Προς το περιεχόμενο

Νομιμοποιηση Κανναβης?Ναι η Οχι?


GoLdMaNn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώ πως και το αλκοόλ και η νικοτίνη είναι στην κατηγορία των ναρκωτικών. Η άποψή μου είναι αρνητική στη χρήση των απαγορευμένων ναρκωτικών. Χρήστης περιστασιακός για ένα διάστημα μαλακών ας πούμε ναρκωτικών, σε μία περίοδο έντονα συναισθηματική. Μου πρόσφεραν μία εικονομική πραγματικότητα, ένα παραμύθι, μία φύγη που όταν τέλειωνε η ναρκωτική ουσία, τελείωνε και η παραμύθα. Κατάλαβα πως είναι για να αποφεύγεις την πραγματικότητα και να κρύβεσαι σαν τη στουρθοκάμηλο με το κεφάλι κρυμένο στο χώμα. Δε μου άρεσε επίσης η εικόνα μου όταν ήμουν υπό την επίροιά τους. Είχα χάσει τον αυτοσεβασμό μου, πράγμα που κάποιοι το εκμεταλεύτηκαν για να χασκογελούνε. Έτσι μία μέρα πριν 20 χρόνια είπα "μαχαίρι και στο ποτό και στο ναρκωτικό". Εντάξει που και που πίνω καμία μπύρα. ΜΙΑ όμως.

WOW!

Ενας χρηστης ουσιων που ξεφυγε γιατι καταλαβε το αυτονοητο. Οτι δεν του προσφερουν τιποτα και δεν εχει νοημα κανενα να λαμβανει ουσιες!! Well done....

 

Αν και η παορμοιωση με την στρουθοκαμηλο ηταν ατυχης αφου οι στρουθοκαμηλοι (ποτέ) δεν βαζουν/κρυβουν το κεφαλι τους στο χωμα για να ξεφυγουν απο κατι.

 

Ναι, δεν ειναι ολοι οι ιδιοι ομως. Εσυ εκανες χρηση για αυτο τον λογο εξαρχης που το ειδες σαν διεξοδο, λαθος επιλογη για μενα.

Ενα ωραιο thread για διαβασμα ειναι αυτο :

Εσυ καποτε ησουν φανατικα κατα του καπνισματος(ισως εισαι ακομη). Πως ξεπεσες ετσι και εισαι υπερ των ουσιων? :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατα του καπνισματος σε δημοσιους χωρους. Κουμαντο στο σωμα μου κανω εγω. Εχω επιλεξει να μην καπνιζω, δεν θα καπνιζω επειδη ο διπλανος μου δεν μπορει να βγει εξω για 3 λεπτα που θα κανει το τσιγαρο του. Στην ελευθερια της επιλογης ειμαι υπερ. Δεν σημαινει πως θα θελω 1213 μπαφακιδες σε ενα καταστημα χωρις εξαερισμο. Οπως δεν θα θελουν εκεινοι να τους ριχνω οτιδηποτε μεσα τους ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρήστες οπως ησουν εσύ τότε ευθύνονται για το κακό όνομα που εχουν βγάλει κάποιες απο τις ουσίες που κάτω απο τις κατάλληλες συνθήκες και χρησιμοποιούμενες απο ώριμα άτομα που ξέρουν τι και γιατι το κάνουν δεν μπορούν παρά να είναι ενα μέσο διασκέδασης χωρίς ιδιαίτερες αρνητικές επιπτώσεις.

:shock: :eek: :lol:

Αστεια πραγματα, αστεια επιχειρηματα. Ποιος θα ορισει ποια ειναι τα ωριμα ατομα που θα πρεπει να χρησιμοποιουν τις ουσιες και μαλιστα ποιες ουσιες??

 

Γιατι θεωρεις τον χρηστη στον οποιο απαντας ανωριμο?

Ποιοι ειναι οι ωριμοι ανθρωποι?

 

ΤΙ ξερουν αυτοι οι ωριμοι ανθρωποι ως προς αυτο που κανουν(περι των ουσιων)?

ΓΙΑΤΙ αυτοι οι ωριμοι ανθρωποι το κανουν(το να παιρνουν διάφορες ουσιες)?

 

Ποιος θα ορισει ποια ειναι τα ωριμα ατομα που θα πρεπει να χρησιμοποιουν καποια ουσια?? Το ξαναρωτω γιατι αυτο ειναι η ολη βαση. Μιλας για ωριμα ατομα. Και ποιος θα το ορισει ποια ειναι αυτα? ΕΣΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shock: :eek: :lol:

Αστεια πραγματα, αστεια επιχειρηματα. Ποιος θα ορισει ποια ειναι τα ωριμα ατομα που θα πρεπει να χρησιμοποιουν τις ουσιες και μαλιστα ποιες ουσιες??

 

Γιατι θεωρεις τον χρηστη στον οποιο απαντας ανωριμο?

Ποιοι ειναι οι ωριμοι ανθρωποι?

 

ΤΙ ξερουν αυτοι οι ωριμοι ανθρωποι ως προς αυτο που κανουν(περι των ουσιων)?

