Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
On 02/05/2020 at 18:48, infin1tyGR said:

Πού είδες να λέει για έξτρα κόστος αν το ξεπεράσεις; Εν τω μεταξύ η Inalan έχει αναφέρει ότι τόσα χρόνια, μόνο σε μία περίπτωση ξεπέρασε κάποιος το όριο λόγω κατάχρησης/κοινής χρήσης της σύνδεσης.

Αν τα άτομα που ξεπερνούν αυτό το όριο, δεν την επιλέγουν ακριβώς γι' αυτό το λόγο, είναι λογικό να λέει η Inalan ότι μόνο μια περίπτωση πέτυχε. 😛

Fun fact, οι συνδρομητές της είναι κάπου στους 5000 πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπάρχει κάποιος με το af530?  Γιατί παρόλο που αναφέρει στο bandwidth 5ghz μπάντα, στην επιλογή band έχει μόνο 2.4 παίζει με κάποιο τρόπο να βάλω 5αρα η δεν έχει? Είμαι και λίγο άσχετος με το θέμα οπότε δεν μπορώ να βρω απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkarako είπε

Υπάρχει κάποιος με το af530?  Γιατί παρόλο που αναφέρει στο bandwidth 5ghz μπάντα, στην επιλογή band έχει μόνο 2.4 παίζει με κάποιο τρόπο να βάλω 5αρα η δεν έχει? Είμαι και λίγο άσχετος με το θέμα οπότε δεν μπορώ να βρω απάντηση.

δυστυχώς, μάλλον είναι "κομμένη" έκδοση (συμβαίνει συχνά με παρόχους, μού είχε τύχει και με ρουτερ της Forthnet που είχα πουλήσει καινούριο) γιατί δεν βλέπω το λόγο να είναι περιορισμός λογισμικού από την εταιρεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, definitio είπε

δυστυχώς, μάλλον είναι "κομμένη" έκδοση (συμβαίνει συχνά με παρόχους, μού είχε τύχει και με ρουτερ της Forthnet που είχα πουλήσει καινούριο) γιατί δεν βλέπω το λόγο να είναι περιορισμός λογισμικού από την εταιρεία.

Κρίμα και χαρηκα προς στιγμήν γιατί με το WiFi μέτρια τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πειραματίσου λίγο με τα κανάλια του Wifi, κι εγώ ήμουν απογοητευμένος καθώς εκεί που όλα τα ρούτερ απέδιδαν περισσότερο με αυτό η τηλεόραση δεν έπιανε πάνω από 14-18mbps...το έβαλα στο 11 και το wifi της F&U έπιασε 40-50mbps

 

Επεξ/σία από definitio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα θα μπορουσε καποιος κατοχος HCN να μου δωσει ενα speedtest με Server Cosmote απο ookla?

Επισης εχει δει κανεις οτι μολις παει στο Speedtest.net να του εμφανιζει Server Βιεννης σαν πιο κοντινο?

 

 

Ευχαριστω πολυ!

 

Επεξ/σία από dj_IeP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dj_IeP είπε

καλημερα θα μπορουσε καποιος κατοχος HCN να μου δωσει ενα speedtest με Server Cosmote απο ookla?

Επισης εχει δει κανεις οτι μολις παει στο Speedtest.net να του εμφανιζει Server Βιεννης σαν πιο κοντινο?

Ευχαριστω πολυ!

9405855798.png

 

Κάτι έχει γίνει με την σύνδεση μέσω grix τον τελευταίο καιρό και βγαίνει από εξωτερικό για cosmote.

Για αυτό έχουμε και μεγάλο ping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dinoel είπε

9405855798.png

Κάτι έχει γίνει με την σύνδεση μέσω grix τον τελευταίο καιρό και βγαίνει από εξωτερικό για cosmote.

Για αυτό έχουμε και μεγάλο ping.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου. Εγώ δεν έχω μόνο ping προς εκεί αλλά κ χαμηλό download. Επίσης εάν δεις μέσα στο ftp του ntua (Μετσόβιο πολυτεχνείο) και βάλεις να κατεβάσεις ένα αρχείο βαριά θα πάει στο 1 mb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2020 στις 6:55 ΜΜ, dj_IeP είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου. Εγώ δεν έχω μόνο ping προς εκεί αλλά κ χαμηλό download. Επίσης εάν δεις μέσα στο ftp του ntua (Μετσόβιο πολυτεχνείο) και βάλεις να κατεβάσεις ένα αρχείο βαριά θα πάει στο 1 mb

άργησα να απαντήσω.

