Προς το περιεχόμενο

Kickstarter, Indiegogo, Fig και άλλα crowd funding projects


Tobajara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ouya passes Kickstarter goal on first day at $950K and rising

 

@Cue

Πολύ απλά θα σκάσεις 100€/$ και όχι τα 500αρια (και παραπάνω) που κοστίζουν τα "κινητά" και θα παίζεις όλα τα παιχνιδάκια των smartphones δωρεάν (και νόμιμα).

Καλύτερα να στήσω ένα νέο σύστημα ή να κάνω αναβάθμιση με αυτά τα χρήματα παρά να πάρω κινητό τύπου Galaxy S3 κλπ, αυτό το πρόβλημα έρχεται να λύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 924
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Insurgency 2

photoins2.jpg

 

"Sequel" (πιο πολύ επέκταση/βελτίωση/το επόμενο βήμα) του αρχικού Insurgency: Modern Infantry Combat , που είναι ένα επιτυχημένο online multiplayer, Total Conversion mod για το Half Life 2.

Η ομάδα (εταιρεία New World Interactive) συνιστάται από αρκετούς (όχι όλους) από τους developers του αρχικού παιχνιδιού. Το αναπτύσσουν μάλλον στην Portal 2 engine -από ό,τι καταλαβαίνω.

 

Θέλουν να συγκεντρώσουν τουλάχιστον $180,000 μέχρι τις 8 Σεπτεμβρίου.

 

 

Σελίδα Kickstarter:

 

Επίσημο site: Insurgency 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά καινούργια και ενδιαφέροντα project οπως το OUYA μου αρέσει να τα στηρίζω , και λες να πάρω το Pledge των 95 $. Η γνώμη σας πια ειναι γενικά με το συγκεκριμένο project ?

Tα 2,235,598 που εχουν μαζευτεί πάντως ειναι εντυπωσιακό νούμερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το OUYA (παρότι αφορά hardware, όχι software, άρα οι συγκρίσεις δεν είναι απόλυτα σωστές) εγώ νομίζω πως θα σπάσει άνετα το ρεκόρ του DFA.

 

Το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον, υπό την έννοια ότι προσφέρει μέσω μιας πολύ οικονομικής κονσόλας (120 δολάρια με δύο χειριστήρια, 140 για εκτός ΗΠΑ αλλά είναι πάντοτε επίφοβο το τελωνείο) τη δυνατότητα να μπουν στην αγορά της κονσόλας οι ανεξάρτητοι developers. Δεν αποκλείεται, δηλαδή, με τον καιρό κι εφόσον εδραιωθεί η κονσόλα, να δούμε ποιοτικούς τίτλους σε πολύ καλύτερες τιμές, από ανθρώπους που δε φοβούνται να δοκιμάσουν κάτι καινούργιο (κι όχι, ας πούμε το "Super Mario Bannana Peels-Slide XIV").

 

Τα λεφτά που πρέπει να επενδύσει κανείς (συν, επαναλαμβάνω, το θέμα του τελωνείου) δεν είναι αμελητέα σε καμία περίπτωση, αλλά έχει ενδιαφέρον η όλη προσπάθεια (και μόνο που "προσκαλούν" τους χάκερ και τους δημιουργούς hardware να πειραματιστούν δείχνει μια διαφορετική νοοτροπία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε ολα τα παρα πάνω αλλα πιο σημαντικό για εμένα ειναι εκτος της τιμής αυτο που ειπες οτι "προσκαλούν" τους χάκερ και τους δημιουργούς hardware να πειραματιστούν δηλαδή γενικά ειναι μια "OPEN" κονσόλα για ολους και φτιάξουν και στήσουν πράγματα επάνω χωρίς περιορισμούς.

 

Αυτο βέβαια με το τελωνείο που ειπες δεν το σκέφτηκα μιας και πρόκειται για κονσόλα :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το θέμα με το τελωνείο με προβληματίζει πάρα μα πάρα πολύ, το ομολογώ. Να δώσω 150 δολάρια, και να σκάσω άλλα τόσα (εικασία, δεν ξέρω...) στο τελωνείο, δεν είναι απλά ότι μου κακοφαίνεται, δεν έχω να τα δώσω.

