Προς το περιεχόμενο

VDSL: Περιοχές κάλυψης, προτεινόμενες τιμές λιανικής και προετοιμασία για την διάθεση στην χονδρική αγορά


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά, εκεί που πάμε, ποιός ο λόγος για τόσο μεγάλες ταχύτητες; (αν ισχύουν κιόλας)

 

ενα μικρο παραδειγμα το οποιο ειναι σταγονα στον ωκεανο ειναι οτι αυτη τη στιγμη δεν μπορει ο καθενας να εχει streaming υπηρεσια τηλεοραση σπιτι του με τις υπαρχουσες συνθηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μ'αρεσει που ολοι ασχολειστε με τις ταχυτητες και κανεις με τα pings τα οποια ειναι απαραδεκτα , μονο ο οτε παλευεται και αυτο σε πολυ λιγες περιπτωσεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγάλι αγάλι :P

 

Αυτο φανταζομαι το λες για τα 14(ναι 14 μαζι με τις loopback) Hops που περναω με την HoL για να βγω στον γουγλη και 11 με τον οτε ,

οντας κατοικος τερψιθεας (ειναι και μεσα στην αρχικη λιστα για vdsl) οπου περασανε οπτικες ινες το φθινοπωρο (κατι που οντως εριξε τα pings κατα 10-20 ms αμεσα) , σας λεω απλα οτι οποτε πιανω σε Online game κατω απο 100ms (σε Eu servers παντα) κανω τον σταυρο μου :D

Με λιγα λογια προτιμω να ειμαι απαισιοδοξος και να μην περιμενω και πολλα απ'το να ξενεροσω :P

 

Υγ : Και ειμαι και απο τους τυχερους παρακαλω , αλλοι στην περιοχη ειναι πολυ χειροτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παίζει ρόλο το ότι ήταν λίγοι αριθμητικά; Σήμερα σχεδόν κάθε σπίτι έχει adsl. Αν γίνει το ίδιο και με τις vdsl, μήπως θα υπάρξει πτώση;

 

θα γίνουν αναβαθμίσεις εφόσον χρειαστεί bandwidth, τόσα χρόνια ο ΟΤΕ δεν έχει μπουκώσει ποτέ με εξωτερικό...

 

Μ'αρεσει που ολοι ασχολειστε με τις ταχυτητες και κανεις με τα pings τα οποια ειναι απαραδεκτα , μονο ο οτε παλευεται και αυτο σε πολυ λιγες περιπτωσεις ...

 

γιατί σε λίγες περιπτώσεις? ο ΟΤΕ έχει με διαφορά τα καλύτερα Pings βρέξει χιονίσει, από εκεί και πέρα για καλύτερα δεν σε βοηθάει η DSL...

 

Αυτο φανταζομαι το λες για τα 14(ναι 14 μαζι με τις loopback) Hops που περναω με την HoL για να βγω στον γουγλη και 11 με τον οτε ,

οντας κατοικος τερψιθεας (ειναι και μεσα στην αρχικη λιστα για vdsl) οπου περασανε οπτικες ινες το φθινοπωρο (κατι που οντως εριξε τα pings κατα 10-20 ms αμεσα) , σας λεω απλα οτι οποτε πιανω σε Online game κατω απο 100ms (σε Eu servers παντα) κανω τον σταυρο μου :D

Με λιγα λογια προτιμω να ειμαι απαισιοδοξος και να μην περιμενω και πολλα απ'το να ξενεροσω :P

 

Υγ : Και ειμαι και απο τους τυχερους παρακαλω , αλλοι στην περιοχη ειναι πολυ χειροτερα.

 

100ms με Eu Servers με ISP τον ΟΤΕ? Που είναι αυτοί οι servers? Νορβηγία? Γιατί με Γερμανία και fastpath ο ΟΤΕ έχει 50-60ms και Γαλλία-Αγγλία πάνω κάτω τα ίδια πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο ο ΟΤΕ δεν είχε μπουκώσει και λογικά δε θα μπουκώσει ούτε με vdsl.Και έχει και τα καλύτερα ping.Οι εναλλακτικοί όμως είχαν, έχουν και πολύ φοβάμαι ότι θα συνεχίσουν να έχουν πρόβλημα με το διαθέσιμο εύρος τους.Τέσπα, μόνο ο χρόνος (θα χρειαστεί αρκετός κιόλας) θα μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μόνο ο ΟΤΕ δεν είχε μπουκώσει και λογικά δε θα μπουκώσει ούτε με vdsl.Και έχει και τα καλύτερα ping.Οι εναλλακτικοί όμως είχαν, έχουν και πολύ φοβάμαι ότι θα συνεχίσουν να έχουν πρόβλημα με το διαθέσιμο εύρος τους.Τέσπα, μόνο ο χρόνος (θα χρειαστεί αρκετός κιόλας) θα μας πει.

 

Ναι αλλά έτσι κι αλλιώς είναι λίγοι αυτοί που θα βάλουν VDSL στου εναλλακτικούς, διότι λίγοι μένουν κοντά σε DSLAM και ακόμα λιγότεροι θα θέλουν να βάλουν VDSL και ακόμα λιγότεροι θα πιάνουν το μέγιστο δυνατό συγχρονισμό, επιπλέον υπάρχει και το content ratio, δεν είναι ότι θα μπουκώσει το σύμπαν με λίγους συνδρομητές vdsl...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thresh , για να μην γεμισουμε με quotes , ναι ισως υπερεβαλα ΛΙΓΟ αλλα η γενικη αληθεια αυτη ειναι , 50-60 πιανεις μονο σε γαλλο-γερμανικους , αντε ισως και ολλανδικους (με βρετανικους δεν ξερω γιατι αλλα ειναι πολυ χαλια τα πραγματα) και αυτο αναλογως , γενικα οι επιλογες σου περιοριζονται εκει ειδικα για fps/rts/moba και αυτο αν εισαι στους τυχερους επαναλαμβανω.

 

Δεν λεω , μπορεις να παιξεις fps με 100ms ping , μην απορεις ομως οταν θα σε "τρωνε" πολυ χειροτεροι σου παιχτες και θα ψαχνεσαι :P

Με λιγα λογια προτιμω σταθεροτητα/ποιοτητα απο την (θεωριτικη συνηθως)ταχυτητα για να μην θειξω και το θεμα του σαπιου upload.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ομως η λυση ειναι να βελτιωσουνε την συνδεση τους με το εξωτερικο ? Το internet exchange η πως το λενε τελοσπαντων ?

Δεν ειμαι και πολυ σχετικος αλλα μου φενεται καλυτερα να επενδυσουνε στην βελτιωση των δικτυων τους τοσο τοπικα οσο και διεθνη παρα στην παροχη υπερεσιων οι οποιες περιοριζονται παρα πολυ τα σικτυα αυτα , μια ιδεα λεω αμα ειναι λαθος μην βαρατε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

του ΟΤΕ δεν είναι πιταρισμένο, των εναλλακτικών είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, εκεί δεν παίζουν λεφτά για να κάνουν βαρβάτες και αξιόπιστες αναβαθμίσεις...

 

τελικά με ποιον ISP παίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το ψήνω για vdsl λογικα θα πιανω αρκετα κοντα στα 50 με τα στατιστικα μ (τωρα συγχρονιζω στα 23900) αλλα θα δω τι θα γινει με την ACTA γιατι ετσι και ψηφιστεί θα παει τζαμπα το vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...