Προς το περιεχόμενο

Κολλέγια και Δίδακτρα


zeniath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν θα ήθελα από σπουδαστές ή αποφοίτους των διαφόρων κολλεγίων στην Αθήνα να μου πουν πόσα είναι τα ετήσια δίδακτρα (προπτυχιακές σπουδές) αν είναι δυνατόν.

 

IST, NYC, BCA, Deree κλπ.

 

Δεν ενδιαφέρομαι για να ξεκινήσει να πέφτει ξύλο ΑΕΙ/ΤΕΙ vs Κολλεγίων τα κόμπλεξ παρακαλώ αλλού.

 

Όλα δεν αναφέρουν ποσό και από την μία ακούω για 5.000/χρόνο και από την άλλη έχω γνωστούς με 3.500-3.700/χρόνο και δε ξέρω τι παίζεται, μειώθηκαν οι τιμές λόγω κρίσης η τίποτα τέτοιο;

 

Ξαναλέω, παρακαλώ απλά ενημέρωση στα Δίδακτρα τίποτα παραπάνω, ούτε αναγνώριση από Ελληνικό Δημόσιο ούτε τίποτα παρεμφερές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν θα ήθελα από σπουδαστές ή αποφοίτους των διαφόρων κολλεγίων στην Αθήνα να μου πουν πόσα είναι τα ετήσια δίδακτρα (προπτυχιακές σπουδές) αν είναι δυνατόν.

 

IST, NYC, BCA, Deree κλπ.

 

Δεν ενδιαφέρομαι για να ξεκινήσει να πέφτει ξύλο ΑΕΙ/ΤΕΙ vs Κολλεγίων τα κόμπλεξ παρακαλώ αλλού.

 

Όλα δεν αναφέρουν ποσό και από την μία ακούω για 5.000/χρόνο και από την άλλη έχω γνωστούς με 3.500-3.700/χρόνο και δε ξέρω τι παίζεται, μειώθηκαν οι τιμές λόγω κρίσης η τίποτα τέτοιο;

 

Ξαναλέω, παρακαλώ απλά ενημέρωση στα Δίδακτρα τίποτα παραπάνω, ούτε αναγνώριση από Ελληνικό Δημόσιο ούτε τίποτα παρεμφερές.

 

καλο ειναι να περασεις και να παρεις τιμες

μιας και παντα προσπαθουν να σπρωξουν κατι παραπανω

πχ προπτυχιακη προετοιμασια και τα σχετικα...

 

bca

προπτυχιακα ηταν κοντα στα 8000/ετος πριν απο 3-4 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε θα σου πω εγω. εχω παει στο NYC και στο IST να ρωτησω και μ εχουνε πει. λοιπον . καταρχας πριν σου πω τιμες θα σε ενημερωσω για κατι αλλο που ισως δεν ξερεις. στο IST αν εισαι ηδη αποφοιτος ΙΕΚ σε καποια ειδικοτητα και θες να πας στο ΙST στην ιδια ειδικοτητα κερδιζεις εναν χρονο. δλδ κανεις 2 ετη αντι 3. πραγμα καλο γτ γλυτωνεις μερικες χιλιαδες ευρω. επεισης και στα δυο παραπανω κολλεγια γινετε εκπτωση αν εισαι ανεργος ή αν καποιος απο την οικογενεια σου εχει αναπηρια. στο NYC οταν πηγα με ρωτησανε αν εχω κανα πτυχειο στα αγγλικα και τους ειπα εχω το LOWER ,αλλα επειδη το εχω 4 χρονια μου ειπανε πως δεν υσχιει και πως πρεπει να κανω 1 χρονο εξτρα για να ειμαι ετοιμος και καλα να κανω μαθηματα στα αγγλικα. παπαριες ειναι αυτα προπαγανδα τελειως για να φας + ενα χρονο, αλλα αμα τους πιεσεις λιγο κλπ πιστευω τον γλυτωνεις τον εξτρα χρονο.

ας περασουμε στο ψητο. εξαρτατε την ειδικοτητα που θες. εγω ηθελα κατι με πληροφορικη οποτε στο NYC υπαρχουνε 2 προγραμματα το ενα ειναι με το New York Empire state univ. και το αλλο με το Αγγλικο πανεπιστιμιο του Νοργιτς.

το αγγλικο ητανε πανακριβο οποτε δεν ασχοληθηκα . ρωτησα λεπτομεριες γαι το αμερικανικο το οποιο ειναι και καλυτερο νομιζω σε καταταξη.

