Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα στη forthent αν ΔΕ διακόψεις, έρχεται 572/24 = 23.83 ευρώ το μήνα.

 

Επίσης δεν έχεις υπολογίσει τα 40 ευρώ ενεργοποίησης της hcn.

 

Πάντως για κάποιον που κάνει δουλειά, 5-10 ευρώ πάνω κάτω δεν είναι μεγάλη διαφορά.  Πρώτα είναι η αξιοπιστία, μετά η ταχύτητα και τελευταίο τα χρήματα.

 

Οχι, η πραξη ειναι 672€/24=28€ το μηνα.

24μηνη δεσμευση σημαινει οτι θα πληρωσεις ακριβα (100€ εφαπαξ) αν δεν τηρήσεις το συμβόλαιο σου και θες να διακόψεις ή αν θες να μειωσεις τη ταχυτητα γιατι πχ σε απέλυσαν.

 

Ποιος σου είπε οτι τα τελη ενεργοποιησης ειναι δωρεαν; Είναι 35€ εφάπαξ.

Στην HCN κατα καποιον τροπο τα πατσίζεις με τον πρωτο μηνα (αν και νομιζω οτι αφορα μόνο τα 10mbps).

Πρεπει να εχεις υπόψη οτι στα 40€ περιλαμβάνεται η επισκεψη τεχνικού που θα τοποθετησει νεο BOX στην εισοδο της πολυκατοικίας (τις εκσκαφες δεν τις υπολογίζω), θα τοποθετησει ομοαξονικό καλώδιο μέχρι εντος του σπιτιου σου, θα κάνει τα απαραιτητα ξετρυπήματα, και θα συνδεσει τον εξοπλισμο.

Η καθε forthnet τι θα κάνει; το πολυ μια επισκευη στο κεντρο  του ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Forthnet

δεσμευση 24 μηνες

Τέλος διακοπής VDSL (πριν τη λήξη της δέσμευσης) 100€ εφάπαξ

δηλαδη 672ευρω σε 24 δοσεις

 

HCN

δεσμευση 0 μηνες

Τέλος διακοπής 0€

δηλαδη 33ευρω ανα μηνα

 

μερα με τη νυχτα

Sorry αλλά δεν με απασχολεί το να μπορώ να φύγω όποτε θέλω, πάω για να "μείνω" και ο μόνος λόγος για να φύγω είναι στο τέλος που δεν θα μου δίνουν ίδια προσφορά με τους νέους συνδρομητές, που έτσι κι αλλιώς τότε δεν θα ισχύει η ρήτρα...

 

Καταλαβαίνω ότι κάποιοι έχουν συνηθίσει στα προβλήματα στην γραμμή λόγω της adsl, οπότε είναι πολύ θετικό το να μπορείς να φύγεις επειδή δεν θα το φτιάχνουν, αλλά στην περίπτωση του VDSL μέσω FTTC τα προβλήματα είναι σχεδόν ανύπαρκτα...

 

Εγώ forthnet που ρώτησα εχθές μου είπε 33 2play με vdsl (23+10 για vdsl) η 37(27+10 για απεριόριστα σταθερά)
Παρόλα αυτά η hcn έχει κάτι που δεν θα βρεις αλλού
Χωρίς συμβόλαιο για δέσμευση, πληρώνεις 40 τέλος ενεργοποίησης, οποιασδήποτε στιγμή το σταματάς χώρις κάποια έξτρα χρέωση, οπότε φεύγεις διακοπές 1 μήνα το καλοκαίρι δεν χρειάζεται να πληρώσεις τζάμπα τηλέφωνο για 1 μήνα η όσο θα λείψεις
 
Δες τα στο site της άμεσα, όπως τα είδα κι εγώ όταν έγραψα το post...
 
Για την δέσμευση έγραψα πιο πάνω...

δεν υπαρχει καλυτερο value for money λυση για την θεσσαλονικη...

 

Για ένα μέρος της Θεσσαλονίκης θες να πεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οχι, η πραξη ειναι 672€/24=28€ το μηνα.

