Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ερωτηση σημερα συνδέθηκα 120/120 το θεμα ειναι μεσο wifi ειμαι στα 50 Download -upload 20-30. Τοσο μουφε ρουτερ δινουν?

Ξερει κανεις τιποτα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, antonisem είπε

Ερωτηση σημερα συνδέθηκα 120/120 το θεμα ειναι μεσο wifi ειμαι στα 50 Download -upload 20-30. Τοσο μουφε ρουτερ δινουν?

Ξερει κανεις τιποτα

Είναι πολύ πιθανό το ρουτεράκι τους να μην υποστηρίζει 120/120 up/down.  Επίσης είναι πιθανό η δική σου κάρτα wifi να μην υποστηρίζει τόσο πολύ.  Πρέπει να δεις τα specs και στα δύο.

 

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσέκαρε επίσης αν στο WLAN Band είναι ενεργοποιημένη η επιλογή για B + G + N. 

Επεξ/σία από stelakis1914
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Τσέκαρε επίσης αν στο WLAN Band είναι ενεργοποιημένη η επιλογή για B + G + N. 

Σε αυτό είναι. να βάλω 20mhz η 40mhz? 

Που μπορω να δω ποσο κλειδώνει? ή δεν εχει κατι τέτοιο? θα στειλω φωτο απο το connection info να μου πεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το channel width είναι δίκοπο μαχαίρι. Μεγάλο μήκος σημαίνει ποιοτικότερες συνδέσεις σε βάρος όμως της απόστασης από το router. Σε γενικές γραμμές: 

20mHz μεγαλύτερη εμβέλεια σήματος

40mHz μικρότερη εμβέλεια και πιθανώς καλύτερες ταχύτητες.

Επεξ/σία από stelakis1914
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,

Τώρα πια, έτος 2019, με την ευρεία χρήση ευρυζωνικών συνδέσεων ίντερνετ αντίστοιχα έχουν αυξηθεί και τα wifi access points. Ως αποτέλεσμα αυτού, αλλά και της πολιτικής των παρόχων να διαθέτουν τον φθηνότερο δυνατό εξοπλισμό στους συνδρομητές, υπάρχει μεγάλος συνωστισμός στην ζώνη των 2.4GHz. Σε αυτή την ζώνη λειτουργούν οι "εκδώσεις" B, G και Ν του wifi, και πρακτικά μόνο τρία access points μπορούν να συνυπάρξουν στον ίδιο χώρο χωρίς να υπάρξει αλληλοκάλυψη, άρα και παρεμβολές.

WiFi_channel_overlap.png

Η λύση σε αυτό το πρόβλημα είναι διαθέσιμη εδώ και χρόνια και πολλοί πάροχοι την εφαρμόζουν. Αυτή είναι η χρήση της ζώνης των 5GHz όπου χρησιμοποιούν οι εκδώσεις N, AC και AX στο μέλλον. Ακόμα και η HCN έδινε μόντεμ όπου λειτουργούσαν και στα 5GHz. Σίγουρα το δεύτερο από τα τρία οπτικά μόντεμ που μου αλλάξαν, υποστήριζε, και νομίζω το καλωδιακό τους υποστήριζε κανονικά wifi Ν στα 5GHz. Δυστυχώς, με το μόντεμ που καταλήξαν να χρησιμοποιούν μόνο 2.4GHz wifi μπορείς να έχεις. Οπότε, πρέπει να αγοράσεις εσύ ένα ή παραπάνω access points και να τα προσθέσειςστο στο δίκτυο σου.

Οι συμβουλές μου όσον αφορά την αγορά ενός access point:

  • Ενώ χρειάζεται απλά ένα access point, είναι πιο φθηνή εν τέλη η αγορά ενός router / access point combo.
  • Ακόμα και κάποια vdsl modems μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Απλά δεν χρησιμοποιείς το vdsl κομμάτι.
  • Είναι απαραίτητο να έχουν gigabit ethernet ώστε να καλύπτουν ακόμα και τη χαμηλότερη ταχύτητα 120/120.
  • Δεν χρειάζεται να τοποθετηθεί δίπλα στο μόντεμ της HCN, αν δεν βολεύει.
  • Καλύτερα να τοποθετηθεί στο κέντρο του σπιτιού.
  • Αν κάποιος υπολογιστής δεν υποστηρίζει wifi στα 5GHz, υπάρχουν πολύ φθηνές usb κάρτες δικτύου όπου λειτουργούν μια χαρά.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την τηλεόραση δν το έχω πολυ καταλάβει πως γίνεται η σύνδεση , εμεις π γενικα έχουμε θέμα με την κεντρική κεραια της οικοδομής κ δν πιανουν καλα τα κανάλια , αμα ερθουν κ μ περάσουν καλωδιο θα εχω παλι το ιδιο θέμα ?

