Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή ιστοσελίδας και ασφάλεια(joomla)!


manos_s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, εχω πάρει σαν θεμα μιας εργασίας για το Τει την κατασκευή μιας ιστοσελίδας με την χρήση του joomla και σαν προτεραιότητα του όλου θεματος ειναι η ασφάλεια και η σταθερότητα η οποία θα πρέπει να έχει.Η σελίδα δεν θα ειναι μάλλον δυναμική, ενδέχεται να ειναι με στατικό περιεχόμενο, οπότε μαλλον μιλάμε για στατική ιστοσελίδα.(απλα αυριο θα ξέρω σιγουρα για το περιεχομενο και τη μορφή της που εχω μαθημα!). Σημασια αποτι μου ειπε πρεπει να δωσω στα κενα ασφαλειας που ειχε η εκδοση του 1.5 του joomla με αυτη που υπάρχει τωρα, την 2.5 αν δεν κανω λάθος και πως πρεπει αυτά να αντιμετωπιστούν!Απλά τι πρέπει να προσέξω για την ασφ'αλεια και πως πρεππει να κινηθω ωστε να φτιάξω αυτη την ιστοσελίδα με όσο το δυνατον μεγαλύτερη ασφάλεια??Γνωρίζει κάποιος να βοηθησει?Πως πετυχαίνεται η ασφάλεια, εχει να κανει με τα extensions?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο αντιφατικό ότι γράφεις.

 

Κατ' αρχάς joomla = php + mysql => δυναμικό site

 

Αν θές να κάνεις στατικό site τότε θα πρέπει να κάνεις site με HTML + CSS + Javascript (ίσως).

 

Στο στατικό δεν έχεις δεδομένα για να κλαπούν οπότε αναφέρεσαι καθαρά στην ασφάλεια του θα σου παρέχει ο server στον οποίο θα φιλοξενείται το site σου.

 

Τώρα για την 1.5 σίγουρα θα πρέπει να είναι στην τελευταία έκδοση της για να αποφύγεις όποια κενά ασφαλείας.. Για να βρείς τα κενά που ήδη έχει τότε θα πρέπει να το googlareis λίγο.

 

Πάντως μάθε περισσότερες λεπτομέρειες πρώτα για την εργασία για να έχεις συνολική εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...