Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για...


manosfp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Αυτή έχει 30 led/m αν κατάλαβα καλά. Η προηγούμενη που έβαλες ήταν πολύ τίμια απλά δεν ξέρω αν μπορώ να συνδέσω 2η σε σειρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, κάποια πρόταση για κλίμα για θέρμανση κυρίως; 

Αν είναι δυνατόν από κατάστημα στην περιοχή της Θεσσαλονίκης με δωρεάν τοποθέτηση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Καλημέρα, κάποια πρόταση για κλίμα για θέρμανση κυρίως; 

Αν είναι δυνατόν από κατάστημα στην περιοχή της Θεσσαλονίκης με δωρεάν τοποθέτηση. 

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/746470-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-2/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Καλημέρα, κάποια πρόταση για κλίμα για θέρμανση κυρίως; 

Αν είναι δυνατόν από κατάστημα στην περιοχή της Θεσσαλονίκης με δωρεάν τοποθέτηση. 

 

Budget, m2, BTU?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

300-350... 9 μέχρι 12. Κυρίως για θέρμανση. 

https://ilektroxoros.gr/klimatistika-finlux-fdci-12lk46gfh-inverter-a.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zacharis1955 είπε

Μήπως παιζει καμιά προσφορά με την εγκατάσταση μαζι; ζητάνε 80-100 Θεσσαλονίκη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Καλημέρα, κάποια πρόταση για κλίμα για θέρμανση κυρίως; 

Αν είναι δυνατόν από κατάστημα στην περιοχή της Θεσσαλονίκης με δωρεάν τοποθέτηση. 

 

Τα τελευταία 2 χρόνια έχω στο γραφείο κλιματιστικά απ την σειρά  toyotomi hiro eco
Δουλεύουν τις μισές μέρες του χρόνου περίπου και για θέρμανση και για ψύξη. Είναι εξαιρετικά σε όλους τους τομείς, θέρμανση, ψύξη, θόρυβος, οικονομία, ομορφιά, ευκολία ρυθμίσεων. Το 1 που του λείπει είναι το backligh screen στο τηλεκοντρόλ που δεν το βλέπω σχεδόν σε κανένα και με έχει δυσκολέψει αρκετά και όσον αφορά την σύνδεση του στο internet για να το χρησιμοποιώ από το κινητό. Βέβαια στην toyotomi ήταν πρόθυμοι να με βοηθήσουν όταν τους κάλεσα και μου έδωσαν αναλυτικές οδηγίες, ωστόσο εγώ δεν έκατσα να ασχοληθώ περαιτέρω.

Δεν είναι τα πιο οικονομικά που βρεις στην αγορά αλλά το θεωρώ απ τα πιο ποιοτικά κλιματιστικά που έχω δει μετά τα fujitsu siemens που είχα βάλει το 2007 περίπου στο σπίτι.

Η δωρεάν τοποθέτηση, πρακτικά ποτέ δεν είναι δωρεάν. Κανένας δεν δουλεύει για την ψυχή της μάνας του και λογικό είναι να στην έχει βάλει στην τιμή του κλιματιστικού

1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

300-350... 9 μέχρι 12. Κυρίως για θέρμανση. 

Το 9 μέχρι 12 έχει μεγάλη διαφορά. Αν θέλεις 12αρι και βάλεις μικρότερο ως αποτέλεσμα θα έχεις περισσότερη φασαρία και κατανάλωση ρεύματος γιατί θα ζορίζεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω καρέκλα γραφείου για την αδερφή μου. Δίνει πανελλήνιες φέτος και κάθεται στο γραφείο τουλάχιστον 4-5 ώρες την ημέρα. Είναι 1,70μ ύψος ( το αναφέρω γιατί στην βασική έρευνα που έχω κάνει μέχρι τώρα, πολλοί αναφέρουν και διαφορετικές καρέκλες ανάλογα το ύψος). Μπορώ να διαθέσω μέχρι 150 ευρώ. Τι μου προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2021 στις 12:00 ΜΜ, villasg είπε

125kg και πολυ ικανοποιημενος  AYTH απο banggood  απο τσεχια σε 1 εβδομαδα με το κουπονι "BGcwy00000" στα 119€