μμμ ακυρο μπήκα τωρα κ κοίταξα στο site τους κ αμα καταλαβα καλα παιρνει απευθειας απτο καλώδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, MarkosCosaNostra είπε

Αυτό με την τηλεόραση δν το έχω πολυ καταλάβει πως γίνεται η σύνδεση , εμεις π γενικα έχουμε θέμα με την κεντρική κεραια της οικοδομής κ δν πιανουν καλα τα κανάλια , αμα ερθουν κ μ περάσουν καλωδιο θα εχω παλι το ιδιο θέμα ?

μμμ ακυρο μπήκα τωρα κ κοίταξα στο site τους κ αμα καταλαβα καλα παιρνει απευθειας απτο καλώδιο

Ανεβασα στα 40mhz και ιδα διαφορά μεγαααλη! Στο γραφειο ημαστε στα 3-5 μετρα απο ρουτερ οποτε η αποσταση δεν μας πηραζει. Εχω σπιτι αυτο μαλλον θα κανει δουλεια ειμαι πολυ ευχαριστιμένος https://www.aliexpress.com/item/Tenda-AC11-1200Mbps-Wireless-WiFi-Router-1GHz-CPU-128M-DDR3-1WAN-3LAN-Gigabit-Ports-5-6dBi/32948492563.html?spm=2114.search0204.3.1.73044c85yaLF3A&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_319_317_10696_10084_453_10083_454_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536_10902_10059_10884_10887_321_322_10103,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=74f3da83-5819-49bb-bee1-0ad5d2fde052-0&algo_pvid=74f3da83-5819-49bb-bee1-0ad5d2fde052 

Ευχαριστώ για ολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/2/2019 στις 7:29 ΜΜ, GiwrgosP- είπε

Υπαρχει μηπως κανενα θεμα μιας και παιρνει συνδεση η hcn απο αλλους servers και οχι απο servers της cosmote η της vodafone; Θελω να πω, απο τη μια μπορει να δινει τετοιο bandwidth αλλα πρακτικα αυτο θα το δω στο youtube ας πουμε ή στο netflix ή σε κατεβασμα σε οποιοδηποτε αρχειο ή θα επικοινωνει με κανεναν ακυρο server και θα χω θεματα; Επισης τα docsis τι ακριβως ειναι;

Εγω προσωπικα δεν ειχα κανενα θεμα οσο ειχα αφησει το default DNS.

Μπορεις να πας αμα θες σε openDNS, google ή οτι αλλο θες. Δε θα δεις τρελες διαφορες στο 'φορτωμα' των σελιδων.

Τορεντ φτανω μεχρι 12-13 MBps και το νετφλιξ προφανως στην TV παιζει αψογα χωρις πειραγμα.

 

13 ώρες πριν, MarkosCosaNostra είπε

Αυτό με την τηλεόραση δν το έχω πολυ καταλάβει πως γίνεται η σύνδεση , εμεις π γενικα έχουμε θέμα με την κεντρική κεραια της οικοδομής κ δν πιανουν καλα τα κανάλια , αμα ερθουν κ μ περάσουν καλωδιο θα εχω παλι το ιδιο θέμα ?

μμμ ακυρο μπήκα τωρα κ κοίταξα στο site τους κ αμα καταλαβα καλα παιρνει απευθειας απτο καλώδιο

Βαζουν ενα splitter στο καλωδιο που ερχεται απο το κουτι τους στο σπιτι σου και :

το ενα παει στο ρουτερ (ιντερνετ) και

το αλλο στην κεραια της TV (ψηφιακα καναλια)

Επεξ/σία από metzelos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι Κοσμοτέ 24άρα δεν μπορώ να πω πως ειμαι δυσαρεστημένος, αλλά είδα το πακέτο της HCN 120/120 και ψάρωσα τι μου προτείνετε να κάνω; Ποια είναι η διαδικασία; Ευχαριστώ προκαταβολικα.

Screenshot_15.png.31b7729ffc138211dc6d414853171ee2.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...