Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.Τι modem μπορει να χρειαζεται για να γινει μια τετοια δουλεια?

 

Λογικά θα σου δίνεται από τον πάροχο (DOCSIS 2.0 ή 3.0 ανάλογα με την ταχύτητα της σύνδεσής σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πραγματικά αποστομώθηκα.

Από τη σελίδα τους: "Τέλος εγκατάστασης: 40 ευρώ"

Και επειδή θα κάνουνε παράπονα (που πάντα κάποιος θα κάνει), δηλαδή τι πρέπει να γίνει; Να μείνουμε πίσω;

"Όχι δεν μου αρέσει το FTTX επειδή πρέπει να κάνουμε τρύπες στο σπίτι, προτιμώ το χαλκό"

Όσο για το hosting προφανώς δεν κατάλαβες τι λέω.

Λέω ότι με 32 ευρώ το μήνα και ένα παλιό υπολογιστή μπορείς να κάνεις webhosting με upload της τάξης των 25mbit

Τα ερωτηματικά; Δηλαδή δεν συμφωνείς ότι πάντα κάποιος θα βρεθεί να παραπονεθεί για κάτι και δη στην Ελλάδα;

Με αυτό το τρόπο πάμε μπροστά. Μακάρι να ξεκινήσει και κάτι άλλο αντίστοιχο σε άλλα μέρη της Ελλάδας. Όπως στις ανεπτυγμένες τεχνολογικά χώρες υπάρχουν φυσικά συνήθως 2-3 μεγάλοι πάροχοι και μετά πάροχοι από συνοικίες μέχρι πόλεις. Έτσι υπάρχει πραγματικός ανταγωνισμός και συνεχής ανάπτυξη και βελτίωση των υπηρεσιών.

Άσχετο με το θέμα μας αλλά μου έκανε πραγματικά εντύπωση πως ένας super moderator, κάνει ορθογραφικά και συντακτικά λάθη και δεν συμπεριλαμβάνει τονισμό στο κείμενό του.

δεν ειπα να μεινουμε πισω.ειπα απλα οτι θα γινουν αρκετα παραπονα ειδικα απο ατομα που ειναι κολλημενα και δεν αφηνουν .δεν ειπα οτι ειναι λογος να μην γινει .εννοειται οτι θα γινει απλα επειδη καποιοι ιδιοκτητες ειναι ζωα και δεν θελουν ουτε τρυπα για air condition αντε να τους πεις οτι εγω θα τρυπησω τοιχο πχ η πλακα.αν εισαι ιδιοκτητης ειναι πιο ευκολο αν εισαι ενοικιαστης πιο δυσκολο.και το ξερεις και εσυ οτι εδω στην ελλαδα ολοι ψαχνουν αιτιολογια για να μην γινει κατι.εδω τους λες να βαλουν 3 ευρω να αλλαχτουν οι ρεγκλετες στην πολυκατοικια σε πλαστικες και γκρινιαζουν.οκ δεν καταλαβα οτι εννοουσες για Hosting στο σπιτι.αλλα σιγουρα οταν θες να γινει πιο σοβαρο Hosting δεν θα το κανεις σπιτι.αναλογως τι θελεις να σηκωσει ο καθενας.βεβαια αν πολλοι ριξουν τα Hosting σε δικα τους Pc μετα και οι εταιρειες θα ριξουν τα λεφτα.ολοι παραπονιουνται για ολα αυτο ειναι το προβλημα και δεν παει μπροστα η ελλαδα.αυτα στο εξωτερικο που λες οχι στην ελλαδα γιατι στην ελλαδα οτι καλο παει να γινει το βλεπεις οτι το μπλοκαρουν βλεπε vdsl μεχρι χιλια δυο αλλα θεματα.στο εξωτερικο ολα κυλανε πιο ευκολα απο οτι εδω.ειναι πιο προσγειωμενοι στο εξωτερικο αντιθετα με την ελλαδα που οι μισοι ειναι 10 χρονια πισω και τα βλεπουν ολα σαν κατι κακο.και την ελλαδα δεν πιστευω οτι την θεωρεις τεχνολογικα ανεπτυγμενη .εδω πας να σκαψεις και πρεπει να βγαλεις 100 αδειες και 100 μιζες.δεν ειναι οτι δεν θα γινουν αλλα οπως εχεις δει οι μισοι δεν κανουν καν επενδυσεις στην ελλαδα αφου ξερουν οτι θα βρουν 2000 προβληματα.και ειναι ασχημο αυτο.και ναι δεν εμπιστευομαι ευκολα εταιρειες οταν βλεπω και τα παραδειγματα με τους εναλλακτικους παροχης ενεργειας που εγινε οτι εγινε για οποιο λογο εγινε.