24μηνη δεσμευση σημαινει οτι θα πληρωσεις ακριβα (100€ εφαπαξ) αν δεν τηρήσεις το συμβόλαιο σου και θες να διακόψεις ή αν θες να μειωσεις τη ταχυτητα γιατι πχ σε απέλυσαν.

 

Ποιος σου είπε οτι τα τελη ενεργοποιησης ειναι δωρεαν; Είναι 35€ εφάπαξ.

Στην HCN κατα καποιον τροπο τα πατσίζεις με τον πρωτο μηνα (αν και νομιζω οτι αφορα μόνο τα 10mbps).

Πρεπει να εχεις υπόψη οτι στα 40€ περιλαμβάνεται η επισκεψη τεχνικού που θα τοποθετησει νεο BOX στην εισοδο της πολυκατοικίας (τις εκσκαφες δεν τις υπολογίζω), θα τοποθετησει ομοαξονικό καλώδιο μέχρι εντος του σπιτιου σου, θα κάνει τα απαραιτητα ξετρυπήματα, και θα συνδεσει τον εξοπλισμο.

Η καθε forthnet τι θα κάνει; το πολυ μια επισκευη στο κεντρο του ΟΤΕ.

Ανάλογη το πρόγραμμα που περνεις είναι και ο πρώτος μήνας δώρο εγώ θα πάω για 50/50 μια; ο και με ενδιαφέρει το upload παραπάνω από το dl οπότε δωρεάν θα έχω ένα μήνα 50 /50 δοκιμαστικά στο πρώτο μήνα σου δίνουν για 1ς-2 μέρες και μεγαλύτερα προγράμματα από αυτά που κάνεις αν το ζητήσεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μεγαλο μερος πλεον

 

Δεν είμαι ιδιαίτερα ενήμερος με τα "όρια" (οπτικά στον χάρτη) της περιοχής που λέμε Θεσσαλονίκη, αλλά ο χάρτης κάλυψης στο site της HCN παίζει να μην δείχνει ούτε το 40%...

 

btw πριν από 4 μέρες post στο adslgr

 

Παιδιά καλησπέρα

 

θα ήθελα ένα feedback για την εταιρία από τα μέλη του adsl.gr

H HCN συνεχίζει το πρωτοπόρο έργο της αντιμετωπίζοντας την τεράστια γραφειοκρατεία του κράτους μας..!

Πλέον έχουμε πάνω απο 1000 συνδρομητές και η ζήτηση συνεχίζει να είναι τεράστια...

Δειλά-δειλά αρχίζουμε να καλύπτουμε περιοχές του κέντρου και στην Ανατολική Θεσ/νικη είμαστε σε ΟΛΕΣ τις περιοχές. Αναμένουμε σύντομα (αφού πάρουμε τις κατάλληλες άδειες) να πάμε και Δυτικά..!!!

Αναμένω με ανυπομονησία τα σχόλια σας...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αυτά περί οικονομικής ρήτρας αν διακόψεις πριν την ώρα σου είναι τρικ των παρόχων.

Πρώτον: όλα τα συμφωνητικά ισχύουν μόνο για ένα χρόνο, άσχετα αν υπογράφεις για 2. Άρα μετά τον χρόνο φεύγεις και δεν μπορούν να σου πουν κουβέντα.
Δεύτερον: Αν έχεις συφωνητικό ετήσιο ή και 24μηνο και προέρχεται από ανανέωση παλιού, τότε φεύγεις όποτε θες ακόμα και μετά από 1 μήνα που το υπέγραψες, χωρίς καμία υποχρέωση.
Τρίτον: Μετά την υπογραφή ενός συμφωνητικού, έχεις δικαίωμα εντός 14 ημερών να υπαναχωρήσεις.

