Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@elise

 

Κάνε μας τη χάρη και πήγαινε να ξεχαρμανιάσεις κάπου αλλού...το έχεις παραχέσει τόσο καιρό κι εξάλλου δεν έχεις ποτέ τίποτε να πεις, παρά μόνο κράζεις

 

@suffocater

 

Εγώ έχω μόνο μια σύνδεση, την HCN και παρότι διαβάζω κατά καιρούς σε φόρουμ για αποσυνδέσεις, προσωπικά μπορώ

1) να τις μετρήσω στα δάχτυλα του ενός χεριού 2 χρόνια τώρα

2) Είχα ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΕΣ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ (3-4 ώρες) σε όλο αυτό το διάστημα.

 

Δεν ξέρω τί συμβαίνει με τις συνδέσεις άλλων, αν φταίει

- συνωστισμός στη περιοχή

- έργα επέκτασης στη περιοχή

- κοκ...

 

Αλλά ΔΕΝ είναι κάτι που μπορώ να επαληθεύσω, ότι δλδ η HCN έχει συχνές αποσυνδέσεις....το αντίθετο συμβαίνει θα έλεγα...

 

Οπότε ως συμβουλή σε όσους διαβάζουν, θα έλεγα ότι αυτοί που γράφουν στα φόρουμ είναι αυτοί που μπορεί να έχουν περισσότερο λόγο να γράφουν...δεν σημαίνει αυτό όμως ότι μπορεί στατιστικά να ισχύει για τις γνώμες των μελών, ισχύει στατιστικά για τις γνώμες των πελατών συνολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@elise

 

Κάνε μας τη χάρη και πήγαινε να ξεχαρμανιάσεις κάπου αλλού...το έχεις παραχέσει τόσο καιρό κι εξάλλου δεν έχεις ποτέ τίποτε να πεις, παρά μόνο κράζεις

 

@suffocater

 

 

Δεν ξέρω τί συμβαίνει με τις συνδέσεις άλλων, αν φταίει

- συνωστισμός στη περιοχή

- έργα επέκτασης στη περιοχή

- κοκ...

Σιγουρα θα παιζουν και αυτά τον ρόλο τους.

Γενικά,ηθελα να την δοκιμάσω σπιτι μου, πριν την "ζησω" εξαιτίας της εγκαταστασης στον χώρο εργασίας.

Αλλα η ιδέα των μεγάλων downtime με απέτρεψε.

Νομίζω οτι αν ωριμασει 2-3 χρόνια ακομα σαν εταιρία θα ειναι μια καλή περίπτωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει σε κάποιο post που να εξηγεί ακριβώς τι παίζει με την HCN? Είμαι συνδρομητής Forthnet εδώ και 1μιση χρόνο με το προπληρωμένο πακέτο ADSL (που έρχεται 15 ευρώ το μήνα) αλλά είμαι πολύ απογοητευμένος από τις ταχύτητες. Πιάνω μόλις 7mb/s. Άκουσα για την HCN και βλέποντας το site της είμαι στα όρια κάλυψης. Με τις ταχύτητες τι παίζει? Όσο ακριβώς πληρώνεις τόσα παίρνεις? Γιατί σκεφτόμουν να βάλω το 23 ευρώ πακέτο για 20/2.

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει αναλύσει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της HCN? Γενικά δεν γνωρίζω πολλά από τις συνδέσεις στο Internet οπότε οποιαδήποτε κατατόπιση θα ήταν ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ :)

 

Η ταχύτητα είναι ότι σχεδόν πληρώνεις, ελάχιστο loss. Ναι έχει κάποια downtimes και το support είναι λίγο δύσκολο να το βρείς αλλα σπανια να το χρειαστείς εκτος άμα τελείως n00b. Ευγενικοί είναι πάντα (απορώ που το αναφέρουμε ενώ θα έπρεπε να είναι κάτι standard, anyways) και μάλιστα ενώ έκανα λάθος με πληρωμή δεν μου το κόψαν. Βασικά το πιο σημαντικό είναι ότι δεν έχει traffic (όσο έχω δει) και η ταχύτητα είναι ίδια πάντα. Μέχρι στιγμής είχα λίγα downtime συνήθως πρωινές ώρες αλλα δεν το έχω μετανιώσει ούτε για πλακα λόγο τιμής και ταχύτητας σε σχέση με Cyta που είχα πριν. Το μονο πρόβλημα είναι η αναμονή για εγκατάσταση που παίζει να πάρει και 6 μήνες. Που μένεις Naruto εάν επιτρέπεται? Όσο πιο ανατολικά τόσο καλύτερα από ότι βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταχύτητα είναι ότι σχεδόν πληρώνεις, ελάχιστο loss. Ναι έχει κάποια downtimes και το support είναι λίγο δύσκολο να το βρείς αλλα σπανια να το χρειαστείς εκτος άμα τελείως n00b. Ευγενικοί είναι πάντα (απορώ που το αναφέρουμε ενώ θα έπρεπε να είναι κάτι standard, anyways) και μάλιστα ενώ έκανα λάθος με πληρωμή δεν μου το κόψαν. Βασικά το πιο σημαντικό είναι ότι δεν έχει traffic (όσο έχω δει) και η ταχύτητα είναι ίδια πάντα. Μέχρι στιγμής είχα λίγα downtime συνήθως πρωινές ώρες αλλα δεν το έχω μετανιώσει ούτε για πλακα λόγο τιμής και ταχύτητας σε σχέση με Cyta που είχα πριν. Το μονο πρόβλημα είναι η αναμονή για εγκατάσταση που παίζει να πάρει και 6 μήνες. Που μένεις Naruto εάν επιτρέπεται? Όσο πιο ανατολικά τόσο καλύτερα από ότι βλέπω.

