Προς το περιεχόμενο

Κολλέγια και Δίδακτρα


zeniath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Ελα δεν γνωριζα οτι βγαινει πτυχιο απο το Πανεπιστημιο του αξωτερικου. Ενδιαφερον αρκετα θα ελεγα. Thanks

Ναι το πτυχίο είναι κανονικότατα του Πανεπιστημίου. Στον τόπο σπουδών που φαίνεται στην αναλυτική βαθμολογία, όπως είπε ο φίλος, πατάει ο ΔΟΑΤΑΠ και δε δίνει ακαδημαϊκή αναγνώριση που χρειάζεται για να κάνει κάποιος μεταπτυχιακό - διδακτορικό σε ελληνικό δημόσιο Πανεπιστήμιο καθώς και για να εργαστεί σε ακαδημαϊκή θέση. Αν δε σε απασχολεί κάτι τέτοιο δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Όλα τα κολλέγια δίνουν πτυχία από έξω.

 

Δηλαδή το πτυχίο σου θα είναι ακριβώς το ίδιο σαν να σπούδασες στο Sheffield με την διαφορά ότι σε αναλυτική βαθμολογία (αν ζητήσει ας πούμε κάποιος κάποτε) φαίνεται ότι τα μαθήματα τα έχεις κάνει στο Athens Tech στην Ελλάδα.

Πουθενά δεν φαίνεται ότι σπούδασες Ελλάδα. Τουλάχιστον σε εμένα στην αναλυτική δεν αναφέρει κάτι. Επίσης το Athens Tech είναι το μόνο κολλέγιο στην Ελλάδα απ' ότι γνωρίζω που δεν λειτουργεί με την μέθοδο franchise όπως τα υπόλοιπα. Είναι κανονικά κομμάτι του Sheffield. Οι καθηγητές έρχονται από Θεσσαλονίκη όπου διδάσκουν κανονικά στο City College και είναι καθηγητές του Sheffield.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναγνωρίζονται τα πτυχία αυτά, μην χάνετε άδικα τα λεφτά σας.

Και μπείτε με σοβαρότητα στον ΔΟΑΤΑΠ και δείτε τι λέει. Πρέπει να έχεις βγάλει το Πανεπιστήμιο
στο εξωτερικό και όχι στην Ελλάδα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναγνωρίζονται τα πτυχία αυτά, μην χάνετε άδικα τα λεφτά σας.

Και μπείτε με σοβαρότητα στον ΔΟΑΤΑΠ και δείτε τι λέει. Πρέπει να έχεις βγάλει το Πανεπιστήμιο

στο εξωτερικό και όχι στην Ελλάδα.

Αναγνωρίζονται κανονικά από τον ΣΑΕΠ όμως και επίσης εδώ και 3-4 χρόνια υπάρχει κανονικά η δυνατότητα συμμετοχής των απόφοιτων Κολλεγίων σε προκηρύξεις ΑΣΕΠ.

 

Ο ΔΟΑΤΑΠ έχει απλά το γνωστό σκάλωμα για το οποίο φημίζεται το Ελληνικό κράτος (ο θεός να το κάνει).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζουν και κάποιες μικρές εκπτώσεις αν είσαι αριστούχος....γύρω στο 20% των διδάκτρων.

 

Ακριβό, ακριβό αλλά δεν συγκρίνεται με Κ Α Ν Ε Ν Α!!!

Εγώ ξέρω απο φίλη μου οικονομολόγο πως ειναι πολύ πιο απλοϊκά τα αντίστοιχα μαθήματα συγκριτικά με ΑΣΟΕ ή ΠΑΠΕΙ (είχε φίλη που σπούδαζε οικονομικά εκει και της έκανε ιδιαίτερα -ενώ η ίδια ήταν φοιτήτρια στο ΠΑΠΕΙ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναγνωρίζονται τα πτυχία αυτά, μην χάνετε άδικα τα λεφτά σας.

Και μπείτε με σοβαρότητα στον ΔΟΑΤΑΠ και δείτε τι λέει. Πρέπει να έχεις βγάλει το Πανεπιστήμιο

στο εξωτερικό και όχι στην Ελλάδα.

