Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ ελάχιστα dc μέσα στον χρόνο αλλα έτυχε μερικές φορες να μην έχω για ώρες, ένας γνωστός που δουλεύει σε μια εταιρία coms μου είπε ότι η HCN το πολύ σε ένα χρόνο θα έχει σοβαρό πρόβλημα, τώρα το ποσο αληθεύει δεν έχω την παραμικρή ιδέα, πάντως εγώ προσωπικά δεν ψήνομαι μια να γυρίσω σε ADSL ever again.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και εγώ ελάχιστα dc μέσα στον χρόνο αλλα έτυχε μερικές φορες να μην έχω για ώρες, ένας γνωστός που δουλεύει σε μια εταιρία coms μου είπε ότι η HCN το πολύ σε ένα χρόνο θα έχει σοβαρό πρόβλημα, τώρα το ποσο αληθεύει δεν έχω την παραμικρή ιδέα, πάντως εγώ προσωπικά δεν ψήνομαι μια να γυρίσω σε ADSL ever again.

 

Παρομοίως, μόνο αν αναγκαστώ θα γυρίσω σε ADSL...για μένα το κύριο πλεονέκτημα είναι η δυνατότητα προσωρινής αναστολής της σύνδεσης, ώστε να μην χρεώνεσαι στο μεσοδιάστημα...

...έχω πληρώσει πολλά ευρώ σε ADSL μήνες που έλειπα...

 

...βέβαια πώς έτυχε απ' όταν έβαλα HCN δεν έχω κλείσει ποτέ 1 μήνα απουσίας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω ποια στοιχεια αξιολογησε και εφτασε σε αυτο το συμπερασμα, αυτος ο γνωστός σου.

Επισης θα ηθελα να ξερω αν εχει κανει παρομιες αναλυσεις και αλλους ISP καθως και σε ποιο τομεα εντοπίζεται το μεγαλυτερο πρόβλημα.

 

Αν γνωριζουμε εστω υποτιποδως αυτα τα στοιχεια θα ειμασταν και εμεις σε θεση να βγαλουμε καποια συμπερασματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάλι θα έλεγα το ακριβώς αντίθετο. Για κανα χρόνο ακόμα η HCN θα έχει προβλήματα. Ισως και σε λιγότερο χρόνο καταφέρουν να συνδέσουν το δίκτυο στην οπτική ίνα του παρόχου τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω ποια στοιχεια αξιολογησε και εφτασε σε αυτο το συμπερασμα, αυτος ο γνωστός σου.

Επισης θα ηθελα να ξερω αν εχει κανει παρομιες αναλυσεις και αλλους ISP καθως και σε ποιο τομεα εντοπίζεται το μεγαλυτερο πρόβλημα.

 

Αν γνωριζουμε εστω υποτιποδως αυτα τα στοιχεια θα ειμασταν και εμεις σε θεση να βγαλουμε καποια συμπερασματα.

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για να τις μοιραστώ οποτε και για αυτό είπα ότι δεν έχω ιδέα το κατά ποσο αληθεύει, αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι δουλεύει για την Vodafone, τώρα τι και πως δεν ξέρω απλά το ανέφερα μήπως και κάποιος ξέρει περισσότερα στο θέμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δυστυχώς δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για να τις μοιραστώ οποτε και για αυτό είπα ότι δεν έχω ιδέα το κατά ποσο αληθεύει, αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι δουλεύει για την Vodafone, τώρα τι και πως δεν ξέρω απλά το ανέφερα μήπως και κάποιος ξέρει περισσότερα στο θέμα ;)

μήπως απλά το είπε του στυλ "θα μπουν και άλλοι στο παιχνίδι" για αυτό και θα έχει πρόβλημα (inalan και κανάς μεγάλος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Επειδή βλέπω ότι στην περιοχή μου (Ποσειδώνιο - Γενική Κλινική) έχουν τελειώσει τα σκαψίματα εδώ και καιρό και μάλιστα σε κάποιες πολυκατοικίες έχουν βάλει και τα κουτάκια τους, λέω ότι πρέπει κι εγώ να ετοιμάζομαι σιγά-σιγά για το όλο θέμα. Μπορείτε να μου πείτε πώς ανεβάζουν τα καλώδια στο διαμέρισμα; Μένω στον 6ο όροφο μιας πολυκατοικίας που έχει τέσσερεις προσόψεις. Ποιο τρόπο χρησιμοποιούν για να φέρουν τη γραμμή στο διαμέρισμα; Χρησιμοποιούν τα εσωτερικά μπουάτ της πολυκατοικίας ή απλά ανεβάζουν το καλώδιο καρφώνοντάς το στον εξωτερικό τοίχο; Και στην περίπτωση αυτή για κάθε διαμέρισμα θα φαίνεται εξωτερικά και ένα καλώδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλημέρα,

Επειδή βλέπω ότι στην περιοχή μου (Ποσειδώνιο - Γενική Κλινική) έχουν τελειώσει τα σκαψίματα εδώ και καιρό και μάλιστα σε κάποιες πολυκατοικίες έχουν βάλει και τα κουτάκια τους, λέω ότι πρέπει κι εγώ να ετοιμάζομαι σιγά-σιγά για το όλο θέμα. Μπορείτε να μου πείτε πώς ανεβάζουν τα καλώδια στο διαμέρισμα; Μένω στον 6ο όροφο μιας πολυκατοικίας που έχει τέσσερεις προσόψεις. Ποιο τρόπο χρησιμοποιούν για να φέρουν τη γραμμή στο διαμέρισμα; Χρησιμοποιούν τα εσωτερικά μπουάτ της πολυκατοικίας ή απλά ανεβάζουν το καλώδιο καρφώνοντάς το στον εξωτερικό τοίχο; Και στην περίπτωση αυτή για κάθε διαμέρισμα θα φαίνεται εξωτερικά και ένα καλώδιο;

