Προς το περιεχόμενο

VDSL: Περιοχές κάλυψης, προτεινόμενες τιμές λιανικής και προετοιμασία για την διάθεση στην χονδρική αγορά


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ένστασή του, όπως και η δικη μου, δεν είναι στο αν σηκώνει τέτοιες ταχύτητες η εν λόγω τεχνολογία, αλλά στο εαν υπάρχει bandwidth από τους εδώ φορείς για να την υποστηρίξουν αξιοπρεπώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση: Εδώ σε ένα χωριό στη Χαλκιδική που είμαι πιάνω 23400 συγχρονισμό με την 24άρα αλλά το dslam είναι στα 150 μέτρα.Με τα έως 50mb που πιστεύω θα έχουμε σε λίγους μήνες στα πόσα περίπου θα συγχρονίζω?Αν υπάρχει μια απώλια της τάξης των 5% όπως τώρα στην 24άρα θα πηγαίνει σφαίρα η γραμμή.

 

Αποστολή από το u8800pro με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ένστασή του, όπως και η δικη μου, δεν είναι στο αν σηκώνει τέτοιες ταχύτητες η εν λόγω τεχνολογία, αλλά στο εαν υπάρχει bandwidth από τους εδώ φορείς για να την υποστηρίξουν αξιοπρεπώς.

Όλο και κάποιος πάροχος θα μπορεί να το υποστηρίξει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δε νομίζω ότι διαβάζεις το γράφημα σωστά. Είμαι στα 300 μέτρα από το τηλεφωνικό κέντρο και κλειδώνω στα 16Mbit/sec με το ADSL2+. Άρα κατά αντιστοιχία είμαι πάνω από 1Km (γύρω στο 1.1Κm) στο διάγραμμα. (Να είναι καλά η ποιότητα του δικτύου)

 

Αν μετακινηθώ κάθετα για να φτάσω στο VDSL2, θα πιάνω μια ταχύτητα γύρω στα 21-22 στο πακέτο των 30Mbit/sec και 25 στο πακέτο των 50Mbit/sec.

 

Άρα... αγκινάρα...

 

Αν πας στο vdsl2 και είσαι πράγματι στα 300m από το dslam και πάλι δεν θα ξέρεις σίγουρα πόσο θα συγχρονίσεις γιατί είναι διαφορετικές συχνότητες οι οποίες επηρεάζονται διαφορετικά και όπως είπες παίζει ρόλο όχι μόνο το δίκτυο αλλά και η καλωδίωση του σπιτιού σου, ακόμα και οι τηλεφωνικές σου μπρίζες...

 

Το σχεδιάγραμμα δεν διαβάζεται έτσι όπως το ερμηνεύεις εσύ, δλδ ότι επειδή είσαι στα 16mbit με adsl2+ είναι σαν να είσαι σε 1+ km με vdsl2...

 

Και ποιός πάροχος είναι αυτός που θα εξασφαλίσει έστω 25-30 πραγματικά mbps σε κάθε χρήστη;Ανεξάρτητα από τον καβγά για το που κλειδώνουμε δηλαδή.

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι σημαντικά, ελπίζω μόνο να είναι συνδέσεις που επιτέλους θα έχουν χαμηλό ping και να συμπιέσουν και τις τιμές στις λοιπές υπηρεσίες.

 

κανείς δεν εγγυάται πραγματικά mbps ανά χρήστη γιατί μιλάμε για xDSL και όχι για μισθωμένο κύκλωμα, το ίδιο ισχύει και για τα pings, τα οποία δεν διαφέρουν σε σχέση με του adsl

 

χα χα ποσο αφελεις ειστε εδω δεν πιανουμε 8 με τα 24 θα πιασουμε 30 η 50?

 

τελείως άκυρη σύγκριση, μάθε πως υλοποιείται το vdsl και θα καταλάβεις...

 

 

απλά θυμήσου εποχές χωρίς εναλλακτικούς και ΕΕΤΤ

 

ναι αλλά μην φτάσουμε στο τραγικό άλλο άκρο, να μην αφήνουμε τον μοναδικό που μπορεί να κάνει επενδύσεις να πουλήσει το προϊόν για το οποίο έχει ξοδέψει τόσα χρήματα

 

Αλήθεια ποιες μεγάλες πόλεις θα είναι στο πρόγραμμα αυτο;

 

σοβαρά διάβασες την είδηση?

 

να κανω 2 γρηγορες ερωτησεις?

με το vdsl θα βελτιωθει καθολου το πινγκ? σε οτε ειμαι με φαστπαθ, δεν εχω παραπονο απλα ρωταω αν παιζει να γινει και καλυτερο.

επισης το οτι εχω γραμμη isdn και οχι pstn θα με επιρρεασει? ή κανονικα και εγω θα μπορω να βαλω vdsl?

 

πάνω κάτω θα είναι το ίδιο...

