Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

 

Ειμαι πελάτης της HCN περιπου 2 χρονια τωρα, υπερ-ευχαριστημενος με τις υπηρεσιες και τις ταχυτητες(120/120).

Σε WiFi ομως η απωλεια ειναι πανω απο την μιση αφου συνηθως πιανω γυρω στα 40-60Mbps. Διαβασα οτι αν αλλαξεις μπαντα στα 5Ghz αυτο βελτιωνεται, ισχυει; Το θεμα ειναι πως το router της HCN εχει επιλογη μονο για 2.4Ghz. 

Αξιζει να αλλαξω ρουτερ; Υπαρχει καποια καλη επιλογη σε λογικα χρηματα;

Συγγνωμη αν εχουν απαντηθει ολα αυτα , ειναι και 120 σελίδες το θεμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, sheik είπε

Καλησπέρα παιδιά.

 

Ειμαι πελάτης της HCN περιπου 2 χρονια τωρα, υπερ-ευχαριστημενος με τις υπηρεσιες και τις ταχυτητες(120/120).

Σε WiFi ομως η απωλεια ειναι πανω απο την μιση αφου συνηθως πιανω γυρω στα 40-60Mbps. Διαβασα οτι αν αλλαξεις μπαντα στα 5Ghz αυτο βελτιωνεται, ισχυει; Το θεμα ειναι πως το router της HCN εχει επιλογη μονο για 2.4Ghz. 

Αξιζει να αλλαξω ρουτερ; Υπαρχει καποια καλη επιλογη σε λογικα χρηματα;

Συγγνωμη αν εχουν απαντηθει ολα αυτα , ειναι και 120 σελίδες το θεμα :)

Πάρε ένα φθηνο router όπως το xiaomi 4a gigabit version και σύνδεσέ το στο modem/router της HCN, ώστε να λειτουργείς το wifi μέσω του xiaomi και στις 2 μπάντες και θα είσαι άρχοντας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφέρει το WiFi, είναι παραπάνω από απαραίτητη η αγορά ενός ξεχωριστού Access Point στα 5 GHz.

Ένα αρκετά οικονομικό value-for-money είναι το Mi Router 4A. Το χρησιμοποιούν αρκετοί με HCN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω πολυ παιδια, θα το κοιταξω. Εστειλα και στο support της HCN και μου ειπαν το ιδιο, να συνδεσω router over router γιατι αυτοι δεν διαθετουν 5αρι.

 

Συνδεω δηλαδη τα 2 ρουτερ με καλωδιο ethernet το ενα με το αλλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Αν το router της HCN δεν έχει 2 Gigabit θύρες, αλλά 1 Gigabit και 1 Fast Ethernet, να προσέξεις να το συνδέσεις στην Gigabit, διαφορετικά θα φτάνει μόνο μέχρι ~90 Mbps αντί για 120.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, GiwrgosP- said:

Τι στατιστικά παίρνετε στο GeForce now; Μου βγάζει συνεχώς κάτω από 50 mbps και packet loss >3%..

Κι εμένα, αλλά καμιά φορά βγάζει τα κανονικά. Δεν δίνω τόσο σημασία στο speedtest του GFN γιατί έχω βάλει να παίζει με max bitrate 50 Mbps, έχω απενεργοποιήσει το «Adjust for poor network conditions» και in-game δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην ποιότητα (όσο γίνεται δηλαδή λόγω streaming) ούτε κολλλήματα από packet loss π.χ. Ειδικά στον EU Southeast που παίζει στα 5-6 ms latency είναι σαν να τρέχει το παιχνίδι στον υπολογιστή σου.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά, παίζει κανείς με 2ο router και κάπως να έχει γλυτώσει το double - nat? Δίνουν επιλογή για router με bridge mode για οικιακά πακέτα; ( το κάνουν στα pro )

Παρόλο που έχω το βασικό router σε DMZ από το Arrow, στο switch έχω nat c ( λόγο double nat ) και δεν λειτουργεί το Online.

 

Μπορεί να παίξει after market router πάνω στην HCN?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει bridge σε οικιακά πακέτα ούτε μπορείς να βάλεις σκέτο after market ONT/router. Το θέμα με το NAT παρόλο που υπάρχει DMZ το έχω ξανακούσει και από άλλους, και το έλυσαν αντικαθιστώντας το JM-511 με το AF-510. Εσένα ποιο router σου έδωσαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sarakinos είπε

Καλησπέρα παιδιά, παίζει κανείς με 2ο router και κάπως να έχει γλυτώσει το double - nat? Δίνουν επιλογή για router με bridge mode για οικιακά πακέτα; ( το κάνουν στα pro )

Παρόλο που έχω το βασικό router σε DMZ από το Arrow, στο switch έχω nat c ( λόγο double nat ) και δεν λειτουργεί το Online.

 

Μπορεί να παίξει after market router πάνω στην HCN?

δοκίμασε DMZ από το πρώτο ρουτερ στο δεύτερο και DMZ από το δεύτερο στην IP του switch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, jpater είπε

δοκίμασε DMZ από το πρώτο ρουτερ στο δεύτερο και DMZ από το δεύτερο στην IP του switch

Το δοκίμασα φίλε μου δεν.. 

12 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Δεν παίζει bridge σε οικιακά πακέτα ούτε μπορείς να βάλεις σκέτο after market ONT/router. Το θέμα με το NAT παρόλο που υπάρχει DMZ το έχω ξανακούσει και από άλλους, και το έλυσαν αντικαθιστώντας το JM-511 με το AF-510. Εσένα ποιο router σου έδωσαν;

Το 511 έχω... Τι πράμα είναι αυτό, το είχα παλαιότερα και σε άλλη κονσόλα.. Πολύ κρίμα αν δεν γίνεται κάτι πάντως, δεν θα ήθελα να βγάλω το δεύτερο router λόγο ταχύτητας / επιπλέον λειτουργιών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sarakinos είπε

Το δοκίμασα φίλε μου δεν.. 

Το 511 έχω... Τι πράμα είναι αυτό, το είχα παλαιότερα και σε άλλη κονσόλα.. Πολύ κρίμα αν δεν γίνεται κάτι πάντως, δεν θα ήθελα να βγάλω το δεύτερο router λόγο ταχύτητας / επιπλέον λειτουργιών 

Πάρε τηλ να σου παραμετροποιήσουν το Nat type του 511. Ίσως λυθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jpater είπε

Πάρε τηλ να σου παραμετροποιήσουν το Nat type του 511. Ίσως λυθεί

Μίλησα και μου είπαν ότι θα με καλέσουν Δευτέρα. Αντε να δούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα. Με κάλεσε σήμερα τεχνικός και μου άλλαξε το nat type του 511. Πλέον όλα καλά. Bridge δεν παίζει, το pro router δεν το πουλάνε αλλά αυτό που μου έκανε ο άνθρωπος μαζί με το dmz που έχω δουλεύει μια χαρά. Ευχάριστη έκπληξη η αμεσότητα της εξυπηρέτησης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2021 στις 5:47 ΜΜ, sarakinos είπε

Επανέρχομαι στο θέμα. Με κάλεσε σήμερα τεχνικός και μου άλλαξε το nat type του 511. Πλέον όλα καλά. Bridge δεν παίζει, το pro router δεν το πουλάνε αλλά αυτό που μου έκανε ο άνθρωπος μαζί με το dmz που έχω δουλεύει μια χαρά. Ευχάριστη έκπληξη η αμεσότητα της εξυπηρέτησης 

ερώτηση που είχες πρόβλημα με το nat? σε ποιο παιχνίδι? ή ήταν σε κονσόλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...