Προς το περιεχόμενο

Τι κάνουμε με τους ελεγκτές στο λεωφορείο


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 755
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ωραία, απλά διαφωνούμε, για μένα δεν είναι το ίδιο.

 

από δυο ευρώ και πάνω μετράειcool.png

 

1. To 2 ευρώ είναι για όλα και ακόμα και αν αυξηθούν ?

2. Δηλαδή αν κάποιος "παρακρατήσει" παράνομα κάποιον στο ΜΕΤΡΟ προς αεροδρόμιο δεν έχεις πρόβλημα ?

3. Άρα όσο το εισητήριο είναι κάτω από 2 ευρώ μπορούν όλοι να μπαίνουν στα ΜΜΜ χωρίς εισητήριο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.όχι

2.εκεί στο metro, ας πιάσουν τους τσαντάκηδες και τους ληστές πρώτα. mrgreen.png

3.όχι

 

4.αυτοί που μοιράζουν τα χρησιμοποιημένα εισιτήρια είναι μαλακες για σένα φαντάζομαι.

 

θα έπρεπε να σκέφτονται αλλιώς.

δεν έχεις εισιτήριο ρε φιλε? στα @@ m, εγώ μαλάκας που το πλήρωσα.δε στο δίνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, όσο είχα αυτοκίνητο, για εντός πόλης μετακινήσεις (εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων) το χρησιμοποιούσα για να με πηγαίνει ως το πάρκιν του ΜΕΤΡΟ. Στο οποίο ζήτημα να έχω μπει 2 φορές χωρίς εισιτήριο από τότε που εγκαινιάστηκε. Γιατί; Γιατί το μετρό γαμάει.

 

Αφ' ότου τράκαρα, στα λεωφορεία βαράω εισιτήριο μόνο αν θα πάρω μετρό (μιας και θα το χτυπούσα έτσι κι αλλιώς). Γιατί; Γιατί τα λεωφορεία ήταν ΠΑΝΤΑ για το μπέο, γιατί πάντα ήταν σάπια και βρώμια, γιατί κάνουν απεργίες όποτε τους καυλώσει, γιατί δεν έχουν νυχτερινό ωράριο και γιατί δεν είναι μέσο μαζικής μεταφοράς είναι μέσο αναγκαίου κακού. Ξέρω ότι παρανομώ, αλλά δε νοιώθω καθόλου άσχημα γι' αυτό, όπως δε νοιώθει κανείς καθόλου άσχημα για πάρτη μου όταν αποφασίζει να λήξει τη βάρδια μια ώρα νωρίτερα, να σταματήσει στα έβερεστ για να πάρει τυρόπιτα την ίδια στιγμή που δεν περιμένει 5" ενώ τρέχω να το προλάβω, την ίδια στιγμή που απεργεί συνεχόμενες 48ωρες λες και είναι ιδιωτικός σωφέρ και όχι "κρατικό" μονωπώλιο με επίδομα προθέρμανσης.

 

Αν μιλούσαμε για μια υπηρεσία που όχι απλώς "δούλευε" αλλά έχει δουλέψει σωστά ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ από τότε που εφευρέθηκε ο ντηζελοκινητήρας, μάγκα μου, ναι, γάμα τον παραβάτη. Αλλά τέτοια σαπίλα, αναίδεια, ασέβεια και δημοσιο-υπαλληλίκι και να τραμπουκίζεις μαθητούδια και γριές; Σε φάση, τι ακριβώς θα γίνει χειρότερο; Θα αραιώσουν τα δρομολόγια ή θα αργούν τα λεωφορεία; Χο. Χο. Χο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.εκεί στο metro, ας πιάσουν τους τσαντάκηδες και τους ληστές πρώτα. mrgreen.png

 

Αυτό δεν είναι απάντηση

 

 

 

4.αυτοί που μοιράζουν τα χρησιμοποιημένα εισιτήρια είναι μαλακες για σένα φαντάζομαι.

 

Και πάλι λες πράγματα που ποτέ δεν είπα. Μαλάκες δεν είναι, απλά ο ισχυρισμός τους ότι έχουν πληρώσει για 1,5 ώρα άρα το κάνουν ότι θέλουν δε στέκει για μένα καθώς δεν έχει κοστολογηθεί σε αυτή τη βάση το αντίτιμο. Αλλά και πάλι άσχετα με το τι θεωρώ δε πετάγομαι σα τσουτσου να τους τη λέω ούτε με ένδιαφέρει τόσο αν το κάνουν ή όχι.

 

edit:

 

Και αν ενδιαφ΄ρεται κανείς αν έχω γλιτώσει με αυτό το τρόπο χρήματα να το πω από την αρχή "ΟΧΙ" αν και έγω πετύχει παρα πολλά αφημένα εισητήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είπα ότι είπες...

