Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για...


manosfp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, noa113 είπε

Καλημέρα, πήγα εχθές σε κατάστημα vodafone για κόψιμο κάρτας SIM (ήταν σε παλιό android κινητό πενταετίας και θέλω να τη βάλω σε καινούριο android κινητό). Χρεώνουν 7 € (αν κατάλαβα καλά είπε μάλλον για αντικατάσταση διότι δεν κόβεται). Υπάρχει άλλη λύση;

Θα πρέπει θεωρητικά να κόψεις και το τσιπάκι, κάτι που κατά πάσα πιθανότητα θα σου αχρηστέψει την κάρτα. Αυτό που σου είπαν είναι για αντικατάσταση. Σου δίνουν μετά καινούργια σε 3 μεγέθη για να την βάλεις σε όποιο κινητό επιθυμείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Θα πρέπει θεωρητικά να κόψεις και το τσιπάκι, κάτι που κατά πάσα πιθανότητα θα σου αχρηστέψει την κάρτα. Αυτό που σου είπαν είναι για αντικατάσταση. Σου δίνουν μετά καινούργια σε 3 μεγέθη για να την βάλεις σε όποιο κινητό επιθυμείς. 

Δεν κόβεις ούτε θεωρητικά ούτε πρακτικά το τσιπάκι: https://cutt.ly/yQix9gH. Τα πακιστάνικα καταστήματα ειδών κινητής τηλεφωνίας έχουν ειδικά κοφτάκια γι΄αυτή τη δουλειά και με 1 € σου την κόβουν στο μέγεθος που θέλεις, παλιά χρησιμοποιούσαν τέτοια κοφτάκια και τα Ελληνικά καταστήματα ειδών κινητής τηλεφωνίας, μετά τις αντικαταστούσαν με καινούριες δωρεάν αλλά τώρα τις πουλάνε οπότε, δεν...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Δεν κόβεις ούτε θεωρητικά ούτε πρακτικά το τσιπάκι: https://cutt.ly/yQix9gH. Τα πακιστάνικα καταστήματα ειδών κινητής τηλεφωνίας έχουν ειδικά κοφτάκια γι΄αυτή τη δουλειά και με 1 € σου την κόβουν στο μέγεθος που θέλεις, παλιά χρησιμοποιούσαν τέτοια κοφτάκια και τα Ελληνικά καταστήματα ειδών κινητής τηλεφωνίας, μετά τις αντικαταστούσαν με καινούριες δωρεάν αλλά τώρα τις πουλάνε οπότε, δεν...

Υποθέτω ο φίλος εδώ έχει αυτήν την σιμ. Άρα το τσιπάκι είναι μεγαλύτερο απο την nano sim. Έχουν οι Πακιστανοί κοφτάκια που κόβουν ακριβώς? Γιατί όπως βλέπεις πρακτικά και θεωρητικά πρέπει να κοπεί μέρος του τσιπ. Εννοείται πως αν είναι απλά κάρτα που μέσα έχει τσιπάκι τύπου νανο σιμ είναι πανεύκολο να την κόψεις ακόμα και ο ίδιος. 

depositphotos_71798635-stock-photo-blue-sim-card.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Υποθέτω ο φίλος εδώ έχει αυτήν την σιμ. Άρα το τσιπάκι είναι μεγαλύτερο απο την nano sim. Έχουν οι Πακιστανοί κοφτάκια που κόβουν ακριβώς? Γιατί όπως βλέπεις πρακτικά και θεωρητικά πρέπει να κοπεί μέρος του τσιπ. Εννοείται πως αν είναι απλά κάρτα που μέσα έχει τσιπάκι τύπου νανο σιμ είναι πανεύκολο να την κόψεις ακόμα και ο ίδιος.

https://cutt.ly/yQix9gH

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Στα πρώτα λινκ όπως βλέπεις και εσύ είναι η δεύτερη περίπτωση που είπα. Κατάλαβες για ποια κάρτα σου αναφέρω ότι θεωρώ ότι έχει το παλικάρι? Παρακάτω βρήκα και καλύτερη φωτογραφία, την πρώτη την βρήκα πρόχειρη. 

Sim+Card+Rotation+1.jpg

Επεξ/σία από TheoAlex50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Στα πρώτα λινκ όπως βλέπεις και εσύ είναι η δεύτερη περίπτωση που είπα. Κατάλαβες για ποια κάρτα σου αναφέρω ότι θεωρώ ότι έχει το παλικάρι? 

 

7 ώρες πριν, noa113 είπε

Καλημέρα, πήγα εχθές σε κατάστημα vodafone για κόψιμο κάρτας SIM (ήταν σε παλιό android κινητό πενταετίας και θέλω να τη βάλω σε καινούριο android κινητό). Χρεώνουν 7 € (αν κατάλαβα καλά είπε μάλλον για αντικατάσταση διότι δεν κόβεται). Υπάρχει άλλη λύση;

Micro-SIM στην χειρότερη...

SIM Card Sizes

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

 

Micro-SIM στην χειρότερη...