ΓΙΑΤΙ αυτοι οι ωριμοι ανθρωποι το κανουν(το να παιρνουν διάφορες ουσιες)?

 

Ποιος θα ορισει ποια ειναι τα ωριμα ατομα που θα πρεπει να χρησιμοποιουν καποια ουσια?? Το ξαναρωτω γιατι αυτο ειναι η ολη βαση. Μιλας για ωριμα ατομα. Και ποιος θα το ορισει ποια ειναι αυτα? ΕΣΥ?

Με τα ανωριμα ατομα λεει οτι ατομα επιλεγουν να κανουν καποια ουσια νομιζωντας οτι θα τους γυρισει το πως νιωθουν. Ωραιες οι ουσιες, αλλα ειμαι εισαι πεσμενος με καμια ουσια δεν θα εισαι μαγικα χαρουμενος. Ακομα και με το mdma που κανει ακριβως αυτο, το aftermath θα ειναι κατα πολυ χειροτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος σας είπε ότι θέλουμε να κάνουμε μπάφους γιατί έχουμε προβλήματα; Για να γουστάρουμε και να περνάμε καλά το κάνουμε και να κάνουμε ωραίους πήδουλους, σώνει και ντε έχουμε ψυχολογικά;

 

ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΝΑΡΚΟΤΙΚΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΠΑΦΟΥΣ μάλλιασε η γλώσσα μας να το λέμε πια.

 

όσο για τον alex89, αν ισχύει ότι είσαι 37 χρονών από ότι λες στο προφίλ σου, μιλάς ότι η εμπειρία ήταν στα 17 σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατα του καπνισματος σε δημοσιους χωρους. Κουμαντο στο σωμα μου κανω εγω. Εχω επιλεξει να μην καπνιζω, δεν θα καπνιζω επειδη ο διπλανος μου δεν μπορει να βγει εξω για 3 λεπτα που θα κανει το τσιγαρο του. Στην ελευθερια της επιλογης ειμαι υπερ. Δεν σημαινει πως θα θελω 1213 μπαφακιδες σε ενα καταστημα χωρις εξαερισμο. Οπως δεν θα θελουν εκεινοι να τους ριχνω οτιδηποτε μεσα τους ετσι?

Οποτε ακομα εισαι λογικος.

Και συμφωνεις μαζι μου σε αυτο για το καπνισμα αν και μαλλον διαφωνεις με το παρακατω που εγω πιστευω:

 

Πρεπει να απαγορευτει η παραγωγη τσιγαρων και το εμποριο οποιασδηποτε ουσιας τετοιου ειδους τσιγαρου, ναρκωτικων οποιουδηποτε ειδους(ηρωινη, κοκκαινη, μαριχουανα, κλπ κλπ), κλπ κλπ, αλλά ενα καποιος μπορεσει και την παρασκευασει αυτη την ουσια(πχ καλλιεργεια στον κηπο του) μπορει ελευθερα να την χρησιμοποιησει ο ιδιος(φυσικα οχι να την πουλησει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε ακομα εισαι λογικος.

Και συμφωνεις μαζι μου σε αυτο για το καπνισμα αν και μαλλον διαφωνεις με το παρακατω που εγω πιστευω:

 

Πρεπει να απαγορευτει η παραγωγη τσιγαρων και το εμποριο οποιασδηποτε ουσιας τετοιου ειδους τσιγαρου, ναρκωτικων οποιουδηποτε ειδους(ηρωινη, κοκκαινη, μαριχουανα, κλπ κλπ), κλπ κλπ, αλλά ενα καποιος μπορεσει και την παρασκευασει αυτη την ουσια(πχ καλλιεργεια στον κηπο του) μπορει ελευθερα να την χρησιμοποιησει ο ιδιος(φυσικα οχι να την πουλησει).

Κοιτα, ο κοσμος θα θελει παντα ουσιες. Αυτο θα ειναι παντα δεδομενο. Αν τις απαγορευεις, θα παρει στα χερια του την κατασταση ενας εγκληματιας που δεν θα ελεγχεται απο κανεναν. Παραπληροφορηση, νοθεια, gateway drugs κλπ υπαρχουν για αυτο τον λογο και μονο.

Ειμαι υπερ της ελευθερης ενημερωμενης επιλογη απο το καθε ατομο να κανει οτι θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, ο κοσμος θα θελει παντα ουσιες. Αυτο θα ειναι παντα δεδομενο. Αν τις απαγορευεις, θα παρει στα χερια του την κατασταση ενας εγκληματιας που δεν θα ελεγχεται απο κανεναν. Παραπληροφορηση, νοθεια, gateway drugs κλπ υπαρχουν για αυτο τον λογο και μονο.

Δεν ειναι καθολου δεδομενο. ΕΣΥ λες οτι ειναι δεδομενο.

Εγω λεω οτι ο κοσμος δεν θα θελει παντα ουσιες και αν τις απαγορευσεις με τον τροπο που ειπα(οχι ατομικα αν τις κατασκευασει καποιος δηλαδη για προσωπικη χρηση-εκει πρεπει να επιτρεπεται) τοτε δεν θα τις θελει.

