Προς το περιεχόμενο

Apple: 2 χρόνια εγγύηση στα προϊόντα της στην Ευρώπη μετά από αντιδράσεις (ενημέρωση)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είναι αναρίθμητες οι εταιρίες που για τα προϊόντα τους δίνουν μόνο ένα χρόνο εγγύησης ενώ ο νόμος λέει για δύο γιατί πολύ απλά σπάνια κάποιος θα ασχοληθεί.

 

Οχι ο νομος δε λεει πουθενα κατι τετοιο. Εχει εξηγηθει υπεραρκετες φορες εδω στο insomnia

 

Οπως περιγραφεται στο πινακακι παραπανω μιλαει για ελαττωματα που υπαρχουν κατα την αποδοχη απο τον πελατη και περιοδο εγερσης απαιτησης 2 χρονων. Αυτο σε καμια περιπτωση δεν ειναι εγγυηση κατασκευαστη 2 χρονων. Οπως εξηγει η επομενη στηλη η εγγυηση αυτη για την οποια μιλαμε ειναι 1 χρονου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ο νομος δε λεει πουθενα κατι τετοιο. Εχει εξηγηθει υπεραρκετες φορες εδω στο insomnia

 

Τι λέει τελικά αυτός ο νόμος, και τόσες εταιρίες που δίνουν 2 χρόνια ενώ δεν είναι υποχρεωμένες χάρη μας κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέει τελικά αυτός ο νόμος, και τόσες εταιρίες που δίνουν 2 χρόνια ενώ δεν είναι υποχρεωμένες χάρη μας κάνουν;

 

Οχι δε σου κανουν χαρη αν σου εδιναν εγγυηση 1 χρονου το προιον τους θα ηταν φθηνοτερο.

 

Αν θες να μαθεις για το νομο θα πρεπει να αναζητησεις τα αναλογα θεματα εδω στο Insomnia. Με μια αναζητηση θα βρεις αρκετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως που τεσεκαρα το iPhone μου με το https://selfsolve.apple.com/agreementWarrantyDynamic.do πάλι για ενα χρόνο μου λέει και απ'οτι διαβάζω (οι καταναλωτές μπορούν να ζητήσουν επισκευή ή αντικατάσταση μόνο για ελαττώματα που υπήρχαν ήδη κατά την παράδοση) μάλλον για κοροϊδία πρόκειται. Είναι δυνατόν να έχεις πάρει κατι καινούργιο , να έχει

πρόβλημα και να ζητας τα ρέστα μετα απο 2 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι δεν θα έπρεπε το Apple Care να αρχίζει πλέον μετά το τέλος το 2 ετών κανονικής εγγύησης? Γιατί έτσι είναι σαν να έχεις 1 χρόνο Apple Care και όχι 2 από τη στιγμή που για τα 2 πρώτα χρόνια θα είσαι ούτως η άλλος καλυμμένος. Τα λέω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρει το αιφον 4 απο το απλ στορ αγγλιας τον αυγουστο 2010.τωρα ξαφινικα εχει δημιουργηθει ενα μαυρο σημαδακι πανω στην οθονη διπλα στη μπαρα wifi.εκανα google search και ειδα πως και αλλοι χρηστες ειχαν αυτο το προβλημα και με το 4s, και η απλ τους το αλλαξε.Οταν ειχα παει αγγλια και τους το ειπα μου παν πως η εγγυηση εχει ληξει και για να μου το αντικαταστησουν πρεπει να πληρωσω καπου 170 ευρος...Τωρα με αυτο το νεο μετρο υπαρχει περιπτωση να μου το αντικαταστησουν δωρεαν; αν γνωριζει κανεις.παντως αυτο το σημαδακι δεν το προκαλεσα εγω μιας και το χα σε θηκη απο τοτε που βγηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι δεν θα έπρεπε το Apple Care να αρχίζει πλέον μετά το τέλος το 2 ετών κανονικής εγγύησης? Γιατί έτσι είναι σαν να έχεις 1 χρόνο Apple Care και όχι 2 από τη στιγμή που για τα 2 πρώτα χρόνια θα είσαι ούτως η άλλος καλυμμένος. Τα λέω λάθος?

 

Η λογική αυτό λέει ακριβώς επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα πολύ θα περιμένουμε να δούμε εξελίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως που τεσεκαρα το iPhone μου με το https://selfsolve.apple.com/agreementWarrantyDynamic.do πάλι για ενα χρόνο μου λέει και απ'οτι διαβάζω (οι καταναλωτές μπορούν να ζητήσουν επισκευή ή αντικατάσταση μόνο για ελαττώματα που υπήρχαν ήδη κατά την παράδοση) μάλλον για κοροϊδία πρόκειται. Είναι δυνατόν να έχεις πάρει κατι καινούργιο , να έχει

πρόβλημα και να ζητας τα ρέστα μετα απο 2 χρόνια...

 

Έτσι γίνεται αν παίζεις με τις λέξεις... τραγικά πράγματα ειδικά από μια τόσο μεγάλη εταιρία που μάλιστα ένας από τους λόγους που θεωρείτε κολοσσός είναι για την ποιότητα των προϊόντων της(υλικά και λογισμικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν βλέπω καμία εταιρεία να παίζει με τις λέξεις... Αναφέρει τι προβλέπει η ευρωπαϊκή οδηγία και τι προβλέπει η εγγύηση που δίνει αυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν βλέπω καμία εταιρεία να παίζει με τις λέξεις... Αναφέρει τι προβλέπει η ευρωπαϊκή οδηγία και τι προβλέπει η εγγύηση που δίνει αυτή...

και όλα αυτά πολύ ξεκάθαρα και κατανοητά στον μέσο χρήστη apple....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον ...ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑΤΙΚΟ.

 

δεν ειναι πρωταπριλιατικο...

 

Η ειδηση λεει οτι η apple μεχρι τωρα προσεφερε 1 ΕΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗ και οτι η apple ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ να προσφερει 1 ΕΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗ !

Διαβαστε προσεκτικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια για να ισχύσει η περίοδος εγγύησης μετά τους 12 πρώτους μήνες που καλύπτει επίσημα η Apple, ο αγοραστής σε περίπτωση προβλήματος θα πρέπει να αποδείξει ότι αυτό παρουσιάστηκε κατά την αγορά. Η Apple στην ιστοσελίδα της αναφέρει ότι οι καταναλωτές μπορούν να ζητήσουν επισκευή ή αντικατάσταση μόνο για ελαττώματα που υπήρχαν ήδη κατά την παράδοση.

 

Τώρα κατά πόσο θα ζητά το κατάστημα να αποδείξει ο αγοραστής ότι το πρόβλημα εμφανίστηκε πριν τους 12 μήνες παραμένει αρκετά θολό. Πάντως θα κάνουμε μερικές ερωτήσεις αύριο και θα ανανεώσουμε την είδηση.

Μιζέρια...δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο για μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες παγκοσμίως και με οικονομική ρευστότητα μεγαλύτερη από εκατοντάδες κράτη.

 

Αν θέλει να δώσει 2ετή εγγύηση να το κάνει ξεκάθαρα, χωρίς αστερίσκους και αστειότητες. Κάτι τέτοιο θα έδειχνε παράλληλα ότι έχει και απόλυτη εμπιστοσύνη στα προϊόντα που παράγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...