Προς το περιεχόμενο

Κολλέγια και Δίδακτρα


zeniath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Btw, αυτο που παρατηρησα οσον αφορα την συγκριση μεταπτυχιακου του ΕΚΠΑ και μεταπτυχιακου σε ξενο πανεπιστημιο μεσω κολλεγιου:

 

ΚΑΜΙΑ σχεση η δυσκολια των εργασιων και το ποσο ευκολα εμπαιναν υψηλες βαθμολογιες. Στο μεταπτυχιακο του UCLAN (που εκανα μεσω του AMC College), οι Αγγλοι καθηγητες εβαζαν συνεχως παλουκια και ο αριστος βαθμος ηταν το max 75%, μας κοπηκαν τα ποδια οταν ειδαμε τετοιους κ χαμηλοτερους βαθμους (οταν στο ελληνικο πανεπιστήμιο ειχαμε μαθει σε 9αρια-10αρια).

Επισης, στο ιδιωτικό πανεπιστημιο, οι 4 απ'τους 8 που ημασταν στο μεταπτυχιακο κοπηκαν, δεν πηραν ποτέ τον τιτλο (και ας είχαν σκασει 7.500€). Στο αντιστοιχο μεταπτυχιακο του ΕΚΠΑ τους περασαν ολους, ακομα και τους κακους-μετριους φοιτητες και μαλιστα με 8+...και μετα αναρωτιουνται μερικοι γιατι πολλοι κατοχοι μεταπτυχιακου με αριστα δεν ξερουν να κανουν καλα την δουλεια τους...

 

Αυτα οσον αφορα την εμπειρια μου και στην αθανατη Φιλοσοφικη αλλα και στο κολλεγιο. (Μην αναφερθω καν στην συγκριση που αφορα οργανωση, καθαριότητα, υποδομες, υποστηριξη φοιτητων, επαφη με καθηγητες...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μαλλον δεν εχεις εμπειρία απο το ποσο "ευκολα" μπαίνουν οι βαθμοί στις υψηλοβαθμες πανεπιστημιακες σχολές. Η φιλοσοφική δε νομιζω πως εχει κανα ιδιαιτερο επιπεδο δυσκολίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν εχεις εμπειρία απο το ποσο "ευκολα" μπαίνουν οι βαθμοί στις υψηλοβαθμες πανεπιστημιακες σχολές. Η φιλοσοφική δε νομιζω πως εχει κανα ιδιαιτερο επιπεδο δυσκολίας

Ιατρική οδοντιατρική Πολυτεχνείο που έχω εμπειρία τελειώνουν όλοι και ελάχιστος βαθμός διπλωματικής είναι το 7.5 με μέσο το 9.

 

Δεν ξέρω κανένα που να ήθελε να τελειώσει και να μην τελείωσε μεταπτυχιακό στο ΑΠΘ.

 

Αν έχεις κάποια στραβή έδρα υπόψιν σου πες μου απλά για την συζήτηση.

Υπόψιν δε λέω ότι είναι εξίσου εύκολα με την φιλοσοφική. Είναι δύσκολα αλλά δε σε διώχνει κανένας ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φιλοσοφική δε νομιζω πως εχει κανα ιδιαιτερο επιπεδο δυσκολίας

Εχεις περασει απο ολα τα τμηματα της φιλοσοφικης σχολης ή εχεις φιλους σε ολα και το ξερεις αυτο; Ή μιλαμε απλα για αλλη μια γενικευση;

