Προς το περιεχόμενο

VDSL: Περιοχές κάλυψης, προτεινόμενες τιμές λιανικής και προετοιμασία για την διάθεση στην χονδρική αγορά


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαφώς είναι καλύτερες τιμές από τις υπάρχουσες.

Επίσης σε περίπτωση που εφαρμοστούν πιστεύω θα μειωθούν οι τιμές του ADSL.

Αυτό που με φοβίζει είναι το έως 30.. μην τύχει καμιά στραβή και είναι μικρότερο και από το έως 24!

 

το VDSL (οχι αυτο της Cyta) κανονικα πρεπει να σου παρεχει σχεδον ολοκληρο το bandwidth που σου υποσχεται (δλδ με 30ρα, θα πιανεις τουλαχιστον 29?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Εγώ με απόσταση κοντά στα 1200 μέτρα από το AK, με 24αρα και κατεβάζω στα 1.45MB/s αν βάλω 50αρα θα έχω κανά όφελεος ως προς το download;

 

αν δεν έχει περάσει οπτικές ίνες και νέα ΚΑΦΑΟ στην περιοχή σου ο ΟΤΕ δεν πρόκειται καν να σε αφήσουν να βάλεις VDSL, max 1km και αυτό είναι οριακό, 600-700m έπρεπε να είναι κανονικά...

 

το VDSL (οχι αυτο της Cyta) κανονικα πρεπει να σου παρεχει σχεδον ολοκληρο το bandwidth που σου υποσχεται (δλδ με 30ρα, θα πιανεις τουλαχιστον 29?)

 

αν παίζεις πάνω σε νέο ΚΑΦΑΟ λογικά θα συγχρονίζεις τέρμα εκτός αν υπάρχει πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού...

 

για το bandwidth είναι άλλο θέμα, δεν πληρώνεις μισθωμένο κύκλωμα αλλά κανονικά θα το έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η VDSL παίζει από KV να μην το φοβάσαι, αν παίζει όμως από κανονικό dslam στο Α/Κ δυστυχώς θα είναι κλασικό "έως"...

 

Γιατί στο KV δεν υπάρχει απώλεια σήματος με την απόσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατί στο KV δεν υπάρχει απώλεια σήματος με την απόσταση;

 

όταν είσαι 50-100m από το ΚΑΦΑΟ σε σχέση με 700-1000 όχι, η απώλεια είναι της πλάκας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όλοι πολύ πιο κοντά σε KV παρά σε ΑΚ. Υπάρχει ένα KV σε κάθε τετράγωνο σχεδόν.

 

Σωστά. Όταν η είδηση λοιπόν λέει ότι "θα εγκατασταθούν σε 165 περιοχές" καταλαβαίνεις ότι θα μπούν σε κάθε τετράγωνο σε καθεμιά από τις 165 περιοχές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σωστά. Όταν η είδηση λοιπόν λέει ότι "θα εγκατασταθούν σε 165 περιοχές" καταλαβαίνεις ότι θα μπούν σε κάθε τετράγωνο σε καθεμιά από τις 165 περιοχές;

 

οι 165 περιοχές θα είναι για υλοποίηση VDSL από το Αστικο Κέντρο, όχι από ΚΑΦΑΟ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον μπήκε το νερο στο αυλάκι εως τέλη του 2012 να δούμε φώς, αλλα το θέμα ειναι να προχωρήσουν και οι αλλοι εναλλάκτικοι (η cyta έκανε μια αρχή) και οχι να παίζει μπαλα μονος του ο οτε.

 

Οι τιμές πάντως ειναι πολυ καλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 165 περιοχές θα είναι για υλοποίηση VDSL από το Αστικο Κέντρο, όχι από ΚΑΦΑΟ...

 

Άρα όταν η απόσταση μέχρι το τηλεφωνικό κέντρο είναι της τάξης των 200-300 μέτρων, τότε έχεις και πάλι απώλειες..

 

Εκτός αν το σχέδιο του ΟΤΕ λέει ΚΑΦΑΟ νέου τύπου σε κάθε τετράγωνο (σε καθεμια από τις 165 περιοχές) και εκεί είναι η απορία μου! Αυτό βέβαια προϋποθέτει FTTC για σωστό VDSL, το οποίο δε βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω απο ξανθη που ειμαι εχουν σχεδον ολοκληροθη τα εργα και εχουν μείνει μερικα μονο καφαω να αλλαχθουν με τεχνικο που μιλησα δεν ειχε σαφη απαντηση να δωση ποτε θα δοσουν vdsl (ειμασστε σχεδον ετοιμοι αλλα δεν μας αφηνουν μου απαντησε )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άρα όταν η απόσταση μέχρι το τηλεφωνικό κέντρο είναι της τάξης των 200-300 μέτρων, τότε έχεις και πάλι απώλειες..

 

Εκτός αν το σχέδιο του ΟΤΕ λέει ΚΑΦΑΟ νέου τύπου σε κάθε τετράγωνο (σε καθεμια από τις 165 περιοχές) και εκεί είναι η απορία μου! Αυτό βέβαια προϋποθέτει FTTC για σωστό VDSL, το οποίο δε βλέπω.

 

για να μην πιάνεις 50mbit πρέπει να είσαι πάνω από 400-500 μέτρα...

 

το σχέδιο του ΟΤΕ λέει νέο KV στη θέση του παλιού και σκάψιμο για οπτική ίνα, FTTC δλδ, αλλά μέχρι να γίνουν όλα αυτά θα υπάρχει πρώτα κάλυψη vdsl από το Α/Κ στις 165 αυτές περιοχές...

 

όσες περιοχές έχουν τα νέα KV θα παίζουν κανονικά VDSL με FTTC...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...