Προς το περιεχόμενο

VDSL: Περιοχές κάλυψης, προτεινόμενες τιμές λιανικής και προετοιμασία για την διάθεση στην χονδρική αγορά


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σχεδιάγραμμα δεν διαβάζεται έτσι όπως το ερμηνεύεις εσύ, δλδ ότι επειδή είσαι στα 16mbit με adsl2+ είναι σαν να είσαι σε 1+ km με vdsl2...

 

Το διάγραμμα εισάγει την έννοια της απόστασης (distance) που είναι πιο κατανοητή στο ευρύ κοινό, αντί να εισάγει την έννοια της απόσβεσης (attenuation).

 

Όταν στο ADSL2+ κλειδώνω στα 16Μbit (ενώ είμαι 300 μέτρα από το τηλ. κέντρο), αυτό σημαίνει ότι λόγω κάκιστης ποιότητας χαλκού, είμαι σε μια ΙΣΟΔΥΝΑΜΗ απόσταση 1 Km στο διάγραμμα.

 

Προφανώς η ίδια ΙΣΟΔΥΝΑΜΗ απόσταση θα ισχύει και στο VDSL2, γιατί οι αποσβέσεις είναι οι ίδιες και το SNR margin παραμένει το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Το διάγραμμα εισάγει την έννοια της απόστασης (distance) που είναι πιο κατανοητή στο ευρύ κοινό, αντί να εισάγει την έννοια της απόσβεσης (attenuation).

 

Όταν στο ADSL2+ κλειδώνω στα 16Μbit (ενώ είμαι 300 μέτρα από το τηλ. κέντρο), αυτό σημαίνει ότι λόγω κάκιστης ποιότητας χαλκού, είμαι σε μια ΙΣΟΔΥΝΑΜΗ απόσταση 1 Km στο διάγραμμα.

 

Προφανώς η ίδια ΙΣΟΔΥΝΑΜΗ απόσταση θα ισχύει και στο VDSL2, γιατί οι αποσβέσεις είναι οι ίδιες και το SNR margin παραμένει το ίδιο.

 

attenuation σημαίνει εξασθένιση όχι απόσβεση :P

 

δεν μπορείς να ξέρεις 100% αν είναι κάκιστη ποιότητα χαλκού ή αν είναι crosstalk ή ότι δεν έχει πρόβλημα η καλωδίωση του σπιτιού ή το ΚΑΦΑΟ ή ο κατανεμητής ή ότι είσαι πράγματι 300m (εκτός αν το επιβεβαιώνει και το attenuation) μιας και δεν είναι σίγουρο ότι η τηλεφωνική γραμμή διανύει την ελάχιστη δυνατή απόσταση...

 

πάντως πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι δεν θεωρώ το VDSL από Α/Κ κάτι σοβαρό...

 

πόσο attenuation έχεις παρεπιπτόντως και τι ISP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επαρχία, τουλάχιστον στις μικρές πόλεις, νομίζω θα έχουμε σύντομα μερική κάλυψη με VDSL .

 

Μόνο στο κέντρο του ΟΤΕ να μπει εξοπλισμός καλύπτεται το 50% του πλυθησμού της πόλης με την μέγιστη ονομαστκή ταχύτητα..

Υπάρχουν και πόλεις που το 80% των κατοίκιών και γραφείων είναι στα 800μ από το κεντρικό κτίριο του ΟΤΕ, που είναι η μέγιστη απόσταση που δέχονται στο εξωτερικό μερικοί providers να κάνουν σύνδεση VDSL.

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστά τα λες τι να κάνεις τα 50 mbps χωρίς download...για να παίρνεις πιο γρήγορα τις αναβαθμίσεις της microsoft.....

χαχα έτσι είναι ποιος ο λόγος να δώσεις 30 ευρώ το μήνα. Ένας ορθολογικός καταναλωτής

δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εμένα μου φαίνεται ότι τελικά θα δίνουμε 30 ευρώ πιο πάνω για να παίρνουμε τα 24 που έπρεπε να έχουμε τώρα!

 

εμένα μου φαίνεται ότι δεν ξέρει πως υλοποιείται το VDSL...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετάμε έναν όρο VDSL στο τραπέζι των τηλεπικοινωνιών και κάτι έγινε.. Σιγά τα αυγά.

Απλά πείτε μου που θα έχει κάλυψη, για να πάω να χτίσω.. χαχαχα ...είμαστε οι Έλληνες /ΑΣΤΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

attenuation σημαίνει εξασθένιση όχι απόσβεση :P

 

Από γούγλη. Είναι συνώνυμα: attenuation = απόσβεση = εξασθένιση (όταν μιλάμε για σήματα).

 

 

δεν μπορείς να ξέρεις 100% αν είναι κάκιστη ποιότητα χαλκού ή αν είναι crosstalk ή ότι δεν έχει πρόβλημα η καλωδίωση του σπιτιού ή το ΚΑΦΑΟ ή ο κατανεμητής ή ότι είσαι πράγματι 300m (εκτός αν το επιβεβαιώνει και το attenuation) μιας και δεν είναι σίγουρο ότι η τηλεφωνική γραμμή διανύει την ελάχιστη δυνατή απόσταση...

 

Ακριβώς. Γι'αυτό όταν λέμε για το VSDL "Αν είσαι στα 500 μέτρα θα πιάνεις 50Mbit/sec" είναι λάθος. Ελπίζω να το καταλάβουν όλοι αυτό και να μην πέφτουν θύματα μάρκετινγκ.

 

Μόνο όταν έχουμε FTTC θα έχουμε σοβαρές ταχύτητες. By the way, τί ακριβώς κάνει 2.5 χρόνια ο ΟΤΕ;

 

 

πόσο attenuation έχεις παρεπιπτόντως και τι ISP?