 

Μένω Άνω Τούμπα στα όρια με Κωσταντινοπολίτικα. Σκεφτόμουν αν κάνω την αίτηση τώρα να είναι έτοιμο τον Οκτώβριο που θα τελειώσει η 12μηνη συνδρομή που έχω στη forthnet. Απλά το θέμα με τα downtimes με ανησυχεί. Είμαι gamer όπως ξέρεις και παίζω συχνά online. Δεν θα ήθελα να με πετάει την ώρα που είμαι σε κάποιο competitive match. Επίσης με ping τι παίζει? Θα έχω τίποτα θέματα? Γιατί κάπου διάβασα ότι χρησιμοποιεί αυστραλιανές IP και δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό για gaming αλλά και για διάφορες άλλες υπηρεσίες τύπου Netflix...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυστριακές IP έχει και όχι Αυστραλιανές.

 

Ωπ ναι misstype. Αυτό τι σημαίνει; για παράδειγμα στο netflix θα έχω το αυστριακό περιεχόμενο; Και σε servers στην Αυστρία θα έχω καλύτερο ping ενώ σε ελληνικούς θα έχω χειρότερο από ότι τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα θα παιζουν και αυτά τον ρόλο τους.

Γενικά,ηθελα να την δοκιμάσω σπιτι μου, πριν την "ζησω" εξαιτίας της εγκαταστασης στον χώρο εργασίας.

Αλλα η ιδέα των μεγάλων downtime με απέτρεψε.

Νομίζω οτι αν ωριμασει 2-3 χρόνια ακομα σαν εταιρία θα ειναι μια καλή περίπτωση.

 

 

Αυτό που λέω εγώ είναι ότι η εμπειρία διαφέρει μάλλον κατά περιοχή...

 

Εδώ στην Ανάληψη (Δελφών-Μαρτίου κοντά) δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα ούτε με αποσυνδέσεις, ούτε με τυχαίες καθυστερήσεις και τα λοιπά...

...οπότε μπορεί η κακή εμπειρία στο χώρο δουλειάς να μην επιβεβαιωθεί στο σπίτι, αν είναι σε άλλη περιοχή...και το αντίστροφο βέβαια, αν ήταν καλή η εμπειρία σου σε μια περιοχή, να μην επαληθευτεί κάπου αλλού.

 

Πραγματικά δεν ξέρω τί να υποθέσω για τις αιτίες της ασυνέπειας και της ανομοιομορφίας στην απόδοση...

 

...μερικές φορές όταν διαβάζω δυσαρεστημένες απόψεις πχ στο facebook της εταιρείας, νομίζω ορισμένοι γράφουν γνώμες λίγο αφού τους έτυχε κάτι, οπότε είναι σπασμένοι...

Δεν νομίζω ότι είμαι εγώ συγκεκριμένα τόσο τυχερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω Άνω Τούμπα στα όρια με Κωσταντινοπολίτικα. Σκεφτόμουν αν κάνω την αίτηση τώρα να είναι έτοιμο τον Οκτώβριο που θα τελειώσει η 12μηνη συνδρομή που έχω στη forthnet. Απλά το θέμα με τα downtimes με ανησυχεί. Είμαι gamer όπως ξέρεις και παίζω συχνά online. Δεν θα ήθελα να με πετάει την ώρα που είμαι σε κάποιο competitive match. Επίσης με ping τι παίζει? Θα έχω τίποτα θέματα? Γιατί κάπου διάβασα ότι χρησιμοποιεί αυστραλιανές IP και δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό για gaming αλλά και για διάφορες άλλες υπηρεσίες τύπου Netflix...