Αν δεν ειχε κανα ιδιαιτερο επιπεδο δυσκολιας οπως λες, τοτε ολοι θα επρεπε να τελειώνουν οποιοδηποτε τμημα της στα 4 χρονια, σωστα; :) check again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Όσον αφορά τα κολλέγια έχω εμπειρία απο το πρόγραμμα φυσικοθεραπείας του QMU σε συνεργασία με το akmi. Όσον αφορά τον τρόπο που μπαίνουν οι βαθμοί και για τον αν υπάρχει πλήρη αξιοκρατία αρκεί να πω ότι στα κολλέγια το 35 θα το κάνουν 40% και το 67% θα το κάνουν 71%. Αυτό συμβαίνει γιατί σε εργασίες πρώτον που βαθμολόγη μόνο ο καθηγητής του κολλεγίου έχει την ευχέρεια να βάλει ότι βαθμό θέλει στην δεύτερη περίπτωση που βαθμολόγη αυτός και blind ο καθηγητής του Πανεπιστημίου έξω προκύπτει ένας μέσος όρος οπότε πάλι κάτι προς τα πάνω κερδίζει ο φοιτητής και στην τρίτη περίπτωση (κυρίως πτυχιακές) που βαθμολόγη ο καθηγητής του κολλεγίου του Πανεπιστημίου έξω και ένας αλλος examiner από πανεπιστήμιο έξω πάλι η βαθμολογία προκύπτει σε μέσο όρο. Έχοντας πάρει μέρος ως εκπρόσωπος σε examboard Πάντα οι βαθμοί τον καθηγητών του κολλεγίου ήταν 15 ακόμα και 20% υψηλότεροι. Ένας από τους λόγους που συμβαίνει αυτο το φαινόμενο είναι γιατί στην Ελλάδα είτε είναι ΤΕΙ πόσον μάλλον στα κολλέγια πέρα από τους course leaders κανένας άλλος δεν είναι full time η με πολλές ώρες part time καθηγητής συνεπώς η εμπειρία του είναι μικρή 10-30 γραπτά τον χρόνο και φυσικά την δουλειά την βλέπει ως κάτι εχτρα στο εισόδημα του και πολλές φορές τίποτα παραπάνω ενώ στο UK πολλές φορές καθηγητές και ιδικά αυτοί που είναι υπεύθυνη μαθημάτων το ίδιο το πανεπιστήμιο τους περιορίζει να εργάζονται αλλού εκτός και αν αφορά κάποιο ερευνητικό project.

 

2) θα αναρωτηθεί κανείς πού πάνε τόσα λεφτά που δίνουμε τις σπουδές στο κολλέγιο συνήθως από 5500-7800€. Ανάλογα με την συνεργασία που έχει το κολλέγιο με το κάθε πανεπιστήμιο έξω οφείλει να παραχωρεί ένα ποσό των διδάκτρων σε αυτό. Για παράδειγμα στον δικό μου πρόγραμμα από τα 6500 σε ΜΟ που έδινα τα 1800 (καθαρό ποσό) πηγενε στο πανεπιστήμιο επάνω. Λίγο κάποιος να κατέχει από ελεύθερο επάγγελμα θα καταλάβει ότι τελικά ο κολλέγιο δεν αποκομίζει τεράστιο καθαρό κέρδος πιστεύω ότι το καθαρό ποσό κέρδους πρέπει να είναι γύρω στα 1700 με 2200€ ανά φοιτητή άνα έτος. Το campus της Θεσσαλονίκης πλέον έχει 1300 φοιτητές οπότε κάποιος μπορεί να υπολογίσει περίπου τι τελικά βγάζει ένα κολλέγιο.

 

3) πού πάνε τα λεφτά που πέρνει το πανεπιστήμιο έξω;

 

Για το κάθε ένα πρόγραμμα ξεχωριστά υπάρχει ενας international academic moderator (περισσότερα για τον ρόλο του μπορείτε να βρείτε στο ίντερνετ η να με ρωτήσετε) αυτός είναι μισθοτος κατηγοριας 8 στο Ηνωμένο Βασίλειο αυτό πρακτικά σημαίνει ότι για την συνήθως part time δουλειά που κάνει συνήθως 17 ώρες ανά εβδομάδα (ρυθμός 0.4) έχεις ως αμοιβή το 40% του full time grade 8 μισθού (£37,075 - £46,924 (with possible progression to £52,793) ας πάρουμε έναν μέσο όρο 40.000£ μιλάμε για 16 χιλιάδες λυρες αμοιβή τον χρόνο δηλαδή ο part time moderator πρέπει μόνο αυτός να πάρει κοντά 18 χιλιάδες τον χρόνο σε εύρω. Αν σκεφτεί κανείς ότι σε ένα κολλέγιο σε ένα ξενόγλωσσω τμήμα τα άτομα είναι max 20 τότε ο Άγγλος για την δουλειά που κάνει είναι πολύ μα πολύ επιεικείς στα λεφτά που ζητάει ευτυχώς καθώς τα δίδακτρα θα έπρεπε να είναι τα διπλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Σκέφτομαι να κανω μάστερ στο Ahens Tech.Υπάρχει κανείς να εχει κάνει προπτυχιακές ή μεταπτυχιακές σπουδές στο συγκεκριμένο κολλέγιο να μου πει εντυπώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

 

Σκέφτομαι να κανω μάστερ στο Ahens Tech.Υπάρχει κανείς να εχει κάνει προπτυχιακές ή μεταπτυχιακές σπουδές στο συγκεκριμένο κολλέγιο να μου πει εντυπώσεις?

