Προς το περιεχόμενο

Kickstarter, Indiegogo, Fig και άλλα crowd funding projects


Tobajara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δύσκολο να πιάσουν τον στόχο αλλά ποιο δύσκολο να φτιάξουν ενα game σαν το παλιό Elite. Για να μαθαίνουν οι νεώτεροι τι σημαίνει elite

 

http://www.edge-online.com/features/making-elite/

 

το πρώτο sandbox game που έφτιαχνες μόνο σου το story. Μπορούσες να γίνεις από πρεζέμπορος και δουλέμπορος μέχρι πειρατής και να κλέβεις εμπορεύματα. Τα πάντα για το διαγαλαξιακό εμπόριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 924
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και αυτό mmo-ειδές θα το κάνουν?

 

Δύσκολο να πιάσουν τον στόχο αλλά ποιο δύσκολο να φτιάξουν ενα game σαν το παλιό Elite. Για να μαθαίνουν οι νεώτεροι τι σημαίνει elite

 

http://www.edge-onli...s/making-elite/

 

το πρώτο sandbox game που έφτιαχνες μόνο σου το story. Μπορούσες να γίνεις από πρεζέμπορος και δουλέμπορος μέχρι πειρατής και να κλέβεις εμπορεύματα. Τα πάντα για το διαγαλαξιακό εμπόριο.

thx για το λινκ μαν. Εγώ δε το χα ξανακούσει καν, ήμουν -1 όταν βγήκε :D

 

 

Χθές ξεκίνησε στο kickstarter και το Orc attack. Είναι 3D hack n slash με coop και local coop. Από trailer φαίνεται να έχει χαβαλέ.

Άπατο πάει το orc attack :( . Μια εβδομάδα μόνο 30 backers έχει και είναι μόλις στις 687 λίρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο να πιάσουν τον στόχο αλλά ποιο δύσκολο να φτιάξουν ενα game σαν το παλιό Elite. Για να μαθαίνουν οι νεώτεροι τι σημαίνει elite

 

http://www.edge-onli...s/making-elite/

 

το πρώτο sandbox game που έφτιαχνες μόνο σου το story. Μπορούσες να γίνεις από πρεζέμπορος και δουλέμπορος μέχρι πειρατής και να κλέβεις εμπορεύματα. Τα πάντα για το διαγαλαξιακό εμπόριο.

 

Και ολα αυτα, μεσα σε 32Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

SUI GENERIS

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=PvZchE30StQ&feature=relmfu

 

Και το τρέιλερ του Kickstarter

 

http://www.youtube.com/watch?v=OPrOonmaG00&feature=player_embedded

 

Εντυπωσιακότατο animation, κατά τα άλλα ένα "ακόμη" RPG.

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακό!

Αν και γέλασα πολύ όταν έκανα αυτό

Pause and mute video

Load this in another tab: /watch?v=gqg3l3r_DRI

press play on both.

στο δευτερο video.

 

Επίσης το link που έβαλες δεν είναι ολόκληρο, αυτό ειναι το σωστό:

http://www.kickstart...863/sui-generis

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το Elite: Dangerous, σε ποια κατηγορία έχει μπει; Δε το βρίσκω στα Video Games -ή κάνω κάποιο λάθος;

 

Μέσω αναζήτησης βγαίνει κανονικά, στις κατηγορίες έχω μπερδευτεί.

 

Επίσης, το Sui Generis δείχνει εντυπωσιακό σε επίπεδο game engine, αλλά χωρίς ένα "μεγάλο" όνομα να υποστηρίζει το concept, δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοσάκο διορθώθηκε, σε ευχαριστώ.

 

Το Sui Generis έχει ενδιαφέρουσες ιδέες, όπως πράγματα που εξελίσσονται ανεξάρτητα από το αν τα ανακαλύπτεις και τα επηρρεάζεις και ελεύθερη ανάπτυξη χαρακτήρα, αλλά δεν είδα, πέρα από το animation, κάτι πραγματικά εντυπωσιακό. Τα ίδια πράγματα ακούς για οποιοδήποτε RPG / hack 'n' slash. Ο στόχος είναι ψηλά και δε βλέπω να τον φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators

Το Sui Generis πάρα πολύ δύσκολα θα φτάσει στο στόχο του, παρά το εντυπωσιακό game engine. Από την έναρξη του project εντάχθηκε στην ομάδα ένας συγγραφέας, έδειξαν κάποια περισσότερα στοιχεία, αλλά χρειάζονται κάτι περισσότερο από 85 χιλιάδες λίρες Αγγλίας σε 9 ημέρες...

 

Τουλάχιστον, προβλήθηκε η δουλειά τους, ίσως έχουν προτάσεις συνεργασίας ή να επανέλθουν με κάποια πιο ώριμη πρόταση, αργότερα. Έχω δει μερικά επικά final pushes στο Kickstarter, αλλά αν πιάσει το στόχο θα μιλάμε για έκπληξη πρώτου μεγέθους, βάσει της ως τώρα πορείας.

 

Ένα βασικό πρόβλημα που διαπιστώνω, εδώ και καιρό (από τότε που η Jane Jensen παραλίγο να φύγει άπατη με το αρχικό της pitch, βάσει του οποίου ζητούσε χρήματα για να διαλέξουν οι backers ένα ή περισσότερα παιχνίδια από αυτά που θα ετοίμαζε μέσα στον επόμενο "κύκλο παραγωγής" -θαυμάστε συγκεκριμένη διατύπωση...) είναι πως πολλοί μπαίνουν απροετοίμαστοι στο Kickstarter.

