Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ερώτηση, παρατηρεί κάποιος άλλος σκαμπανεβάσματα στα speedtests; Έκανα νέα σύνδεση 120/120 πριν καμιά βδομάδα και άλλες μέρες είμαι 20/80, αλλες 80/80 κι άλλες 50/50, γενικά τα νούμερα είναι all over the place, στους ίδιους servers πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αν η δοκιμή γίνεται μέσω wifi είναι φυσιολογικό.
Αν γίνεται με καλώδιο, χωρίς ενδιάμεσες ενεργές συσκευές όπως powerline, έλεγξε την cpu του υπολογιστή σου κατά το speedtest. Αν είναι κοντά στο 90% είναι επίσης φυσιολογικό,. Εκεί θα βοηθήσει να κατεβάσεις το app της ookla που χρειάζεται λιγότερους πόρους σε σχέση με τον browser.
Τέλος, έλεγξε ότι δεν έχεις ενεργό κάποιο vpn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσιολογικό δεν είναι σίγουρα σε 5GHz ac WiFi να μη μπορεί να πιάσει ούτε 100 και να παίζουν τέτοιες διαφορές. Το laptop με το NAS παίζουν σε 500+Mbit μέσω WiFi μόνιμα, δεν είναι θέμα ούτε WiFi ούτε πόρων του μηχανήματος (η CPU δεν πάει ποτέ πάνω από 15% κατά τη διάρκεια του τέστ). Γι αυτό ρωτάω αν άλλος έχει τέτοια σκαμπανεβάσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, angmar είπε

Φυσιολογικό δεν είναι σίγουρα σε 5GHz ac WiFi να μη μπορεί να πιάσει ούτε 100 και να παίζουν τέτοιες διαφορές. Το laptop με το NAS παίζουν σε 500+Mbit μέσω WiFi μόνιμα, δεν είναι θέμα ούτε WiFi ούτε πόρων του μηχανήματος (η CPU δεν πάει ποτέ πάνω από 15% κατά τη διάρκεια του τέστ). Γι αυτό ρωτάω αν άλλος έχει τέτοια σκαμπανεβάσματα.

Να μετρας με καλωδιο.

Ναι,ειναι φυσιολογικο το wifi να μην αποτελει αξιοπιστο τροπο μετρησης για κανεναν απολυτως παροχο.

Επεξ/σία από georgekz750
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Αύριο πάω να κάνω σύνδεση στην hcn .

Μου είπαν ενεργοποίηση σε 25 μέρες αφού υπάρχει ήδη κουτί στην πολυκατοικία που παίρνει άλλος γείτονας.

Θα ήθελα να μάθω ποιο ρούτερ δίνουν, πόσες θύρες έχει και γενικώς αν μπορώ να βάλω δικό μου.

Θα κάνω και μεταφορά του τηλεφώνου στην hcn αφού πρώτα ενεργοποιηθεί η γραμμή.

Διάβασα αρκετά εδώ μέσα και οι απόψεις μπορώ να πω ότι διίστανται.

Ελπίζω να μην το μετανιώσω αφού η αλλαγή γίνεται αναγκαστικά λόγω τηλεργασιας και χαμηλή ταχύτητα από ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δίνουν το AF-510 ή το AF-511 συνήθως. Και τα δυο έχουν 2 θύρες Ethernet. Το 510 έχει 2 Gigabit, το 511 έχει μια 100 Mbps και άλλη μία Gigabit. Bridge δεν μπαίνει κανένα σε μη-PRO πακέτα, αλλά φυσικά μπορείς να βάλεις δικό σου router/AP από πίσω. Και νομίζω θα χρειαστεί έστω ένα Access Point, αφού αυτά που δίνουν δεν έχουν 5GHz WiFi οπότε ασύρματα φτάνει το πολύ στα 50 Mbps περίπου.

 Κι εμένα μου είχαν πει για περίπου 1 μήνα, αλλά τελικά έγινε η σύνδεση σε 6 μέρες. 4 μήνες που είμαι δεν είχα κάποιο σημαντικό πρόβλημα, ένα μικρό downtime θυμάμαι μόνο. Ελπίζω να έχεις την ίδια εμπειρία και να την ευχαριστηθείς κι εσύ!

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Δίνουν το AF-510 ή το AF-511 συνήθως. Και τα δυο έχουν 2 θύρες Ethernet. Το 510 έχει 2 Gigabit, το 511 έχει μια 100 Mbps και άλλη μία Gigabit. Bridge δεν μπαίνει κανένα σε μη-PRO πακέτα, αλλά φυσικά μπορείς να βάλεις δικό σου router/AP από πίσω. Και νομίζω θα χρειαστεί έστω ένα Access Point, αφού αυτά που δίνουν δεν έχουν 5GHz WiFi οπότε ασύρματα φτάνει το πολύ στα 50 Mbps περίπου.