 

Κι εγώ αυτό γνωρίζω για τον ΔΟΑΤΑΠ αλλά όπως είπα αυτό αφορά ακαδημαϊκή καριέρα στην Ελλάδα. Επίσης μπορώ να βολευτώ με την αναγνώριση του αντίστοιχου βρετανικού οργανισμού http://citycollege.sheffield.eu/frontend/articles.php?cid=229&t=Degree-and-formal-qualifications

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι απόφοιτος κολλέγιου αναγνωρισμένος από τον ΣΑΕΠ και φυσικά έχεις και τα υπόλοιπα προσόντα μπορείς να δουλέψεις απροβληματιστα και να κάνεις εγγραφή στο μητρώο διδασκόντων για ακαδημαϊκές θέσεις ιδιωτικού τομέα στην Ελλάδα (100%)

Όσον αφορά το εξωτερικό τουλάχιστον στην Αγγλία τα πτυχία έχουν άμεση αντιστοιχία με τα αντίστοιχα πτυχία επάνω μέσω του NARIC δηλαδή του αγγλικού ΔΟΑΤΑΠ με μία διαδικασία που κοστίζει λιγο νομίζω 80λυρες και πραγματοποιείται εντός 15 ημερών. Η αντιστοιχία αφορά και τα πρόγραμματα που διδάσκονται σε ελληνική γλώσσα.

Η ύπαρξη ΔΟΑΤΑΠ και ΣΑΕΠ δεν ξέρω αν υπάρχει πουθενά αλλού. Ο διαχωρισμός είναι σκέτη ελληνική κατάντια σίγουρα βολεύτηκαν αρκετοί ψηφο-πελατες στον ΣΑΕΠ τουλάχιστον όντως δουλεύουν απαντάνε σε εμαιλ και σηκώνουν τηλέφωνα κάτι είναι και αυτό αν ναι....Και πλέον συνεδριάζουν και κάνουν την δουλειά τους. Διάθεση για κατάργηση του ΣΑΕΠ δεν βλέπω να υπάρχει προς το παρόν από το κράτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εαν το Athens δεν ειναι Franchise και ειναι κανονικα παρτ του Shefield τα μαθηματα υποθετω γινονται στην αγγλικη? Τα διδακτρα ειναι επισης τα αντιστοιχα της Αγγλιας κλπ κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εαν το Athens δεν ειναι Franchise και ειναι κανονικα παρτ του Shefield τα μαθηματα υποθετω γινονται στην αγγλικη? Τα διδακτρα ειναι επισης τα αντιστοιχα της Αγγλιας κλπ κλπ?

Ναι στην Αγγλική γίνονται. Και στα υπόλοιπα υποτίθεται στην Αγγλική πρέπει να γίνονται αλλά δεν εφαρμόζεται. Για το δικό μου μεταπτυχιακό τα δίδακτρα ήταν κανονικά 8.000 ευρώ αλλά εγώ επειδή πήρα υποτροφία 50% πλήρωσα τα μισά. Λογικά και τα υπόλοιπα προγράμματα (τα μεταπτυχιακά) τόσο έχουν. Και γενικά σε αυτά τα επίπεδα κινούνται οι τιμές γενικώς όπου και να πας.

In collaboration είναι δηλαδή η σύσταση του προγράμματος γίνεται από έξω η εφαρμογή στην Ελλάδα (διαχείριση)

http://citycollege.sheffield.eu/frontend/articles.php?cid=369&t=Collaborative-programmes Είναι σαν να είσαι στην Αγγλία. Δεν έχει καμία διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στην Αγγλική γίνονται. Και στα υπόλοιπα υποτίθεται στην Αγγλική πρέπει να γίνονται αλλά δεν εφαρμόζεται. Για το δικό μου μεταπτυχιακό τα δίδακτρα ήταν κανονικά 8.000 ευρώ αλλά εγώ επειδή πήρα υποτροφία 50% πλήρωσα τα μισά. Λογικά και τα υπόλοιπα προγράμματα (τα μεταπτυχιακά) τόσο έχουν. Και γενικά σε αυτά τα επίπεδα κινούνται οι τιμές γενικώς όπου και να πας.

http://citycollege.sheffield.eu/frontend/articles.php?cid=369&t=Collaborative-programmes Είναι σαν να είσαι στην Αγγλία. Δεν έχει καμία διαφορά.