 

To Elite Dangerous προχωράει μεν, αργά, αλλά στην αρχή βγήκε χωρίς καν ένα βιντεάκι παρουσίασης (διορθώθηκε αυτό στο μεταξύ, μετά από πολλά παράπονα) και τίποτε συγκεκριμένο από τη δουλειά που θα έπρεπε να έχει γίνει (κι αυτό βελτιώθηκε, με κάποια concept art sketches και βίντεο που δείχνουν πώς θα σχηματίζονται τα συστήματα). Στην παρούσα φάση κάπως "τσουλάει" το πράγμα κι έχει αρκετό χρονικό περιθώριο να πιάσει το στόχο, αλλά ήταν δείγμα προχειρότητας, απογοητευτικό από τόσο έμπειρο όνομα του χώρου.

 

Νέα απογοήτευση (τουλάχιστον με όσα δείχνει η αρχική παρουσίαση) είναι το Thorvalla. Ένας ακόμη άνθρωπος που δούλεψε στο Planescape Torment (o Guido Henkel, παραγωγός σύμφωνα με τα credits) έρχεται να μας θυμίσει το σπουδαίο αυτό RPG και να ζητήσει 1.000.000 δολάρια για ένα νέο RPG, το οποίο "δε θα είναι τόσο σκοτεινό όσο το Torment αλλά θα απευθύνεται σε ώριμο κοινό", στη βάση ενός χάρτη και δύο σκίτσων (ο "κένταυρος" πάντως είναι πολύ καλός).

 

Λέει κάποια στιγμή στο τέλος, "ελπίζω να σας άρεσαν αυτά που είδατε και να είστε τόσο ενθουσιασμένοι όσο εμείς" (ή κάπως έτσι). Γιατί, τι μου έδειξες για να ενθουσιαστώ; Σοβαρά, αν ήμουν κανένας κοστουμάτος, ανάλγητος παραγωγός της ΕΑ, και ερχόταν να μου ζητήσει με αυτό το βίντεο ένα εκατομμύριο, το πιθανότερο ήταν να τον έστελνα έξω στο πεντάλεπτο. Ένας high fantasy κόσμος, που δε βασίζεται σε κάποιο franchise για να πεις ότι έχεις έτοιμο κοινό, με βίκινγκς, νομάδες, ασιατικού στυλ πολιτισμούς, το αυτοκρατορικό ράιχ των ανθρώπων κτλ. και η υπόσχεση πως θα απευθύνεται σε ώριμο κοινό. Και;

 

Θα πει κανείς, "γιατί, το Project Eternity τι παραπάνω είχε στην αρχή;" Πρώτον, πολύ πιο δυνατή ομάδα, από ανθρώπους που είχαν πολύ ουσιαστικότερη συμμετοχή στη δημιουργία του κόσμου του Planescape Torment, όχι τον παραγωγό. Είχαν επίσης κάτι πιο πρόσφατο από ένα παιχνίδι (με συζητήσιμη συμμετοχή) του 1999 και μερικά ακόμη παλαιότερα. Δε λέω πως το αρχικό pitch ήταν συγκλονιστικά καλύτερο, κι εκεί στο όνομα των ανθρώπων και την προηγούμενη δουλειά τους βασιζόταν (κι όπως είδαμε στην περίπτωση του Old School RPG -ακόμη κι ο αρχικός τίτλος έβγαζε προχειροδουλειά, αν και το έστρωσαν στην πορεία, όταν ήταν πια αργά- αυτό δεν αρκεί) αλλά τουλάχιστον δε χρειάζεται να ανατρέξεις στα credits μιας δουλειάς για να αναγνωρίσεις ένα όνομα.

 

Τελικά, για διάφορους λόγους, αποφάσισα να μη συμμετάσχω στο Star Citizen, αλλά οφείλω να πω ότι από την αρχή υπήρχε μια συγκεκριμένη πρόταση, κάποια βίντεο που έδειχναν ότι είχε ξεκινήσει η προετοιμασία, κι ένα όραμα. Όχι "θέλω να φτιάξω ένα high fantasy RPG, δώστε μου ένα εκατομμύριο".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα παρουσίασες Snoob!

 

Για το sui generis πάντως κρίμα. Εμένα με είχε ψήσει πάρα πολύ. Δλδ ακόμα και το σενάριο να ήταν μάπα εγώ θα το έπαιζα πιστεύω.

 

Επίσης, το έχω αναφέρει και παλιότερα, αλλά και το Orc attack δε πάει και πολύ καλά. Έχει 19 μέρες ακόμα και είναι στις 6500/20000 λίρες. Αλλά, ενώ είναι σε προχωρημένο στάδιο, δε το έχουν προωθήσει καθόλου. Κρίμα και φαίνεται τέλειο για casual coop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The two-pronged crowd-funding drive for Star Citizen finally concluded on Monday with a final total of $6,238,563 USD. The Kickstarter project earned $2,134,374 million from 34,397 backers whereas Cloud Imperium Games' in-house version concluded ten days ago with $4,104,189 million pledged by 55,270 backers.

 

http://www.tomshardw...ming,19205.html

 

 

LEFTA+YPARXOYN.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...