απλά φαντάζομαι, με τη λογική σου έτσι είναι όντως.

δεν πετάγεσαι, κατακρίνεις όμως τον άλλον που πετάχτηκε. δηλαδή σιωπάς, έχεις όμως απαιτήσεις.

καλά , το μπουρδέλο που περιγραφει ο luci , είναι γνωστό. και πάλι δε στηρίχτηκα εκεί, γιατί έτσι δε θα πρέπε να πληρώνει κανεις.

 

στηρίχτηκα στην κοινή λογική που τόσο λείπει από τις μέρες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφ' ότου τράκαρα, στα λεωφορεία βαράω εισιτήριο μόνο αν θα πάρω μετρό (μιας και θα το χτυπούσα έτσι κι αλλιώς). Γιατί; Γιατί τα λεωφορεία ήταν ΠΑΝΤΑ για το μπέο,

 

Συμφωνώ απολυτα .... και να πω τον καημό μου .... ΡΕ μαλάκες στην ΕΘΕΛ δε μπορεί επί 10 χρόνια να περνάνε 4-5 λεωφορεία από ΧαΪδάρι προς Αθήνα στη σειρά και για Πειραιά όποτε κληρώσει το τζόκερ ... ήμαρτον !!!!

 

 

γιατί πάντα ήταν σάπια και βρώμια, γιατί κάνουν απεργίες όποτε τους καυλώσει,

 

Στις απεργίες πανω κάτω τα ίδια με το μετρό είναι (αφού τις κάνουν μαζί έτσι κι αλλιώς)

 

γιατί δεν έχουν νυχτερινό ωράριο και γιατί δεν είναι μέσο μαζικής μεταφοράς είναι μέσο αναγκαίου κακού. Ξέρω ότι παρανομώ, αλλά δε νοιώθω καθόλου άσχημα γι' αυτό, όπως δε νοιώθει κανείς καθόλου άσχημα για πάρτη μου όταν αποφασίζει να λήξει τη βάρδια μια ώρα νωρίτερα, να σταματήσει στα έβερεστ για να πάρει τυρόπιτα την ίδια στιγμή που δεν περιμένει 5" ενώ τρέχω να το προλάβω, την ίδια στιγμή που απεργεί συνεχόμενες 48ωρες λες και είναι ιδιωτικός σωφέρ και όχι "κρατικό" μονωπώλιο με επίδομα προθέρμανσης.

 

Αν μιλούσαμε για μια υπηρεσία που όχι απλώς "δούλευε" αλλά έχει δουλέψει σωστά ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ από τότε που εφευρέθηκε ο ντηζελοκινητήρας, μάγκα μου, ναι, γάμα τον παραβάτη. Αλλά τέτοια σαπίλα, αναίδεια, ασέβεια και δημοσιο-υπαλληλίκι και να τραμπουκίζεις μαθητούδια και γριές; Σε φάση, τι ακριβώς θα γίνει χειρότερο; Θα αραιώσουν τα δρομολόγια ή θα αργούν τα λεωφορεία; Χο. Χο. Χο.

 

Θα πω επίσης ...

 

- όταν οι οδηγοί δεν είναι κάφροι που

--- Μιλάνε με τη γκόμενα στο κινητό σε όλο το δρομολόγιο

--- Δεν πετάνε καφέδες στο ΙΧ που τους την "μπήκε"

--- Που δεν κορνάρουν στον συναδελφο που περνάει με το δικό του λεωφορείο λες και είναι καράβια στη μέση του πουθενά

--- δε αρχίζουν να μονολογούν/βριζουν για το μπάχαλο που γίνεται στο δρόμο

--- δε πιάνουν τη κουβέντα στο τιμόνι με τον συνάδελφο που πετάνε μέχρι το σπίτι στη λήξη της βάρδιας

--- που δεν είναι ευγενικοί όταν τους ρωτάς αν το λεωφορείο αυτό πάει κάπου

--- δεν παρατάνε το λεωφορείο για να πλακωθούν στις φάπες με μερικά πιτσιρίκια που τον έβρισαν επειδή πέρασε τη στάση

--- κλπ κλπ

 

ναι μου έχουν τύχει όλα τα παραπάνω και πολλά περισσότερα

 

δεν είπα ότι είπες...

απλά φαντάζομαι, με τη λογική σου έτσι είναι όντως.

δεν πετάγεσαι, κατακρίνεις όμως τον άλλον που πετάχτηκε. δηλαδή σιωπάς, έχεις όμως απαιτήσεις.

