Προς το περιεχόμενο

VDSL: Περιοχές κάλυψης, προτεινόμενες τιμές λιανικής και προετοιμασία για την διάθεση στην χονδρική αγορά


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να μην πιάνεις 50mbit πρέπει να είσαι πάνω από 400-500 μέτρα...

 

Μην είσαι τόσο σίγουρος... Από εδώ θα λέει:

 

VDSL2 deteriorates quickly from a theoretical maximum of 250 Mbit/s at source to 100 Mbit/s at 0.5 km (1,600 ft) and 50 Mbit/s at 1 km (3,300 ft), but degrades at a much slower rate from there, and still outperforms VDSL. Starting from 1.6 km (1 mi) its performance is equal to ADSL2+[3].

 

Δηλαδή πέφτει 2.5 φορές στα 500 μέτρα και άλλες 2 φορές στα επόμενα 500 μέτρα. Αυτό βέβαια για data rate το θεωρητικό μέγιστο των 250 Mbit/sec.

 

Για τα 50 Mbit/sec βέβαια, η κλίση (ρυθμός απώλειας) θα είναι μικρότερη, κάτι σαν την εικόνα παρακάτω:

graph-DSL.jpg

 

Όπως έχω πει: Το VDSL2 δεν προσφέρει τίποτε επαναστατικό από άποψη διαμόρφωσης και αντοχής στις απώλειες και το θόρυβο σε σχέση με το ADSL2+.

 

Και ένα αντίστοιχο πολύ χονδρικό παράδειγμα με το ADSL2+. Από ονομαστική ταχύτητα 24Mbit/sec συνδέομαι στα 16Mbit/sec. Πιάνω το 70% του θεωρητικού μεγίστου. Αναλογικά, στα 50 θα πιάνω 35Μbit/sec. Και στα 30 θα πιάνω 21Μbit/sec.

 

 

 

το σχέδιο του ΟΤΕ λέει νέο KV στη θέση του παλιού και σκάψιμο για οπτική ίνα, FTTC δλδ, αλλά μέχρι να γίνουν όλα αυτά θα υπάρχει πρώτα κάλυψη vdsl από το Α/Κ στις 165 αυτές περιοχές...

 

Καλά κρασιά...

 

Τουλάχιστον στον Πειραιά μπορεί να μη δούμε VDSL, θα δούμε όμως πρωτάθλημα. Κάτι είναι και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

άρα όπως λέω, για να μην πιάνεις 50mbit θα πρέπει να είσαι πάνω από 500m (αυτό που postαρες λέει πάνω από 1km)...

 

απλά με τα νέα KV θα έχεις ουσιαστικά το dslam στο ΚΑΦΑΟ, άρα οι αποστάσεις θα είναι αρκετά μικρές με αποτέλεσμα να πιάνεις εύκολα 50mbit...

 

Καλά κρασιά...

 

Τουλάχιστον στον Πειραιά μπορεί να μη δούμε VDSL, θα δούμε όμως πρωτάθλημα. Κάτι είναι και αυτό.

 

τι περίμενες? να σκάβουν το σύμπαν για να περάσουν οπτικές ίνες και νέα KV σε χρόνο dt? πρώτον δες σε τι κατάσταση είμαστε, δεύτερον ο κάθε δήμος ζητάει διαφορετικά ποσά διέλευσης για να αφήσει τον ΟΤΕ να σκάψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε τηλέφωνο στην Cyta. Θα σας πει την απόσταση του κατανεμητή από την διεύθυνσή σας. Στην Πλάκα που μένω είναι 1000 μέτρα. Το όριο είναι γύρω στα 900 μέτρα. Όσοι είναι πάνω από 1500 μέτρα και δεν ενδιαφέρονται για γρήγορο upload ας ξεχάσουν προς το παρόν το VDSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν έχει περάσει οπτικές ίνες και νέα ΚΑΦΑΟ στην περιοχή σου ο ΟΤΕ δεν πρόκειται καν να σε αφήσουν να βάλεις VDSL, max 1km και αυτό είναι οριακό, 600-700m έπρεπε να είναι κανονικά...