Τέταρτον και σημαντικότερον: Ακόμα και νέο συμφωνητικό να έχεις και έχουν περάσει οι 14 μέρες και δεν έχει περάσει ένας χρόνος, αν θες φεύγεις, έτσι γιατί το μετάνιωσες. Θα σου πουν ότι, πρέπει να πληρώσεις την οικονομική ρήτρα, η οποία όμως είναι αυθαίρετη και δεν προβλέπεται πουθενά, γι' αυτό και ο κάθε πάροχος βάζει ότι ποσό του έρθει στο κεφάλι.
Πληρώνετε μόνο τον πραγματικό λογαρισμό, χωρίς την οικονομική ρήτρα και κάνετε αίτηση μεταφορά σύνδεσης σε άλλο πάροχο.
Εξάλλου για σκεφτείτε λίγο......... αν όντως είχατε την δέσμευση προς τον πάροχο να πληρώσετε αυτό το ποσό που σας λέει, άρα η σύνδεσή σας ακόμα του ανήκει,  τότε γιατί με το που κάνετε την αίτηση για μεταφορά σε άλλη εταιρία, αυτός δεν μπορεί να δεσμεύσει την σύνδεσή σας και την παραχωρεί άμεσα στον νέο πάροχο, ενώ παλιά, οι μεγαλύτεροι θα θυμούνται, αυτό δεν γινόταν και ο παλιός πάροχος κρατούσε τη σύνδεση δεσμευμένη μέχρι να πληρωθεί ότι ποσό ζητούσε.  Γιατί αυτό είναι παράνομο και μόλις έπεσαν οι πρώτες μηνύσεις, οι γραμμές απελευθερώθηκαν. :-)

Ναι ξέρω θα αρχίσουν να σας ζαλίζουν στα τηλέφωνα, για να αποπληρώσετε το "χρέος" της οικονομικής ρήτρας.  Ναι θα σας απειλήσουν ότι θα σας πάνε δικαστικά.  Ναι ίσως να σας στείλουν μέχρι και εξώδικο από το νομικό τους τμήμα. (Τα εξώδικα δεν έχουν καμία νομική υπόσταση, είναι απλά μια ειδοποίηση που την υπογράφει δικηγόρος. Το σκίζετε και το πετάτε).
Προκαλέστε τους να σας πάνε δικαστικά.  Δεν θα το κάνουν ποτέ.  Γιατί πολύ απλά δεν το θέλουν.  Θα χάσουν την υπόθεση, θα υπάρξει δεδικασμένο και θα χάσουν όλες τις οικονομικές ρήτρες που πληρώνουν τόσοι και τόσοι φοβισμένοι και ανενημέρωτοι πελάτες τους.  
Το μόνο που μπορούν να κάνουν και το ξέρω μιας και δούλευα σε πωλήσεις συμφωνητικών σε αντίστοιχη εταιρία, είναι αν ποτέ θελήσετε να ξαναγυρίσετε στον πάροχο που χρωστάτε την οικονομική ρήτρα, μόλις δώσετε το ΑΦΜ σας θα δουν στο σύστημά τους ότι υπάρχει υπόλοιπο και δεν θα σας δεχτούν, αν πρώτα δεν πληρώσετε το "υπόλοιπό" σας.

Και πάλι όμως αν δώσετε άλλο όνομα (π.χ της γυναίκας σας) άρα άλλο ΑΦΜ, το σύστημα θα σας δεχτεί με ανοικτές αγκάλες. :-)
 

Δεν μπορεί να πληρώνει κάποιος σε πάροχο 25 ευρώ, να κλειδώνει στα 21.000 και να πληρώνω κι εγώ τα ίδια και να κλειδώνω στις 5.600.  :angry:

Αν οι πάροχοι ήταν σωστοί απέναντι μας, τότε και εγώ θα τηρούσα αυτά που υπέγραφα.  Αλλά με τη σημερινή κατάσταση τους φέρομαι όπως μου φέρονται. 

 

Η Γνώση είναι Δύναμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτά περί οικονομικής ρήτρας αν διακόψεις πριν την ώρα σου είναι τρικ των παρόχων.

Πρώτον: όλα τα συμφωνητικά ισχύουν μόνο για ένα χρόνο, άσχετα αν υπογράφεις για 2. Άρα μετά τον χρόνο φεύγεις και δεν μπορούν να σου πουν κουβέντα.