καλά , το μπουρδέλο που περιγραφει ο luci , είναι γνωστό. και πάλι δε στηρίχτηκα εκεί, γιατί έτσι δε θα πρέπε να πληρώνει κανεις.

 

στηρίχτηκα στην κοινή λογική που τόσο λείπει από τις μέρες μας.

 

Μα εδώ κάνουμε κουβέντα για αυτό το θέμα ... στο λεωφορείο/μετρό μπαίνω για να πάω στη δουλειά μου όχι για να ανταλλάξω απόψεις με τους συνεπιβάτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπόν, όσο είχα αυτοκίνητο, για εντός πόλης μετακινήσεις (εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων) το χρησιμοποιούσα για να με πηγαίνει ως το πάρκιν του ΜΕΤΡΟ. Στο οποίο ζήτημα να έχω μπει 2 φορές χωρίς εισιτήριο από τότε που εγκαινιάστηκε. Γιατί; Γιατί το μετρό γαμάει.

 

Αφ' ότου τράκαρα, στα λεωφορεία βαράω εισιτήριο μόνο αν θα πάρω μετρό (μιας και θα το χτυπούσα έτσι κι αλλιώς). Γιατί; Γιατί τα λεωφορεία ήταν ΠΑΝΤΑ για το μπέο, γιατί πάντα ήταν σάπια και βρώμια, γιατί κάνουν απεργίες όποτε τους καυλώσει, γιατί δεν έχουν νυχτερινό ωράριο και γιατί δεν είναι μέσο μαζικής μεταφοράς είναι μέσο αναγκαίου κακού. Ξέρω ότι παρανομώ, αλλά δε νοιώθω καθόλου άσχημα γι' αυτό, όπως δε νοιώθει κανείς καθόλου άσχημα για πάρτη μου όταν αποφασίζει να λήξει τη βάρδια μια ώρα νωρίτερα, να σταματήσει στα έβερεστ για να πάρει τυρόπιτα την ίδια στιγμή που δεν περιμένει 5" ενώ τρέχω να το προλάβω, την ίδια στιγμή που απεργεί συνεχόμενες 48ωρες λες και είναι ιδιωτικός σωφέρ και όχι "κρατικό" μονωπώλιο με επίδομα προθέρμανσης.

 

Αν μιλούσαμε για μια υπηρεσία που όχι απλώς "δούλευε" αλλά έχει δουλέψει σωστά ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ από τότε που εφευρέθηκε ο ντηζελοκινητήρας, μάγκα μου, ναι, γάμα τον παραβάτη. Αλλά τέτοια σαπίλα, αναίδεια, ασέβεια και δημοσιο-υπαλληλίκι και να τραμπουκίζεις μαθητούδια και γριές; Σε φάση, τι ακριβώς θα γίνει χειρότερο; Θα αραιώσουν τα δρομολόγια ή θα αργούν τα λεωφορεία; Χο. Χο. Χο.

 

 

Couldn't agree more. Αρχικά ΠΑΝΤΑ απεχθανόμουν τα ΜΜΜ και ονειρευόμουν αμάξι cabrio. Μέχρι να το πάρω όμως, πάντοτε πλήρωνα το ΜΕΤΡΟ το οποίο είναι και γαμώ τα συστήματα, ενώ σε πάει τις περισσότερες φορές στην δουλειά σου (Αθήνα π.χ) πολύ γρηγορότερα και οικονομικότερα από το ίδιο το αμάξι και επιπλέον δεν τρως στη μάπα 30 χνώτα αλλοδαπών. ΠΑΝΤΑ πλήρωνα ΚΤΕΛ για να πάω Ελευσίνα π.χ, παρόλο που περνάει εισπράκτορας θέλω να καταλήξω στο ότι δεν τα κλαιγόμουν γιατί άραζα στην τζαμούκλα μοναχή μου και απολάμβανα την διαδρομή με τα mp3 μου. ΣΠΑΝΙΩΣ πλήρωνα λεωφορεία, για όλα τα παραπάνω που αναφέρει ο Luci. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ευχαριστημένη, δε γουστάρω να μπαίνω εκεί μέσα ρε φίλε. Και τώρα που είχα το αμάξι π.χ για βάψιμο σε κάτι άκρες, σκέφτομαι πως αν χάσω το αμάξι μου somehow και αναγκαστώ να μπαίνω σε αυτή τη βρώμα κάθε μέρα για να πηγαίνω στη δουλειά μου, θα αυτοπυροβολιθώ να πάω στο καλό. Όπως καταφέρνουν και πηγαινοέρχονται αλλοδαποί Free και το έχουν κάνει τη δεύτερη τους τρώγλη, έτσι θα πηγαινοέρχομαι και εγώ Free. Όσες φορές μας είχε σταματήσει κάποιος ενώ ήμασταν πιτσιρίκια, με θυμάμαι να του μιλούσα και να μας άφηνε. Αν με σταματούσε σήμερα, θα γυρνούσα την πλάτη και θα έφευγα σιγά - σιγά. Αν τολμούσε να με αγγίξει, κοβόταν χέρι. Αν περιμένει αστυνομία απέξω, ΠΟΥ θα βρίσκομαι..; Όλο το σόι στο σώμα.