@mernick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mernick είπε

Καλησπέρα, ψάχνω καρέκλα γραφείου για την αδερφή μου. Δίνει πανελλήνιες φέτος και κάθεται στο γραφείο τουλάχιστον 4-5 ώρες την ημέρα. Είναι 1,70μ ύψος ( το αναφέρω γιατί στην βασική έρευνα που έχω κάνει μέχρι τώρα, πολλοί αναφέρουν και διαφορετικές καρέκλες ανάλογα το ύψος). Μπορώ να διαθέσω μέχρι 150 ευρώ. Τι μου προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Είμαι 1.80 και η κοπέλα μου είναι 1.60 και έχουμε την καρέκλα παρακάτω που φαίνεται παρακάτω. Δεν είναι η χειρότερη που έχω κάτσει, αλλά περνάω και εγώ πολλές ώρες πάνω σε αυτή και πιστεύω ότι έχω πετάξει τα λεφτά μου. Το μαξιλάρι δεν ήταν όσο άνετο ήταν πριν 1 χρόνο, τρίζει και λίγο όταν κάνεις απότομες κινήσεις και άλλα τέτοια.

https://www.skroutz.gr/s/16487372/Καρέκλα-Γραφείου-Διευθυντική-HM1086-02-HomeMarkt.html?from=sku_color_variations#reviews

xlarge_20181213202348_karekla_dieythynti

 

Απ την άλλη όταν είχα πάρει καρέκλα γραφείου έδωσα αρκετά παραπάνω, κάπου στα 300€ με 350€. Πήγα σε ένα τοπικό κατάστημα στο Ηράκλειο με όνομα Θέσις και δοκίμασα διάφορες. Όλες όσες δοκίμασα ήταν καταπληκτικές. Σήμερα παρατηρώ ότι έχει eshop και έχει και πιο οικονομικά μοντέλα όπως την C7 αλλά δεν σου προτείνω να πάρεις μία τέτοια καρέκλα αφού θα κάθετε το παιδί τόσες ώρες. Δεν βρίσκω την ίδια που έχω στην δουλειά μέσα στο κατάστημα, όμως πιστεύω ότι θα πρέπει να επενδύσεις σε μία καρέκλα παρόμοια που έχει δυνατότητα σε ρύθμιση έδρας, πλάτης ( πάνω κάτω, όχι μόνο εμπρός πίσω), χερουλιών και προσκέφαλου.  Περιηγήσου στο eshop τα μοντέλα κάπου στα 350€ με 400€ έχουν αυτές τις δυνατότητες.
Μετά από 2 χρόνια καθημερινής χρήσης, θεωρώ ότι έχω πετάξει τα λεφτά μου στην HM1086.
Αν έχεις βέβαια την δυνατότητα πήγαινε στο κατάστημα και δοκίμασε την για να διαλέξει το παιδί μία στα μέτρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2021 στις 1:44 ΜΜ, stelrp είπε

εγω θα ξαναπερνα canon, με ανεξαρτητα μελάνια στα 70€ max οτι βρεις.

Ετσι κανω εδω και 10 χρονια και τους δουλευω με συμβατά. Το κολπο ειναι να μην βαλεις ουτε τα starter που εχει μεσα , να τον ξεκινησεις με συμβατα , εχουν 1€ max στο ebay, τα ιδια 2-3 euro στα ελληνικά καταστήματα.

εγω τα παιρνω απο Ελλαδα με courier για να μην αγχωνομαι, ετσι και αλλιως τσαμπα ειναι.

Οι epson μπουκωνουν οι κεφαλες στα τρια χρονια οτι και να κανεις.

Οι φθηνοι πλαστικοι hp μασανε χαρτιά απο την 1η μερα, δεν το εχουν με διπλή όψη, ζουνε πιο πολλα χρονια. Δεν δέχονται ευκολα συμβατα μελανια, κανουν κολπα με το ιντερνετ, θέλουν καλο firewall.

Οι canon ειναι γνωστο οτι αυτοκτονουν σκοπιμα στην πλακετα τους ή στην κεφαλη. Εχω γράψει επανειλημμένα στο insomnia σχετικά.

Δεν θα επαιρνα με τπτ laser.

Οι laser εγχρωμοι εχουν προβληματα, κάνουν πολυ θορυβο, ακούγονται οι ανεμιστήρες τους, καινε πολύ ρεύμα, εχουν φουρνο μεσα. Αναγκαστικά εκτός ups.

Ογκωδη και πολυπλοκα μηχανηματα, αν αρχισουν να μασανε χαρτιά, γρατζουνιουνται τα drum.

Στο γραφείο οτι εγχρωμο laser εχω πάρει (lexmark, hp, kyosera) μετα απο μηνες βγαζει το γνωστό πρόβλημα με τα sticky dots, που οφείλεται στα rollers που μεταφέρουν το toner απο το drum στο χαρτί.

Καλοί οι ασπρόμαυροι λασερ μονο για τιμολόγια. Τωρα που θα καταργηθούν τα τιμολόγια, θα τους ξεφορτωθουμε.