Δεύτερον: Αν έχεις συφωνητικό ετήσιο ή και 24μηνο και προέρχεται από ανανέωση παλιού, τότε φεύγεις όποτε θες ακόμα και μετά από 1 μήνα που το υπέγραψες, χωρίς καμία υποχρέωση.

Τρίτον: Μετά την υπογραφή ενός συμφωνητικού, έχεις δικαίωμα εντός 14 ημερών να υπαναχωρήσεις.

Τέταρτον και σημαντικότερον: Ακόμα και νέο συμφωνητικό να έχεις και έχουν περάσει οι 14 μέρες και δεν έχει περάσει ένας χρόνος, αν θες φεύγεις, έτσι γιατί το μετάνιωσες. Θα σου πουν ότι, πρέπει να πληρώσεις την οικονομική ρήτρα, η οποία όμως είναι αυθαίρετη και δεν προβλέπεται πουθενά, γι' αυτό και ο κάθε πάροχος βάζει ότι ποσό του έρθει στο κεφάλι.

Πληρώνετε μόνο τον πραγματικό λογαρισμό, χωρίς την οικονομική ρήτρα και κάνετε αίτηση μεταφορά σύνδεσης σε άλλο πάροχο.

Εξάλλου για σκεφτείτε λίγο......... αν όντως είχατε την δέσμευση προς τον πάροχο να πληρώσετε αυτό το ποσό που σας λέει, άρα η σύνδεσή σας ακόμα του ανήκει,  τότε γιατί με το που κάνετε την αίτηση για μεταφορά σε άλλη εταιρία, αυτός δεν μπορεί να δεσμεύσει την σύνδεσή σας και την παραχωρεί άμεσα στον νέο πάροχο, ενώ παλιά, οι μεγαλύτεροι θα θυμούνται, αυτό δεν γινόταν και ο παλιός πάροχος κρατούσε τη σύνδεση δεσμευμένη μέχρι να πληρωθεί ότι ποσό ζητούσε.  Γιατί αυτό είναι παράνομο και μόλις έπεσαν οι πρώτες μηνύσεις, οι γραμμές απελευθερώθηκαν. :-)

Ναι ξέρω θα αρχίσουν να σας ζαλίζουν στα τηλέφωνα, για να αποπληρώσετε το "χρέος" της οικονομικής ρήτρας.  Ναι θα σας απειλήσουν ότι θα σας πάνε δικαστικά.  Ναι ίσως να σας στείλουν μέχρι και εξώδικο από το νομικό τους τμήμα. (Τα εξώδικα δεν έχουν καμία νομική υπόσταση, είναι απλά μια ειδοποίηση που την υπογράφει δικηγόρος. Το σκίζετε και το πετάτε).

Προκαλέστε τους να σας πάνε δικαστικά.  Δεν θα το κάνουν ποτέ.  Γιατί πολύ απλά δεν το θέλουν.  Θα χάσουν την υπόθεση, θα υπάρξει δεδικασμένο και θα χάσουν όλες τις οικονομικές ρήτρες που πληρώνουν τόσοι και τόσοι φοβισμένοι και ανενημέρωτοι πελάτες τους.  

Το μόνο που μπορούν να κάνουν και το ξέρω μιας και δούλευα σε πωλήσεις συμφωνητικών σε αντίστοιχη εταιρία, είναι αν ποτέ θελήσετε να ξαναγυρίσετε στον πάροχο που χρωστάτε την οικονομική ρήτρα, μόλις δώσετε το ΑΦΜ σας θα δουν στο σύστημά τους ότι υπάρχει υπόλοιπο και δεν θα σας δεχτούν, αν πρώτα δεν πληρώσετε το "υπόλοιπό" σας.

