Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Προφανώς και πρέπει να σου πούνε πιο είναι το όριο, UK Virgin είχε άμα θυμάμαι καλά 20GB limit, μετά κλείδωνε περίπου στα μισά. Με HCN δεν είχα θέμα μέχρι τώρα όσο αφορά ταχύτητες και άνετα πολλές μέρες ξεπερνάω τα 20GB DL/3GB UL. Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν αξίζει τα λεφτά το πακέτο εκτος άμα ανεβάζεις συχνά σε server ftp, youtube κτλ. Πάντως οι κοπέλες είναι ανίδεες γενικά, άμα θες να μάθεις σωστά μιλα με τεχνικό και ελπίζω να είσαι τυχερός και να πέσεις σε τυπά που ξέρει γιατί μερικοί μονο τρύπες σε τοίχους ξέρουν να κάνουν.

Μου είπε ότι είναι περίπου το μισό της σύνδεσης δηλαδή περίπου 25 gb την μέρα

Στα οικιακα πακέτα δεν έχει όριο, ο αδερφός μου ανεβάζει αρκετά YouTube αλλά και εγώ κάνω αρκετό seed σε torrent, έτσι και αλλιώς εφόσον είναι χωρίς κάποιο συμβόλαιο και ανά πάσα στιγμή αλλάζω πακέτο χωρίς έξτρα χρέωση θα το δοκιμάσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

True dat, ενημέρωσε μας άμα τελικά αξίζει γιατί το ψήνω και εγώ.

 

p.s. 25gb up, down or combined?

Η κοπέλα είπε ότι στο 90% των περιπτώσεων κόβουν μόνο upload

Θα περιμένω λίγο ακόμα για να κάνω αίτηση γιατί το συμβόλαιο με forthnet τελειώνει Ιουλίου και εφόσον στο χάρτη τους είμαι μέσα στους κύκλους δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο κουρασμένος είπε ο τεχνικός τους, εγώ βέβαια για σίγουρα αίτηση θα κάνω γύρω στα τέλη Απριλίου, κυρίως γιατί θέλω να κρατήσω και το νούμερο

Όταν πάω θα διαβάσω ακριβώς το γράφει το συμβόλαιο και θα ξανά ενημερώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ενημερωτικά στο λέω ότι επειδή βρίσκεσαι μέσα στην κάλυψη δεν σημαίνει άμεση σύνδεση, εγώ περίμενα 4 μήνες. Το θέμα είναι άμα έχει κάποιος ήδη box εκεί σε σένα, αν ναι τότε λογικά θα γλιτώσεις το σκάψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απλά ενημερωτικά στο λέω ότι επειδή βρίσκεσαι μέσα στην κάλυψη δεν σημαίνει άμεση σύνδεση, εγώ περίμενα 4 μήνες. Το θέμα είναι άμα έχει κάποιος ήδη box εκεί σε σένα, αν ναι τότε λογικά θα γλιτώσεις το σκάψιμο.

Ναι το ξέρω, απλά θα το αφήσω λίγο γιατί θέλω το νούμερο να κρατήσω δεν έχω όρεξη να μπλεξω με πρόστιμο για το σπάσιμο συμβολαίου επειδή η hcn βιαστηκε να στείλει το αίτημα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω, απλά θα το αφήσω λίγο γιατί θέλω το νούμερο να κρατήσω δεν έχω όρεξη να μπλεξω με πρόστιμο για το σπάσιμο συμβολαίου επειδή η hcn βιαστηκε να στείλει το αίτημα

 

Δε παιζει αυτο που φοβασε, μπορεις να ενεργοποιησεις μόνο το ιντερνετ και να το παγώσεις για οσο διαστημα θέλεις. Ειναι προτιμοτερο για σενα να γίνει ολη η υποδομη και να το κρατας stand by (χωρις χρεωση) παρα να κρατας τη forthnet εκτος συμβολαίου και να περιμενεις ποτε θα σκαψει ο εργολάβος. Το τηλεφωνο μπορεις να το κανεις φορητοτητα και αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δε παιζει αυτο που φοβασε, μπορεις να ενεργοποιησεις μόνο το ιντερνετ και να το παγώσεις για οσο διαστημα θέλεις. Ειναι προτιμοτερο για σενα να γίνει ολη η υποδομη και να το κρατας stand by (χωρις χρεωση) παρα να κρατας τη forthnet εκτος συμβολαίου και να περιμενεις ποτε θα σκαψει ο εργολάβος. Το τηλεφωνο μπορεις να το κανεις φορητοτητα και αργότερα.