 

Υ.Γ: ΑΣΕ ΤΟ ΑΛΛΟ! Τα τελευταία 2 έτη, ΟΣΕΣ σχεδόν φορές θέλησα να αγοράσω εισιτήριο πάω σε 3-4 περίπτερα και δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ! Γιατί; Γιατί δεν έχουν κέρδος οι περιπτεράδες λένε.. Άσταδιάλα, θα παρακαλάω κιόλας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lucifer αν δεν σου αρέσουν τα αστικά μη τα χρησιμοποιείς, όλα τα άλλα όσο ωραία και να ακούγονται είναι φτηνές δικαιολογίες.

 

Για μια ακόμη φορά είναι σχετικό το παρακάτω (μάλιστα κάπου μετά το 35' αναφέρει το συγκεκριμένο θέμα των ΜΜΕ):

http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/1516-%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CF%84%CF%83%CE%BF%CF%8D%CE%BA%CE%B1%CF%82.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για την ελλάδα, πάντως σε όλες σχεδόν τις αναπτυγμένες χώρες του κόσμου επιτρέπεται η σύλληψη κάποιου από οποιονδήποτε - δεν είναι ανάγκη να γίνει από αστυνομικό. Δες π.χ. http://en.wikipedia.org/wiki/Citizen's_arrest

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lucifer αν δεν σου αρέσουν τα αστικά μη τα χρησιμοποιείς, όλα τα άλλα όσο ωραία και να ακούγονται είναι φτηνές δικαιολογίες.

 

No, no, no.

Αν δεν μου αρέσουν τα ΤΑΞΙ, δε τα χρησιμοποιώ. Αν δε μου αρέσει ο Βασιλόπουλος, δεν ψωνίζω εκεί. Αν δε μου αρέσει η Beer Academy, θα πιω αλλού.

 

Τα κρατικά ΜΜΜ, όσο είναι μονοπώλιο, να κόψουν τον κώλο τους να μου αρέσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχολιάζω μόνο το κόκκινο: Συνήθως όσοι κυκλοφορούν με τα ΜΜΕ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.

 

Ειναι μπολικος ο κοσμος που εχει μια χαρα δικο του αυτοκινητο και παιρνει και το αστικο (μεταξυ αυτων και εγω). Αναλογα παντα το τι θελω να κανω. Αν θελω να παω για καφε ή ψωνια ή κατι γρηγορο τοτε σιγουρα θα παρω αστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εδώ κάνουμε κουβέντα για αυτό το θέμα ... στο λεωφορείο/μετρό μπαίνω για να πάω στη δουλειά μου όχι για να ανταλλάξω απόψεις με τους συνεπιβάτες

 

μα και ο τζαμπατζής στη δουλειά του θα πάει..η στο σχολειo... όπως πριν που είπες για το πλαίσιο, το ίδιο είναι να κλέψεις κάτι από το πλαίσιο που δεν είναι απαραίτητο για να ζήσεις και το ίδιο είναι να κλέψεις γαλα /ψωμί, η να μη πληρώνεις συνεχεια εισιτήριο για να πας να πάρεις 500 ευρώ?

 

anyway, μέχρι αύριο θα διαφωνούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα και ο τζαμπατζής στη δουλειά του θα πάει..η στο σχολειo... όπως πριν που είπες για το πλαίσιο, το ίδιο είναι να κλέψεις κάτι από το πλαίσιο που δεν είναι απαραίτητο για να ζήσεις και το ίδιο είναι να κλέψεις γαλα /ψωμί, η να μη πληρώνεις συνεχεια εισιτήριο για να πας να πάρεις 500 ευρώ?

 

Πως δεν είναι?

 

Ένας που δεν πληρώνει εισητήριο επειδή απλά δε γουστάρει την ΕΘΕΛ μπορεί να κλέβει 1,4-1,4 αρκετές εκατοντάδες ευρώ?

 

Το θέμα ότι μπαίνω στο λεοφωρείο απλά για να πάω στη δουλειά μου είχε να κάνει γιατί δε λέω τις απόωεις μου εκεί αλλά μόνο εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...