Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι μόνο δεν έχει απεριόριστα σταθερά, αλλά το κόστος των κλήσεων είναι πολύ υψηλό...εκτός αν χρησιμοποιήσεις εσύ κάποια άλλη VOΙΡ τηλεφωνία, που εκεί βρίσκεις πολύ καλές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν απουσιαζω ποτε απο το σπιτι αρα δεν λεει και δεν αξιζει...θα περιμενω να φερει το VDSL η 4ΝΕΤ

 

Εγώ δεν θα βασιζόμουν στην εμπειρία ενός και μονου ατόμου (no offence Vgiozo), ενημερώσου πριν καταλήξεις γιατί πιο φτηνό και γρήγορο internet δεν υπάρχει. Επίσης τι σημαίνει δεν απουσιάζεις ποτε από το σπίτι?! Είσαι under house arrest?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί ότι δεν λείπει πχ ένα ολόκληρο μήνα ή παραπάνω, ώστε να αξιοποιήσει τη δυνατότητα παγώματος της σύνδεσης.

 

Όποια κι αν είναι η χρήση κι η εμπειρία του καθενός, αν κάνει πολλά τηλεφωνήματα σε σταθερά, η HCN απλά δεν συμφέρει.

... μπορεί κανείς να βάλει 3η υπηρεσία VOIP, ασφαλώς, αλλά και πάλι το αν συμφέρει συνολι΄κα εξαρτάται από τη χρήση και τη τελική χρέωση, ας κάνει καθένας τους υπολογισμούς του.

 

Εγώ όπως έγραψα δεν είχα προβλήματα μέχρι και πριν μερικούς μήνες...οπότε πολλαπλασιάστηκαν εκθετικα οι μικροαποσυνδέσεις, αλλά  παρατηρείται και "μπούκωμα" συχνά-πυκνά κι ενώ δεν πέφτει η σύνδεση τελείως, δεν αποκρίνεται καλά.

 

Αυτή όμως είναι η "ρουλέτα" της HCN...κι εγώ από την αρχή μέχρι πρόσφατα δεν είχα σχεδόν καθόλου προβλήματα σε αντίθεση με άλλους που είχαν συχνά και σοβαρά θέματα...ξαφνικά προέκυψαν, τα δηλώνω στην εταιρεία αλλά δεν αλλάζει τίποτα.

...κι αφού τα τεχνικά τα διαχειρίζεται η μαμά εταιρεία, τρέχα γύρευε...

 

Οι εμπειρίες από την εταιρεία ποικίλουν πολύ, εξαρτώνται ίσως σε μεγάλο βαθμό από την περιοχή...

 

...εγώ νομίζω ότι είχα από τις πιο θετικές μέχρι στιγμής, αλλά σαφώς έχει πέσει το επίπεδο σε σχέση με πριν...δεν είναι τα πράγματα όπως ήταν στο σημείο ναδίρ, όπου καθε μέρα, πολλές φορές τη μέρα είχα αποσυνδέσεις, αλλά συμβαίνει και πάλι μερικές φορές την εβδομάδα.

 

Όπως είπα εξαρτάται από τη χρήση και κυρίως τις προτεραιότητες του καθενός...κάποιος μαθημενος στον ΟΤΕ, που κάνει πολλές κλήσεις ενδέχεται να απογοητευτεί από το VOIP και τις μικροκαθυστερήσεις του ή τυχόν συχνές μικρο-αποσυνδέσεις...

...όχι μεγάλα προβληματα αλ΄λα αρκετά συχνά για να σου σπάσουν τα νεύρα...

..κι αν δεν είσαι μαθημένος σε αυτού του είδους τα αρνητικά/μειονεκτήματα (επειδή μπορεί να θεωρείς την υπηρεσία σε αυτό το επίπεδο απόλυτα στοιχειώδη κι όχι "διακύβευμα", τότε η συμβίωση με την HCN μπορεί να είναι σύντομη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το delay το ειχα και εγω το καλοκαιρι του '14 που ειχα βαλει τη δοκιμαστικη. Πλεον ομως το τελευταιο πραγμα που θα με νοιαξει ειναι το τηλεφωνο.Με τοσα πακετα και λεπτα που δινει αβερτα η vodafone στο κινητο, εχω να χρησιμοποιησω σταθερο κανα χρονο.

Το πολυ-πολυ να κανω καμια κληση οταν βαριεμαι να μετακινηθω με το κινητο..

Εγω σκεφτομαι αν κανω τη μεταβαση οσον αφορα το ιντερνετ καθαρα γιατι εχει γινει λιγο χαλια το τελευταιο 8μηνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον θα μου πείτε ότι δεν είναι πρόβλημα αυτού του νήματος. Αν ναι, ζητώ από τους διαχειριστές να το μεταφέρουν.

Σήμερα έγινε η σύνδεσή μου με το δίκτυο της HCN. Έχω αλλάξει την default IP του router σε 192,168,178,1 γιατί έτσι είναι στημένο το δίκτυό μου (έχω σχεδόν σε όλες τισ συσκευές στατικές ΙΡ) και έχω μεταφέρει το ethernet καλώδιο από τον παλιό router στον καινούριο. Όμως κανένας υπολογιστής δεν συνδέεται στο internet όταν έχει στατική ΙΡ, ενώ όταν του λέω να πάρει αυτόματη, τότε συνδέεται κανονικά (άρα δεν είναι πρόβλημα ρυθμίσεων router). Είμαι σίγουρος ότι θα είναι κάτι πολύ απλό στο οποίο δεν πάει το μυαλό μου αλλά τι;

 

Solution

 

Όντως ήταν απλό: αλλαγή DNS Server σε 217,16,112,21 ή 22. Είχα τη συνήθεια να βάζω DNS Server την default gateway

Επεξ/σία από bouhc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να βάλεις αυτόματο το dns στα τερματικά σου.

Θα πρέπει να πάρεις 217.16.112.21

 

Ίσως αυτό βοηθήσει

 

Το προσπάθησα, αλλά το πρόβλημα που είχα ήταν ότι, όταν έβαζα ρύθμιση για static ip, μου απενεργοποιούσε την επιλογή για αυτόματο dns. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το αποφύγω αυτό; Θα με βόλευε γιατί αν δεν δουλεύει κάποια στιγμή η HCN θα βάλω επάνω τον παλιό router και θα πρέπει να ξανα-αλλάξω τις ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ειμαι  ευχαριστημενος απο την HCN . Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να συνδεσω εναν usb printer που εχω πανω στο ρουτερ τους.

 

ΥΓ πληρωνα για 24 επερνα 6 22ευρω

      πληρωνω 10 περνω 11 με 15 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...