Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για...


manosfp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όχι, δεν έχω πάρει ακόμη. Επειδή δε το βιάζομαι πάρα πολύ, το ψάχνω περιστασιακά :)

 

Μάλλον είμαι ανάμεσα σε αυτό το ΒΕΚΟ και κάποιο LG. Θα ρίξω μια ματιά σε αυτό που λέει ο villasg. Ένας σοβαρός λόγος για να πάω σε άλλη μάρκα θα ήταν αν έδινε κάποια μια σοβαρή εγγύηση >5 χρόνια. Αλλά τέτοιο πράγμα δε βλέπω.

 

(Προφανώς δεν έχω πρόβλημα από που είναι).

 

Εντιτ: To LG F14B8TDA έχει πολύ καλές κριτικές στο σκρούτζ αλλά είναι άλλη κατηγορία (και χαμηλότερη τιμή). Είναι 8κιλο και έχει λιγότερες λειτουργίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω που ψαχνομουν προσφατα για αγορά πλυντηρίου πηρα το "σκυλι" LG F14B8TDA πραγματικα απιστευτο .

Υποψην BEKO=τουρκια ,

 

 

Ε και?

 

Δεν ειναι και η καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και δεν ειναι σταθερη .

Δηλαδη το ιδιο μοντελο αναλογα με το τι θα βρει ευκαιρο/φτηνο .

Επισης αγοραζει κατα κορον "μαρκες" που πεθαινουν για να βγαζει τα ιδια μοντελα με αλλα ονοματα ( πχ tv philips <32 , Grundig , Blomberg , Flavel  κλπ

Στα πλυντηρια η LG ειναι αστερι και ειδικα αυτο που ειπα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι και η καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και δεν ειναι σταθερη .

Δηλαδη το ιδιο μοντελο αναλογα με το τι θα βρει ευκαιρο/φτηνο .

Επισης αγοραζει κατα κορον "μαρκες" που πεθαινουν για να βγαζει τα ιδια μοντελα με αλλα ονοματα ( πχ tv philips <32 , Grundig , Blomberg , Flavel  κλπ

Στα πλυντηρια η LG ειναι αστερι και ειδικα αυτο που ειπα παραπανω

Aποψη σου φυσικά -ή κάποιου πωλητή π.χ. του Κωτσόβολου- που δεν είναι και υποχρεωτικό να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα...

 

P.S1: Αν το BEKO WMY 111444 LB1 λεγόταν LG -ή κάποια άλλη μάρκα που διαφημίζεται κατά κόρον στην τηλεόραση- θα κόστιζε πάνω από 1000 €...

 

P.S2: Μου έχει τύχει και 'μένα να αγοράσω κάτι και να νομίζω ή να προσπαθώ να πείσω τον εαυτό ότι έκανα την super-duper αγορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποψη μου αγαπητε προερχεται οχι απο καποιο πωλητη , αλλα απο την εμπειρια μου ως τεχνικος τα τελευταια 32 χρονια .

Τραβα σε καποιο μαγαζι με ανταλλακτικα πχ Κουρλαμπακαι Κομινη και δες σε ποιος συσκευες στοκαρουν ανταλλακτικα ( ποια φευγουν δλδ ) ή ρωτα ειναι αρκετα ευγενικα τα παιδια εκει και θα σου πουνε .

Εκει θα οτι διαπιστωσεις Pitsos-Siemens-Bosch είναι μία εταιρεία και τα ανταλλακτικα τους εχουν κοινο κωδικο  αλλα οι συσκευες στα μαγαζια εχουν τεραστια διαφορα τιμης παροτι αποτελουνται απο τα ιδια ακριβως υλικα .

 

 

Κεντρικό ρόλο στο χαρτοφυλάκιο του ομίλου κατέχουν οι μάρκες Bosch και Siemens. Με τις οχτώ εξειδικευμένες μάρκες (Gaggenau, Neff, Thermador, Constructa, Viva, Ufesa, Junker και Zelmer), η BSH διασφαλίζει ότι ικανοποιούνται οι ιδιαίτερες απαιτήσεις κάθε πελάτη. Συγχρόνως, τέσσερις περιφερειακές μάρκες (Balay, Pitsos, Profilo και Coldex) εξασφαλίζουν ευρεία παρουσία στις αντίστοιχες αγορές.

 

 

Επίσης να ξερεις οτι τα samsung πλυντήρια έχουν τις πιο ακριβές βλάβες , γιατι λόγω θερμοκρασίας ( κακη θεση της πλακέτας ) καίνε πλακέτες που δεν επισκευάζονται γιατί είναι "πακτωμένες" με ρητίνη  παρά μονο αλλάζονται .

 

Επίσης μονόδρομος για μένα ειναι το Direct Drive

 

Έτσι όπως έγιναν τα πράγματα  , τα καλύτερα πλυντήρια ήταν τα πλυντήρια δεκαετίας του 80 - 90 .
Από την στιγμή που άρχισαν να τα κάνουν σύγχρονα για να έχουν τα γνωστά σε όλους πλεονεκτήματα με ομαλές αυξομοιώσεις στροφών , καντράν ενδείξεων , και ο εξαναγκασμός να μπαίνουν μοτέρ με καρβουνάκια (αντί επαγωγικού) για να επιτύχουν αυτά τα δήθεν πλεονεκτήματα . Φέρνουν δυστυχώς και πολλά μετέπειτα προβλήματα .

