Προς το περιεχόμενο

PCστες τα φώτα σας! Νέο Desktop!


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από 6 χρόνια συμβίωσης με το PC μου (με ένα μόλις format και χωρίς καμία αναβάθμιση) αποφάσισα ότι πρέπει να γίνω άνθρωπος.

 

Έλεγα για laptop, το βασάνισα αλλά μάλλον κλίνω προς το να πάρω ένα Desktop να "γουστάρω".

 

Για δώστε λοιπόν τα φώτα σας:

 

CPU

 

Λέω για Intel Core i7 2600 ή Core i5 2500. Η διαφορά στην τιμή τους είναι κοντά στο 100άρικο, αλλά πιστεύω αξίζει ο i7 αυτά τα χρήματα επιπλέον.

 

RAM

 

Για δώστε εδώ καμιά πρόταση! Σκέφτομαι 8GB μίνιμουμ αλλά γιατί όχι και 16;

 

GPU

 

Εδώ γίνεται το σώσε. Στην κατηγορία των <=300 σκέφτομαι τις Sapphire 7850 2GB Overclocked και MSI GTX 560 Ti-Hawk (αν και γι'αυτήν έχω διαβάσει ότι είναι αρκετά θορυβώδης!).

 

Μετά πάμε στην κατηγορία 340-360 όπου επικρατέστερες είναι οι Sapphire 7870 Overclocked και οι διάφορες GTX 570.

 

---------------------------------

 

Από εκεί και πέρα, θα ήθελα προτάσεις για θήκη, M/B, Τροφοδοτικό, Σκληρό Δίσκο (αξίζει ένα SSD για δεύτερος; Γιατί έγιναν τόσο μόδα;) και μια πρόταση για μια καλή οθόνη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Edit 1: Οι τιμές που αναφέρω είναι οι μέγιστες που θέλω να δώσω. Σαφώς και γνωρίσω ότι αν δώσω ένα 500άρικο για επεξεργαστή, άλλα τόσα για κάρτα γραφικών κλπ φτιάχνω εργαλείο.

 

Edit 2: Επειδή δεν είμαι και ο πιο σχετικός σε αυτά, οι Overclocked κάρτες, έχουν προβλήματα υπερθέρμανσης; Ωπ!!!! Ψύκτρες! Κάντε κι εδώ καμιά πρόταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ζητώ συγγνώμη, κι ευχαριστώ για τη διόρθωση.

 

Συμπληρώνω λοιπόν!

 

Ποσό που διαθέτω: 1500 full-extra.

 

Χρήση: Η καλύτερη δυνατή. Να παίζω και παιχνιδάκια χωρίς να καίγομαι, να ρίχνουμε και μια κάτοψη δώματος στο AutoCAD.

 

Οθόνη χρειάζομαι στη σύνθεση. Πληκτρολόγιο, ποντίκι και ηχεία έρχονται δεύτερα

 

Περιοχή: Αθήνα

 

Η συναρμολόγηση μπορεί να γίνει και από κάποιον γνωστό και όχι από το κατάστημα.

 

Λειτουργικό θα βάλω μάλλον Win 7 64-bit.

 

 

 

Υ.Γ. : Ας γίνει μετακίνηση του θέματος, από κάποιον αρμόδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε μια πρόταση από μένα: msystems.gr, αξιόπιστο

 

Ωραία πρόταση και οικονομική!

 

Μήπως όμως να πάω για τον i7 2600; Θέλω να πω, μήπως η διαφορά του από τον 2500 αξίζει τη διαφορά τιμής;

 

Δεν είμαι γνώστης των υπολογιστών ούτε από άποψη hardware ούτε και software. Μέσος χρήστης. Γι'αυτό θα ακούσετε πολλές "troll" ερωτήσεις!