Καλώδιο εξωτερικά της οικοδομής το κατά πόσο το καρφωνουν δεν ξέρω μιας και θα χρειαζόταν να μπαίνουν σε όλα τα διαμερίσματα

Ότι έχουν σκαψει κάποιο κομμάτι δεν σημαίνει ότι θα πάρεις άμεσα, εκτός αν έχει κάποιος σε διπλανή οικοδομή και πάρεις από εκείνο το box, αλλιώς θέλει πάλι άδεια από το Δήμο για να σκαψουν έως την οικοδομή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Επειδή βλέπω ότι στην περιοχή μου (Ποσειδώνιο - Γενική Κλινική) έχουν τελειώσει τα σκαψίματα εδώ και καιρό και μάλιστα σε κάποιες πολυκατοικίες έχουν βάλει και τα κουτάκια τους, λέω ότι πρέπει κι εγώ να ετοιμάζομαι σιγά-σιγά για το όλο θέμα. Μπορείτε να μου πείτε πώς ανεβάζουν τα καλώδια στο διαμέρισμα; Μένω στον 6ο όροφο μιας πολυκατοικίας που έχει τέσσερεις προσόψεις. Ποιο τρόπο χρησιμοποιούν για να φέρουν τη γραμμή στο διαμέρισμα; Χρησιμοποιούν τα εσωτερικά μπουάτ της πολυκατοικίας ή απλά ανεβάζουν το καλώδιο καρφώνοντάς το στον εξωτερικό τοίχο; Και στην περίπτωση αυτή για κάθε διαμέρισμα θα φαίνεται εξωτερικά και ένα καλώδιο;

το πετάνε από έξω. μπαλκόνι και μέχρι το κουτί τους. το μόνο που κάνουν είναι μέσα στο χώρο που θα βάλεις το ρούτερ. θα το καρφώσουν με ρόκα το καλώδιο. γενικά καλή δουλειά κάνουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Συγνώμη φίλε μου, αλλά νομίζω ότι εσύ είσαι λάθος.

 

1, Έπρεπε να με καλέσουν να μου πουν ότι κύριε 

α)δε μπορούμε

β) προέκυψε πρόβλημα θα αργήσουμε περίπου 1-3 χρόνια (π.χ.)

γ) οτιδήποτε

 

αλλά να με ενημερώσουν πως ενώ σε 3 μήνες μου είχαν τάξει ίντερνετ σε 3 μήνες το μόνο που έκαναν και είχε αποτέλεσμα είναι μια τρύπα στο σπίτι και η οπτική ίνα που κρέμεται από το μπαλκόνι μου.

 

 

και η περιοχή είναι κέντρο- φάληρο ..

Φίλε επειδή και εγω περιμένω να συνδεθώ φάληρο και έχω και φίλο που δουλεύει στην εταιρία έχω ενημερωθεί ότι έχει γίνει αλλαγή τον αδειών για την περιοχή και όχι κατάργηση καθώς το αρχικό πλάνο απαιτούσε άδεια απο την περιφέρεια  με αποτέλεσμα να υπάρχει τεράστια καθυστέρηση.

Κάνε υπομονή και μετά τα Χριστούγεννα θα είμαστε connected :)

 

Επίσης, ολοκληρώνεται ένα μεγάλο έργο για σύνδεση με νέους upstream provider οπότε θα λυθούν και πολλά θέματα σταθερότητας/απόκρισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε επειδή και εγω περιμένω να συνδεθώ φάληρο και έχω και φίλο που δουλεύει στην εταιρία έχω ενημερωθεί ότι έχει γίνει αλλαγή τον αδειών για την περιοχή και όχι κατάργηση καθώς το αρχικό πλάνο απαιτούσε άδεια απο την περιφέρεια  με αποτέλεσμα να υπάρχει τεράστια καθυστέρηση.

Κάνε υπομονή και μετά τα Χριστούγεννα θα είμαστε connected :)

 

Επίσης, ολοκληρώνεται ένα μεγάλο έργο για σύνδεση με νέους upstream provider οπότε θα λυθούν και πολλά θέματα σταθερότητας/απόκρισης

αυτός ο upstream provider της cyta για χαρταετό είναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

για κλαματα τον τελευταιο καιρο η κατασταση με το ping...

αντε να δουμε μετα απο 2 χρονια που λενε οτι θα συνδεθουν στο καλοχωρι με αλλον upstream provider αν θα γινει ποτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

^ Δηλαδη ποσο ειναι συνηθως το πινγκ σου σε EU servers?

 

 

BTW, στην πολυκατοικια μου εβαλε καποιος αλλος HCN και τραβηξαν καλωδιο απο το κουτι, καρφωμενο στα σκαλια της εισοδου καλυμμενο με ενα σωληνα ο οποιος μπορει πολυ ευκολα να κοπει και να μεινει εκτεθειμενο... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...