Αυτήν την στιγμή εμένα κατεβάζει με φουλ από ntua.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.b999b3b735198040cbcba217bdc7fe4e.png

 

 

 

Maximum download!

 

 

C:\Users\Giannis ier>ping ftp.ntua.gr

Pinging patroklos.noc.ntua.gr [147.102.222.211] with 32 bytes of data:
Reply from 147.102.222.211: bytes=32 time=52ms TTL=53
Reply from 147.102.222.211: bytes=32 time=52ms TTL=53
Reply from 147.102.222.211: bytes=32 time=52ms TTL=53
Reply from 147.102.222.211: bytes=32 time=53ms TTL=53

 

 

έβαλα να κατεβάσω απο το κινητο και κατεβαζει και σε μενα με σωστη ταχυτητα.

Οταν βαζω να κατεβασω αρχειο απο υπολογιστη η ταχυτητα παντου ειναι χαμηλη ελεγχος με 3 browser. 
Εαν ομως βαλω να κατεβαζει κατι απο Steam πχ ή καποια πλατφορμα κατεβαζει κανονικα.
Περιεργο πρωτη φορα το βλεπω.

 

Επεξ/σία από dj_IeP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, dj_IeP είπε

image.png.b999b3b735198040cbcba217bdc7fe4e.png

Maximum download!

C:\Users\Giannis ier>ping ftp.ntua.gr

Pinging patroklos.noc.ntua.gr [147.102.222.211] with 32 bytes of data:
Reply from 147.102.222.211: bytes=32 time=52ms TTL=53
Reply from 147.102.222.211: bytes=32 time=52ms TTL=53
Reply from 147.102.222.211: bytes=32 time=52ms TTL=53
Reply from 147.102.222.211: bytes=32 time=53ms TTL=53

έβαλα να κατεβάσω απο το κινητο και κατεβαζει και σε μενα με σωστη ταχυτητα.

Οταν βαζω να κατεβασω αρχειο απο υπολογιστη η ταχυτητα παντου ειναι χαμηλη ελεγχος με 3 browser. 
Εαν ομως βαλω να κατεβαζει κατι απο Steam πχ ή καποια πλατφορμα κατεβαζει κανονικα.
Περιεργο πρωτη φορα το βλεπω.

άρα δεν είναι θέμα provider. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι συγκεκριμένο, γενικά με browser δεν μπορείς να πιάσεις το 100% αλλά εσένα είναι πολύ χαμηλά.

Έχεις κάποιο firewall(εκτός windows defender) η κάτι που πιστεύεις θα επηρεάζει την λειτουργία τους?

 

Δοκίμασα το ίδιο αρχείο με σένα και κατεβάζω με μέσο όρο 8ΜΒ.

 

Επεξ/σία από Dinoel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν εχω κατι απο firewall dns Κλπ.

Το θεμα ειναι οτι απο πλατφορμες κατεβαζει κανονικα 15MB. Μονο μεσω browser εχει τετοια ταχυτητα. 

Εν τω μεταξυ με wifi κατεβαζει κανονικα απο αυτα τα Site. Εχω ψαξει ολο τον υπολογιστη και δεν εχω βρει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω τωρα τελευταια θεμα με το jf511 που δινουν. Κρασαρει πολυ συχνα και χρειαζεται σιγουρα το πρωι που θα σηκωθω ενα hard reboot απο το κουμπι. Ειχε κανεις αντιστοιχο θεμα; 

Δε βαζουν και bridge mode Να κανουμε τη δουλεια μας. Δε μπορω να την καταλαβω αυτη τη λογικη των παροχων.. Χανουν κατι αν βαλω τη συσκευη τους εγω σε bridge mode και χρησιμοποιω το δικο μου router;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε βάζεις και το δικό σου ρουτερ όπως και νά χει?
Βάλε και στο 511 ένα DMZ στην IP του WAN Port του δικού σου και είσαι έτοιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...