Προς το περιεχόμενο

Playstation 2 Emulator - PCSX2


Netuser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ante re megale pes pos to thelei mono gia paixnidia. Me tin apli logiki an katseis kai toskefteis ta paixnidia kapote ta bariese giati orimazeis

 

οχι δα!

 

Tora tha mou peis pos to ps2 exei perissotera paixnidia apo to pc etsi?

Safos afou afti einai i doulia tou, kai perissotera paixnidia tha exei kai kalitera grafika tha exei.

 

καλυτερα γραφικα τωρα πια οχι, απο την αλλη κοιτα το κοστος, ενα Pc Κανει 2000 ευρω το ps2 150...

 

An epimeneis stin gnomi sou akoma, kai apo oti blepo afto tha kaneis giati opou iparxei ps2 eisai mesa tha se perimeno na mou ftiakseis ena programmataki mesa apo to ps2 afou einai toso kalo h akoma poio eukolo tha einai na mou kaneis kapoia mp3 giati exasa to programma me to ps2 panta.

 

τωρα δεν καταλαβαινω, προσπαθεις να βγαλεις το pc καλυτερο απο το ps2? Τι ειναι καλυτερο μια τοστιερα η το pc? με το pc δεν φτιαχνεις τοστ αρα η τοστιερα....

μα τι λες τωρα...το Pc εχει ενα καρο χρησεις, αλλα εδω μιλαμε για παιχνιδια, ΜΟΝΟ

Άμα το xbox βασίζεται στην αρχιτεκτονική ενός υπολογιστή και τα παιχνίδια του φτιάχνονται χωρίς την βοήθεια του dx, για ποιο λόγο τα παιχνίδια στους υπολογιστές δεν δημιουργούνται με τον ίδιο τρόπο ώστε να έχουμε πολύ καλύτερα γραφικά;

Προσοχή! Δεν μιλάω για μεταφορά των παιχνιδιών απο το xbox στο pc, αλλά για το προγραμματισμό ενός καινούριου παιχνιδιού pc.

Να μην χρειάζεται να φορτώνουμε windows κλπ...

 

το xbox εχει λειτουργικο συστημα, βασισμενο στο kernel των windows 2000. Και το ps2 και ολα, ΚΑΤΙ πρεπει να αναλαμβανει τις βασικες λειτουργιες ελεγχου, I/o, συντονισμου κτλ κτλ απλα δεν το βλεπεις.

 

Το θεμα το οποιο αναφερεις, δηλαδη το οτι στο xbox φτιαχνουν παιχνιδια παρακαμπτοντας το API οφηλεται στο οτι στις κονσολες εχεις σταθερο hardware. Ετσι μπορεις να προγραμματισεις σε πολυ χαμηλο επιπεδο εκμεταλευομενος καθε πορο και καθε "χιλιοστο" αποδοσης του μηχανηματος. Σε ενα Pc δεν μπορεις να το κανεις αυτο, ΠΡΕΠΕΙ να παρεμβληθει το api (direct 3d, open gl, παλιοτερα το glide) γιατι υπαρχουν 100 διαφορετικες μητρηκες, 100 διαφορετικοι επεξεργαστες, 100 διαφορετικες καρτες ηχου, 100 διαφορετικες καρτες γραφικων, 100 διαφορετικες μνημες και ολοι οι πιθανοι συνδιασμοι τους. Ετσι η assembly που θα χρησημοποιησεις για να κανεις optimization στην 9700 (στην οποια πχ θα εκμευταλευεσαι καινους χρωνους των vertex shaders για να υποτιποδως κανεις raster η να υπολογιζεις το overlay εν ειδη δευτερου z-buffer) δεν λειτουργει στην χ800 κτλ.

 

και βεβαια ειναι θεμα κοστους, το να προγραματιζεις σε τοσο χαμηλο επιπεδο κανει πολλα λευτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που ξέρω είναι ότι υπάρχει emulator PS1 για συστήματα Linux δεν ξέρω αν υπάρχει για Windows και PS2.

 

PSXe http://www.epsxe.com/ η διεύθυνση του εν λόγω emulator

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PSXe http://www.epsxe.com/[/url'] η διεύθυνση του εν λόγω emulator

Να υπενθυμίσω το 'epsxe' είναι μόνο για τα παιχνίδια του playstation 1, στην ιστοσελίδα που δίνω παρακάτω θα δείτε τους εξομοιωτές για το ps2 που είναι ακόμη σε δοκιμαστική έκδοση (παίζουν μόνο demos):

http://www.emulator-zone.com/doc.php/ps2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξομοιωτές για το ps2 που είναι ακόμη σε δοκιμαστική έκδοση (παίζουν μόνο demos):

 

na dieykrinisoyme edo oti legontas demos, den ennooyme ta demos paixnidion poy exoyn polla periodika etsi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

na dieykrinisoyme edo oti legontas demos, den ennooyme ta demos paixnidion poy exoyn polla periodika etsi.

Λυπάμαι δεν μπορώ να βοηθήσω. Δεν αγοράζω περιοδικά και δεν γνωρίζω αν τα demos που δίνουν, λειτουργούν στους εξομοιωτές. Στην ιστοσελίδα που έδωσα παραπάνω εξηγούν αυτό' ότι παίζουν demos για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που έψαξες στα ενδώτερα της ιστοσελίδας. Για να πω όμως και την αλήθεια θα χαρώ όταν κάποια στιγμή θα μπορούμε να παίζουμε παιχνίδια του ps2 στον υπολογιστή. Πιστεύω πως αν δεν έχει γίνει τίποτα ακόμη, μάλλον οφείλεται στο γεγονός ότι η κονσόλα είναι ακόμη καινούρια και έχει πέραση. Βλάκες είναι να δώσουν το ok για τους εξομοιωτές αφού βγαίνει χοντρό παραδάκι με την κονσόλα ακόμη. Υπομονή μπας και βγει η 3 και αλλάξουν λίγο τα πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mallon den diabases olo to thread, opoy ego kai o epote, exhghsame giati den yparxei ayth thn stigmh working ps2 emulator, mporeis na koitaxeis kai sto forum toy pcsx2 opoy tha deis toys idioys logoys poy anaferame edo, kai oxi den einai thema enos OK apo kapoion, einai thema isxys poy ta PC den exoyn ayth thn stigmh gia na exomoiosoyn to hardware toy ps2, oi dhmioyrgoi toy pcsx2 lene oti se 2 xronia mallon me 64bit kodika tha ton exoyn kataferei na trexei poly kala sta high end PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω διαβάσει όλα. Αλλά επέτρεψε μου να έχω τις αμφιβολίες μου επί του θέματος. Η τεχνολογία προχωρά ραγδαία και δεν την προλαβαίνουμε! Και έτσι ποτέ δεν ξέρεις τι ξημερώνει αύριο. Αρκεί που έγινε η αρχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω διαβάσει όλα. Αλλά επέτρεψε μου να έχω τις αμφιβολίες μου επί του θέματος. Η τεχνολογία προχωρά ραγδαία και δεν την προλαβαίνουμε! Και έτσι ποτέ δεν ξέρεις τι ξημερώνει αύριο. Αρκεί που έγινε η αρχή!

 

den einai toso aplo, tespa....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

h texnologia den proxoraei toso ragdea oso nomizeis. polla apo ayta pou tha ginoun prosita se sena kai tous katanalotes se 5 xronia kai pou oute tha fantazosoun pos tha bgei kati tetoio, mporei idi na yparxei opote, megalh mpoukia fae..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...