Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο δικτύου 30m


remalis
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από poulinos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δοκίμασα στο ps5 και σε ένα ρουτερ xiaomi mi alot 2035 που το έχω σαν επέκταση .όταν το πάω δίπλα στο nokoia με κοντό καλωδειο βγάζει και αυτό 200 ,όταν το παω στα μακρινά καλώδια βγαζει 100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 minutes ago, dpolal said:

 

Κάρτα δικτύου να τρέχει στα 200mbps δεν έχω ακούσει.

Μάλλον κάπου τα έχει μπερδέψει λίγο ο ts με τις ταχύτητες και πιθανότατα φταίει το β.

το speedtest ειναι στα 200Mbit. οχι οτι η καρτα κλειδωνει 200.

20 minutes ago, btcminer22 said:

http://www.e-pentelis.gr/κάρτα-δικτύου-ethernet-10-100-1000-mbit-s-522328-p-11608.html

οι κάρτες δικτύου είναι 10/100/1000 οι παλιές μέχρι 100mbs

allthings.how-how-to-fix-slow-lan-speed-

 

an δοκιμαζει με το ιδιο pc κοντα και με το ιδιο μακρυα τοτε φταιει το καλωδιο.εκτος αν πραγματι δοκιμαζει με gigabit κοντα και με fast ethernet απο μακρυα οποτε φταιει η καρτα.

1 minute ago, YianniS_tzoum said:

Το δοκίμασα στο ps5 και σε ένα ρουτερ xiaomi mi alot 2035 που το έχω σαν επέκταση .όταν το πάω δίπλα στο nokoia με κοντό καλωδειο βγάζει και αυτό 200 ,όταν το παω στα μακρινά καλώδια βγαζει 100

δοκιμασε με την ιδια συσκευη και με το ιδιο καλωδιο .χωρις extenders,repeaters κτλ.αν απο κοντα ειναι 200 και μακρυα 100 τοτε ειναι θεμα καλωδιου. δες πιο πανω τι εγραψα.επισης μηπως στα μακρινα καλωδια εχεις switch ενδιαμεσα και για αυτο σε παει στα 100? εχεις δομημενη καλωδιωση που παει σε switch μηπως?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, poulinos είπε

1.να εχει κανει βλακεια με τα χρωματα.πες μας πως τα εχει βαλει

β.το router   ή η καρτα δικτυου να ειναι 100 mbit .τα windows σου λενε στα ποσα παιζει η καρτα.αλλιως πες μας μοντελο απο device manager

τα καλωδια παιζουν τα δουλευα αλλα με 100αρα και δεν ειχα θεμα

2 λεπτά πριν, poulinos είπε

το speedtest ειναι στα 200Mbit. οχι οτι η καρτα κλειδωνει 200.

an δοκιμαζει με το ιδιο pc κοντα και με το ιδιο μακρυα τοτε φταιει το καλωδιο.εκτος αν πραγματι δοκιμαζει με gigabit κοντα και με fast ethernet απο μακρυα οποτε φταιει η καρτα.

δοκιμασε με την ιδια συσκευη και με το ιδιο καλωδιο .χωρις extenders,repeaters κτλ.αν απο κοντα ειναι 200 και μακρυα 100 τοτε ειναι θεμα καλωδιου. δες πιο πανω τι εγραψα.επισης μηπως στα μακρινα καλωδια εχεις switch ενδιαμεσα και για αυτο σε παει στα 100? εχεις δομημενη καλωδιωση που παει σε switch μηπως?

οχι δεν εχω τιποτα αναμεσα απο το nokia πανω στη κονσολα και το αλλο στο xiaomi και βγαζουν και τα δυο 100αρα .

να ειναι απατη και να γραφουν πανω cat5e ενω ειναι cat5 απλα μονο αυτο φανταζομαι εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, YianniS_tzoum said:

τα καλωδια παιζουν τα δουλευα αλλα με 100αρα και δεν ειχα θεμα

οχι δεν εχω τιποτα αναμεσα απο το nokia πανω στη κονσολα και το αλλο στο xiaomi και βγαζουν και τα δυο 100αρα .