Για φωτογραφίες δεν φτανουν εναν inkjet των 50ευρω που τυπωνει σε glossy paper.

Αλλα και παλι το φωτογραφείο της γειτονιάς ειναι φθηνοτερο, εκτος αν χρησιμοποιήσετε συμβατα μελανια ή χυμα. Στους canon ειναι τελεια λυση τα επαναγεμιζομενα απο το ebay με χύμα μελάνι. 10-20 ευρω το λιτρο αναλογα την ποιότητα (Κίνα ή Γερμανία-Αγγλία).

Αρχιτέκτονας ειμαι τυπωνω συνεχεια φωτογραφίες και φωτορεαλιστικά.

Πολλα λεγονται επισης για τα μικροσωματίδια που εκπέμπουν οι laser , το toner που διαχέεται το οποίο δεν εχει κολλήσει στο χαρτί και το αναπνέουμε.

Η μυρωδιά του καμένου toner ειναι χαρακτηριστική.

Δεν θα εβαζα laser στι σπίτι μου με μικρα παιδιά, μολις χαλασει στο γραφείο ή τελειώσει το τονερ του θα φυγει και απο εκει.

 

Κάποια πρόταση για πολυμηχάνημα; 

 

Εκτυπώσεις κάπου 1.500-2.000/μήνα, κατά 90% κείμενο, οπωσδήποτε ντουπλεξ και καλό να έχει και σκαναρισμα ντουπλεξ, φαξ, και επιθυμητό να μπορεί να σκαναρει και λίγο μεγαλύτερα από Α4 (εκτυπώσεις ΑΕ εαν δεν ανεβαίνει πολύ η τιμή δεν θα πείραζε). Το δυνατόν φθηνότερο, αναλογως χαρακτηριστικών, αλλά δεν θα ήθελα και να δώσω πάνω από 400. Κακή εμπειρία με Epson με Α3 και μελάνια (όχι ink tank), σύντομα βούλωσε βέβαια δεν ήταν το κύριο μηχάνημα για εκτυπωσεις, δεν έβγαζε ούτε 100 την εβδομάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.mistore-greece.gr/Offers/backtoschool/Ecosystem/Networking/xiaomi-mi-wi-fi-range-extender-pro-300m.aspx

Τη γνώμη σας γι αυτο το extender; αν δεν ειναι καλο, κατι αλλο? Για δωματιο με αποσταση ~7m απ το ρουτερ (δυστυχώς  χάνει ενταση σηματος παρολη τη λιγη αποσταση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, panosno1com είπε

https://www.mistore-greece.gr/Offers/backtoschool/Ecosystem/Networking/xiaomi-mi-wi-fi-range-extender-pro-300m.aspx

Τη γνώμη σας γι αυτο το extender; αν δεν ειναι καλο, κατι αλλο? Για δωματιο με αποσταση ~7m απ το ρουτερ (δυστυχώς  χάνει ενταση σηματος παρολη τη λιγη αποσταση)

Το έχω και άποψη μου είναι ούτε κρύο ούτε ζέστη αλλά ίσως και είμαι λίγο πιο απαιτητικός πα τον μέσο χρήστη.

Στα θετικά του είναι:

-ότι πιάνει πάρα πολύ καλά σχεδόν είναι να έχω βάλει καλώδιο στο router.
Φαντάσου στο σπίτι έχω ένα μακρύ διάδρομο, στην μία μεριά είναι το router και στην άλλη τα δωμάτια. Επειδή η απόσταση βγαίνει γύρω στα 10m στα δωμάτια δεν είχα καλό internet. Έτσι έβαλα αυτό σε μία πρίζα στο τέλος του διαδρόμου και πλέον τα δωμάτια έχουν άριστο σήμα.
- Δεν θυμάμαι 1 χρόνο τώρα που σίγουρα το έχω να έχω ασχοληθεί μαζί του, να του κάνω reset και να το ρυθμίσω ξανά σε σχέση με ένα tplink που κάθε 2 - 3 μέρες το έβγαζα και έβαζα ξανά στην πρίζα αλλιώς δεν δούλευε.

Στα αρνητικά:

- Περιορισμένες οι ρυθμίσεις που μπορείς να κάνεις, μόνο όνομα και κωδικό μπορείς να αλλάξεις. Δεν μπορείς να δώσεις μία συγκεκριμένη IP και μάλιστα παίρνει μόνο του ότι IP βρει. Εσύ μπορεί να έχεις δύκτιο 192.1.1.0 και αυτό θα έχει 92.0.160.0

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...