SIM Card Sizes

Το παλικαρι αναφερει οτι θελει να την βαλει σε καινουργιο android κινητο. Αυτοματως δηλαδη μιλαμε για nano sim....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για μια θήκη για ssd m.2 nvme σε usb C. Θα χρησιμοποιηθεί 1-2 φορές σε λάπτοπ, για τη μεταφορά των αρχείων του παλιού nvme σε καινούργιο.

Μετά ο παλιός θα μπει σε σταθερό pc για το λειτουργικό.

Οπότε, δε θα χρησιμοποιηθεί και πολλές φορές. 

Ψάχνω για κάτι οικονομικό και με άμεση διαθεσιμότητα, κατά βάση από Αθήνα, ώστε να ξεκινήσω τα formats τις επόμενες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λογαριασμό φίλου, ψάχνω Modem/router να αντικαταστήσει το πάλιο του..

έχω μείνει στην εποχή του Asus DSL-N14U, που είχα πάρει για δικη μου χρήση μετά απο ποστάρισμα εδώ που έτρεξε προσφορά σε καταστήματα wind.

budget στο 50αρι€.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnieXoX είπε

Ψάχνω για μια θήκη για ssd m.2 nvme σε usb C. Θα χρησιμοποιηθεί 1-2 φορές σε λάπτοπ, για τη μεταφορά των αρχείων του παλιού nvme σε καινούργιο.

Μετά ο παλιός θα μπει σε σταθερό pc για το λειτουργικό.

Οπότε, δε θα χρησιμοποιηθεί και πολλές φορές. 

Ψάχνω για κάτι οικονομικό και με άμεση διαθεσιμότητα, κατά βάση από Αθήνα, ώστε να ξεκινήσω τα formats τις επόμενες μέρες.

https://www.mgmanager.gr/hdd-εξωτερικα-κουτια/97485-lc-power-usb-31-gen-2-type-c-m2-ssd-enclosure-lc-m2-c-nvme.html

1 ώρα πριν, cmour79 είπε

Για λογαριασμό φίλου, ψάχνω Modem/router να αντικαταστήσει το πάλιο του..

έχω μείνει στην εποχή του Asus DSL-N14U, που είχα πάρει για δικη μου χρήση μετά απο ποστάρισμα εδώ που έτρεξε προσφορά σε καταστήματα wind.

budget στο 50αρι€.. 

https://techbox.com.gr/regional/network-products/network-devices/modem-routers/asus-dsl-n16-router-wifi-adsl2-2-n300-4lan-1w/

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zacharis1955@TheoAlex50

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ενημερωτικά: Η κάρτα που έχω δεν έχει τη δυνατότητα να κοπεί μόνη της όπως άλλες που έχω δει (με έτοιμα σημεία κοπής πάνω της για να πάει σε μικρότερο μέγεθος με λίγη πίεση με τα δάχτυλα). Σύμφωνα με τη φωτογραφία που έβαλε ο zacharis η κάρτα που έχω είναι Micro SIM και θέλω να πάω μάλλον σε Nano SIM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, noa113 είπε

@zacharis1955@TheoAlex50

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ενημερωτικά: Η κάρτα που έχω δεν έχει τη δυνατότητα να κοπεί μόνη της όπως άλλες που έχω δει (με έτοιμα σημεία κοπής πάνω της για να πάει σε μικρότερο μέγεθος με λίγη πίεση με τα δάχτυλα). Σύμφωνα με τη φωτογραφία που έβαλε ο zacharis η κάρτα που έχω είναι Micro SIM και θέλω να πάω μάλλον σε Nano SIM.

  Πήγαινε σε ένα πακιστάνικο κατάστημα ειδών τηλεφωνίας και με 1 € θα σου την κόψει...

Σε ποιό τηλέφωνο θα την βάλεις?

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, noa113 είπε

@zacharis1955@TheoAlex50

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ενημερωτικά: Η κάρτα που έχω δεν έχει τη δυνατότητα να κοπεί μόνη της όπως άλλες που έχω δει (με έτοιμα σημεία κοπής πάνω της για να πάει σε μικρότερο μέγεθος με λίγη πίεση με τα δάχτυλα). Σύμφωνα με τη φωτογραφία που έβαλε ο zacharis η κάρτα που έχω είναι Micro SIM και θέλω να πάω μάλλον σε Nano SIM.

Να είσαι καλά. Μακάρι να κόβεται το τσιπάκι όπως αναφέρει ο ζαχαρης, αλλιώς πας για αντικατασταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

  Πήγαινε σε ένα πακιστάνικο κατάστημα ειδών τηλεφωνίας και με 1 € θα σου την κόψει...

Σε ποιό τηλέφωνο θα την βάλεις?

Εναλλακτικά με 3-4 ευρω παίρνει κανείς  ένα sim cutter SIM Card Cutter Εξάρτημα Κοπής Καρτών SIM 2 in 1 Micro/Nano

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TheoAlex50 είπε

Να είσαι καλά. Μακάρι να κόβεται το τσιπάκι όπως αναφέρει ο ζαχαρης, αλλιώς πας για αντικατασταση. 

Αν το κινητό που αντικαθίσταται είναι πολύ παλιό υπάρχει περίπτωση η κάρτα του να μην υποστηρίζει 4G.Σε αυτή την περίπτωση η αντικατάσταση επιβάλλεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...