 Κι εμένα μου είχαν πει για περίπου 1 μήνα, αλλά τελικά έγινε η σύνδεση σε 6 μέρες. 4 μήνες που είμαι δεν είχα κάποιο σημαντικό πρόβλημα, ένα μικρό downtime θυμάμαι μόνο. Ελπίζω να έχεις την ίδια εμπειρία και να την ευχαριστηθείς κι εσύ!

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άρα πρέπει να πάρω και switch port γιατί δύο θύρες δεν φτάνουν αφού θέλω να βάλω επάνωpc,iptv,smart tv.

Όσο για το wifi θα χρησιμοποιήσω powerline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dumakos είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άρα πρέπει να πάρω και switch port γιατί δύο θύρες δεν φτάνουν αφού θέλω να βάλω επάνωpc,iptv,smart tv.

Όσο για το wifi θα χρησιμοποιήσω powerline.

μην ακούς κανέναν. Ναι μερικές φορές έχει προβλήματα αλλά είναι σπάνιο και δεν έχει κρατήσει ποτέ πάνω από μισή μέρα. Τουλάχιστον σε εμένα.

Η μόνο περίπτωση που είχε πρόβλημα για μέρες ήταν όταν δεχόταν attack.

Άποψη μου αν είναι να δώσεις λεφτά μην πάρεις σκέτο switch. Πάρε ένα router που να έχει wifi 2.4/5άρι ώστε όλο το εσωτερικό σου δίκτυο να το έχεις εκεί και να έχεις μόνο την συσκευή της hcn για σύνδεση στο ιντερνετ.

Έτσι με όποιον πάροχο και να είσαι δεν θα σε νοιάζει τι συσκευή δίνουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Dinoel είπε

μην ακούς κανέναν. Ναι μερικές φορές έχει προβλήματα αλλά είναι σπάνιο και δεν έχει κρατήσει ποτέ πάνω από μισή μέρα. Τουλάχιστον σε εμένα.

Η μόνο περίπτωση που είχε πρόβλημα για μέρες ήταν όταν δεχόταν attack.

Άποψη μου αν είναι να δώσεις λεφτά μην πάρεις σκέτο switch. Πάρε ένα router που να έχει wifi 2.4/5άρι ώστε όλο το εσωτερικό σου δίκτυο να το έχεις εκεί και να έχεις μόνο την συσκευή της hcn για σύνδεση στο ιντερνετ.

Έτσι με όποιον πάροχο και να είσαι δεν θα σε νοιάζει τι συσκευή δίνουν.

 

Ευχαριστώ.

Υπάρχει κανένα καλό αλλά να μην ξεφεύγει σε τιμή? 

50-60 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dumakos είπε

Ευχαριστώ.

Υπάρχει κανένα καλό αλλά να μην ξεφεύγει σε τιμή? 

50-60 ευρώ

αυτό εξαρτάται από τις ανάγκες σου.

Π.χ. πόσες Lan θέλεις να έχει.

Επίσης σίγουρα θα θέλεις gigabit για να πιάσεις την μέγιστη ταχύτητα γιατί αν πάρεις 100άρι τότε θα είσαι γύρω στα 95Mbps.

Οπότε πρέπει να δεις τι χρειάζεσαι.

Δεν έχω κάτι που να έχω δοκιμάσει για να σου προτείνω.

Εγώ έχω το mikrotik ac2 αλλά δεν είναι για κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dinoel είπε

αυτό εξαρτάται από τις ανάγκες σου.

Π.χ. πόσες Lan θέλεις να έχει.

Επίσης σίγουρα θα θέλεις gigabit για να πιάσεις την μέγιστη ταχύτητα γιατί αν πάρεις 100άρι τότε θα είσαι γύρω στα 95Mbps.

Οπότε πρέπει να δεις τι χρειάζεσαι.

Δεν έχω κάτι που να έχω δοκιμάσει για να σου προτείνω.

Εγώ έχω το mikrotik ac2 αλλά δεν είναι για κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί.

Για να πω την αλήθεια θέλω κάτι απλό.

Χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Απλώς νά είναι σταθερό και να έχει καλό σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, dumakos είπε

Για να πω την αλήθεια θέλω κάτι απλό.

Χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Απλώς νά είναι σταθερό και να έχει καλό σήμα.

Το Xiaomi 4a gigabit που το βρίσκεις στο Σκρουτζ 25-30€ θεωρω ότι θα σε καλύψει, στην δικια μου περίπτωση τα πράγματα βελτιώθηκαν αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkarako είπε

Το Xiaomi 4a gigabit που το βρίσκεις στο Σκρουτζ 25-30€ θεωρω ότι θα σε καλύψει, στην δικια μου περίπτωση τα πράγματα βελτιώθηκαν αρκετα.

ναι και εγώ είχα στο μυαλό μου να αναφέρω αυτό αλλά αν δεις ποιο πάνω θέλει περισσότερες από 2 lan.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...