 

Πρέπει να είμαι γύρω στα 16dB αν θυμάμαι καλά. Forthnet έχω, δεν έχω αλλάξει ποτέ. Πρόσφατα είχα και ένα gap στο συχνοτικό φάσμα και κλείδωνα ακόμα χαμηλότερα, αλλά το φτιάξανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μου φαίνεται ότι τελικά θα δίνουμε 30 ευρώ πιο πάνω για να παίρνουμε τα 24 που έπρεπε να έχουμε τώρα!

 

+1 Πολύ θόρυβος για το τίποτα (ή για διαφήμιση) έτσι και αλλιώς δεν υπάρχουν στην Ελλάδα ανάγκες για

μεγαλύτερες ταχύτητες ας φτιάξουν πρώτα τα adsl δίκτυά τους και μετά το συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ακριβώς. Γι'αυτό όταν λέμε για το VSDL "Αν είσαι στα 500 μέτρα θα πιάνεις 50Mbit/sec" είναι λάθος. Ελπίζω να το καταλάβουν όλοι αυτό και να μην πέφτουν θύματα μάρκετινγκ.

 

Μόνο όταν έχουμε FTTC θα έχουμε σοβαρές ταχύτητες. By the way, τί ακριβώς κάνει 2.5 χρόνια ο ΟΤΕ;

 

μα για FTTC μιλάω και το "500 μέτρα για 50mbit" το είπα για FTTC όχι για VDSL από Α/Κ...

 

Τι κάνει? σκάβει σε διάφορες περιοχές για να περάσει ίνες και νέα KV, αλλά με τους δήμους να ζητάνε τα μαλλιοκέφαλα τους για σκάψιμο και με την κρίση που έχουμε, οι ρυθμοί έπεσαν σημαντικά...

 

ελπίζω με το νέο κανονισμό για την διέλευση να διευκολυνθεί κάπως το όλο θέμα...

 

 

Πρέπει να είμαι γύρω στα 16dB αν θυμάμαι καλά. Forthnet έχω, δεν έχω αλλάξει ποτέ. Πρόσφατα είχα και ένα gap στο συχνοτικό φάσμα και κλείδωνα ακόμα χαμηλότερα, αλλά το φτιάξανε.

 

16db είναι 1km και κάτι ψιλά, ούτε για πλάκα 300 μέτρα από το DSLAM...

 

+1 Πολύ θόρυβος για το τίποτα (ή για διαφήμιση) έτσι και αλλιώς δεν υπάρχουν στην Ελλάδα ανάγκες για

μεγαλύτερες ταχύτητες ας φτιάξουν πρώτα τα adsl δίκτυά τους και μετά το συζητάμε.

 

ναι ας πετάξουν λεφτά για το χαλκό για να φτιάξουν το adsl και όχι FTTC ή FTTH που είναι το μέλλον :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο σχεδόν είναι, τουλάχιστον στις πόλεις όπου τα περισσότερα τηλ. κέντρα έχουν DSLAM για τη σύνδεση στο ΑΤΜ.

Το θέμα είναι FTTC (fiber to the CABINET), όπου Cabinet ένα νέο καφάο στα 50 μέτρα το πολύ από την επιχείριση.

 

 

16dB, μάλιστα. Φαντάσου τί γίνεται στο DSLAM της περιοχής ή αν έχουν στρίψει μαζί τα καλώδια για να κάνουν συνδέσεις. Θυμάμαι πάντως τα λόγια τεχνικού που είχε έρθει να ελέγξει το καφαο της περιοχής μετά από παράπονά μου: "πω, πω μου βγάζει πολύ θόρυβο...". Δεν ξέρω αν ήθελε να πει θόρυβο ή απόσβεση. Πάντως είναι ενδεικτικό για την ποιότητα του δικτύου.

 

 

Προφανώς ούτε συζήτηση για βελτίωση του χάλκινου δικτύου μέχρι το τηλ. κέντρο. Ας φέρουν τα νέα καφάο σε κάθε τετράγωνο με την οπτική ίνα και από εκεί και έπειτα όποιος έχει πρόβλημα, φτιάχνεται το χάλκινο δίκτυο σε αυτά τα 30-50 μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το ίδιο σχεδόν είναι, τουλάχιστον στις πόλεις όπου τα περισσότερα τηλ. κέντρα έχουν DSLAM για τη σύνδεση στο ΑΤΜ.

Το θέμα είναι FTTC (fiber to the CABINET), όπου Cabinet ένα νέο καφάο στα 50 μέτρα το πολύ από την επιχείριση.

 

το 500 μέτρα που λέω είναι για την χειρότερη των περιπτώσεων με FTTC...

 

16dB, μάλιστα. Φαντάσου τί γίνεται στο DSLAM της περιοχής ή αν έχουν στρίψει μαζί τα καλώδια για να κάνουν συνδέσεις. Θυμάμαι πάντως τα λόγια τεχνικού που είχε έρθει να ελέγξει το καφαο της περιοχής μετά από παράπονά μου: "πω, πω μου βγάζει πολύ θόρυβο...". Δεν ξέρω αν ήθελε να πει θόρυβο ή απόσβεση. Πάντως είναι ενδεικτικό για την ποιότητα του δικτύου.

 

ή είσαι πράγματι σε 1km πάνω κάτω απόσταση, που είναι το πιο πιθανό...

 

Προφανώς ούτε συζήτηση για βελτίωση του χάλκινου δικτύου μέχρι το τηλ. κέντρο. Ας φέρουν τα νέα καφάο σε κάθε τετράγωνο με την οπτική ίνα και από εκεί και έπειτα όποιος έχει πρόβλημα, φτιάχνεται το χάλκινο δίκτυο σε αυτά τα 30-50 μέτρα.

 

έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...