 

Η όλη ιστορία μου θυμίζει κάπως τις απαρχές των pc, με το Homebrew Computer Club (εντάξει, ιεροσυλία, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ρίσκο αυτο με το τελωνείο γιατι οπως λες αν ειναι να δώσουμε αλλα 100 euro για εκτελωνισμό ε δεν λέει , και δυστηχώς τοτε λες τους το αφηνώ και το πέρνει δωράκι δεν ξέρω ποιος η δίνεις και τα αλλα 100 και τελικά εχεις πάρει ουσιαστικά 2 κονσόλες <_<

 

Αν ειναι μικρό πάντως σαν μέγεθος και ελαφρύ ισως να μην υπάρχει πρόβλημα αν και ειναι πολυ σχετικό αυτα στο τελωνείο τι και πως , μου εχει τύχει να πάρω το google nexus one 500 euro απο το ebay και πέρασε ετσι ήρθε σπίτι χωρίς να πληρώσω ουτε 50 λεπτά και ενα ipad που πήραμε με εναν φίλο πλήρωσε αλλα 200 euro (αφού μου ζητήσανε την απόδειξη απο paypal για να κανουν την μετατροπή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τελωνείο απλώς το ΦΠΑ δεν πληρώνετε ρε παιδιά?

 

Εγώ που έφερα πράγματα από Κίνα και τα σταματήσαν στο τελωνείο, το ΦΠΑ πλήρωσα απλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πληρώσεις 95$ για να αγοράσεις κάτι που ήδη έχεις; Σοβαρά κονσόλα που θα παίζει smartphone games; Αυτό το λέμε innovation; Εδώ χρόνια γκρινιάζουμε για να έχουμε πιο δυνατές κονσόλες για να συμβαδίζουν με τα PC και θεωρείται invovation μια κονσόλα που θα κάνει ότι ήδη υπάρχει;

 

Τζάμπα develop σε android? Already here.

Smartphone games? Already here.

 

Σόρρυ αλλά ποτέ δεν τρελάθηκα από την ιδέα να παίζω angry birds στην τηλεόρασή μου μιας και όλα τα games για smartphone κάνουν την δουλειά τους στο 10 στην τουαλέτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσύ κι εγώ μπορεί να μήν εντυπωσιαστήκαμε, αλλά προφανώς το βιντεάκι που έδειχνε να κόβουν σε ξύλο (μάλλον δεν ξέρουν απο σχεδιαστικά προγράμματα και 3D printers) τα πρωτότυπα χειριστήρια, εντυπωσίασε τόσο κόσμο, ώστε να μαζέψουν 2,5 εκατομμύρια δολλάρια σε λιγότερο από 24 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα πάντως που δεν εχω smartphone και δεν προβλέπεται και άμεσα να πάρω ειναι μια καλή λύση αλλα πιο πολύ ειναι η υποστήριξη του project και μου φαίνεται και αρκετά προτότυπο μιας ειναι σε android και γενικά Open για να "παίξει" ο κόσμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το βίντεο πάντως με αποθάρρυνε, διότι φάνηκε ότι την όλη ιδέα την διαχειρίζονται άτομα που δεν κατέχουν πλήρως το αντικείμενο.

 

Και ναί, μιλάω για την επικέντρωση που έδειξαν στην παρουσίαση της κατασκευής του χειριστηρίου σε ξύλο.

 

Εν έτη 2004, με ομάδα του ενός ατόμου (εμένα) και είχα τη δυνατότητα κατασκευής σε 3D printer οποιουδήποτε χειριστηρίου σχεδίαζα (με το SolidWorks), ακριβώς όπως θα ήταν στην πραγματικότητα τόσο από εξω όσο και από μέσα (που είναι εξίσου σημαντικό).

 

Α ρε γ@μώτο, γιατί να μήν υπήρχε τότε αυτό το Kickstarter.....

 

Πάντως αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι μήπως το Kickstarter εξελιχθεί σε φούσκα, η οποία θα σπάσει μόλις αρχίσουν να μήν ολοκληρώνονται projects ή το τελικό αποτέλεσμα βγεί κατώτερο αυτού που διαφημιζόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι ήδη έχει γίνει φούσκα που απλά περιμένουμε να σκάσει.

 

Κανένα παιχνίδι της προκοπής δεν έχει βγει και τίποτα δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες. Εδώ η άλλη η τρελόγκα λέει ότι "ο Ήλιος" δεν την αφήνει να τελειώσει το Kickstarter Founded Board Game της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε pc game δεν έχω καμία εικόνα (Αύγουστο κυκλοφορεί επίσημα παιχνίδι που έχω στηρίξει) αλλά σε άλλες κατηγορίες είναι εντελώς ανακριβές αυτό που λέτε: και βιβλία εξαιρετικά έχω στηρίξει κι έχουν κυκλοφορήσει, και μινιατούρες.

 

Δε σας άρεσε το συγκεκριμένο project, απολύτως θεμιτό και φυσιολογικό, αλλά δε νομίζω ότι ωφελεί σε τίποτε αυτό το θάψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...