 

λοιπον για να περασεις καθε ετος πρεπει να περνας τον χρονο 8 μαθηματα. ο χρονος χωριζετε σε 2 εξαμηνα. Οκτομβ-Φεβρουαρ. και Φεβρουαριο-μαιο. το καθε μαθημα κοστιζει 755 ευρω. δηλαδη θες 6040 τον χρονο. δεν ειναι και ασχημα, αμα εδινες πανελληνιες και περναγες επαρχια θα ετρωγες περισσοτερα μαλλον. επεισης αμα θες μπορεις να το κανεις παρτ ταιμ δλδ να τελειωσεις σε 6 χρονια και να δινεις τα μισα τον χρονο. πραγμα που δν συνιστω. αμα θες και αλλες λεπτομεριες σχετικα με το NYC πες.

 

Παμε για το IST τωρα. καταρχας το IST με το που πας και μπαινεις μεσα γεμιζει το ματι σου. ειναι πολυ ωραιο και εντυπωσιακο.εχει περισσοτερες ειδικοτητες σε καθε τομεα απο το NYC , και το κτηριο εινα ιτεραστιο και χλιδατο σε αντιθεση με το αλλο του NYC που ναι μεν ητανε χλιδατο αλλα ψιλο τρυπα μου φανηκε. ειχα παει και ειχα ρωτησει τιμες κλπ αλλα ελειπε η υπευθηνη και με εξυπηρετισε μια κυρια που δεν ηξερε πολλες λεπτομεριες. οι τιμες πανω κατω ητανε σαν του NYC .και συνεργαζονται με το πανεπιστημιο του Herdεforshire (καπως ετσι δλδ ) .

 

καλυτερα βεβαια να πας να ριξεις μια ματια μονος σου. εγω αν επρεπε να διαλεξω θα διαλεγα σιγουρα το IST. γιατι προτων εχω τελειωσει ΙΕΚ οποτε θα κανω ενα χρονο λιγοτερο και δευτερον μου φαινεται πιο αξιοπιστο. επεισης κατι σημαντικο που δεν θα σου πουνε σε κανενα μαλλον. τα διδακτρα καθε χρονο αυξανονται. πυστευω το να πας σε κολλεγιο ειναι καλη λυση αμα μετα απο αυτο θες να την κανεις καμοια αγγλια σκωτια κλπ να κανεις ενα μεταπτυχιακο και να ζησεις εξω. αυτα απο μενα. σορρυ για το μεγαλο κειμενο!

 

α και να πω πως τελικα δεν πηγα σε κανενα ακομα. μην νομιζεις πως υποστιριζω καποιο επειδη παω σε αυτο :P αλαλ μαλλον θα παω απο σεπτεμβρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά επειδή σκέφτομαι μια αλλαγή πλεύσης σπουδών (ποτέ δεν είναι αργά) σκεφτόμουνα το IST. Το μόνο θέμα μου είναι το θέμα των διδάκτρων αυτήν τη στιγμή.

 

Θα περάσω να ρωτήσω τιμές και διάφορα επιπλέον απλά θα ήθελα ένα heads up από πριν να ξέρω τι να περιμένω.

 

Ενδεικτικά (εκτός αν θυμάμαι λάθος δλδ θα το τσεκάρω) στην Βακαλό είναι ~3700/χρόνο και τα ίδια πάνω κάτω στο BCA (Ναυτιλιακά) από 2 φίλους. Γι'αυτό απορώ με το 6.000+/χρόνο που μου λες. Αλλά και πάλι δεν παίρνω όρκο θα το ξανατσεκάρω μαζί τους μήπως και ήταν τιμές εξαμήνου να το σιγουρέψω και θα περάσω και από τα Κολλέγια που θα με ενδιέφεραν να ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά επειδή σκέφτομαι μια αλλαγή πλεύσης σπουδών (ποτέ δεν είναι αργά) σκεφτόμουνα το IST. Το μόνο θέμα μου είναι το θέμα των διδάκτρων αυτήν τη στιγμή.

 

Θα περάσω να ρωτήσω τιμές και διάφορα επιπλέον απλά θα ήθελα ένα heads up από πριν να ξέρω τι να περιμένω.