Νομίζω πως είναι από τις καλές επιλογές για τεχνολογία. Γνωρίζω πως έχει πολύ καλή σύνδεση με αγορά εργασίας. Για τα προγράμματα που διδάσκονται είναι υπεύθυνο το http://citycollege.sheffield.eu που είναι πολύ αξιόλογο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

 

Σκέφτομαι να κανω μάστερ στο Ahens Tech.Υπάρχει κανείς να εχει κάνει προπτυχιακές ή μεταπτυχιακές σπουδές στο συγκεκριμένο κολλέγιο να μου πει εντυπώσεις?

Καλησπέρα, 

Είμαι στο πρώτο έτος σε μεταπτυχιακό στο Athens Tech. Οι εντυπώσεις είναι θετικές. Απλά να ξέρεις ότι τα μαθήματα γίνονται 1 ΠΣΚ το μήνα και το ΣΚ είναι γύρω στις 9 ώρες μάθημα σερί. Αυτό συμβαίνει γιατί οι καθηγητές έρχονται από Θεσσαλονίκη. Είναι λίγο παλούκι αυτό. Αλλά κατά τα άλλα έχει πολύ καλά προγράμματα και από ένα Πανεπιστήμιο που είναι τοπ παγκοσμίως. Αν θες κάτι άλλο πες μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τί γνώμη έχετε για το Deree? 

 Όντας φοιτητής του, σου λέω ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει καλύτερο από όλες τις απόψεις. Απλά το κόστος είναι πολύ υψηλό. Όμως δεν μετανοιώνεις το παραμικρό ευρώ, τα παίρνεις όλα πίσω και με το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν γνωριζω περι κολλεγιων κλπ ειναι το athens tech ενα πανπιστημιο απο τα τοπ παγκοσμιως? Δλδ πχ σε τι θεση τοπ 100 η τοπ 10000?

Το Athens Tech δεν είναι πανεπιστήμιο. Το πανεπιστήμιο του Sheffield όμως του οποίου τα προγράμματα διδάσκονται στο Athens Tech είναι συχνά σε λίστες top 100 κόσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Athens Tech δεν είναι πανεπιστήμιο. Το πανεπιστήμιο του Sheffield όμως του οποίου τα προγράμματα διδάσκονται στο Athens Tech είναι συχνά σε λίστες top 100 κόσμου.

Με τι πτυχιο βγαινεις ? Λεει  Sheffield university η With collbaration of shefield?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι πτυχιο βγαινεις ? Λεει  Sheffield university η With collbaration of shefield?

 Όλα τα κολλέγια δίνουν πτυχία από έξω.

 

Δηλαδή το πτυχίο σου θα είναι ακριβώς το ίδιο σαν να σπούδασες στο Sheffield με την διαφορά ότι σε αναλυτική βαθμολογία (αν ζητήσει ας πούμε κάποιος κάποτε) φαίνεται ότι τα μαθήματα τα έχεις κάνει στο Athens Tech στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όλα τα κολλέγια δίνουν πτυχία από έξω.

 

Δηλαδή το πτυχίο σου θα είναι ακριβώς το ίδιο σαν να σπούδασες στο Sheffield με την διαφορά ότι σε αναλυτική βαθμολογία (αν ζητήσει ας πούμε κάποιος κάποτε) φαίνεται ότι τα μαθήματα τα έχεις κάνει στο Athens Tech στην Ελλάδα.

 Ελα δεν γνωριζα οτι βγαινει πτυχιο απο το Πανεπιστημιο του αξωτερικου. Ενδιαφερον αρκετα θα ελεγα. Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...