θεωρητικά θα μπορείς και με isdn

 

Η ένστασή του, όπως και η δικη μου, δεν είναι στο αν σηκώνει τέτοιες ταχύτητες η εν λόγω τεχνολογία, αλλά στο εαν υπάρχει bandwidth από τους εδώ φορείς για να την υποστηρίξουν αξιοπρεπώς.

 

για αυτό υπάρχει το content ratio, βέβαια ο μόνος με επαρκές bandwidth είναι ο ΟΤΕ, άσε που λόγο της OTEGlobe είναι σε καλύτερη θέση από τους εναλλακτικούς που έχουν καβούρια στις τσέπες

 

Ερώτηση: Εδώ σε ένα χωριό στη Χαλκιδική που είμαι πιάνω 23400 συγχρονισμό με την 24άρα αλλά το dslam είναι στα 150 μέτρα.Με τα έως 50mb που πιστεύω θα έχουμε σε λίγους μήνες στα πόσα περίπου θα συγχρονίζω?Αν υπάρχει μια απώλια της τάξης των 5% όπως τώρα στην 24άρα θα πηγαίνει σφαίρα η γραμμή.

 

Αποστολή από το u8800pro με τη χρήση Insomnia App

 

με σιγουριά δεν μπορεί να σου πει κανείς, μόνο trial n error δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Σέρρες έχουμε FTTH τι να την κάνουμε την VDSL που εξαρτατα και παρα πολυ απο την καλωδιώση του σπιτιου...περσινα ξινα σταφύλια μου θυμίζει το όλο project.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλό 2014 για VDSL στην υπόλοιπη επαρχία. Τουλάχιστον να ρίξουν τις τιμές του ADSL, είναι αυτονόητο πιστεύω.

 

Μας δουλεύεις? 2014 και δεν πρόκειται να έχει καλυφθεί ολόκληρο το λεκανοπέδιο της Αττικής ή η Θεσσαλονίκη που είναι οι περισσότεροι πελάτες...

 

Στις Σέρρες έχουμε FTTH τι να την κάνουμε την VDSL που εξαρτατα και παρα πολυ απο την καλωδιώση του σπιτιου...περσινα ξινα σταφύλια μου θυμίζει το όλο project.

 

ε ναι διότι ίδιο είναι το κόστος να καλύψεις τις Σέρρες με το κόστος του να καλύψεις την Θεσσαλονίκη ή την Αθήνα :P

 

το FTTC του VDSL2 που προσπαθεί να υλοποιήσει ο ΟΤΕ μπορεί να γίνει "εύκολα" FTTH, είναι το μισό και βάλε βήμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω Thresh ότι κανείς δεν εγγυάται πραγματικά mbps ανά χρήστη.Γι αυτό λέω πολύ κακό για το τίποτα από ένα σημείο και μετά.Εκτός του οτε ποιός πάροχος μπορεί αξιοπρεπώς, με τη σημερινή διασύνδεση που έχει, να στηρίξει τέτοια υπηρεσία;Εδώ γελάνε και οι πέτρες ακόμα και με τις ταχύτητες που πιάνουμε με adsl2 (δεν αναφέρομαι σε εξασθένιση σήματος λόγω απόστασης)...

Εκτός του θέματος της τιμής, που φαίνεται να είναι πολύ ανταγωνιστική, μόνο το αυξημένο upload λέει για όσους το έχουν ανάγκη.Αν θα πιάνει 2 mb/s από 1,1 που πιάνει σήμερα στα τορρεντάδικα από ένα σημείο και μετά θαρρώ δεν έχει και τόσο νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το ξέρω Thresh ότι κανείς δεν εγγυάται πραγματικά mbps ανά χρήστη.Γι αυτό λέω πολύ κακό για το τίποτα από ένα σημείο και μετά.Εκτός του οτε ποιός πάροχος μπορεί αξιοπρεπώς, με τη σημερινή διασύνδεση που έχει, να στηρίξει τέτοια υπηρεσία;Εδώ γελάνε και οι πέτρες ακόμα και με τις ταχύτητες που πιάνουμε με adsl2 (δεν αναφέρομαι σε εξασθένιση σήματος λόγω απόστασης)...

Εκτός του θέματος της τιμής, που φαίνεται να είναι πολύ ανταγωνιστική, μόνο το αυξημένο upload λέει για όσους το έχουν ανάγκη.Αν θα πιάνει 2 mb/s από 1,1 που πιάνει σήμερα στα τορρεντάδικα από ένα σημείο και μετά θαρρώ δεν έχει και τόσο νόημα.

 

τα παιδιά στο πιλοτικό του ΟΤΕ πάντως έπιαναν πάντα το μέγιστο δυνατό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παιδιά στο πιλοτικό του ΟΤΕ πάντως έπιαναν πάντα το μέγιστο δυνατό...

 

Παίζει ρόλο το ότι ήταν λίγοι αριθμητικά; Σήμερα σχεδόν κάθε σπίτι έχει adsl. Αν γίνει το ίδιο και με τις vdsl, μήπως θα υπάρξει πτώση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...