Προς το περιεχόμενο

Apple iPad (3rd & 4th Generation)


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έχω αφήσει απο τις 16:00...

 

Απο οτι καταλαβαίνω το εχει κανει το download αλλα αργεί στο install...

 

What gives?

 

Thanks

Τίποτα, περιμένεις απλά. Γενικά πάντως να ξέρεις ότι είναι καλύτερο να κάνεις αναβάθμιση μέσω itunes γιατί όπως θα δεις αν συγκρίνεις το μέγεθος της αναβάθμισης, ειναι πολύ μικρότερο το αρχείο στο ΟΤΑ απότι στο iTunes, και θεωρώ ότι είναι καλύτερο να γινεται μέσω itunes. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 536
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γενικά πάντως να ξέρεις ότι είναι καλύτερο να κάνεις αναβάθμιση μέσω itunes γιατί όπως θα δεις αν συγκρίνεις το μέγεθος της αναβάθμισης, ειναι πολύ μικρότερο το αρχείο στο ΟΤΑ απότι στο iTunes, και θεωρώ ότι είναι καλύτερο να γινεται μέσω itunes.

 

Τι σημαίνει αυτό; Οτι over ota βάζει κουτσουρομένο iOS ; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικά πάντως να ξέρεις ότι είναι καλύτερο να κάνεις αναβάθμιση μέσω itunes γιατί όπως θα δεις αν συγκρίνεις το μέγεθος της αναβάθμισης, ειναι πολύ μικρότερο το αρχείο στο ΟΤΑ απότι στο iTunes, και θεωρώ ότι είναι καλύτερο να γινεται μέσω itunes.

 

Τι σημαίνει αυτό; Οτι over ota βάζει κουτσουρομένο iOS ; :P
Κάπως έτσι. Το ΟΤΑ update (Delta) ουσιαστικά κατεβάζει μόνο τα components του iOS τα οποία έχουν αλλάξει , για να στο πω απλά. Γι'αυτό και το μέγεθός του ειναι πολύ μικρότερο. Στην ουσία κάνει patching το IOS. από το ιτουνς κατεβαίνει ολοκληρωμένο το λογισμικό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι. Το ΟΤΑ update (Delta) ουσιαστικά κατεβάζει μόνο τα components του iOS τα οποία έχουν αλλάξει , για να στο πω απλά. Γι'αυτό και το μέγεθός του ειναι πολύ μικρότερο. Στην ουσία κάνει patching το IOS. από το ιτουνς κατεβαίνει ολοκληρωμένο το λογισμικό.

Δεν ειναι bug, ειναι feature :)

 

Για καλό το έκαναν, για να μην κατεβάζεις 400MB κάθε φορά που κάνεις update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι bug, ειναι feature :)

 

Για καλό το έκαναν, για να μην κατεβάζεις 400MB κάθε φορά που κάνεις update.

Εγραψα κάπου εγώ ότι ειναι bug? Για πες μου πού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψα κάπου εγώ ότι ειναι bug? Για πες μου πού!

Ειπες οτι θεωρεις οτι ειναι καλυτερο να γινει μεσω iTunes κατι που ειναι εντελως ακυρο και λαθος...δεν εχει καμια μα καμια διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εγραψα κάπου εγώ ότι ειναι bug? Για πες μου πού!

Ειπες οτι θεωρεις οτι ειναι καλυτερο να γινει μεσω iTunes κατι που ειναι εντελως ακυρο και λαθος...δεν εχει καμια μα καμια διαφορα
Ναι άλλο το θεωρώ καλύτερο και άλλο ότι ειναι bug. Στις μεγάλες ιδίως αναβαθμίσεις (πχ από 5 σε 6 και από 6 σε 7) εξήγησα επαρκώς πιστεύω το γιατί θα ήταν ΚΑΛΥΤΕΡΟ (οχι οτι το ΟΤΑ δεν ειναι επαρκές ή έχει θέματα ή bugs και ότι άλλο μου καταλογίσετε παραπάνω) και εξήγησα το λόγο γιατί. Αυτό μετά από πολλή συζήτηση και διάβασμα και ψάξιμο όχι από το κεφάλι μου.Από κει και πέρα όπως είπαμε και πριν, το ΟΤΑ στην ουσία το ίδιο πράγμα κάνει και ναι ειναι γρηγορότερο και πιο βολικό (εφόσον βέβαια δεν είναι jailbroken η συσκευή, που πρέπει να το αναφέρουμε κι αυτό ότι δεν πρέπει να γίνεται σε αυτή την περίπτωση).Από κει και πέρα εξαρτάται και το τί θέλει ο χρήστης. Στους γονείς μου πχ που δε θέλουν πολλά πολλά τους κάνω ΟΤΑ κάθε φορά. Εγώ προσωπικά όσες φορές έκανα αναβάθμιση την έχω κάνει με restore/setup as new (αφενός επειδή από την 4.3.3 πήγα στην 5 κατευθείαν και μετά από την 5.0.1 ήμουν jailbroken) και στην 6 επίσης κατευθείαν μετά πάλι (και είμαι ξανά jailbreak οπότε έχω ένα λόγο παραπάνω). Αλλά γενικά οι συζητήσεις πάντα έλεγαν ειδικά σε μεγάλες αναβαθμίσεις είναι καλύτερο να γίνεται μέσω ιτουνς.Εν πάσει περιπτώσει, αυτά επί του θέματος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω ipad 3rd gen και θέλω το ios 7 να το περάσω setup as new. Θέλω όμως να κρατήσω κάποια game saves που δεν υποστηρίζουν icloud.

 

Αν τα κρατήσω με κάποιο utility τύπου iexplorer, diskaid κλπ και τα κάνω copy στο ipad μετά το update, θα παίξουν ή θα είμαι στο μηδέν;

 

Επίσης, ποιο απο αυτά τα προγράμματα προτείνετε; Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τέτοια διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το περασεις με Restore->Set Up As New χωρις να χεις καταχωρησει το uid σου (μοναδικο αναγνωριστικο συσκευης) σαν developer τοτε πολυ απλά δε θα μπορείς.. Θα περαστει μεν η 7αρα αλλα θα σου βγαλει Activation Error και δε θα προχωραει παραπερα το βημα..

 

οποτε το καλυτερο που χεις να κανεις ειναι υπομονη 2 βδομαδουλες που μεχρι τοτε θα χει βγει η 7άρα επίσημα και να επαναφερεις το backup σου κανονικα μεσω iTunes ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...