 

Δηλαδή και η μόνη ελπίδα να περάσει όλη η Ελλάδα και όχι η μισή σε ταχύτητες νέας γενιάς, απομακρύνεται ... Δηλαδή εγώ είμαι αναγκασμένος τώρα να περιμένω πόοοοοοοτε η ταπεινή 24αρα μου θα μου αφήσει να κατεβάσω μια τριλογια σε true hd blye-ray των 50GB ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα όπως λέω, για να μην πιάνεις 50mbit θα πρέπει να είσαι πάνω από 500m (αυτό που postαρες λέει πάνω από 1km)...

 

Δε νομίζω ότι διαβάζεις το γράφημα σωστά. Είμαι στα 300 μέτρα από το τηλεφωνικό κέντρο και κλειδώνω στα 16Mbit/sec με το ADSL2+. Άρα κατά αντιστοιχία είμαι πάνω από 1Km (γύρω στο 1.1Κm) στο διάγραμμα. (Να είναι καλά η ποιότητα του δικτύου)

 

Αν μετακινηθώ κάθετα για να φτάσω στο VDSL2, θα πιάνω μια ταχύτητα γύρω στα 21-22 στο πακέτο των 30Mbit/sec και 25 στο πακέτο των 50Mbit/sec.

 

Άρα... αγκινάρα...

 

 

απλά με τα νέα KV θα έχεις ουσιαστικά το dslam στο ΚΑΦΑΟ, άρα οι αποστάσεις θα είναι αρκετά μικρές με αποτέλεσμα να πιάνεις εύκολα 50mbit...

 

Μόνο τότε θα δούμε ΦΩΣ! Μέχρι τότε θα διαβάζουμε το Φως.

(στην περιοχή μου ούτε που έχουν γραντζουνίσει τους δρόμους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιός πάροχος είναι αυτός που θα εξασφαλίσει έστω 25-30 πραγματικά mbps σε κάθε χρήστη;Ανεξάρτητα από τον καβγά για το που κλειδώνουμε δηλαδή.

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι σημαντικά, ελπίζω μόνο να είναι συνδέσεις που επιτέλους θα έχουν χαμηλό ping και να συμπιέσουν και τις τιμές στις λοιπές υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι σημαντικά, ελπίζω μόνο να είναι συνδέσεις που επιτέλους θα έχουν χαμηλό ping και να συμπιέσουν και τις τιμές στις λοιπές υπηρεσίες.

 

Κοίτα, γνώμη μου είναι ότι όσοι είναιλιγότερο από 1000 μέτρα, την απόσταση δηλαδή που ορίζει η νέα τεχνολογία, θα δουν διαφορά ... Ήδη ένας γνωστός μου απέκτησε σύδεση CYTA και οι συγχρονισμοί ξεπερνούν τα 24 Mbps...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να βγεί το vdsl απο ολους στην αγορά εχουμε ακόμα αρκετούς μήνες μην πω απο αρχές του 2013, οποτε μεχρι τοτε πιστεύω οτι θα έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα απο θέμα υποστήριξης για τον καθένας μας ποσο θα πιάνει αν θα παίζει ρολο ποσο μακριά ειναι κτλπ, ας περιμένουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Διαβάζω για το πόσο θα πιάνει, με ποιες προϋποθέσεις και διάφορα συγκριτικά... το δένδρο ρε παιδιά θα το αναφέρει κανείς?

ο ΟΤΕ είναι έτοιμος να δώσει VDSL και δεν τον αφήνουν... αν είναι δυνατόν... αυτή η ΕΕΤΤ είναι τελικά για πολλές φάπες, τι άλλο πρέπει να κάνει για να καταλάβουμε οτι υπάρχει μόνο για να υποστηρίζει τους εναλλακτικούς?

εγώ έχω Forthnet αλλά θεωρώ οτι είναι πολύ ηλίθια κίνηση αυτή η απαγόρευση, απλά και μόνο επειδή η Forthnet & HOL δεν θέλουν (ή δεν μπορούν λόγω Bandwidth) να προσφέρουν VDSL.... απλά απαράδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω 2 γρηγορες ερωτησεις?

με το vdsl θα βελτιωθει καθολου το πινγκ? σε οτε ειμαι με φαστπαθ, δεν εχω παραπονο απλα ρωταω αν παιζει να γινει και καλυτερο.

επισης το οτι εχω γραμμη isdn και οχι pstn θα με επιρρεασει? ή κανονικα και εγω θα μπορω να βαλω vdsl?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...