τωρα για το τελευταιο.στην αρχη το παραπονο ολων ηταν να καταργηθουν τα greeklish.τωρα το παραπονο σας εγινε οτι δεν υπαρχει τονισμος και οτι υπαρχουν και 2 ορθογραφικα λαθη.οτι ειμαι super moderator δεν αλλαζει κατι.μπηκα στο Forum για να γραφω και να βοηθαω κοσμο οχι για να κανω επιδειξη ορθογραφιας η οτι ειμαι super moderator και τα γραφω ολα τελεια.τουλαχιστον εγω δεν κολλαω στα θεωρητικα.και με τονους αν και ειμαι Off topic προσωπικα δεν προκεται να γραψω εκτος αν γινει υποχρεωτικο.με εξαιρεση μονο το θεμα που ειναι στην υπογραφη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hosting παντως με παλιο υπολογιστη και με 25 mbit upload παυει να ειναι σοβαρό!! Και μιας και μιλας για παλιο pc προφανως μιλας για απλη html και προφανως υπαρχουν παρα πολλοι δωρεαν hosters...λυπησου και το ρευμα που θα καις...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hosting παντως με παλιο υπολογιστη και με 25 mbit upload παυει να ειναι σοβαρό!! Και μιας και μιλας για παλιο pc προφανως μιλας για απλη html και προφανως υπαρχουν παρα πολλοι δωρεαν hosters...λυπησου και το ρευμα που θα καις...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Linux με Αpache και MySQL. Μια χαρά για 2 και 3 blogs. Προφανώς δεν μιλάω για site με πολύ κίνηση και "βαριά"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux με Αpache και MySQL. Μια χαρά για 2 και 3 blogs. Προφανώς δεν μιλάω για site με πολύ κίνηση και "βαριά"

 

Δηλαδή μπορείς να παρέχεις καλύτερο service απο ότι προσφέρει η Google με το blogger ή απο οτι προσφέρει το Wordpress? Λίγο δύσκολο νομίζω... γενικά το hosting στο σπίτι δεν αξίζει απο πολλές απόψεις αλλά δεν είναι και του παρόντος θέματος νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον παιδια τελικα το τολμησα, ζητησα να κανω ενα test την ταχυτητα των 40mbps κι εμεινα χαζος.Δειτε τα αποτελεσματα http://www.speedtest.net/result/1851471476.png και http://imageshack.us/photo/my-images/716/img20120323163334.jpg/ Τα σχολια δικα σας.......(Εγω τελικα τα 10mbps εβαλα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος)!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρεξε κανα download απο πουθενα και κανα torrent κτλ να δουμε και εκει τι λεει.

download απο καναν ftp με κανα filezilla η κανα αρχειο απο καμια apple,nvidia,ati με κανα download manager

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ας τρέξει καλύτερα το tool του nnn για latency και bandwidth...

 

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=383028

 

από τα πιο αξιόπιστα tests που μπορεί να κάνει για να μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα για μια γραμμή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι real tests με sites που παίζουν με akamai και έχουν mirrors εντός Ελλάδας, SERIOUSLY?! :P

 

το tool του nnn δεν testάρει μόνο pings αλλά και download/upload από διάφορους servers εξωτερικού και εσωτερικού ώστε να υπάρχει αξιόπιστο συμπέρασμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια sorry αλλα δν γινεται γτ εφυγα για σουκου στο χωριο.Απο Δευτερα θα το κανονισω.......Α επισης η τηλεοραση ειναι dvb-c ,οχι iptv........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τηλεοραση ειναι το λιγοτερο.τα υπολοιπα ειναι το βασικο.αν και αμα εβαλε 10 αρα οτι τεστ και να τρεξει δεν εχουν πολυ νοημα.το βασικο ηταν να δουμε με την 40 οπως και το μεγαλο Upload τι γινεται.σε 10 αρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν βγαινουν ολα απο akamai.(απειρα sites για download)και να δουμε και αν αντεχει connections και διαφορα τετοια.

 

still, το tool του nnn είναι από τα πιο αξιόπιστα για να βγάλει κάποιος συμπέρασμα για μια γραμμή...

 

 

Παιδια sorry αλλα δν γινεται γτ εφυγα για σουκου στο χωριο.Απο Δευτερα θα το κανονισω.......Α επισης η τηλεοραση ειναι dvb-c ,οχι iptv........

 

λογικότατο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ, εκεί κάτω-κάτω στο site της HCN , γράφει αυτό που βλέπω;

 

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΙΚΤΥΑ ΚΑΛΩΔΙΩΝ ΜΕΠΕ

 

Και αυτό το "Μ" του ΜΕΠΕ σημαίνει αυτό που συνήθως σημαίνει αυτό το "Μ" = Μονοπρόσωπη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...