 

(το mysystems είναι όντως αξιόπιστο; Εγώ μόνο plaisio και multirama ήξερα (όχι πως ασχολούμαι με το άθλημα βέβαια) αλλά οι επιλογές που έχουν είναι πολύ περιορισμένες!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως όμως να πάω για τον i7 2600; Θέλω να πω, μήπως η διαφορά του από τον 2500 αξίζει τη διαφορά τιμής;

 

 

Η γενικη απαντηση ειναι πως δεν αξιζει η διαφορα τιμης, ακομα και 50 ευρω να ηταν. Εκτος αν το προοριζεις για συγκεκριμενη και εξειδικευμενη χρηση ωστε να χρειαζεσαι το hyper threading.

 

Aποτι βλεπω παντως, δεν το προοριζεις για τετοιου ειδους χρηση, οποτε πηγαινε για τον ι5 2500 η τον ι5 2500k που εχει και overclocking potential, αν τυχον ενδιαφερθεις μελλοντικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όμως τον i5 και όχι τον i7; Όχι πως έχω κάποιο κόλλημα και θέλω ντε και καλά να βάλω τον i7. Απλώς σκέφτομαι πως ίσως με βγάλει περισσότερο καιρό χωρίς αναβάθμιση.

 

Βέβαια η διαφορά τιμής τους, μου επιτρέπει, αυτά που θα γλιτώσω από τον i7 να τα ρίξω σε έναν SSD και μια καλή motherboard.

 

@Δεινόσαυρος

 

Η πρόταση μου άρεσε πολύ, έχω όμως κάποιες απορίες/ενστάσεις/ανησυχίες αναφορικά με :

 

i) Μνήμη: Αντίστοιχης χωρητικότητας μνήμη της Corsair (vengeance) έχει σχεδόν τα διπλά χρήματα. Μήπως είναι "καλύτερη"; Γιατί τέτοια διαφορά;

 

ii) Τροφοδοτικό: Πώς μπορώ να δω τα watt του συστήματός μου; Επίσης, σαν ποιότητα κατασκευής, μπορώ να το εμπιστευτώ, ή.... θα τρέχω;

 

iii) Κουτί: Εξασφαλίζει καλή ροή αέρα και "ηχομόνωση";

 

iv)Σκληροί δίσκοι: Σε ένα πρόχειρο σχέδιο που έφτιαξα εχθές, έβαλα τον WD 500GB Caviar Blue και τον Corsair 120GB Force GT. Από άποψη μεγέθους με καλύπτουν. Από άποψη ταχύτητας-ποιότητας;

 

v) Δεν είδα στο σύστημα να έχεις/έχετε βάλει ψύξη του επεξεργαστή. Αξίζει το 70άρι για τον Noctua NH-C14; Στο internet έχω δει κάποια ωραία πράγματα γι'αυτήν την εταιρία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το ίδιο θα σε βγάλουν και οι 2.

2) Τις ίδιες επιδόσεις έχουν. Άλλωστε επειδή οι hyperX είναι low profile δεν θα έχεις θέμα, όποια ψύκτρα και αν διαλέξεις...

3) Το τροφοδοτικό αυτό είναι μια χαρά και αρκεί για οποιαδήποτε κάρτα(εκτός και αν θελήσεις να βάλεις 2η,που δεν το νομίζω..)

4) Το κουτί είναι πολύ καλό. Με πολύ καλό cable management.Μπορείς να δεις φωτογραφίες σε διάφορα reviews. Δεν νομίζω να έχεις θέμα με το θόρυβο.. ΑΝ όμως έχεις άλλαξε τους ανεμιστήρες. Αν και πραγματικά δεν νομίζω να χρειαστεί.

