάβασα ότι πολλοί με τέτοιο χρησιμοποιούν το windows ink, το οποίο θέλω να το ψάξω λίγο και μου πρότεινε και μόλις κατέβασα και το whiteboard. 

Λες για το μεγαλύτερο ε; Θα το ψάξω και αυτό να δω τι με βολεύει περισσότερο. Σε ευχαριστώ πολύ

Δες και αυτό εδώ:
https://www.youtube.com/watch?v=E_3N1foNosg
Γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις πρώτα να βρεις λύση με το να σχεδιάζεις μέσα στα pdf για να βολευει και τα παιδια να τα διαβάζουν έτσι.
Και μέτα αν δεις ότι με το ποντικι κανεις λαθη και αργείς να τα γράψεις, τότε βρες λύση γιαυτό (αν έχεις ταμπλετ ίσως να μπορείς να το κάνεις αποεκεί για να μην μπεις και σε έξοδα)
Δεν ξέρω πως δουλεύει η εφαρμογή της τηλεκπαιδευσης και αν γίνεται από ταμπλετ...

Αν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα στείλε μου μήνυμα να σε βοηθήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάρω μια smart tv 65". Η χρήση της για σαλόνι και για gaming xbox one x (στο μελλον series x). Ιδανική λύση της lg η oled cx,αλλα πόλυ ακριβή.Έχετε καμία πρόταση σε οικονομικότερη που να υποστηρίζει και τα καλούδια του series x?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Αφού ήταν σαν ποντίκι, που λες, άρα πάλι πρέπει να επιλέγεις τα αντίστοιχα εργαλεία για να γράφεις. Εγώ το φανταζόμουν ότι το παίρνεις και γράφεις. Πάντως διάβασα ότι πολλοί με τέτοιο χρησιμοποιούν το windows ink, το οποίο θέλω να το ψάξω λίγο και μου πρότεινε και μόλις κατέβασα και το whiteboard. 

Λες για το μεγαλύτερο ε; Θα το ψάξω και αυτό να δω τι με βολεύει περισσότερο. Σε ευχαριστώ πολύ

To MS whiteboard app πιστεύω θα σε βολέψει γενικά. Τσέκαρέ το.

Για πενάκι, πάρε κάτι φθηνότερο (π.χ. XP-Pen G640) θα σου πρότεινα, να δοκιμάσεις να δεις αν όντως σε βολεύει.

(Γενικά για τηλεκπαίδευση, άλλες λύσεις είναι μια document camera (π.χ. Thustand-Definition-Visualizer-Portable-Document

ή απλά μέσω εφαρμογής (Reflector Teacher) να κάνεις το κινητό σου να λειτουργεί έτσι)

Επεξ/σία από ribo7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zus είπε

Ψάχνω για αφυγραντήρα που θα καλύψει σπίτι 100 περίπου τετραγωνικών.

Είμαι ανάμεσα στον Morris MDP24400IW και τον Inventor Eva Ion Pro WiFi 20L, ωστόσο είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις.

Βασική προϋπόθεση να έχει ιονιστή, να είναι όσο το δυνατόν αθόρυβος και να έχει όσο το δυνατόν χαμηλότερη κατανάλωση.

Τον morris τον έχω ένα χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα και είναι σχετικά ήσυχος..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, nikolastas είπε

Καλησπέρα ψάχνω για gaming ακουστικά μέχρι 50 ευρώ πάνω κάτω έχετε ιδέες?

Να ρωτήσω αν έχει μικρόφωνο και αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το μικρόφωνο με κλειστή κάμερα;

αυτα αξίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

Καλό σας μεσημέρι και πάλι. Είμαι δάσκαλος και έχω κάποια προβλήματα με την τηλεκπαίδευση. Συνήθως χρησιμοποιώ τα βιβλία που τα έχω σε pdf μορφή και βάζοντας σχόλια πάνω στο pdf μπορώ να γράψω ό,τι θέλω, εννοώ τις λύσεις και οτιδήποτε θέλω να γράψω. Εχτές ήθελα να τους δείξω την κάθετη διαίρεση και μέχρι να σχεδιάσω τις γραμμές και τους τόνους, με πήρε περισσότερη ώρα από τη διαδικασία της διαίρεσης, αφήστε που αποσπάται και η προσοχή των παιδιών.

Σκέφτηκα για κάτι τέτοιο  για να κάνω τη δουλειά μου και θα ήθελα γνώμες για το αν είναι καλό ή αν υπάρχει άλλη λύση ώστε να γράφω κανονικά στη διδασκαλία. Επίσης αν θα μου είναι βολικό αυτό ή θα πρέπει να πάω σε μεγαλύτερο και αν παίζει ρόλο τα τηλεμαθήματα γίνονται από σταθερό υπολογιστή. Μου είναι ιδιαίτερα σημαντικό να μπορώ να γράψω πάνω στα pdf γιατί σε τέτοια μορφή έχω τα βιβλία και έτσι μπορώ να γράφω τις λύσεις ώστε και αν δεν προλάβουν οι μαθητές να τα γράψουν, τους τα στέλνω εγώ, ό,τι κάναμε, λυμένα στο e-mail του καθενός. 

Πείτε μου τις γνώμες σας ώστε να κάνω και πιο εύκολο το μάθημά μου αλλά και πιο αποδοτικό. Αν σκεφτείτε ότι η διάρκεια της ώρας είναι μόλις 30 λεπτά, θα πρέπει να μην καθυστερώ σε διαδικαστικά ζητήματα.

https://www.storexppen.eu/list/3.html

διάλεξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...