Και πάλι όμως αν δώσετε άλλο όνομα (π.χ της γυναίκας σας) άρα άλλο ΑΦΜ, το σύστημα θα σας δεχτεί με ανοικτές αγκάλες. :-)

 

Δεν μπορεί να πληρώνει κάποιος σε πάροχο 25 ευρώ, να κλειδώνει στα 21.000 και να πληρώνω κι εγώ τα ίδια και να κλειδώνω στις 5.600.  :angry:

Αν οι πάροχοι ήταν σωστοί απέναντι μας, τότε και εγώ θα τηρούσα αυτά που υπέγραφα.  Αλλά με τη σημερινή κατάσταση τους φέρομαι όπως μου φέρονται. 

 

Η Γνώση είναι Δύναμη...

Δεν ξερω ποιος στα ειπε αυτα αλλα οντως θυμιζεις πωλητη που προσπαθει να κερδισει Bonus για συμβολαιο , εγω που εκανα καταγγελεια γιατι εκανα το λαθος και ακουσα καποιον σαν εσενα , εγινε καταγγελεια σε EETT και σε καταναλωτικες οργανωσεις απο την στιγμη που υπογραφεις 12/18/24 μηνες αυτη η διαρκεια ισχυει και καμια αλλη , τα τελη αποσυνδεσεις αναγραφωντε στα συμβολαια

 

η ποινη διακοπης δεν μπορει να βεβαιωθει σε εφορια οποτε αν δεν το πληρωσεις πρακτικα για τετοιο ποσο (αν δεν εχεις αλλα χρεη προς την εταιρια ) δεν τους συνφερει να σε κυνηγησουν νομικα μιας και τα εξοδα τους ειναι αρκετα μεγαλυτερα , οποτε προσπαθουν να τα παρουν με διαφορουτς τροπους ειτε εξοδικα ειτε εισπρακτικες κτλ

αν γυρισεις στην εταιρια με ιδιο αφμ θα πρεπει να τα πληρωσεις

 

οπως και να εχει το παραπανω ειναι off topic Και καλυτερα μην συνεχισουμε

Oσο για την HCN ειχα κανει αιτηση αλλα εφαγα ακυρο γιατι μου ειπαν οτι ο δυμος πυλαιας εχει παγωσει ολες της διαδικασιες για σκαψιμο και δεν προβλεπετε αδεια πριν την νεα χρονια (2017)

 

Το θετικο βεβαια ειναι οτι βλεπω εδω γυρω σιγα σιγα να γινοντε εντατικες εργασιες με νεες καμπινες απο OTE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά περί οικονομικής ρήτρας αν διακόψεις πριν την ώρα σου είναι τρικ των παρόχων.

....

 

Η Γνώση είναι Δύναμη...

 

Προσπερνάω όλα τα άλλα φληναφήματα:

 

α. Λάθος.

β. Λάθος.

γ. Σωστό, αλλά μόνο σε συμβάσεις εκτός εμπορικού καταστήματος (π.χ. τηλεφωνικές ή online).

δ. Λάθος.

 

Η γνώση είναι δύναμη, αλλά η άγνοια πληρώνεται ακριβά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ πάντως σε Wind δεν πλήρωσα τίποτα κι ας το έκοψα στον μήνα.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα σου ζητήσουν τέλη αποσυνδεσης θα σου έρθει εκκαθαριστικος λογαριασμός κανονικά το αν τον πληρώσεις η όχι είναι δικό σου θέμα δεν σημαίνει όμως ότι είναι νόμιμο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα σου ζητήσουν τέλη αποσυνδεσης θα σου έρθει εκκαθαριστικος λογαριασμός κανονικά το αν τον πληρώσεις η όχι είναι δικό σου θέμα δεν σημαίνει όμως ότι είναι νόμιμο

Πριν 2 χρόνια. Πλήρωσα μόνο ότι πραγματικά χρωστούσα και επεστρεψα τον router.  Το ίδιο και φίλος με Forthnet πριν 6 μήνες.  Τους ζήτησε να τον πάνε σε δικάσιμο. Μετά από πολλά τηλέφωνα, σταμάτησαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τι σχέση έχουν αυτά με το topic της HCN πάντως ένας θεός ξέρει και να πεις ότι το έφερε η συζήτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...