5) Μια χαρά είναι οι δίσκοι. Αν μπορείς να αντέξεις και χωρίς HDD μπας και πέσουν οι τιμές,ακόμα καλύτερα.. Αν όχι, τότε πάρε

6) Για ψύξη δεν χρειάζεται να πας τόσο ψηλά. Ειδικά με αυτόν τον επεξεργαστή..

a ) Xigmatek Gaia

b ) Thermalright True spirit

c ) CM 212 evo

Την 212 την έβρισκες και φθηνότερα αν θυμάμαι καλά..Αν σ'αρέσει , μπορείς να μείνεις με την stock μέχρι να πέσει η τιμή της.. Διαφορετικά κάποια από τις άλλες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το ίδιο θα σε βγάλουν και οι 2.

 

 

Φίλε μάγε με τα δώρα, ήταν πολύ "καίριες" και on the spot οι τοποθετήσεις σου. "Έκλεισα" σχεδόν στο σύστημα αυτό.

 

Κάρτα με μία θα μείνω οπότε δεν υπάρχει θέμα τροφοδοτικού.

 

Να ρωτήσω τώρα για i5. Εφόσον λοιπόν θα με βγάλει στα ίδια με τον i7 γιατί να μην βάλω τον 2500 και όχι τον 2500K? Με overclocking δε με βλέπω να ασχολούμαι, αν όχι ποτέ, τουλάχιστον για τα επόμενα λίγα χρόνια.

 

Edit: Η Xigmatek ψύκτρα, λέει πως είναι για 1156 socket ενώ ο i5 είναι 1155.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά !! Μου αρέσουν οι προτάσεις σε συνθέσεις υπολογιστών όταν πληρώνει άλλος !!!! 378 ευρώ για μια κάρτα γραφικών ???? 223 ευρώ για κουτί και τροφοδοτικό ???? Έλεος !!! μπορεί να βγει πολύ πιο ορθολογική σύνθεση και να πάρει πάρει ένα pc που να τα κάνει όλα άψογα χωρίς υπερβολές. Εγώ στο μαγαζί μου θα πρότεινα το εξής:

 

 

CPU INTEL COREI7 3.40GHz LGA1155 8MB

MB ASROCH P67PRO3/B3 1155 ATX S1155/P67

RAM PATRIOR D3/08/1600G2 2x4Gb 1600Mhz

VGA GAINWARD GTX550/1024MB DDR5 GS

CASE MIDI-ATX M/L/550F25/NP

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ HANTOL ATX V2.3 800W  

SONY BDR/W BWU500S/BL

HDD CAVIAR GREEN 2TB/SATA3/64MB CACHE

PATRIOT PYRO SSD 2.5 SATA3 120GB SUPERFAST

VIEWSONIC VA2448/LED 23.6" 1920X1080 5msec

 

και τιμή 1450 euros τελική !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Διαφορά στην τιμή είναι ~6Ε. Με αυτά εξασφαλίζεις την όποια πιθανότητα υπάρχει να κάνεις overclock στο μέλλον. Άλλωστε είναι και πολύ εύκολο. Χωρίς να πειράξεις το ρεύμα πας από 3,3 στα 4,0. Επιπλέον ο 2500κ θα έχει σίγουρα μεγαλύτερη μεταπολιτική αξία..

Τα socket 1156 και 1155 έχουν το ίδιο hole design.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά !! Μου αρέσουν οι προτάσεις σε συνθέσεις υπολογιστών όταν πληρώνει άλλος !!!! 378 ευρώ για μια κάρτα γραφικών ???? 223 ευρώ για κουτί και τροφοδοτικό ???? Έλεος !!! μπορεί να βγει πολύ πιο ορθολογική σύνθεση και να πάρει πάρει ένα pc που να τα κάνει όλα άψογα χωρίς υπερβολές. Εγώ στο μαγαζί μου θα πρότεινα το εξής:

 

 

CPU INTEL COREI7 3.40GHz LGA1155 8MB

MB ASROCH P67PRO3/B3 1155 ATX S1155/P67

RAM PATRIOR D3/08/1600G2 2x4Gb 1600Mhz

VGA GAINWARD GTX550/1024MB DDR5 GS

CASE MIDI-ATX M/L/550F25/NP

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ HANTOL ATX V2.3 800W  

SONY BDR/W BWU500S/BL

HDD CAVIAR GREEN 2TB/SATA3/64MB CACHE

PATRIOT PYRO SSD 2.5 SATA3 120GB SUPERFAST

VIEWSONIC VA2448/LED 23.6" 1920X1080 5msec

 

και τιμή 1450 euros τελική !