 

Έχει ανεβεί εκεί σε σένα? Γιατί ξέρω σίγουρα πυλαία δεν έχει ανεβεί. Από εκεί και πέρα δεν είχα ποτε πρόβλημα με το gaming αλλα συνήθως παίζω από απόγευμα και μετά, έχω σχεδόν ένα χρόνο τώρα και το πολύ 5 dc να έχω νιώσει με ένα από αυτά για κάνα 4ορώ. Το ping είναι πιο χαμηλό από ΟΤΕ πάντως. Προσωπικά είμαι απoλυτος ευχαριστημένος γιατί πριν έδινα 20 euro και έπιανα 4Mbps ενώ τώρα 15 και πιάνω max 10. Μέχρι να βάλει κάποιος άλλος οπτική είναι μονόδρομος και imho πολύ καλύτερη από οποιαδήποτε άλλη υπάρχον εταιρία, φυσικά άμα θες να είσαι τελείως καλυμμένος κανε αυτό που έκανε ο φίλος παραπάνω έχοντας δυο ISP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά με το Ping. Είμαι στα όρια του χάρτη που έχουν για αυτό φοβάμαι για την σταθερότητα της γραμμής. Όπως επίσης και για το πόσο καιρό θα τους πάρει να την εγκαταστήσουν. Αν τους πάρω τηλέφωνο θα μπορέσουν να μου απαντήσουν σε αυτό;

 

2 ISP δεν παίζει λόγω οικονομικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μια χαρά με το Ping. Είμαι στα όρια του χάρτη που έχουν για αυτό φοβάμαι για την σταθερότητα της γραμμής. Όπως επίσης και για το πόσο καιρό θα τους πάρει να την εγκαταστήσουν. Αν τους πάρω τηλέφωνο θα μπορέσουν να μου απαντήσουν σε αυτό;

 

2 ISP δεν παίζει λόγω οικονομικών.

Αναλογα τι παιζει με της αδειες απο το δημο , ο δημος πυλαιας τους εχει κοψει της αδειες εδω και κανενα 3μηνο και για πυλαια στο λενε συνηθως απο την αρχη οτι θα παρει παρα πολυ καιρο λογο προβληματος με το δημο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα τι παιζει με της αδειες απο το δημο , ο δημος πυλαιας τους εχει κοψει της αδειες εδω και κανενα 3μηνο και για πυλαια στο λενε συνηθως απο την αρχη οτι θα παρει παρα πολυ καιρο λογο προβληματος με το δημο

Μάλιστα. Θα επικοινωνήσω μαζί τους να δω τι θα μου πουν αν είναι.

Τα 40 ευρώ που είναι το τέλος ενεργοποίησης πότε τα δίνεις; με το που κάνεις την αίτηση για να αρχίσουν τα έργα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μάλιστα. Θα επικοινωνήσω μαζί τους να δω τι θα μου πουν αν είναι.

Τα 40 ευρώ που είναι το τέλος ενεργοποίησης πότε τα δίνεις; με το που κάνεις την αίτηση για να αρχίσουν τα έργα;

Στον πρωτο λογαριασμο μου ειχανε πει , εγω ακυρωσα την αιτηση μιας και μου ειπανε οτι μην περιμενω συντομα να δωθει αδεια απο το δημο πυλαιας

 

Το θετικο ειναι οτι βλεπω εδω γυρω πολλα εργα για καμπινες VDSL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 40 euro τα πληρώνεις ως πρώτο λογαριασμό μιας και ο πρώτος μηνας είναι δωρεάν ;) Για την εγκατάσταση θα σου κλείσουν ραντεβού για την σύνδεση μην περιμένεις σίγουρη ημερομηνία, έχω ακούσει να παίρνει και παραπάνω από 6 μήνες. Κάντο από τώρα να είσαι σίγουρος. Φαντάσου εγώ είμαι μέσα στα πρώτα δυο δίκτυα που γίναν και πήρε τουλάχιστον 3 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μπορώ να το κάνω τώρα την αίτηση και να πληρώσω 40 ευρώ για τον πρώτο μήνα και μετά να μην ξαναπληρώσω ποτέ αν δεν μου αρέσει;


Στον πρωτο λογαριασμο μου ειχανε πει , εγω ακυρωσα την αιτηση μιας και μου ειπανε οτι μην περιμενω συντομα να δωθει αδεια απο το δημο πυλαιας

 

Το θετικο ειναι οτι βλεπω εδω γυρω πολλα εργα για καμπινες VDSL

 

Σε ποια περιοχή είσαι ακριβώς αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δηλαδή μπορώ να το κάνω τώρα την αίτηση και να πληρώσω 40 ευρώ για τον πρώτο μήνα και μετά να μην ξαναπληρώσω ποτέ αν δεν μου αρέσει;

Ναι λογικα μπορεις να το κανεις εφοσον δεν υπαρχει δεσμευση

 

Σε ποια περιοχή είσαι ακριβώς αν επιτρέπεται;

ειμαι Αναξιμενους απλα ειμαι στο κομματι που ανηκει στην πυλαια και οχι θεσσαλονικη

Εχουν ξεκινησει εντατικα εργα στην αναξιμανδρου τα συνεργεια που ρωτησα μου ειπαν οτι μεχρι τον αυγουστο κατα 99.99% θα φτασουν μεχρι και σε εμας πανε καμπινα καμπινα , επισης ρωτησα γνωστο στον οτε και μου ειπαν οτι συντομα θα ειναι διαθεσιμο στην περιοχη μας,

Αρκετα σημεια στην χαριλαου (μαρασλη, νατσινα εχουν γεμισει με νεες καμπινες στην νατσινα εδωσαν και διαθεσιμοτητα ηδη (δεν εχει μηνα που μπηκαν οι καμπινες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...