Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με σκληρό σε laptop


Katax8onios_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.. εχω ενα laptop Toshiba satellite A300 και εδω και μια εβδομαδα αρχισε ο σκηρος δισκος να κανει κατι κολληματα (κολλαγε στο να μεταφερει αρχεια , οταν ανοιγα ενα αρχειο να δω πχ. φωτο κολλουσε και δεν εκλεινε ουτε με ctrl+alt+del επρεπε να τον κλεινω απο το power. Αρχισα ν μεταφερω ολα τα αρχεια μου σε εξωτερικο με χιλια ζορια κι ειπα να του κανω format εντομεταξυ στις ανασυγκροτησεις που του εκανα ελεγε οτι εχει ποβλημα ο δισκος και δεν εκανε τιποτα. τωρα δν με αφηνει ουτε format να κνω μου βγαζει μνμ οτι ενδεχεται στο μελλον να καταρρευσει ο δισκος και για αυτο να κανω setup σε αλλον σκληρο. Μου βγαζει fail στην εγκατασταση των windows 7. Στο bios τον βλεπει κανονικα . δυστηχως δενεχω αλλον σκληρο πρεπει ν αγορασω . ξερετε κανενα προγραμα που να μπορεσει να τον επιδιορθωσει ? Και ουσιαστικα τωρα δεν εχω ουτε λειτουργικο για να μπω και να του κανω fix problems απο τα windows. Εχει κολλησει στο setup. Ο δισκος ειναι ο wd250 scorpio blue 2.5' Εγγυηση δεν εχει. Σορρυ για το οτι δεν εβαλα τονους αλλα γραφω απο κινητο.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε σε γονατίζει, αγόρασε έναν δίσκο να κάνεις την δουλειά σου (αν το χρειάζεσαι τόσο το λαπτοπ), γιατί ίσως να πρέπει να μπεις σε διαδικασίες τεσταρίσματος του δίσκου που να είναι αρκετή φασαρία : να φτιάξεις πχ ένα Ubuntu live-CD ή ένα Hiren's boot CD, να μπουτάρεις από αυτό, και να κάνεις διάφορα, όπως να τρέξεις διαγνωστικά από το Hiren's ή να δοκιμάσεις να μεταφέρεις αρχεία...

 

Επιλογές δοκιμών υπάρχουν, αλλά γενικά προϋποθέτουν την ύπαρξη σταθερού υπολογιστή, όπου πχ θα φτιάξεις κάποιο απ' τα παραπάνω δισκάκια, ή και θα συνδέσεις τον σκληρό του λαπτοπ για να κάνεις τεσταρίσματα από εκεί. Και γενικά το να τον συνδέσεις σε κάποιον σταθερό και να τον ελέγξεις/χειριστείς από εκεί, είναι η καλύτερη περίπτωση για να βγάλεις συμπέρασμα εάν ο δίσκος μπορεί να χρησιμοποιηθεί ή πεθαίνει/πέθανε....

 

Ξαναλέω λοιπόν : αν βιάζεσαι να ξανάχεις το λαπτοπ, μήπως σε παίρνει για νέο δίσκο (και κρατάς τον παλιό να τον τεστάρεις κάποια στιγμή με την ησυχία σου, κι αν είναι οκ, μπορείς να τον κάνεις κι εξωτερικό με μία θήκη που έχει-δεν έχει 10€) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ φιλε για ρην απαντηση . αυτο μαλλον θα κανω να παρω καινουριο γιατι δεν ειναι να πολυεμπιστευεσαι τα δεδομενα σου μετα απο αυτο. εβαλα και το hdd regenararion αλλα δεν εκανε και πολλα.. εχεις δικιο οτι αν τον βαλεις πανω σε αλλο pc μονο ετσι μπορεις να διορθωσεις κατι αλλιως αν ειναι ο σκληρος που εχει το system αστα να πανε σε παιδευει.. οκ το θεμα μπορει να το κλειδωσει καποιος admin. λυση βρεθηκε. ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να χρησιμοποιείς κάπως κουτσουρεμένα τον φορητό μπορείς να το κάνεις έχοντας μια live έδοση Linux. Θα μπορείς τουλαχιστον να σερφάρεις στο ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αφου μπόρεσα και πήρα όλα τα αρχεία που χρειαζόμουν κατάφερα κα του έκανα ένα format και του έβαλα windows 7 ( βέβαια μου έβγαζε συνέχεια μήνυμα ότι ο δίσκος πιθανόν να μην είναι λειτουργικός στο μέλλον και να κάνω την εγκατάσταση σε άλλον δίσκο ) και κάπως έστρωσε λίγο (μήνυμα βγάζει συνέχεια πάλι να κάνω αμέσως back up τα αρχεία μου ) και το λειτουργώ λίγο έτσι τώρα πιο πολύ για να ψάξω στον internet για σκλήρό . Σκέφτομαι ανάμεσα σε αυτούς τους 2 ( Western Digital Scorpio Blue WD2500BEVT 250GB HDD 2.5" και WESTERN DIGITAL 250GB WD2500BPVT SCORPIO BLUE SATA ) .Τον πρώτο ίσως τον βρώ σε προσφορά αξίζει ή ειναι παλιός σε σχέση με τον WD2500BPVT ? Ίσως κάποιον άλλον τι λέτε εσείς ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...