γτ βαζεις i7? γιατι βαζεις p67 μητρικη? gtx550 σε 1450 ευρω συστημα? διαφωνω απολυτα σε ολα μεχρι και στο τροφοδοτικο σε 1450 συστημα δεν θα βαζα hantol ποτε των ποτων.

http://prntscr.com/7krky με 150 ευρω παραπανω εχει συστημα 5 κλασεις ανωτερο. χωρις παραξηγη παντα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά !! Μου αρέσουν οι προτάσεις σε συνθέσεις υπολογιστών όταν πληρώνει άλλος !!!! 378 ευρώ για μια κάρτα γραφικών ???? 223 ευρώ για κουτί και τροφοδοτικό ???? Έλεος !!! μπορεί να βγει πολύ πιο ορθολογική σύνθεση και να πάρει πάρει ένα pc που να τα κάνει όλα άψογα χωρίς υπερβολές. Εγώ στο μαγαζί μου θα πρότεινα το εξής:

 

 

CPU INTEL COREI7 3.40GHz LGA1155 8MB

MB ASROCH P67PRO3/B3 1155 ATX S1155/P67

RAM PATRIOR D3/08/1600G2 2x4Gb 1600Mhz

VGA GAINWARD GTX550/1024MB DDR5 GS

CASE MIDI-ATX M/L/550F25/NP

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ HANTOL ATX V2.3 800W  

SONY BDR/W BWU500S/BL

HDD CAVIAR GREEN 2TB/SATA3/64MB CACHE

PATRIOT PYRO SSD 2.5 SATA3 120GB SUPERFAST

VIEWSONIC VA2448/LED 23.6" 1920X1080 5msec

 

και τιμή 1450 euros τελική !

 

Δεν έψαξα όλες τις προτάσεις σου, αλλά κάποιες παρατηρήσεις..

1) Οθόνη, Σε αυτά τα λεφτά παίρνεις ips.. Την ips235

2) 800W psu είναι overkill για το σύστημα..Επιπλέον δεν νομίζω να τίθεται θέμα σύγκρισης corsair vs hantol

3) Σε πείραξαν η κάρτα/τροφοδοτικό/psu(τα 2 τελευταία θα του μείνουν και για την επόμενη αναβάθμιση) αλλά προτείνεις τον 2600κ που είναι 90 Ε ακριβότερος από τον 2500κ χωρίς να προσφέρει τίποτα για τη χρήση που θα κάνει..

4) Τέλος με λιγότερα από τα λεφτά που γλυτώνει από το cpu πάει σε z68 έναντι του p67...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έψαξα όλες τις προτάσεις σου, αλλά κάποιες παρατηρήσεις..

1) Οθόνη, Σε αυτά τα λεφτά παίρνεις ips.. Την ips235

2) 800W psu είναι overkill για το σύστημα..Επιπλέον δεν νομίζω να τίθεται θέμα σύγκρισης corsair vs hantol

3) Σε πείραξαν η κάρτα/τροφοδοτικό/psu(τα 2 τελευταία θα του μείνουν και για την επόμενη αναβάθμιση) αλλά προτείνεις τον 2600κ που είναι 90 Ε ακριβότερος από τον 2500κ χωρίς να προσφέρει τίποτα για τη χρήση που θα κάνει..

4) Τέλος με λιγότερα από τα λεφτά που γλυτώνει από το cpu πάει σε z68 έναντι του p67...

+1000 μαζι τα γραψαμε? αχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...