Θα προτιμούσα κάτι αθάνατο σαν το παρακάτω .
http://www.youtube.com/watch?v=wHZg35cGCzo

Αλλά ας σοβαρευτούμε λίγο, πράγματι το Direct Drive όσον αφορά εξέλιξη προς το καλύτερο σε ότι αφορά στο μοτέρ . του δίνω άριστα
1) Δεν έχει ιμάντα
2) Δεν έχει καρβουνάκια
3) Αν χαλάσει ο "κινητήρας " το φτιαχνεις μονος σου " !! που λεει ο λογος
http://www.youtube.com/watch?v=qSRaE...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=7cZXR...eature=related

 

Επισης ένα μοτέρ τις Bosch (με καρβουνάκια) ; έχει μέσο όρο 250 ευρώ.
Στης νέας τεχνολογίας Direct D έχουν 100 ευρώ (μαζί και το καπάκι της τροχαλίας !!)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποψη μου αγαπητε προερχεται οχι απο καποιο πωλητη , αλλα απο την εμπειρια μου ως τεχνικος τα τελευταια 32 χρονια .

 

Σε LG λοιπόν τι θα πρότεινες σε >=10κιλά και κατά προτίμηση με λειτουργίες παραπλήσιες με του ΒΕΚΟ.

 

ΥΓ: Και το ΒΕΚΟ δεν έχει direct drive;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοιτα δεν ξερω ολα τα μοντελα , αλλα παλι σε F14 για χωρις ατμο θα πηγαινα , απλα βλεπω ειναι 9 κιλα  F14A8FDA 

Με ατμο πας ψηλα ......

Γενικα εγω ειμαι των πιο παλιων δοκιμασμενων μοντελων και οχι των φρεσκων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 χρόνια εγγύηση μόνο η gorenje.Σλοβένικη

 

 

 

ΚΑνεις λαθος. Το καλοκαιρι πηρα το LG FH0A8TW9 ΜΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ καθολικη εργοστασιακη εγγυηση απο την LG και 10 στο μοτερ.

Η LG καποια ειδη (σιγουρα πλυντηρια, ψθγεια , τηλεορασεις) τα δινει με 5 χρονια ολικη εγγυηση.Ειναι και η μονη εταιρια (μαζι με BOSCH-SIEMENS-PITSOS) που μπορεις να κανεις επεκταση εγγυησης στα 5 χρονια  μεσω της εταιριας (και οχι των καταστηματων) .με κοστος γυρω στα 90 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω smart watch (προτιμώ με κάρτα σιμ ώστε να λειτουργεί και χωρίς το τηλέφωνο) για δωδεκάχρονα αγόρια. Αν έχετε κάτι υπόψιν σας με ικανοποιητική λειτουργία σε χαμηλή τιμή. Να το παραγγείλω και να παραλάβω πριν τις γιορτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω smart watch (προτιμώ με κάρτα σιμ ώστε να λειτουργεί και χωρίς το τηλέφωνο) για δωδεκάχρονα αγόρια. Αν έχετε κάτι υπόψιν σας με ικανοποιητική λειτουργία σε χαμηλή τιμή. Να το παραγγείλω και να παραλάβω πριν τις γιορτές.

http://www.gearbest.com/gv18-aplus-smart-watch-phone-_gear/
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και για δωδεκάχρονα κορίτσια ?

Είναι ωραίο το smartwatch, το λουράκι αν υπήρχε σε άλλο χρώμα το λευκό δεν μου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς παρεξήγηση και επειδή το ίδιο ακριβώς θα έλεγα και για τα δικά μου παιδιά, θεωρώ ότι ειδικά για παιδάκι το να έχει την sim μόνιμα σε επαφή με το σώμα του ίσως δεν είναι και ή καλύτερη ιδέα... Γιατί να μην είναι απλά συνδεδεμένο με bt πχ και να έχει το τηλέφωνο κάπου πιο μακρυά; Θα το έχεις το παιδάκι να τραβάει όλη την ώρα ακτινοβολία από τη sim στο χεράκι του;;; Αυτά από εμένα και συγγνώμη για το off topic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για δωδεκάχρονα κορίτσια ?

Είναι ωραίο το smartwatch, το λουράκι αν υπήρχε σε άλλο χρώμα το λευκό δεν μου αρέσει.

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_158361.html

 

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_248162.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ, εκτιμώ ιδιαίτερα την συνεισφορά σου στο φόρουμ, αλλά έχεις εμπειρία από το συγκεκριμένο smart watch;

 

Χωρίς παρεξήγηση και επειδή το ίδιο ακριβώς θα έλεγα και για τα δικά μου παιδιά, θεωρώ ότι ειδικά για παιδάκι το να έχει την sim μόνιμα σε επαφή με το σώμα του ίσως δεν είναι και ή καλύτερη ιδέα... Γιατί να μην είναι απλά συνδεδεμένο με bt πχ και να έχει το τηλέφωνο κάπου πιο μακρυά; Θα το έχεις το παιδάκι να τραβάει όλη την ώρα ακτινοβολία από τη sim στο χεράκι του;;; Αυτά από εμένα και συγγνώμη για το off topic.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, η πρόθεσή μου είναι να μην βάλω sim, απλά θέλω να λειτουργεί και μόνο του, χωρίς τη συσκευή τηλεφώνου. Να μπορέσει να το φορέσει και να πάει βόλτα χωρίς απαραίτητα να πρέπει να πάρει συσκευή τηλεφώνου μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...