να ειναι απατη και να γραφουν πανω cat5e ενω ειναι cat5 απλα μονο αυτο φανταζομαι εγω

ωραια πες μας τα χρωματα στο καλωδιο πως ειναι.και cat5 να ηταν θα παιζες λογικα σε τοσο μικρη αποσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

ωραια πες μας τα χρωματα στο καλωδιο πως ειναι.και cat5 να ηταν θα παιζες λογικα σε τοσο μικρη αποσταση

θα σου γραψω αργα οταν σχολασω και παω σπιτι. 

Αλλα εφόσον δουλευουν και δουλευαν μια χαρα τοσα χρονια απλα δεν πανε πανω απο 100 υπαρχει περίπτωση να φταίει πωσ τα εχει κουμπώσει ο ηλεκτρολόγος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, YianniS_tzoum said:

θα σου γραψω αργα οταν σχολασω και παω σπιτι. 

Αλλα εφόσον δουλευουν και δουλευαν μια χαρα τοσα χρονια απλα δεν πανε πανω απο 100 υπαρχει περίπτωση να φταίει πωσ τα εχει κουμπώσει ο ηλεκτρολόγος ?

ναι μπορει να παιζει 100 και οχι 1000 ειτε λογω 4 pin ειτε λογω λαθος χρωματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chios είπε

Έτσι πρέπει να είναι συνδεμένα.

Straight Cable.png

Βάση αυτού που έβαλες διακρίνω ότι εμένα ξεκινάει με τα μπλε και όχι με τα πορτοκαλί έχει δλδ τα δύο πρώτα ζευγάρια ανάποδα. Λέτε να φταίει αυτό?

Επεξ/σία από YianniS_tzoum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλωδιο μπορει να ειναι σωστο και να παιζει χωρις καποιος να χρησιμοποιησει τα δυο στανταρ Α και Β . 
Για μενα οποιος δεν τα χρησιμοποιει ειναι βοσκος (φαινεται οτι στα εχει βαλει σωστα στις φωτογραφιες χωρις ομως να χρησιμοποιει τα διεθνη στανταρ) ....
 

download.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
4 hours ago, YianniS_tzoum said:

20220714_000745.jpg

20220714_000857.jpg

Κ;ι οι άλλες άκρες

 

20220714_001502.jpg

εγω βλεπω οτι ειναι λαθος.βλεπω ασπρο μπλε μπλε ασπρο πορτοκαλι πορτοκαλι ασπρο πρασινο πρασινο ασπρο καφε καφε.τα δυο μεσαια ζευγαρια πρεπει να ανταλλαζουν το χρωμα τους.αλλιως δεν θα δεις ποτε 1000 ουτε καν 100 πανω απο τα 30 40 μετρα.δες την φωτο με τα χρωματα.ειτε το α ειτε το β πρεπει να γινεται ανταλλαγη αναμεσα στο 2 και 3 ζευγος.

1 hour ago, gigasteo83 said:

Το καλωδιο μπορει να ειναι σωστο και να παιζει χωρις καποιος να χρησιμοποιησει τα δυο στανταρ Α και Β . 
Για μενα οποιος δεν τα χρησιμοποιει ειναι βοσκος (φαινεται οτι στα εχει βαλει σωστα στις φωτογραφιες χωρις ομως να χρησιμοποιει τα διεθνη στανταρ) ....
 

download.jpg

εγω τα βλεπω λαθος .δεν κανει ανταλλαγη στα 2 μεσαια ζευγη

το προβλημα δεν ειναι οτι εβαλε τα χρωματα με λαθος σειρα αλλα οτι δεν  εκανε την ανταλλαγη του ασπρου στα 2 μεσαια ζευγαρια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...