Προς το περιεχόμενο

-2giga RAM ..


MAFIA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολα αρχισαν οταν οι μπλε οθονες ηταν ανυποφορες, τοτε αποφασισα να πειραξω τις μνημες αφου μετα απο 1 χρονο και αμετρητα φορματ ολα εδειχναν οτι το προβλημα ερχεται απο εκει. Καταρχην να πω οτι το Motherboard ειναι ενα

gigabyte P55-UD6 . Οι μνημες είναι 2x3 . 6giga συνολο. αφου τις εβγαλα και αλλαξα διαφορες θεσεις * Εχει σε συνολο 6 υποδοχες το motherboard και αφου καταφερα να ανοιξω τον υπολογιστη διοτι δεν ξερω τι εκανα αλλα δεν ανοιγε εβαζα μια-μια, οταν μπηκε η πρωτη ανοιξε το pc και μου ελεγε σωστα πως εχω 2giga ram , εβαλα τη δευτερη στην ακριβως διπλα θεση και σωστα μου λεει 4giga ram , εβαλα και την 3η αλλα παρεμενε στα 4giga ακομα και οταν δοκιμασα να τη βαλω σε ολες τις διαθεσιμες υποδοχες, εχει χαλασει η μνημη ή πρεπει να μπαινουν σε συγκεκριμενη σειρα η οτιδηποτε αλλο ; παντως μεχρι τωρα μπλε οθονη δεν εχω δει και εχω τοποθετησει και τις 3 μνημες αλλα δουλευουν μονο οι 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαινεται πως εχει χαλασει καποια μνημη , θα πας το σετ ολοκληρο στο καταστημα απο οπου τις πηρες και θα σου δωσουν βασει εγγυησης ενα καινουργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που ρωτάς τα γράφει το manual της motherboard σου, διάβασέ το (το κατεβάζεις από το site της gigabyte αν δεν το έχεις).

Επίσης, συνήθως οι RAM έχουν lifetime εγγύηση, οι δικές σου δεν;

Τέλος, Memtest86+ έτρεξες για να δεις αν όντως έχουν πρόβλημα οι μνήμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τελικα αλλαξα παλι θεσεις σε ολες τις μνημες κτλ διαβασα μανιουαλ αλλα δεν εχει προβλημα η μνημη, αυτη τη στιγμη στις 6 διαθεσιμες υποδοχες που υπαρχουν εχω βαλει και τις 3 μνημες αλλα αντι για 6 giga ram μου εμφανιζει πως εχω 4 ...

βαζω μια φωτο αν ειναι καποιος τεχνικος η απλα γνωριζει και μπορει να με βοηθησει 94870645o.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η μητρικη εχει dual channel οχι triple. Κοιταξα το manual και εχεις 2 επιλογες:

 

1. Βγαζεις το module που ειναι στο μπλε τωρα γιατι δεν δουλευει εκει που ειναι και μενεις στα 4GB (στα 2 ασπρα slots).

2. Βρησκεις αλλο ενα ιδιο module και το βαζεις στη δευτερη θεση απο αριστερα οπως ειναι στη φωτο.

 

Αλλη λυση με αυτες τις μνημες δεν εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εχεις dual channel , για να μην εχεις προβληματα αγοραζεις ζυγο αριθμο ram ... Εσυ εχεις 3 Ram και οπως ειναι στην φωτο στα σλοτ 3 , 6 δουλευουν dual channel , και δεν αναγνωριζει την ram στο σλοτ 5 ... Η μoνη λυση ειναι να δουλεψουν σε single channel , δηλαδη να τις βαλεις στα σλοτ 1,2,3 ή στα σλοτ 4,5,6 (αριθμηση βαση της φωτογραφιας απο αριστερα προς τα δεξια) ...

 

Οπως σου ειπαν και παραπανω πρεπει να κανεις ενα memtest βαζοντας μονο μια ram καθε φορα για να δεις αν εχει καποια ram προβλημα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον δοκιμασα, εβαλα στο 1,2,3 και ο υπολογιστης μολις παταγα το κουμπι για να ανοιξει εκανε πως ανοιγει και κατευθειαν εκλεινε, δοκιμασα στο 4,5,6 και οταν εβγαζε το σημα των windows που φορτωνε τοτε κολλαγε freeze . Επειδη δεν θυμαμαι πως ηταν πριν που δουλευε και εβλεπε 6giga αλλα ειχα μπλε οθονες να ρωτησς κατι αλλο, τωρα ειναι οπως στη φωτο, αν βαλω μια ακομα ιδια μνημη στη θεση 2 θα βλεπει 8 giga ή τσαμπα θα τη παρω ;

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553148

 

4 giga θα αγορασω αναγκαστικα, το θεμα ειναι ποσα θα βλεπει το pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπλε οθόνες ποτέ δεν είναι για καλό. Οπότε έλεγχο με το memtest έκανες όπως σου είπαν παραπάνω για να αποκλείσεις αρχικά πρόβλημα σε κάποιο module; Τρέξε με ένα module κάθε φορά το memtest για κάποιες ώρες να δεις αν βγάλει προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαση φωτογραφιας θα βαλεις στα σλοτ 3,6 (πχ τις καινουργιες) και στα σλοτ 2,5 (πχ 2 παλιες) ...

 

Αν θελεις στην πορεια να βαλεις 2 ακομα η μητρικη σου δεχεται για dual channel στις θεσεις 1,4 μονο single sided ram ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και καθυστερημενα να πω και εγω την γνωμη μου. Δοκιμασε με μια μνημη που δουλευει σε ολα τα slot για να δεις ποιο/ποια δεν ανταποκρινονται οταν βαζεις την μνημη. Μετα κοιτα στο manual της motherboard σου με ποια ζευγαρια κανεις dual channel και παρακαλα να μην εχεις πανω απο 2 καμμενα γιατι η μενεις στα 4 Gb η πας για καινουργια motherboard αν ειναι εκτος εγγυησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις, προς το παρων ακομα περιμενω το e-shop nna μου φερεις τις μνημες που εχω παραγγειλει ... μολις τις εχω δοκιμαζω και θα ενημερωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...