 

 

Ειμαι υπερ της ελευθερης ενημερωμενης επιλογη απο το καθε ατομο να κανει οτι θελει.

Και αυτο ειναι το μεγαλο λαθος σου.

Αν επιτρεψεις την ελευθερη αγορα και χρηση οπλων πχ, προσφεροντας και ενα φυλλαδιο με 500 σελιδες με πραγματα που πρεπει να προσεχει καποιος καθως και ενα φυλλαδιο με σουπερ μεγαλα και bold γραμματα με 2 σελιδες μόνο με τα 3-4 βασικα πραγματα που πρεπει να προσεχει καποιος, ειναι σιγουρο οτι θα σκοτωνονται καθημερινα πολυ περισσοτεροι ανθρωποι λογω της χρησης οπλου, παροτι ειχαν μια πληρη ενημερωση για τους κινδυνους της χρησης του οπλου.

 

Ετσι λοιπον αυτο που λες δεν πρεπει να υπαρχει. Γιατι ενα μεγαλο μερος των ανθρωπων ειναι ηλιθιοι. Οποτε πρεπει να προστατευτουν.

Επισης πρεπει ΟΛΟΙ να προστατευτουν απο τυχον παρεκτροπες των υπολοιπων(πχ ατομων που πηραν ουσιες και παρεκτραπησαν ή ατομων που ηπιαν και οδηγησαν κλπ, κλπ) και αρα απαγορευση εμποριου και πωλησης οποιονδηποτε ουσιων αλλά οπως ειπα αν καποιος καταφερει και την φτιαξει μονος του δεν υπαρχει κανενας περιορισμος/παρανομια στο να την καταναλωσει(αλλά οχι να την πουλησει φυσικα).

Με αυτο τον τροπο δεν περιοριζεται καμια ελευθερια του πολιτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι λοιπον αυτο που λες δεν πρεπει να υπαρχει. Γιατι ενα μεγαλο μερος των ανθρωπων ειναι ηλιθιοι. Οποτε πρεπει να προστατευτουν.

(...)

Με αυτο τον τροπο δεν περιοριζεται καμια ελευθερια του πολιτη.

 

Δε το κάνουμε από κακία, για ζωτικό χώρο το κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και λέτε για ελευθερίες...

 

Όταν ήταν ελεύθερα τα όπλα, ο κόσμος ήταν αγράμματος, είχαν δούλους, πόλεμοι γινόντουσαν συνεχώς, μια χαρά άνθισε ο Αρχαίος Ελληνικός, Ρωμαϊκός, Βαβυλωνιακός, Βυζαντινός, Αναγεννησιακός + τόσοι άλλοι πολιτισμοί.

 

Α! Και από μαϊμούδες γίναμε νοήμον όντα αλλά είχαμε τόξα και δόρατα και σφαζόμασταν η κάθε φυλή μεταξύ τους.

 

Τι σημαίνει αυτό; Ότι πολύ μεγάλη ιδέα έχετε από την ψευτοκουλτούρα και τον ημιμαθισμό σας και το παίζετε βασιλικότεροι του βασιλέως.

 

Με το σκεπτικό σας, πρέπει ο κάθε ένας από εσάς να είναι υπέρτατος κριτής/βασιλιάς ο οποίος για το καλό αυτών "που δεν είναι ικανοί για κριτική σκέψη Ή είναι όπως είπατε ηλίθιοι", να παίρνετε αποφάσεις για το καλό τους".

 

Άμα το παιδί σου είναι στόκος και καμένο χαρτί, είτε νόμιμο το ναρκωτικό είτε παράνομο θα το βρει και αν είναι εντελώς μαλάκας θα πέσει στην ηρωίνη και στο κρακ και εσύ δε μπορείς να κάνεις τίποτα.

 

Αφήστε λοιπόν τον ψευτοσυντηρητισμό σας και φτιάχτε πρώτα τα κακώς κείμενα της δικιάς σας ζωής και αφήστε τις ζωές τους οι άλλοι να τις καθορίσουν μόνοι τους.

 

Άντε γιατί πολύ ανεχτήκαμε τις δεισιδαιμονίες σας. Αυτά στον Πασπαρόγατο, 50 σελίδες waste από αμαθείς/ημιμαθείς ψευτοπουριτανούς είναι αρκετές, κούρασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τον γαμo τον ομοφυλοφιλων που εχει πει ο Louis CK:

 

http://www.youtube.com/watch?v=HtJ_sDRRVVI

 

 

Δεν ειναι αναγκη να την πληρωνουμε ολοι αν καποιος απετυχε σαν γονιος και δεν μπορει να μαθει στο παιδι του τα βασικα οτι αμα κανεις πολυ απο κατι θα εχει τζιζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αστείο να βλέπω την ελεύθερη διάθεση κάνναβης να εξισώνεται με την ελεύθερη διακίνηση όπλων. Με ποια λογική ένα εργαλέιο που σκοτώνει ανθρώπους μπορεί να έχει έστω και την παραμικρή ομοιότητα με το χόρτο, δεν μπορω να καταλάβω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...