Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, PC_MAGAS είπε

Question η HCN σαν εταιρεία είναι κερδοφόρα, και από άποψη υπηρεσιών είστε καλυμένοι ή έχετε downtimes;

Το αν είναι κερδοφόρα, πώς μπορεί να το ξέρει κάποιος από το forum?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, PC_MAGAS είπε

Question η HCN σαν εταιρεία είναι κερδοφόρα, και από άποψη υπηρεσιών είστε καλυμένοι ή έχετε downtimes;

μετοχές σκέφτεσαι να πάρεις? :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους! Σημερα συνδεθηκα με την HCN στο fiberspeedy, ολα αψογα εκανα τα Port forward που ειχα ολα καλα, το μονο που εχασα και με στεναχωρει ηταν το WOL (Wake On Lan) που δουλευε άψογα με το Speedport Entry 2i!
Δοκιμασα τα παντα, εχω WOL μονο τοπικά, απεξω με τιποτα. Κανεις το εχει δοκιμασει μηπως?
Το router που μου εδωσαν ειναι το ARROW Fibre AF-510 με στοιχεία Soft Version: 2.0.36 και CFE Version: CFE=1.0.38-116.228

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις με αυτό το router 😕 Με δικό σου συμβατό router από πίσω και DMZ μπορείς, έχω ένα Mikrotik έτσι και παίζει κανονικά.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Πάρε τώρα που θέλουν να επεκταθούν και σε άλλες πόλεις.

https://www.grid-telecom.com/grid-telecom-hcn/

Βασικά αυτό που θέλω είναι να κάνω δικό μου ISP στο Μενίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Δεν νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις με αυτό το router 😕 Με δικό σου συμβατό router από πίσω και DMZ μπορείς, έχω ένα Mikrotik έτσι και παίζει κανονικά.

Σε ευχαριστω για την πληροφορία. Αρα γινεται καπως ετσι οπως το σχεδιασα? Το DMZ το οριζω στο speedport του COSMOTE router? Γιατι μονο με αυτο δουλευε το WOL πριν, με το νεο router της ΗCN δεν παιζει.. Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σου.

Screenshot_28.jpg

Επεξ/σία από mclaren1979
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται με το Speedport Entry, πάντως θα πρέπει να βάλεις ένα router σε άλλο subnet από αυτό του Arrow (π.χ. 192.168.1.xxx) και να του βάλεις και μια static IP στο subnet του Arrow (π.χ. 192.168.100.50). Μετά στο Arrow κάνεις DMZ προς αυτή τη διεύθυνση. Το Wake on WAN θα παίζει τότε μόνο σε ό,τι συνδέεις στο δικό σου router, αλλά καλό είναι όλες τις συσκευές να τις συνδέεις πάνω σε αυτό, το Arrow δεν είναι για πολλά πολλά, ειδικά στο WiFi.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ισχυει για το WiFi, πολυ χαμηλη ταχυτητα δινει το Arrow, το max με οποιαδηποτε συσκευη (tablet android, iphone) πανω απο 30Mbps δεν εδωσε σε καμμια συσκευη. Σε ευχαριστω πολυ, θα κατσω να πειραματιστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι πελάτες της HCN θα το γνωρίζουν ήδη, αφού γνωστοποιήθηκε κ με SMS, αλλά αφού δεν αναφέρθηκε από κάποιον άλλο εδώ, να ενημερώσω ότι διατίθεται ένα νέο πρόγραμμα, το HCN Prime, το οποίο είναι ίδιο με το Fiber Speedy (120mpbs dl/u), αλλά πλέον προσφερει κ απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά + 360' προς κινητά στα 29€, δλδ + 2,75€ επιπρόσθετα του Speedy.

https://hcn.gr/el/fiber-programs/hcnprime.html

Προσωπικά εντάχθηκα στην υπηρεσία, αφού καλύπτει ένα από τα μεγάλα κενά της HCN που ήταν η τηλεφωνία, καθότι ήταν αρκετά ακριβή στο βασικό πακέτο, αλλά κι ένα που προσέφερε με +5€ δε θυμάμαι να είχε τις ίδιες παροχές

https://hcn.gr/el/analog/

Οπότε αν ήσουν στην HCN πρακτικά απέφευγες τελείως τις κλήσεις από το σταθερό (εκτός αν αφορουσε άλλους συνδρομητές, που δεν είναι πολύ σύνηθες).

Τώρα στα 29€/μήνα έχει ένα ανταγωνιστικό πακέτο Ιντερνετ / Τηλεφωνίας / Τηλεόρασης που ανταποκρίνεται στη χρήση των περισσότερων νοικοκυριών, ενώ πριν ταίριαζε περισσότερο σ' αυτόν που κυνήγαγε τις μεγαλύτερες ταχύτητες, αγνοώντας το τηλέφωνο (φοιτητές/νέοι κυρίως)...

...μακάρι να το είχανε κάνει νωρίτερα.

Επεξ/σία από definitio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

μένω Θεσσαλονίκη κέντρο. έχει δει πολυ λίγα κουτιά στο κέντρο απο hcn.

Αργούν πολύ να βάλουν γραμμές μετά απο την αίτηση σου;

ποια είναι συνήθως η διαδικασία που ακολουθείται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει κουτί στην πολυκατοικία σου η σύνδεση γίνεται σε λιγότερο από εβδομάδα, αν δεν έχουν καν σκάψει ποτέ για ίνα στο δρόμο σου, μπορεί και 1 και 2 και 3 χρόνια αναμονή χωρίς να μπορούν να σου πουν με ακρίβεια πότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα αρκετοί μήνες αναμονή, ΕΚΤΟΣ κι αν έχουν κάνει ήδη αίτηση άλλοι στη περιοχή σου...τώρα αν ήταν κάποιος κέντρο-κέντρο, το καιρό που σπάνιζαν γραμμές ακόμη κ κοντά στα σύνορα Δημ.Θεσσαλονίκης-Καλαμαριάς, θα είχες μεγάλη αναμονή...

Από συζήτηση που είχε γίνει παλιότερα είχε προκύψει ότι ο Δήμος εξετάζει τέτοιες αιτήσεις συγκεντρωμένες περιοδικά κι όχι τόσο κατά περίπτωση..αυτό είχα καταλάβει τουλάχιστον.

Ξαφνιάζομαι που δεν θυμάμαι με απόλυτη σιγουριά πόσο διάστημα είχε μεσολαβήσει από την αίτηση έως τη σύνδεση, νομίζω κοντά στο 8μηνο τελικά (θα το έχω γράψει εδώ στο νήμα παλιότερα).
...πρέπει να είχε περάσει μεγαλύτερο διάστημα από την αίτηση μετάβασης σε fiber μέχρι την εγκατάσταση οπτικής εντός σπιτιού...

Μας ταλαιπώρησε τη τελευταία βδομάδα με 2 διακοπές η HCN, αλλά τουλάχιστον παρείχε ενημέρωση μέσω SMS για τη κατάσταση κ την επίλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...