Προς το περιεχόμενο

Debian VS Arch


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δώστε μου λόγους για να μετακινηθώ από το αγαπημένο μου Debian στο Arch. Τρίτωνα, το θέμα για σένα είναι. :mrgreen:

 

Έχουμε και λέμε. Και οι δύο διανομές είναι rolling (δε χρησιμοποιώ το stable). Ξέρω τα ins and outs του Debian και πως είναι «στημένο». Υπάρχει τρομερός όγκος πολύτιμων πληροφοριών για το οτιδήποτε, ενώ μπορώ να στήσω Apache-MySQL-PHP με μία και μόνο εντολή, χάρη στο εξαιρετικό σύστημα διαχείρισης πακέτων.

 

Όλα αυτά με κάνουν να είμαι 100% ικανοποιημένος από το Debian και να μη θέλω να αλλάξω. Από την άλλη, έχω και λίγο... ανήσυχο πνεύμα, οπότε γιατί όχι;

 

:)

 

Δώστε μου κάποιους λόγους [εάν υπάρχουν] για να αλλάξω στρατόπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουσιαστικός λόγος δεν υπάρχει.

 

1. για την ευκολία εγκατάστασης non-free πακέτων.

2. για το BSD-style init

3. για το εξαιρετικό wiki

4. για συναισθηματικούς λόγους (pacman)

5. για την κοινότητα με φιλοσοφία kiss και "αλλάζω wm κάθε βδομάδα και τώρα φτιάχνω έναν δικό μου"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6.bleeding edge.

7.vanilla.

 

Ξεκινα το σε vbox στο debian σου ωστε να δεις τι και πως.

 

 

για να αλλάξω στρατόπεδο.

 

Στο Arch οι υπηρεσιες ειναι πιο λιγες. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια δοκιμή σε virtual-box λέει πλάκα-πλάκα. :)

 

Από... «σιγουριά» πως τα πάει; Π.χ. ακόμα και στο Sid, δε φοβάμαι μήπως περάσει κάνα πακέτο που θα γκρεμίσει τα πάντα. Με εξαίρεση τις περιόδους που κάποια έκδοση μεταβαίνει σε stable, ακόμα και τα unstable repositories είναι πολύ οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ενα update προκειται να προκαλεσει μεγαλες αλλαγες τοτε θα το δεις στις ανακοινωσεις στην κεντρικη σελιδα του Arch.Πχ

 

http://www.archlinux.org/

 

http://www.archlinux.org/news/libpnglibtiff-rebuilds-move-from-testing/

 

Ακομη αν υπαρχει καποια σοβαρη αλλαγη σε καποιο πακετο, ο pacman θα σου βγαλει σχετικο σχολιο.

 

buglist υπαρχει εδωθε https://bugs.archlinux.org/

 

Εφοσον ενημερωνεις το συστημα σου τακτικα και κοιτας την αρχικη σελιδα για ανακοινωσεις δεν εχεις καποιο προβλημα.

 

Επισης o pacman και γενικα το Arch δεν πειραζει τιποτα απο μονο του ουτε παιρνει πρωτοβουλιες.Ολα ειναι στο χερι του χρηστη.

 

Κοινως το στηνεις μια φορα οπως θες και παραμενει ετσι.

 

Ριχτο στο vbox, παιξε καμια βδομαδα και εδω ειμαστε.

 

Προσωπικα , μετα απο ~3 χρονια debian (testing) πηγα σε arch κυριως για την απλοτητα του και το bleeding edge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι αν ξέρεις καλά το debian Θα σου φάνει περιέργη η μετάβαση. Από την άλλη όμως έχει φοβέρο wiki/userbase και ότι θες θα το βρεις σε ελάχιστο χρόνο.

 

Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ με τους προλαλλήσαντες (και το AUR είναι μεγάλο αβαντάζ μερικές φορές!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από... «σιγουριά» πως τα πάει; Π.χ. ακόμα και στο Sid, δε φοβάμαι μήπως περάσει κάνα πακέτο που θα γκρεμίσει τα πάντα. Με εξαίρεση τις περιόδους που κάποια έκδοση μεταβαίνει σε stable, ακόμα και τα unstable repositories είναι πολύ οκ.

 

Το μόνο σοβαρό που προέκυψε μέσα σε ~2 χρόνια χρήσης, ήταν ένα "θεματάκι" με το udev που, όποτε θυμόταν δεν γινόταν boot. Aν και όταν βλέπω kernel, μαζί με udev και κανά Χ με πιάνει ένα ελαφρύ άγχος, δεν θυμάμαι τίποτα άλλο φοβερό. Τον περισσότερο καιρό ζωάρα με το arch, που διάβασα και κάπου εδώ μέσα :P

 

(και το AUR είναι μεγάλο αβαντάζ μερικές φορές!)

 

Πράγματι. Μία φορά που προσπάθησα να φτιάξω ένα deb από sources για ένα φίλο τα παράτησα στο 10λεπτο. Μου φάνηκε φοβερά περίπλοκο σε σχέση με το πόσο έυκολα φτιάχνεις ένα PKGBUILD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Arch είναι στο σωστό χρώμα, όπως είναι το παίρνεις και το πετάς στην θάλασσα :mrgreen:

Πέρα από την πλάκα έχω σκοπώ να το περάσω στο desktop μου, βέβαια δεν μπορώ να κάνω κάποια σύγκριση ακόμα, γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει Arch σοβαρά, παρά μόνο 2-3 install και το αρχικό configuration. Ακόμα όμως και να με κερδίσει το Arch, το Debian πάντα θα έχει μια θέση μες την καρδια μου και στους servers μου! ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε όσα έχουν πει οι προλαλήσαντες +1

 

μερικές μέρες τώρα κάνω δόκιμες με software raid and lvm με btrfs filesystem για να βάλω μια τάξη στους δίσκους μου

ο debian server είναι ακόμα φυσικά στην θέση του άλλα με της λίγες δοκιμές που έχω κάνει δεν τον βλέπω καλά καθόλου

είναι απίστευτο το πόσο εύκολα στήθηκε το raid από το live cd του arch, μετά από το installer κάνεις εγκατάσταση το σύστημα, reboot και είσαι up&running

έκανα διάφορες δοκιμές για το OS που θα έβαζα αλλά με arch & samba πραγματικά στούμπωσε για τα καλά το δίκτυο με 115ΜΒ/s (το ξέρω δεν γίνετε αλλά και με rsync το ίδιο νούμερο πείρα)

θα κάνω και άλλες δοκιμές φυσικά και μετά θα πάρω την απόφαση εάν θα μείνει και στο server η θα βάλω κάτι άλλο

το debian μου έσπασε λίγο τα νευρά πάντως μιας και δεν έχει gdisk στο installer αλλά και μετά το reboot δεν έβλεπε τα array raid1(boot/root) και raid5(file-server) και επρεπε να κανω chroot, mdadm --stop ,mdadm --assemble bla bla για να δει σωστά το array

φυσικά για ότι και να αποφασίσω για το server μου η γνώμη μου για debian θα είναι η ίδια, απλά RESPEKT !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...