δεν ειπα το αντιθετώ ειπα in collaboration! το αν ειναι το ιδιο δεν ειναι παντα απαραίτητο για παράδειγμα το προγραμμα που εγώ ακολουθησα στο AKMI ειχε μικρες διαφορες με το αντιστοιχο του εξωτερικου ωστε να προσαρμοστεί στα ελληνικά πλαισια (ισως επειδη ηταν και παραιατρικο πτυχιο) εχω αναφέρει παραπάνω εκτενώς στο πως δουλεύουν τα κολλέγια και τι συμβάσεις υπαρχουν μπορείς να τα διαβάσεις για να μην τα ξανα αναφέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα.με ενδιαφέρει παρα πολυ η συζητηση σας και θα ηθελα να ρωτησω το εξης.ειμαι αποφοιτος λυκειου ειχα περασει στα ΤΕΙ Χαλκιδας( Ηλεκτρολογια) εκατσα ποσα χρονια αλλα τελικα δεν καταφερα να τελειωσω τη σχολη γτ ημουν απο θεωρητικη κατευθυνση.θα με ενδιεφερε να αποκτησω ενα πτυχιο στα Ναυτιλιακα γιατι καλως ή κακως ειναι απο τα λιγα επαγγελματα τωρα στην Ελλαδα που εχουν ακομη καλη απορροφηση και χρηματα.μπορω να το κανω ? Ποιο ειναι το πιο καλο σε επαγγελματικη αναγνωριση παντα.ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις βέβαια ότι επειδή ακριβώς τα Ναυτιλιακά κρατάνε ακόμα έχουν βγει μέσα στην κρίση χιλιάδες απόφοιτοι αυτού του χώρου.

 

Άρα η απορρόφηση μην περιμένεις να είναι τρομερή στην Ελλάδα. Βοηθάει υπερβολικά κάποιος γνωστός σε τέτοιες εταιρίες να ξέρεις.

 

Βέβαια η Ναυτιλία είναι ένας τεράστιος κλάδος από τους μεγαλύτερους στο κόσμο άρα ένα πτυχίο αξίζει.

 

Το πιο καλά φημισμένο κολέγιο στην Ελλάδα είναι το BCA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες.εχω κι αλλη απορια ασχετα με Ναυτιλιακα τι γνωμη εχετε για τημ HAEC( Ελληνοαμερικανικη Ενωση) εχει κανει καποιος μεταπτυχιακο εκει? Ειναι αξιοπιστη?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ναι για όσους ήμασταν ήδη στο 3-4 έτος και αλλάξαμε στο Plymouth, πήραμε Certificate of Higher Education in Shipping (aka τελειώσαμε 2ο έτος στο Shipping, Diploma παίρνεις αν τελειώσεις το 3ο, Bachelor αν τελειώσεις το 4ο, Bachelor with Honours αν κάνεις κάποια έξτρα μαθήματα για έξτρα credits)

 

Δεν βγαίνει μόνο πιο φτηνό από όσο να σπουδάσεις επαρχία, αλλά σπουδάζεις και ότι επιλέγεις, όχι ότι κάτσει συν το ότι επειδή τα σκας δεν είσαι χαλαρουίτα να μη περνάς μαθήματα.

 

Δεν λέω ότι είναι ότι καλύτερο υπάρχει στον κόσμο τα κολέγια, έχουν και αυτά τα προβλήματά τους, αλλά δεν συγκρίνονται τα οφέλη τους... Έχοντας περάσει από Ελληνική τριτοβάθμια εκπαίδευση τα λέω έτσι;

Μήπως ξέρεις φίλε μου τα δίδακτρα για το μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά στο bca college που συνεργάζεται με το university of Plymouth ? Και εάν είναι 1ή 2 χρόνια .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...