Και ο τεχνικός αλλά και η κοπέλα μου είπε αν θέλω φορητοτητα πρέπει να το κάνω από την αρχή αλλιώς χρεώνουν έξτρα σε υπάρχουσα γραμμή τους
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτο περι χρεωσης προφανως ειναι καινουριο. Ποια ειναι η χρεωση, εμαθς; Μπορει να μην ειναι πολυ; Επίσης πως οριζεται η αρχη τη στιγμη που δε μπορουν να σου πουν ποτε θα σε συνδεσουν. Εκτος κι αν μπορουν, ρωτησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Aρχη θεωρουν την μερα που θα φερουν το κουτι τους κατω στην οικοδομη (μετα το σκαψιμο δηλαδη ) το θεωρω λιγο ακυρο απο μερους τους βεβαια , μου ειπε οτι αν θελω το νουμερο η αιτηση πρεπει να γινει ταυτοχρονα ωστε με το που συνδεθω να εχω το νουμερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στην εταιρία που δουλεύω (επί της Κων/νου Καραμανλή) έχει πάνω από 1μιση χρόνο που έχουμε κάνει αίτηση.

 

Τους παίρνω όποτε θυμάμαι. Στην αρχή πήρε κανα 6μηνο να πάρουμε άδεια από τον δήμο, αφού πήραμε την άδεια κατέθεσε περιοριστικά μέτρα η περιφέρεια. Το πρόβλημα είναι ότι είναι κεντρικός ο δρόμος.

 

Επίσης, την αίτηση την κάναμε για τα pro πακέτα, αλλά και εμάς μας κέντρισε το ενδιαφέρον η "πολιτική ορθής χρήσης".

 

Σκοπός μας ήταν να κάνουμε hosting κάποια sites που έχουμε και στα οποία μπαίνουν δεκάδες χιλιάδες κόσμος τον μήνα. Παίζει να το γυρίσουμε στο 100ρι το απλό πακέτο για να είμαστε σίγουροι οτι δεν θα έχουμε περίεργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αδεια εκσκαφης βγαινει σχετικα ευκολα, προβλημα  υπαρχει οπου απαιτουνται κυκλοφοριακά μέτρα απο την αποκεντρωμενη διοικηση (περιφερεια). Δεν υπάρχουν τα ιδια κριτιρια σε ολους τους δημους-δρομους, υπάρχει σοβαρο κοστος που σιγουρα δε θα θελει να καλυψει ο πελατης και πολλες υπογραφές για να δικαιολογηθουν μισθοι. (ως γνωστο οπου υπαρχουν πολλες υπογραφές, κανεις δεν ευθυνεται για τιποτα). Οποτε σε τετοιες περιπτωσεις απλα περιμενεις μηπως αλλαξει κατι στο μελλον. Καλως ηλθατε στην Ελλαδα,

Επεξ/σία από anti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα 2 μηνες και τους εκοψα.Δεν αξιζει 33ε το μηνα για 4ΜΒ.Τα οποια για να τα παρεις πρεπει να εισαι με lan με wifi δεν τα πιανεις με τιποτα.Χωρια που το browser μερικες φορες είναι πιο αργο και από adsl συνδεση ο isp τους δε είναι από αυστρια μερια και από εκει παιρνεις  ip ότι συνεπάγεται από αυτό.

Δεν ξερω αν εχουν ειπωθεί τα παραπανω και από αλλους και συγγνωμη  αν τα επαναλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για 40 θες να πεις, όχι 4 :P

 

LOL για αυτό με το WiFi, αυτό ισχύει σχεδόν σε όλους, ούτε πχ εγώ με την 50αρα VDSL παίρνω 5.8MB/sec μέσω WiFi στο υπόλοιπο σπίτι, το σήμα ξεσκίζεται από τους τοίχους και για να σε προλάβω δεν παίζω με το "φτηνιάρικο" modem/router του ISP μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 40 θες να πεις, όχι 4 :P

 

LOL για αυτό με το WiFi, αυτό ισχύει σχεδόν σε όλους, ούτε πχ εγώ με την 50αρα VDSL παίρνω 5.8MB/sec μέσω WiFi στο υπόλοιπο σπίτι, το σήμα ξεσκίζεται από τους τοίχους και για να σε προλάβω δεν παίζω με το "φτηνιάρικο" modem/router του ISP μου...

Όταν ακούς πως η ποιότητα οποιασδήποτε γραμμής ,οποιουδήποτε πάροχου αξιολογείται θετικά ή αρνητικά από τη χρήση του τοπικού WiFi, αφού αποκλίσεις τη περίπτωση να ναι troll , καλύτερα να του εξηγήσεις πρώτα τι είναι bit .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παίζει εν το μεταξύ ανάλογα και την συσκευή (πχ το κινητό) να μην πιάνω 5.8MB/sec ούτε στο ίδιο δωμάτιο, 50cm από την κεραία, πόσο μάλλον σε άλλο μέρος του σπιτιού...

 

Δεν είναι απαραίτητα troll, μπορεί να μην ξέρει ο άνθρωπος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...