 

Ενδεικτικά (εκτός αν θυμάμαι λάθος δλδ θα το τσεκάρω) στην Βακαλό είναι ~3700/χρόνο και τα ίδια πάνω κάτω στο BCA (Ναυτιλιακά) από 2 φίλους. Γι'αυτό απορώ με το 6.000+/χρόνο που μου λες. Αλλά και πάλι δεν παίρνω όρκο θα το ξανατσεκάρω μαζί τους μήπως και ήταν τιμές εξαμήνου να το σιγουρέψω και θα περάσω και από τα Κολλέγια που θα με ενδιέφεραν να ξέρω.

 

Οσο αυξανονται τα ετη ειναι περισσοτερα τα χρηματα το χρονο(τουλαχιστον για το BCA).Μου εχουν πει αλλα τωρα δε θυμαμαι ποσα καθε ετος.Παρε ενα τηλ. νομιζω θα σε ενημερωσουν,επισης πρεπει να υπαρχουν και ευκολιες πληρωμης(με δοσεις κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιωμένο (μόλις) από έναν φίλο που παρακολουθεί όπως είπα μαθήματα για Ναυτιλιακά είναι 8000/χρόνο στο BCA να δούμε και τα άλλα.

 

Από την άλλη φίλος στην Ιταλία (Ανκόνα) πληρώνει δίδακτρα στο Πανεπιστήμιο για Πολιτικός Μηχανικός 600(!) ευρώ τον χρόνο. Δεν κάνει πλάκα, το μάξιμουμ είναι γύρω στα 2700 το έτος για Ιατρική. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μπω ΑΕΙ είχα ενδιαφερθεί κ εγώ στo Mediterranean College και μου είχε πει ακριβώς αυτό:

"Ξέρω ότι το ζήτημα των χρημάτων είναι το κύριο άγχος σου αλλά δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς"

*βγάζει κομπιουτεράκι "είναι μόνο 6800 τον χρόνο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Deree θα σου πάει γύρω στα 35.000 συνολικά μέχρι να τελειώσεις.

 

Παίζουν και κάποιες μικρές εκπτώσεις αν είσαι αριστούχος....γύρω στο 20% των διδάκτρων.

 

Ακριβό, ακριβό αλλά δεν συγκρίνεται με Κ Α Ν Ε Ν Α!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35.000? :cry:

 

Kαι ποσοι αριστουχοι θα υπαρχουν ? Στο ΙΕΚ που πηγα παντως, ο πρωτος της ταξης ειχε δωρεαν υποτροφια καθε εξαμηνο. Ενας απο ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι ποσοι αριστουχοι θα υπαρχουν ?

 

Το λογικό είναι κάποιος αριστούχος να δώσει πανελλήνιες και να περάσει στην σχολή της επιλογής του......οπότε λογικά στο deree δεν υπάρχουν πολλοί. Σίγουρα πάντως υπάρχει ΜΙΑ αριστούχος :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογικό είναι κάποιος αριστούχος να δώσει πανελλήνιες και να περάσει στην σχολή της επιλογής του......οπότε λογικά στο deree δεν υπάρχουν πολλοί. Σίγουρα πάντως υπάρχει ΜΙΑ αριστούχος :lol:

 

O αριστουχος βεβαια που μπορει να δωσει και τοσα λεφτα δεν παει στο Deree αλλα βγαινει κατευθειαν για εξω , Αγγλια ή Αμερικη. 35 χιλιαρικα παντως δεν θα τα εδινα, οσο αριστουχος και να ημουν. Υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες.

 

πχ η Ιταλια που ειπε ενα αλλο παιδι ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O αριστουχος βεβαια που μπορει να δωσει και τοσα λεφτα δεν παει στο Deree αλλα βγαινει κατευθειαν για εξω , Αγγλια ή Αμερικη. 35 χιλιαρικα παντως δεν θα τα εδινα, οσο αριστουχος και να ημουν. Υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες.

 

πχ η Ιταλια που ειπε ενα αλλο παιδι ... :)

 

Μην τα λες σε μένα, εγώ τα ξέρω και έκανα κύρηγμα ένα 6μηνο μπας και της αλλάξω γνώμη...... αλλά η βλαμμένη δεν ήθελε να χάσει το τσιγάρο από τις εξόδους, τον ήλιο, την θάλασσα και τον greek lover που μας έχει φορτωθεί ffs :lol:

 

Τώρα βέβαια θέλει να φορτωθεί στον big bro γιατί δεν αντέχει άλλο στο οικογενειακό σπίτι αλλά....ήρθε η ώρα της τιμωρίας...ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...